ελληνική μουσική
    672 online   ·  210.830 μέλη

    Επιστροφή στην μουσική έπειτα απο 10 περίπου χρόνια

    aunanas
    10.12.2019, 19:27

    Χαιρετώ.Ενδιαφέρομαι να αρχίσω ξανά πιάνο.Είχα ξεκινήσει από τα 4 μου σε ωδείο και σταμάτησα στα 9-10 μου(με κάποιες διακοπές ενδιάμεσα).Γενικά δεν ήμουν μελετηρό άτομο παρόλα αυτά αγόρασα ένα ηλεκτρικό πιάνο και ένα αρμόνιο.Πλέον ειμαι 19.5 και σκέφτομαι να ξαναρχίσω.Παράλληλα έκανα και 2 χρόνια φλάουτο(το σταμάτησα στα 10) και 1 χρόνο βιολί.Προτιμώ να συνεχίσω πιάνο και φλάουτο.Εχω σκοπό να αφιερώνω περίπου μία ώρα στο καθένα κάθε μέρα.Θα ήθελα την γνώμη σας ως προς το πως να κινηθώ.Αρχικά είχα σκεφτεί να αρχίσω μόνος να φτάσω στο επίπεδο που ήμουν πριν και στο μέλλον ίσως έμπαινα σε κάποιο ωδείο.Μετά σκέφτηκα ότι ίσως είναι σπατάλη χρημάτων και χρόνου γιατί μόνο ερασιτεχνικά τα βλέπω,όχι ότι θα με χάλαγε ένα πτυχίο αλλά αν είναι να το βγάλω σε 10 χρόνια δεν έχει νόημα να το κυνηγώ.Εκτός αν υπάρχει τρόπος να πηδήσω γρήγορα χρονιές.Να σημειώσω ότι τα μισά χρόνια και στα 2 όργανα τα έκανα ιδιαίτερα.Αν θυμάμαι καλά είχα ολοκληρώσει ροζ μεθοδο,το πρωτο μπαχ,czerny the first instructor op 599,oesten easy childrens pieces op.61,hanon 60 ασκησεις,sonaties graduees op131 vol.I.,schmit op16(στο πιάνο φυσικά).Έκανα και κάποια άλλα δυσκολότερα αλλά δεν τα βρίσκω τώρα.Βάσει αυτών σε τι επίπεδο(πτυχιακό και μη) βρισκόμουν και τι μου προτείνετε να κάνω;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την aunanas, 10-12-2019 19:27 ]


    Totalrestart
    07.01.2020, 00:16

    Καλησπέρα. Το επίπεδο που περιγράφεις είναι προχωρημένη προκαταρκτικη. Παρ'όλα αυτά αφού έχουν περάσει τόσα χρόνια χρειάζεται μια επανάληψη. Δεν ανέφερες τίποτε για κλίμακες. Βοηθούν πάντα για την επαναφορά της τεχνικής. Αν δεν σ ενδιαφέρει η απόκτηση πτυχίου η συνέχιση ιδιαίτερων μαθημάτων είναι καλή επιλογή. Αν στην πορεία αλλάξεις γνώμη και εφ όσον ο δάσκαλός σου ακολουθεί το πρόγραμμα, δεν σ εμποδίζει κανείς να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις και να τοποθετηθείς στο επίπεδο που θα έχεις φτάσει. Καλή χρονιά και καλή επιτυχία!