ελληνική μουσική
    494 online   ·  210.840 μέλη

    Εκτίμηση τιμής για πιάνο Gaveau με ουρά, παλαιότερο του 1935.

    Manos14
    15.05.2020, 15:34

    Καλησπέρα θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με καθοδηγήσει, έχω στην κατοχή μου το παραπάνω πιάνο το οποίο βρίσκεται σε παλιά μονοκατοικία της Κυψέλης και θα αναγκαστώ να το πουλήσω καθώς μένω εκτός Αττικής. Συν τοις άλλοις αποτελεί κληρονομιά , εγώ δεν έχω ασχοληθεί συνεπώς δεν έχω και εικόνα τιμής.

    Που μπορώ να πάρω αξιόπιστες πληροφορίες για το πόσο αξίζει ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    John-Tzinieris
    17.05.2020, 22:41

    Για ρίξε μια ματιά εδώ:

    https://www.klaviano.com/pianos-for-sale/gaveau.html

    Δεν γράφεις και μοντέλο.

    Πάντως τα μοντέλα που αναφέρει η σελίδα και είναι "κοντά" στο δικό σου δε φαίνονται και πολύ ακριβά για πιάνα με ουρά.

    Σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις και σε κατάστημα που πουλάει πιάνα αλλά να έχεις μαζί σου όλες τις λεπτομέρειες και να ξέρεις και σε πόσο καλή κατάσταση βρίσκεται.. Αν δεν ξέρεις να παίζεις είναι λιγάκι δύσκολο χωρίς βοήθεια..

    update: μπορείς να ρωτήσεις και τεχνικούς πιάνου για την πιθανή τιμή αφού ελέγξουν πρώτα και την κατάστασή του (πάντως όχι δωρεάν).

    Εδώ βρίσκεις το έτος κατασκευής βάσει του serial number:

    http://www.besbrodepianos.co.uk/pianoserialnumber/gaveau.htm

    [ τροποποιήθηκε από τον/την John-Tzinieris, 17-05-2020 22:52 ]


    Manos14
    18.05.2020, 11:04
    Ευχαριστώ πολύ ! Η αλήθεια είναι οτι καθώς εγώ δεν ξέρω να παίζω αλλά είμαι και εκτός Αττικής επί του παρόντος έχω μονάχα τις φωτογραφίες που τράβηξα προ καραντίνας για να δείχνω... Θα επισκεφθώ τα sites που μου πρότεινες...Με μια πρώτη έρευνα που έκανα μόνος μου πάντως (στέλνοντας φώτος σε 2-3 που βρήκα στο ίντερνετ) η απάντηση που πήρα από 2 διαφορετικούς ήταν ότι είναι εντελώς για σκότωμα το πιάνο, κάτι που το βρήκα λίγο ύποπτο. Οκ δε λέω οτι θα βγάλω μια περιουσία αλλά με ξάφνιασε η τόση απαξίωση..
    John-Tzinieris
    18.05.2020, 13:07

    Οχι για σκότωμα, με τίποτα..

    Απλά αν ήταν πιο "μάρκα πρώτης γραμμής" θα έπιανε αρκετά παραπάνω.


    Manos14
    19.05.2020, 13:42
    Βρήκα 2 τεχνικούς για να του κάνουν εναν έλεγχο όταν θα είμαι Αθήνα ξανά...Όπως είπες δεν είναι δωρεάν αλλά το κόστος είναι 30-40 ευρώ οπότε αξίζει τον κόπο..