ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    Αλλαγή απο πιάνο σε βιολί.

    jmsrs
    24.05.2020, 10:15

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά!

    Καλημέρα/Καλησπέρα, εδώ και 2 χρόνια παίζω πιάνο, αρκετά καλά, έχω ακουμπήσει και κάποιες σπουδές Chopin λόγω πολλών ωρών πρακτικής. Άρχισα απο το 0 δεν είχα ποτέ μου μουσικό backround και τα σχετικά. Τελευταία με τραβάει πολύ το βιολί και θα ήθελα να αρχίσω μιας και δεν έχω την ίδια τρέλα, όρεξη και συναισθήματα πλέον για το πιάνο και σε λίγο θα πάω (κατά πάσα πιθανότητα) φοιτητής και η όλη κατάσταση είναι δύσκολη με την μεταφορά κτλ. Επίσης, έχω ακούσει οτι είναι πιο εύκολο στην συνέχεια ισχύει? Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας εάν έχετε περάσει ή είστε σε μια ίδια κατάσταση. Είναι δύσκολο? Τι πρέπει να περιμένω στην αρχή π.χ κακό ήχο? Είναι εύκολο να παίζεις νότες? Υπάρχουν κάποια φτηνά βιολιά μέχρι 200 περίπου για να δώ πως είναι? Γενικά ένα γκάλοπ απόψεων.


    freddieKrueger
    26.05.2020, 10:46

    Τα αρνητικά του βιολιού είναι πως έχει περιορισμένο ρεπερτόριο κυρίως κλασσικής κατεύθυνσης. Είναι πιο δύσκολο έγχορδο από την κιθάρα γιατί έχει δοξάρι Κι επίσης δεν έχει οριοθετημένα διαστήματα ημιτονίων(μη συγκερασμένες κλίμακες)

    Διάβασα τη μαγική λέξη "μεταφορά":Η κιθάρα είναι ένα μουσικό όργανο που μεταφέρεται έυκολα,σαφώς μαθαίνεται ευκολότερα από το βιολί και καλύπτει πιο ευρύ μουσικό φάσμα επεκτεινόμενη σε διάφορα μουσικά είδη πχ λαικό,ροκ,έντεχνο,μπλουζ κτλ Καταλληλότερο σαφώς για ένα φοιτητή που θα θέλει να φέρει κοντά του τους συμφοιτητές του στις μαζώξεις στα φοιτητόσπιτα!

    Θα βγάζεις πολύ περισσότερο κέφι ετσι!Η κιθάρα είναι το πλεον "κοινωνικό" μουσικό.όργανο μια και ενώνει παρέες,"μιλάει" σε φλερτ,,"βγάζει" γούστα!

    Πρότασή μου έίναι αυτή και σόρυ για το εκτός θέματος. Αν πραγματικά σου αρέσει ο ήχος του βιολιού τότε αξίζει να το δοκιμάσεις. Καλή συνέχεια ότι κι αν αποφασίσεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 26-05-2020 10:49 ]


    John-Tzinieris
    26.05.2020, 14:16

    Από αυτά που ξέρω για το βιολί (δεν ασχολούμαι επαγγελματικά), μπορώ να γράψω κάποια πραγματάκια:

      

    Τα ΥΠΕΡ του Βιολιού:

    - Πολύ μεγάλη εκφραστικότητα στον ήχο.

    - Μαθαίνεις να πλάθεις άψογα κάθε μουσική φράση.

    - Κατάλληλο για μικρά χέρια.

    - Πολύ ελαφρύ (όποιος το βρίσκει ασήμαντο ας δοκιμάσει να παίξει τρομπόνι ή σαξόφωνο τενόρο!)

    - Πολύ εύκολη μεταφορά.

    - Σαφώς και υπάρχουν οργάνα με τον ήχο που θέλεις σε πολύ λογικές τιμές. Το κόστος συντήρησης γενικά είναι επίσης πολύ μικρό.

    - Είναι πιο εύκολο να διαβάζεις παρτιτούρες για βιολί απ'ότι για πιάνο - βασικά είναι μονοφωνικό όργανο. Στο πιάνο σίγουρα χρειάζονται περισσότερες γνώσεις θεωρίας για να βγάλεις άκρη με τη δομή των κομματιών, τις αρμονίες κλπ.

    - Δεν παίζεις μόνο κλασική: γιατί όχι δημοτικούς χορούς, έντεχνη, τζαζ και οτιδήποτε έχει μελωδία, δηλαδή σχεδόν τα πάντα!

    - Μπορείς να παίζεις χωρίς να ξεσηκώνεις τη γειτονιά (μέχρι ενός σημείου βέβαια..)

    - Αν είσαι λάτρης της κλασικής μουσικής έχεις ρεπερτόριο που θα λατρέψεις!

      

    Τα ΚΑΤΑ του Βιολιού:

    - ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΟΛΙ: Αν δεν έχεις καλό αυτί, απλά... ξέχνα το! Διάλεξε κάτι άλλο. Χάνεις την ώρα σου. Αν κάποιος παίζει χρόνια τοποθετεί πλέον τα δάκτυλα του σε κατάλληλες υποδιαιρέσεις του χιλιοστού και το κάνει συνέχεια και με ακρίβεια. Αυτό θέλει τρομερό συντονισμό που χρειάζεται οπωσδήποτε πολύ καλό αυτί.

    - Από ένα σημείο και μετά χρειάζεται δάσκαλος για να υπάρχει σοβαρή πρόοδος.

    - Κάποιες πλευρές του παιξίματος ενδεχομένως μπορεί να σου φανούν απαιτητικές και κάπως κουραστικές - απαιτείται ακρίβεια κινήσεων και μουσικότητα.

    - Συμφωνώ ότι παίζοντας βιολί δεν κάνεις φιγούρα στην παρέα και σίγουρα όχι στις γυναίκες. Εξαρτάται τι θέλει να κάνει ο καθένας..

      

    Η Κιθάρα είναι πολύ διαφορετική κατάσταση. Πιθανότατα πιο εύκολη για βασικά πράγματα σε σχέση με το βιολί. Θέλει συνολικότερη απόφαση το πράγμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την John-Tzinieris, 26-05-2020 14:19 ]


    freddieKrueger
    27.05.2020, 02:09

    Συμφωνώ απόλυτα στο σημείο με το μουσικό αυτί...δεν έχει τάστα το βιολί,η μάθηση του είναι απόλυτα εξαρτημένη από την ικανότητα να ακούς σωστά!


    jmsrs
    31.05.2020, 16:14

    Εξ'αρχής δεν στοχέυω να εντυπωσιάσω κάποιον, για εμένα το κάνω. Έχω perfect pitch που λένε και στο χωρίο μου οπότε πιστεύω δεν θα έχω θέμα περί τονισμού, ξέρω οτι είναι δύσκολο να μάθω σε ποιό σημείο είναι η κάθε νότα αλλά τουλάχιστον θα καταλαβαίνω πότε είναι λάθος.

    Κλασική μουσική ακούω μόνο πλέον και παίζω στο πιάνο, κυρίως ρομαντική εποχή μιας και είμαι καλός και ακούγεται πάρα πολύ καλά αυτό που παίζω, με εξαίρεση π.χ αν βγω για νύχτα σε μαγαζί τότε ακούω κάτι άλλο λόγω περιστάσεων.

    Πέρι χεριών έχω τεράστιο άνοιγμα στα χέρια, στο πιάνο απο Ντο φυσικό μέχρι Φα# (Σολ με το ζόρι) μια οκτάβα πάνω. Θα υπάρξει πρόβλημα με αυτό?

    Κιθάρα, αποκλείται γενικά μιας και έχω αρχικά κλίση προς το κλασικό ρεπερτόριο και παραείναι εύκολη για να την μάθεις σε εκνευριστικό επίπεδο, πλέον 1/10 άτομα ξέρει κιθάρα. Σκοπός μου δεν είναι να μαζέψω και να κάνω φίλους άτομα σαν φοιτητής επειδή παίζω κιθάρα, αλλά να εκφραστώ με την μουσική μου. Η φιγούρα στις κοπέλες χαίρω πολύ αρχίζω παίζω τις μπαλάντες του Σοπέν, γυρνάω με μία ερωτευμένη σπίτι και ούτε κιθάρες υπολογίζουν! 😂

    Δάσκαλο/α βιολιού θα έχω απο το ξεκίνημα εώς το τέλος -ελπίζω- ποτέ μόνος μου γιατί, την πάτησα μια φορά με δύσκολο κομμάτι στο πιάνο.

    Ο ήχος του βιολιού είναι τρομερός ειδικά διπλές στάσεις (double stops) και το vibrato του. Πάντα ξεχώριζα την μελωδία σε κομμάτια ειδικά απο φαντασιώσεις έργων του Chopin σε βιολί.

    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βιολιά? Άκουσα το Stentor Student 2 είναι πολύ καλό και χρησιμοποιήται ως βασικό μαθητικό βιολί στα μουσικά σχολεία της Αγγλίας!


    John-Tzinieris
    31.05.2020, 17:35

    Νομίζω ήσουνα ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ σε όλα! {#emotions_dlg.biggrin}

    Το δικό μου τελικά είναι Stentor "1018 4/4" και λέγεται αλλιώς "Student Standard" (130€ από το Ιστορικό Κατάστημα του Νάκα στη Στοά της Πανεπιστημίου, Κέντρο Αθήνας - άρα το έχω αγοράσει από το 2001 και μετά..)

    Λογικά το "Student I" (1400 4/4) ή το "Student ΙΙ" (1500 4/4) πρέπει να είναι ακόμη καλύτερα.

    Προσοχή, στην παρένθεση δεν είναι η τιμή, ο αριθμός του μοντέλου είναι! {#emotions_dlg.biggrin}

    Εχεις το option να μη βιαστείς πολύ και να ρωτήσεις το δάσκαλο για το ποιό βιολί να πάρεις!

    Με μεγάλα χέρια δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα - δεν το έχω ακούσει. Για το αυτί ήξερα..

    Σε βλέπω να παθαίνεις μεγάλη πόρωση με το εργαλείο! {#emotions_dlg.thumbup}

    Ασε που η διαφορά στον ήχο ανάμεσα σε πολύ ακριβά βιολιά και πιο προσιτά δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι, γιατί κατασκευαστικά το βιολί έχει τελειοποιηθεί εδώ και ΠΑΡΑ πολύ καιρό! {#emotions_dlg.yes} Με το φθηνό δικό μου πάθαινα πάντα μεγάλη πόρωση με τον ήχο του.. Αυτό με τα Αγγλικά σχολεία δεν το ήξερα.

    (update) Οι διπλες νότες είναι πιο εύκολες απ'όσο φαίνεται αλλά σου ρίχνουν λίγο την ταχύτητα. Το μεγάλο πάρτυ γίνεται στις πολύ ψηλές νότες που πρέπει να "σημαδέψεις" με μεγάλη ακρίβεια με το δάκτυλο.. {#emotions_dlg.biggrin}

    Οτιδήποτε έχει μελωδία μεταφέρεται στο βιολί εύκολα και πολλές φορές ακούγεται και καλύτερα..

    Βέβαια σημασία σε πιο καλούς εκτελεστές παίζει και το δοξάρι, ίσως από ένα (πιο μακρινό) σημείο και μετά αξίζει μια αγορά καλύτερου δοξαριού.. (σαν τα επιστόμια στα πνευστά ένα πράγμα αλλά όχι τόσο σημαντικό).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την John-Tzinieris, 31-05-2020 17:54 ]


    freddieKrueger
    31.05.2020, 17:50

    Παράθεση:

    Το μέλος jmsrs στις 31.05.2020, 16:14 έγραψε...

    Εξ'αρχής δεν στοχέυω να εντυπωσιάσω κάποιον, για εμένα το κάνω. Έχω perfect pitch που λένε και στο χωρίο μου οπότε πιστεύω δεν θα έχω θέμα περί τονισμού, ξέρω οτι είναι δύσκολο να μάθω σε ποιό σημείο είναι η κάθε νότα αλλά τουλάχιστον θα καταλαβαίνω πότε είναι λάθος.

    Κλασική μουσική ακούω μόνο πλέον και παίζω στο πιάνο, κυρίως ρομαντική εποχή μιας και είμαι καλός και ακούγεται πάρα πολύ καλά αυτό που παίζω, με εξαίρεση π.χ αν βγω για νύχτα σε μαγαζί τότε ακούω κάτι άλλο λόγω περιστάσεων.

    Πέρι χεριών έχω τεράστιο άνοιγμα στα χέρια, στο πιάνο απο Ντο φυσικό μέχρι Φα# (Σολ με το ζόρι) μια οκτάβα πάνω. Θα υπάρξει πρόβλημα με αυτό?

    Κιθάρα, αποκλείται γενικά μιας και έχω αρχικά κλίση προς το κλασικό ρεπερτόριο και παραείναι εύκολη για να την μάθεις σε εκνευριστικό επίπεδο, πλέον 1/10 άτομα ξέρει κιθάρα. Σκοπός μου δεν είναι να μαζέψω και να κάνω φίλους άτομα σαν φοιτητής επειδή παίζω κιθάρα, αλλά να εκφραστώ με την μουσική μου. Η φιγούρα στις κοπέλες χαίρω πολύ αρχίζω παίζω τις μπαλάντες του Σοπέν, γυρνάω με μία ερωτευμένη σπίτι και ούτε κιθάρες υπολογίζουν! 😂

    Δάσκαλο/α βιολιού θα έχω απο το ξεκίνημα εώς το τέλος -ελπίζω- ποτέ μόνος μου γιατί, την πάτησα μια φορά με δύσκολο κομμάτι στο πιάνο.

    Ο ήχος του βιολιού είναι τρομερός ειδικά διπλές στάσεις (double stops) και το vibrato του. Πάντα ξεχώριζα την μελωδία σε κομμάτια ειδικά απο φαντασιώσεις έργων του Chopin σε βιολί.

    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βιολιά? Άκουσα το Stentor Student 2 είναι πολύ καλό και χρησιμοποιήται ως βασικό μαθητικό βιολί στα μουσικά σχολεία της Αγγλίας!



    Διακρίνω μια έπαρση στο κείμενό σου.

    Πρώτον κάνεις λάθος πως είναι εκνευριστικά εύκολο να μάθεις κιθάρα.

    Πολλοί παίζουν αλλά λίγοι παίζουν καλά.

    Δεύτερον το ότι σ αρέσει η κλασσική μουσική είναι καθαρά υποκειμενικό.

    Όσο για τη "φιγούρα" στις κοπέλες ή στο να εντυπωσιάσεις μάλλον παρερμήνευσες νοήματα.

    Εγώ αναφέρθηκα στην κιθάρα ως πιο δημοφιλές και "κοινωνικό" όργανο.

    Και είναι γεγονός πως η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων περνά καλά και κάνει κέφι πολύ περισσότερο με την κιθάρα παρά με το βιολί.

    Κι όταν έγραψα ότι η κιθάρα "μιλάει" στα φλερτ καλύτερα,εννοούσα-το εξηγώ-πως μπορείς να βρεις να τραγουδήσεις κάτι σε στίχο ευκολότερα από το ευρύτερο ρεπερτόριο της κιθάρας.Ουτε για φιγουρες σε κοπελα ουτε για τιποτε αλλο.

    Συνοψίζοντας:Δεν σου είπα να παίξεις κιθάρα ούτε για να κάνεις φίλους ούτε για φιγούρα σε κοπέλες.

    Μην παρερμηνεύοουμε νοήματα.

    Τέλος άλλα έγραψες στο εισαγωγικό σου πρώτο μήνυνα,άλλα στοιχέία και ύφος στο δέύτερο μήνυμα.

    Εμείς εδώ σου απαντάμε αναλόγως τι θα μας πεις.

    Δεν είμαστε μάγοι να μαντέψουμε ότι έχεις perfect pitch ή τεράστιο άνοιγμα στα χέρια σου(που δεν παίζει κανένα ρόλο στο βιολί)

    Από μένα σου έύχομαι περισσότερη μελέτη,λιγότερη έπαρση και όταν διαβάζεις κείμενα να έίσαι προσεκτικός στα συμπεράσματα που θα καταλήγεις.

    Αυτά και συγνώμη για το spam.

    Ο φίλος πιο πάνω σου απαντάει όμορφα και κατατοπιστικότατα.

    Καλή συνέχεια

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 31-05-2020 17:58 ]


    John-Tzinieris
    31.05.2020, 17:57

    Πιθανόν είναι το στυλ γραψίματός του έτσι.. Εξάλλου γράφει και για διάφορα στραπάτσα που έχει πάθει..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την John-Tzinieris, 31-05-2020 17:58 ]


    freddieKrueger
    31.05.2020, 18:04

    Παράθεση:

    Το μέλος John-Tzinieris στις 31.05.2020, 17:57 έγραψε...

    Πιθανόν είναι το στυλ γραψίματός του έτσι.. Εξάλλου γράφει και για διάφορα στραπάτσα που έχει πάθει..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την John-Tzinieris, 31-05-2020 17:58 ]



    Ναι δεν παρεξηγω φιλε μου.

    Απλα μας μπερδεψε.

    Στην αρχη παρεθεσε ενα μηνυμα ουδετερο στο οποιο εδειξε low profile και οτι ειναι σε φαση "ψαχνομαι" 

    Και στο επομενο μηνυμα του μια αθροα επαρση για την ανωτεροτητα της κλασσικης του παιδειας για το perfect pitch και για την απαξιωση της κιθαρας.

    Σε ενα φορουμ δεν γραφεις για να απαριθμησεις τα καλα σου σημεια αλλα για να λαβεις σωστες πληροφοριες.

    Ας εγραφε απο την αρχη

    "Ανθρωπος με αγαπη προς την κλασσικη μουσικη και πολυ καλο μουσικο αυτι ζητα πληροφοριες για βιολι"

    Ετσι θα μας απετρεπε απο το να τον κατευθυνουμε προς την κιθαρα ως εναλλακτικη.

    Κατι που εγινε οχι ως διαθεση να σπαμαρω αλλα  να προτεινω και κατι αλλο ως ιδεα με.βαση τα δεδομενα της ευκολης μετακινησης του οργανου,της ευκολοτερης εκμαθησης της κιθαρας και της φοιτητικης ζωης.


    John-Tzinieris
    31.05.2020, 18:11

    Ρε μια χαρά είναι η κιθάρα. Ετσι κι αλλιώς..

    Μάλλον εννοούσε ότι με την κιθάρα είναι εύκολο να παίξεις εύκολα κομμάτια - στο πιάνο είναι ακόμη πιο απλά τα πράγματα γιατί παράγεις ήχο απλά κοπανώντας ένα πλήκτρο..

    Από αυτή την άποψη τα πιο δύσκολα όργανα είναι τα χάλκινα πνευστά και ειδικά τρομπέτα / τρομπόνι..

    Στα έγχορδα βγάζεις ήχο με απλή διαδικασία αλλά θέλει τρομερό συντονισμό αυτιού/δακτύλου..

    Η κλασική κιθάρα έχει αυτή τη μαγική αίσθηση ηχητικής πληρότητας - ειδικά όταν παίζεις συγχορδίες - επειδή έχει πολύ μεγάλο ηχείο που είναι και κοντά στο αυτί σου..


    jmsrs
    31.05.2020, 18:53
    Συμφωνώ ότι κάθε όργανο έχει την μαγεία σου, δεν είχα σκοπό να απαξιώσω κανένα όργανο! Συγνώμη εάν φάνηκε έτσι, δεν μιλάω με αυτή την πρόθεση. Απλά προσωπικά βρίσκω εύκολη την κιθάρα και αφού χαρακτηρίζεται ως «κοινωνικό» όργανο λογικά ισχύει ο συλλογισμός μου, όχι με κακό τρόπο αλλά και πάλι ισχύει. Πιστεύω ο μόνος λόγος που δεν παίζουν όλοι πιανο είναι λόγο μεταφοράς. Όντως είναι ακόμα πιο απλό όργανο ανάλογα το είδος μουσικής που θα παίξεις όμως. Ο τίτλος που έγραψες όντως θα ήταν πιο κατανοητός σαν θέμα.
    jmsrs
    31.05.2020, 18:56
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!!
    freddieKrueger
    31.05.2020, 20:16

    Το "ρε" ελπίζω να είναι αναφορά σε ονομασία μουσικού φθόγγου john Tzinieris!.χαχαχα...Δε το παρεξηγω στα πλαισια του αυθορμητου διαλογου,αλλα οταν μιλαμε στο δημοσιο φορουμ καλο να αποφευγονται τετοιες προσφωνήσεις. Αν γνωριζόμασταν ως φιλαράκια και πηγαίναμε για μπυρίτσα εννοείται είμαι ανοιχτός και άνετος σε τετοιους τροπους εκφρασης. Ενταξει φιλαρακο μου;(χωρις παραξηγηση κιολας,αλλωστε συμπαθω τα γραπτα σου)

    Αγαπητέ jmrs ενταξει να σαι καλα φιλε μου Σ ευχαριστω για την ωραια σου εξηγηση και απολογουμαι κι εγω για το σπαμ της αναφορας στην κιθαρα! Καλη συνεχεια συναδελφοι μου μουσικοι !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 31-05-2020 20:19 ]


    Akis305
    22.06.2020, 22:45

    Το βιολί είναι ένα θαυμάσιο και πολύ εκφραστικό όργανο με μαγευτικό ήχο. Είναι μικρό σε μέγεθος και ελαφρύ, οπότε μετεφέρεται εύκολα μέσα στη θήκη του παντού. Ακόμη και αν δεν γίνει κάποιος ο Niccolo Paganini ή κάτι ανάλογο, πάλι θα υπάρχουν πάρα πολλές όμορφες μελωδίες που θα παίζει, αρκεί να υπάρχει θέληση για μάθηση. Μπορείς να βρείς εκατοντάδες δωρεάν παρτιτούρες για κλασική μουσική με απλή αναζήτηση για free violin sheet music, εννοείται ότι θα αρχίσεις με τις εύκολες μελωδίες, μπορείς ακόμη να βρεις και εκατοντάδες δωρεάν παρτιτούρες για παραδοσιακή μουσική με αναζήτηση για Traditional Irish fiddle-violin music, free Traditional Celtic music for fiddle.

    Είναι εφικτό να αρχίσεις μόνος σου χωρίς δάσκαλο, αλλά σε αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι μέθοδο για μαθήματα βιολιού ANEY διδασκάλου. Την μέθοδο βιολιού Laoureux που κυκλοφορεί στην αγορά, πρέπει να στην διδάξει δάσκαλος, δεν είναι μέθοδος άνευ διδασκάλου. Η υπέροχη μέθοδος Suzuki Violin Method, χρειάζεται και αυτή δάσκαλο για να στην διδάξει. Υπάρχει μία πολύ καλή μέθοδος άνευ διδασκάλου από όσο γνωρίζω, που μπορεί πραγματικά να σε πάει αρκετά μπροστά, αρχίζεις μόνο με αυτήν ή με δάσκαλο ή και τα δύο, θα σου πω ποιά είναι η μέθοδος αν υπάρξει περισσότερο ενδιαφέρον στην συζήτηση. 


    Marysway
    07.07.2020, 19:15

    Ίσως μπήκα λίγο αργά στην συζήτηση αλλά θέλω να μεταφέρω την εμπειρία μου.



    Έκανα μαθήματα βιολιού για δύο χρόνια (στην 3η Γυμνασίου και στην 1η Λυκείου).Δεν ήταν ευχάριστο όχι επειδή δεν μ'άρεσε το όργανο αλλά επειδή θέλει πολύ χρόνο για να καταφέρεις να βγάλεις ευχάριστο ήχο.Ακομη και σωστά να πατάς τις νότες,να κρατάς σωστά το δοξάρι και ομοίως στον ώμο να τοποθετείς το βιολί,χρειάζονται πολλές παραπάνω τεχνικές για να βγει ο ήχος και ίσως δεν έχεις την υπομονή μέχρι να φτάσεις εκεί.

    Στην αρχή κυρίως κάνεις ασκήσεις με απλές νότες εκτός αν πας με άλλες νέες μεθόδους όπως Suzuki (Εγώ έκανα έναν συνδυασμό).

    Με τα πολλά,θέλω να πω (επειδή παίζω πιάνο) πως δεν είναι καθόλου ίδια αυτά τα δύο όργανα στο ξεκίνημα τους.

    Το βιολί απαιτεί άριστη προετοιμασία 1-2 χρονών για να παραχθεί ένας σχετικά σωστός,ευχάριστος και ζωντανός ήχος ενώ στο πιάνο παράγεται με την απλή πίεση ενός πλήκτρου,η συνέχιση των δύο αυτών οργάνων είναι εξίσου απαιτητική απεναντίας.

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι για να τα καταφέρεις στο βιολί σε μεγάλη ηλικία πρέπει να είσαι πραγματικά ταγμένος σε αυτό.Αλλίως,κάποια στιγμή η υπομονή σου θα εξαντληθεί και θα απογοητευτείς που ενώ διαβάζεις και μελετάς η βελτίωση έρχεται αργά αλλά σταθερά.

    Όσο καλό αυτί και να έχεις,όσο και να διαβάσεις όσο και το αγαπάς πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τον χρόνο που πρέπει να αφιερώσεις.

    Ελπίζω να βοήθησα στην αποφαση σου και να μην σε απογοήτευσα:)

    Update:Το δικό μου βιολί το πήρα 200κάτι είναι τύπου student της εταιρείας Schroeder  (αν δεν κάνω λάθος).Επίσης,ξέχασα να αναφέρω τον σωματικό πόνο κατά το παίξιμο.Στην αρχή είναι επίπονη διαδικασία,μετέπειτα συνηθίζεις αλλά βγάζει πολλά προβλήματα με την πάροδο του χρόνου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Marysway, 07-07-2020 23:56 ]


    Akis305
    08.07.2020, 18:53




    [ τροποποιήθηκε από τον/την Akis305, 25-04-2021 13:18 ]