ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Ποιος είναι ο τύπος φωνής μου (Fach) (περιλαμβάνεται link);

    Sofiannam
    23.08.2021, 22:54

    Παραθέτω ένα μικρό δείγμα στο οποίο τραγουδάω:

    https://soundcloud.com/sofiannamousti/the-winner-takes-it-all-meryl-streep

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sofiannam, 23-08-2021 22:54 ]


    Sofiannam
    24.08.2021, 00:19

    Παράθεση:

    Το μέλος iereas στις 24.08.2021, 00:12 έγραψε...

    Πολύ δυνατή φωνή έχεις. Δεν θα ήθελα να μαλώσω μαζί σου{#emotions_dlg.biggrin}

    Κάνεις και για όπερα. Τι είναι το Fach;

    Υγ. Η Μέριλ Στριπ πού κολλάει; Των ABBA είναι το τραγούδι.



    Χαχαχα μάλλον δεν το λέτε για καλό το δυνατή! Αναρωτιέμαι αν είμαι mezzo-soprano ή soprano, όπως επίσης και για την υποκατηγορία της φωνής μου, δηλαδή για παράδειγμα αν είμαι dramatic, lyric, coloratura κλπ. Γνωρίζω βέβαια πως δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία αυτές οι κατηγοριοποιήσεις και χρησιμοποιούνται μόνο στην όπερα, η οποία όμως μου αρέσει αρκετά!

    Πράγματι των ABBA είναι, απλά η εκτέλεση που ας πούμε "ξεπατήκωσα" ήταν της Meryl Streep.

    Ευχαριστώ για το σχόλιό σας!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sofiannam, 24-08-2021 00:20 ]


    freddieKrueger
    24.08.2021, 10:44

    Γεια σου φιλη μου

    Καλως ηλθες στη MusicHeaven!

    Ακουσα και το winner takes it all και το hallelujah

    Η εκταση που τραγουδας ειναι απο F3 κατω ως D5 προς το τελος στο hallelujah

    Εχεις ανεση και δυναμη απο Α3 ως Α4 στις B4 εισαι καλη,ωστοσο χανεις λιγο τη δυναμη σου(παρ ολα αυτα σου ειναι ανετες τονικοτητες)

    Τραγουδας στο φασμα μιας contralto φωνης αλλα η ανεση σου προδιδει mezzo soprano.

    Άληθεια μια G5 πως την εχεις;

    Ανετα;Σε δυσκολευει;

    Σαν επιπεδο καλλιεργειας φωνης εισαι επαγγελματιας,η φωνη σου ειναι πολυ εξασκημενη 

    Καταλληλη για μιούζικαλ,οπερέτα αλλά και κλασσική όπερα.

    Αν θες ανέβασε κάποια κλασσική άρια πχ από τη Βασίλισσα της Νύχτας του Μότσαρτ...

    Θα χε ενδιαφέρον να σε ακούσουμε.

    Να κλείσω λέγοντας πως έχεις ούτως ή άλλως καταπληκτική φωνή οπότε η κατηγορία που ανήκεις είναι δευτερεύουσας σημασίας

    Σημασία έχει σε ποιά έκταση τραγουδάς και εκφράζεσαι άνετα χωρίς να κουράζεις τη φωνή σου...


    freddieKrueger
    24.08.2021, 10:48

    Παράθεση:

    Το μέλος iereas στις 24.08.2021, 00:12 έγραψε...

    Πολύ δυνατή φωνή έχεις. Δεν θα ήθελα να μαλώσω μαζί σου{#emotions_dlg.biggrin}

    Κάνεις και για όπερα. Τι είναι το Fach;

    Υγ. Η Μέριλ Στριπ πού κολλάει; Των ABBA είναι το τραγούδι.



    Πατερ μου το ερμηνευει και η Μεριλ Στριπ στην ταινια Mama mia...

    Ωστοσο πολυ σωστα το τραγουδι ανηκει στους θρυλικους ΑBBA!


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    24.08.2021, 12:28

    Καλησπέρσ σε όλους. Δεν θα σχολιάσω τη φωνή της φίλης Sofiannam, γιατί δε ξέρω και πολλά πράγματα για τη φωνητική τέχνη. Κανένας δεν έλυσε την απορία του iereas, που είναι και δική μου απορία, σχετικά με το τι είναι Fach Θα απαντήσετε ή θα μείνουμε με την απορία;


    freddieKrueger
    24.08.2021, 12:49

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 24.08.2021, 12:28 έγραψε...

    Καλησπέρσ σε όλους. Δεν θα σχολιάσω τη φωνή της φίλης Sofiannam, γιατί δε ξέρω και πολλά πράγματα για τη φωνητική τέχνη. Κανένας δεν έλυσε την απορία του iereas, που είναι και δική μου απορία, σχετικά με το τι είναι Fach Θα απαντήσετε ή θα μείνουμε με την απορία;



    Το fach είναι γερμανικό σύστημα κατάταξης φωνών βασισμένων στις ιδιότητες τους(έκταση,όγκος,ευελιξία,φωνητικό ηχόχρωμα)Ευαγγελία μου


    freddom
    24.08.2021, 12:58

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 24.08.2021, 12:28 έγραψε...

    Καλησπέρσ σε όλους. Δεν θα σχολιάσω τη φωνή της φίλης Sofiannam, γιατί δε ξέρω και πολλά πράγματα για τη φωνητική τέχνη. Κανένας δεν έλυσε την απορία του iereas, που είναι και δική μου απορία, σχετικά με το τι είναι Fach Θα απαντήσετε ή θα μείνουμε με την απορία;



     Καλησπέρα. Ως Fach (προφέρεται φαχ) ανάφερεται το σύστημα ταξινόμησης των φωνών στο κλασικό τραγούδι. Βάσει αυτού του συστήματος οι φωνές κατατάσσονται ανάλογα με την έκταση, το ηχόχρωμα και τον όγκο τους σε κατηγορίες (τενόρο, σοπράνο, κοντράλτο κλπ). Αν και είναι γερμανικό σύστημα χρησιμοποιείται παγκοσμίως, καθώς διευκολύνει την επιλογή των κατάλληλων ρόλων του κλασικού ρεπερτορίου για την κατάλληλη φωνή.

    Ελπίζω να βοήθησα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddom, 24-08-2021 15:38 ]


    freddom
    24.08.2021, 13:00
    Μεχρι να απαντήσω απάντησε κι ο Φρέντι.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    24.08.2021, 13:12
    Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Ευχαριστώ, freddieKrueger και freddom για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση σας.
    Sofiannam
    24.08.2021, 13:26

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 24.08.2021, 10:44 έγραψε...

    Γεια σου φιλη μου

    Καλως ηλθες στη MusicHeaven!

    Ακουσα και το winner takes it all και το hallelujah

    Η εκταση που τραγουδας ειναι απο F3 κατω ως D5 προς το τελος στο hallelujah

    Εχεις ανεση και δυναμη απο Α3 ως Α4 στις B4 εισαι καλη,ωστοσο χανεις λιγο τη δυναμη σου(παρ ολα αυτα σου ειναι ανετες τονικοτητες)

    Τραγουδας στο φασμα μιας contralto φωνης αλλα η ανεση σου προδιδει mezzo soprano.

    Άληθεια μια G5 πως την εχεις;

    Ανετα;Σε δυσκολευει;

    Σαν επιπεδο καλλιεργειας φωνης εισαι επαγγελματιας,η φωνη σου ειναι πολυ εξασκημενη 

    Καταλληλη για μιούζικαλ,οπερέτα αλλά και κλασσική όπερα.

    Αν θες ανέβασε κάποια κλασσική άρια πχ από τη Βασίλισσα της Νύχτας του Μότσαρτ...

    Θα χε ενδιαφέρον να σε ακούσουμε.

    Να κλείσω λέγοντας πως έχεις ούτως ή άλλως καταπληκτική φωνή οπότε η κατηγορία που ανήκεις είναι δευτερεύουσας σημασίας

    Σημασία έχει σε ποιά έκταση τραγουδάς και εκφράζεσαι άνετα χωρίς να κουράζεις τη φωνή σου...



    Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την εκτενή σας ανάλυση! Δυστυχώς η ποιότητα ήχου των δειγμάτων που ανέβασα δεν είναι και πολύ καλή... 

    Σύμφωνα με την δασκάλα της φωνητικής μου (σύγχρονο τραγούδι), την οποία ομολογώ ότι την έχω ρωτήσει πολλάκις σχετικά με τον τύπο φωνής μου, είμαι Dramatic Mezzo-Soprano. Σε belting "πατάω" συνήθως μέχρι και D#5, στην Ε5 αρχίζω και φοβάμαι για τα χειρότερα χαχαχα. Την G5 θεωρώ πως την έχω καλά, δεν με δυσκολεύει. Φυσικά "παράγω" νότες και ψηλότερα από αυτήν, ακόμα και στην 6η οκτάβα, αλλά χάνουν σίγουρα τον όγκο, καθώς πηγαίνω προς τα πάνω. Ας πούμε το Phantom of the Opera μπορώ να το τραγουδήσω, ακόμη και το Ε6, αλλά δεν θα έλεγα ότι μου βγαίνει "αβίαστα". Τώρα όσον αφορά τις χαμηλές νότες μου, πάλι "παράγω" συχνότητες από C3 (A2 αν είμαι άρρωστη που φυσικά τότε δεν τραγουδάω), αλλά μέσα στα τραγούδια συνήθως δεν χρησιμοποιώ νότες κάτω από την D#3, αφού ήδη ακούγονται πολύ βαριές.

    Τα τραγούδια από μιούζικαλ αποτελούν μεγάλη αγάπη για εμένα, καθώς έχω ασχοληθεί (σε ερασιτεχνικό επίπεδο) με το θέατρο και λίγο με μιούζικαλ και είναι όνειρό μου να ασχοληθώ και επαγγελματικά με τα μιούζικαλ. Προσωπικά το θεωρώ ύψιστο μέσο έκφρασης και εκτόνωσης.

    Από καιρό σε καιρό μου αρέσει επίσης να τραγουδάω (στο σπίτι!!!) μερικά κομμάτια κλασσικής όπερας. Θα το ήθελα πολύ να ανεβάσω κάποια κλασσική άρια. H άρια από την Βασίλισσα της Νύχτας του Μότσαρτ προορίζεται για Coloratura Soprano αν δεν κάνω λάθος, ωστόσο μερικές φορές απολαμβάνω να την επιχειρώ, αν και δεν νομίζω ότι "ταιριάζει" τόσο καλά στην φωνή μου. Θα μπορούσα όμως να σας δείξω ένα δείγμα.

    Μέχρι στιγμής βέβαια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου σε ωδειακό και μαθητικό επίπεδο με την όπερα και τις οπερέτες. Παρά μόνο με οπερατική ποπ, όπου εκεί είναι που "χρησιμοποιώ" και την νότα G5 και τις ψηλότερες από αυτήν κλπ. (με head voice;;; δεν είμαι και σίγουρη δυστυχώς ποιο register χρησιμοποιώ σε αυτήν την περίπτωση).

    Ζητώ συγγνώμη που μακρυγόρησα τόσο και ειλικρινά σας ευχαρίστω πάρα πολύ για τα τόσο καλά σας λόγια και για τον χρόνο που αφιερώσατε να ακούσετε τις ηχογραφήσεις!


    freddieKrueger
    24.08.2021, 13:38
    Έχεις τον όγκο μιας δραματικής μέτζο σοπράνο,αλλά και την ευελιξία μιας λυρικής η οποία ωστόσο υπολείπεται σε όγκο. Τόλμησε ρεπερτόριο έξω από αυτά τα όρια ωστόσο. Η κατάταξη έχει διδακτικούς σκοπούς,αλλά και σωστής διανομής χαρακτήρων στους ρόλους ενός κλασσικού έργου. Πειραματίσου(πάντα με ασφάλεια και καθοδήγηση) αν και έχεις την ωριμότητα να το κάνεις και μόνη σου! Θα μπορούσες εσύ να καθοδηγείς άλλους!...
    Sofiannam
    24.08.2021, 13:45

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 24.08.2021, 13:38 έγραψε...

    Έχεις τον όγκο μιας δραματικής μέτζο σοπράνο,αλλά και την ευελιξία μιας λυρικής η οποία ωστόσο υπολείπεται σε όγκο. Τόλμησε ρεπερτόριο έξω από αυτά τα όρια ωστόσο. Η κατάταξη έχει διδακτικούς σκοπούς,αλλά και σωστής διανομής χαρακτήρων στους ρόλους ενός κλασσικού έργου. Πειραματίσου(πάντα με ασφάλεια και καθοδήγηση) αν και έχεις την ωριμότητα να το κάνεις και μόνη σου! Θα μπορούσες εσύ να καθοδηγείς άλλους!...

    Τον τελευταίο χρόνο ειδικά πειραματίζομαι πολύ, δηλαδή δοκιμάζω πολλούς διαφορετικούς τόνους, προσπαθώ να ανακαλύψω καλύτερα τα registers μου, τις μεταβάσεις ανάμεσα σε αυτά κλπ. Ακόμη, πειραματίζομαι και με διαφορετικά είδη μουσικής, με τα οποία παλιότερα ίσως να μην ασχολιόμουν ιδιαίτερα. Φυσικά πάντα με ασφάλεια! Ίσως σε κάποιο καιρό να έχω την τιμή και την μεγάλη ευθύνη (!) να μεταδώσω όλα αυτά που μου έμαθε η δασκάλα μου. Όσο ζει κανείς μαθαίνει, από τον πιο μικρό και αρχάριο μαθητή στον πιο μεγάλο και φθασμένο ερμηνευτή και δάσκαλο! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!


    Sofiannam
    25.08.2021, 19:13

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 24.08.2021, 10:44 έγραψε...

    Αν θες ανέβασε κάποια κλασσική άρια πχ από τη Βασίλισσα της Νύχτας του Μότσαρτ...

    Θα χε ενδιαφέρον να σε ακούσουμε.


    Καλησπέρα σας και πάλι! Παραθέτω ένα εξαιρετικά μικρό απόσπασμα από την παραπάνω άρια, έτσι για πλάκα... 

    https://voca.ro/1nm1ic8QBOgx

    Ευχαριστώ!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sofiannam, 25-08-2021 19:13 ]


    freddieKrueger
    25.08.2021, 19:39

    Ζεστή με όγκο φωνή στις C5-F5-A5 σου

    Αρκετά καλή στην 6η οκτάβα όταν πιάνεις C6 αλλά και στο διάστημα F5-A5-C6-F6!

    Το ερώτημα είναι πως νοιώθεις μετά στο λαιμό σου.

    Αν είσαι άνετη κι εκεί το συμπέρασμα είναι πως έχεις μια αρκετά καλή έκταση στη φωνή σου και μπορείς να καλύψεις μεγάλο φάσμα ρεπερτορίου!

    Θα σου λεγα επομένως να μη δώσεις τελικά τόσο βάρος στο τι κατηγορία φωνής είσαι,αλλά

    -στην καλλιέργεια της άνεσής στα διάφορα registri σου 

    -στην ερμηνευτική σου ικανότητα,ώστε η ερμηνεία σου να φέρει την προσωπική σου σφραγίδα και να είναι μοναδική

    -στην προστασία της υγείας σου πάνω απ όλα,για μακροημέρευση του φωνητικού σου οργάνου...

    Κι εμένα κάποτε με έτρωγε η φωνητική μου κατηγορία και ήθελα να κατακτήσω ψηλότερες νότες,ωστόσο ''βολεύτηκα'' στην κατηγορία του βαρύτονου αν και έχω νότες πάνω από B4(έχω πιάσει με belting D#5)αλλά αυτό δε μου λέει τίποτα,γιατί ο λαιμός μου είχε ''καεί'' έπειτα χαχα

    Ωστόσο τραγουδάω άνετα από F2-F4 και έτσι προστατεύω το λαιμό μου.

    Το ζητούμενό μου είναι η έκφρασή μου μέσα από το τραγούδι και να τραγουδήσω τους στίχους μου με το δικό μου τρόπο.

    Να συνοψίσω:

    Μπράβο φίλη μου είσαι εξαιρετική!


    Sofiannam
    26.08.2021, 07:43

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 25.08.2021, 19:39 έγραψε...

    Ζεστή με όγκο φωνή στις C5-F5-A5 σου

    Αρκετά καλή στην 6η οκτάβα όταν πιάνεις C6 αλλά και στο διάστημα F5-A5-C6-F6!

    Το ερώτημα είναι πως νοιώθεις μετά στο λαιμό σου.

    Αν είσαι άνετη κι εκεί το συμπέρασμα είναι πως έχεις μια αρκετά καλή έκταση στη φωνή σου και μπορείς να καλύψεις μεγάλο φάσμα ρεπερτορίου!

    Θα σου λεγα επομένως να μη δώσεις τελικά τόσο βάρος στο τι κατηγορία φωνής είσαι,αλλά

    -στην καλλιέργεια της άνεσής στα διάφορα registri σου 

    -στην ερμηνευτική σου ικανότητα,ώστε η ερμηνεία σου να φέρει την προσωπική σου σφραγίδα και να είναι μοναδική

    -στην προστασία της υγείας σου πάνω απ όλα,για μακροημέρευση του φωνητικού σου οργάνου...

    Κι εμένα κάποτε με έτρωγε η φωνητική μου κατηγορία και ήθελα να κατακτήσω ψηλότερες νότες,ωστόσο ''βολεύτηκα'' στην κατηγορία του βαρύτονου αν και έχω νότες πάνω από B4(έχω πιάσει με belting D#5)αλλά αυτό δε μου λέει τίποτα,γιατί ο λαιμός μου είχε ''καεί'' έπειτα χαχα

    Ωστόσο τραγουδάω άνετα από F2-F4 και έτσι προστατεύω το λαιμό μου.

    Το ζητούμενό μου είναι η έκφρασή μου μέσα από το τραγούδι και να τραγουδήσω τους στίχους μου με το δικό μου τρόπο.

    Να συνοψίσω:

    Μπράβο φίλη μου είσαι εξαιρετική!



    Όλως περιέργως μου βγήκαν πολύ "φυσικά" αυτές οι νότες! Σίγουρα βέβαια δεν είναι εξασκημένες σε μεγάλο βαθμό... Συμφωνώ, η έκφραση κι η ερμηνεία είναι αυτά τα στοιχεία που κάποιον να ξεχωρίζει κι όχι απλά μια "τέλεια" φωνή. Το έχουμε δει να συμβαίνει συχνά!

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας και τα καλά σας λόγια! 

    Υ.Γ. Έχετε κάπου δημοσιευμένο υλικό από την δική σας δουλειά; Θα ήθελα πολύ να την ακούσω!


    Sofiannam
    26.08.2021, 17:00

    Παράθεση:

    Το μέλος iereas στις 25.08.2021, 21:54 έγραψε...

    Σοφιάννα, αφού δέχεσαι παραγγελιές, τότε εγώ θέλω να ακούσω αυτό από εσένα:

    Μέχρι τέλους, έτσι; Μην κάνεις ζαβολιές!{#emotions_dlg.biggrin}

    Ελπίζω μόνο να μην είσαι σαν την τραγουδίστρια της ταινίας εμφανισιακά...{#emotions_dlg.wacko}



    Ωραία ταινία ομολογώ {#emotions_dlg.biggrin}


    ayahuasca97
    21.10.2021, 15:59
    Δε ξέρω από φωνητική, αλλά μου άρεσε πάααρα πολύ η φωνή σου. Αυτό, ήθελα να το σχολιάσω απλά :p τραγουδάς πολύ όμορφα για μένα
    Sofiannam
    02.11.2021, 16:58

    Παράθεση:

    Το μέλος ayahuasca97 στις 21.10.2021, 15:59 έγραψε...

    Δε ξέρω από φωνητική, αλλά μου άρεσε πάααρα πολύ η φωνή σου. Αυτό, ήθελα να το σχολιάσω απλά :p τραγουδάς πολύ όμορφα για μένα

    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Να είσαι καλά! {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.blush}


    Rosakazalaki
    04.06.2023, 20:45

    Δεν ξέρω για εσάς εγώ πάντως δεν ακούω κάτι dramatic στην φωνη. Ναι μεν πιάνεις χαμηλές αλλά ειδικά οι πιο χαμηλές στο κομμάτι αυτό δεν είναι άνετες. Το ηχόχρωμα σου μου κάνει για σοπρανο πάντως. Γιατί στο φαχ παίζει περισσότερο ρόλο το ηχόχρωμα πάρα οι νοτες.