ελληνική μουσική
    616 online   ·  210.826 μέλη

    Ραδιοφωνικός παραγωγός

    mariameleti
    01.09.2021, 07:21

    Καλημέρα είμαι φοιτήτρια στο τμήμα προσχολικής αγωγής στο β έτος και θα ήθελα από μικρή να γίνω ραδιοφωνική παραγωγός πως μπορώ να το κάνω; Δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω .


    freddieKrueger
    01.09.2021, 08:11

    Τον παλιό όμορφο καιρό της Musicheaven υπήρχαν μέλη εδώ που έκαναν εξαιρετικό πρόγραμμα με τον ''κουκκουβάγγο''...

    Το radio Musicheaven ήταν εξαιρετικό...

    Η Silia μια από τις εξέχουσες ραδιοφωνικές παραγωγούς...στείλε της ΠΜ σίγουρα θα έχει κάτι χρήσιμο να σου πει...

    Silia,μου λείπει το ονειροδρομιό σου όπου ταπεινά ''κουκουτσάκια'' έκαναν απίστευτες ονειροπτήσεις...

    Είτε φυτευόταν στο χώμα και ξεφύτρωναν ως αρωματικές λεμονιές σε κήπους παλατιών...είτε άνοιγα φτερά και έκαναν πτήσεις σε μαγικά χαλιά...

    Σε χαιρετώ...ένας από τους πιλότους σου....{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.inlove}


    freddom
    01.09.2021, 09:41

    Καλησπέρα, mariameleti.

    Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να ξεκινήσεις. 

    Αρχικά, καθώς είσαι και φοιτήτρια, δες αν υπάρχει ραδιοφωνικός σταθμός στο πανεπιστήμιο σου, οπότε εκεί θα μπορούσες να κάνεις ένα δοκιμαστικό. Έπειτα μπορείς να ηχογραφήσεις ένα δείγμα της φωνής σου, με ένα μικρό κείμενο και να στείλεις σε ραδιοφωνικούς σταθμούς (σε τοπικούς πιο εύκολα ή σε ιντερνετικούς) μαζί με ένα κείμενο όπου να αναφέρεις την αγάπη σου για το ραδιοφωνο και το ειδος της εκπομπής που θα σε ενδιέφερε. Στα site και τα sociamedia (αν ασχολείσαι με αυτά) των σταθμών συχνά αναρτούν ανακοινωσεις για συνεργασίες.

    Από εκεί και πέρα σε επίπεδο σπουδών υπάρχουν ειδικότητες σε διάφορα  ΙΕΚ, αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, από τα οποία μπορείς μέσω πρακτικής άσκησης να αρχίσεις μια συνεργασία. Αντίστοιχα, υπάρχουν και τα σεμινάρια των κέντρων δια βίου μάθησης των πανεπιστημίων (στο elearning του Καποδιστριακου ξέρω ότι αρχίζει μέσα στον μήνα), όπου κι εκεί αποκτάς τις βασικές γνώσεις. 

    Ελπίζω να σε βοήθησα και σύντομα να σε ακούσουμε onair!

    ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddom, 01-09-2021 09:46 ]


    sillia
    05.10.2021, 12:04

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.09.2021, 08:11 έγραψε...

    Τον παλιό όμορφο καιρό της Musicheaven υπήρχαν μέλη εδώ που έκαναν εξαιρετικό πρόγραμμα με τον ''κουκκουβάγγο''...

    Το radio Musicheaven ήταν εξαιρετικό...

    Η Silia μια από τις εξέχουσες ραδιοφωνικές παραγωγούς...στείλε της ΠΜ σίγουρα θα έχει κάτι χρήσιμο να σου πει...

    Silia,μου λείπει το ονειροδρομιό σου όπου ταπεινά ''κουκουτσάκια'' έκαναν απίστευτες ονειροπτήσεις...

    Είτε φυτευόταν στο χώμα και ξεφύτρωναν ως αρωματικές λεμονιές σε κήπους παλατιών...είτε άνοιγα φτερά και έκαναν πτήσεις σε μαγικά χαλιά...

    Σε χαιρετώ...ένας από τους πιλότους σου....{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.inlove}



    Θα είστε πάντα στην καρδιά  μου ολοι όσοι δώσατε ο καθένας με τον τρόπο του ομορφιά στην ζωη μου.Αξέχαστα οσα ζήσαμε!!!Ελπίζω και στο μέλλον να βρεθεί τόπος και χρόνος να ξανασμίξουμε. Φιλάκια πολλά!