ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.846 μέλη

    Δασκαλος πιάνου με πτυχίο (χωρίς κατοχή διπλώματος) υπογράφει διπλώματα. Είναι νόμιμο??

    -aggelikh-
    04.10.2021, 07:59

    Καλημέρα σας! Σε ωδείο που φοιτησα προσφατα είδα ότι ένας δάσκαλος πιάνου χωρίς κατοχή διπλώματος αλλά με πολυετή εμπειρία σε ωδείο,  είχε μαθητές επιπέδου διπλώματος. Είναι νόμιμο αυτό? Ο συγκεκριμένος δάσκαλος υπέγραφε κανονικά τα διπλώματα των μαθητών στο τέλος. 

    Επειδή θα ξεκινήσω διπλωμα πιάνου φέτος, φοβάμαι ότι αν με αναλάβει ο συγκεκριμένος δάσκαλος, πέρα από τις γνώσεις που δεν ξέρω αν κατέχει, φοβάμαι μήπως το διπλωμα μου δεν είναι έγκυρο αν το υπογράψει ο συγκεκριμένος άνθρωπος που έχει απλά πτυχίο και όχι διπλωμα. 

    Ισχύει αυτό?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την -aggelikh-, 04-10-2021 10:18 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την -aggelikh-, 04-10-2021 10:18 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την -aggelikh-, 05-10-2021 06:12 ]


    freddieKrueger
    04.10.2021, 09:44

    Καλημερα φιλη μου.

    Ο τιτλος του θεματος που ανοιξες δε συμβαδιζει με το περιεχομενο του

    Αν θες αλλαξε τον τιτλο ωστε να εισαι ακριβης καθως στον τιτλο αναφερεις πως ο δασκαλος που υπογραφει εχει πτυχιο.

    Επι της ουσιας καλο θα ηταν να ρωτησεις το Ωδειο για την ισχυ των διπλωματων η ακομη καλυτερα αφου εχεις αμφιβολια να πας αλλου για σπουδες,σ ενα περιβαλλον που θα σου εμπνεει εμπιστοσυνη και ασφαλεια!


    -aggelikh-
    04.10.2021, 10:16
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Ο τίτλος του θέματος αντιστοιχεί στην ερώτηση μου, ότι δηλαδή υπάρχει δάσκαλος πιάνου με πτυχίο (χωρίς δίπλωμα) που αναλαμβάνει παιδιά διπλώματος και υπογράφει και τα διπλώματα τους στο τέλος. Επιθυμώ για πολλούς λόγους να συνεχίσω στο συγκεκριμένο ωδείο, απλώς θεωρώ ότι αν κάνουν κάτι που δεν συμβαδίζει με τον νόμο δεν θα το αναφέρουν προφανώς, γι αυτό απευθύνθηκα στο συγκεκριμένο site για περισσότερες απόψεις ή και πληροφορίες αν κάποιος γνωρίζει.
    -aggelikh-
    05.10.2021, 10:08
    Εν τελει για οποιον το δει και ενδιαφέρεται για την απάντηση, έμαθα από το υπουργείο ότι μπορεί να υπογράψει δασκαλος με πτυχίο αρκεί να έχει 5ετη προϋπηρεσία σε ωδείο.