ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.830 μέλη

    Καλος δασκαλος βιολιου για αρχαριο ενηλικα στην Αθηνα(Νοτια Προαστια);

    Ioannis114
    27.10.2021, 09:49

    Καλησπερα σε ολους.Ειμαι 22 χρονων και θα ηθελα να ξεκινησω  μαθηματα βιολιου ,χωρις να εχω καμια ιδιατερη επαφη με την μουσικη .Δεν θα ηθελα να παω σε καποιο ωδειο και να μπω στην διαδικασια να μαθω την μουσικη με πολυ στανταρ τροπο που συνηθως διδασκεται σε ωδειο οποτε θα προτιμουσα να κανω ιδιαιτερα μαθηματα .Μου αρεσει η κλασσικη μουσικη και θα ηθελα να εχω μια επαφη με αυτη. Κυριως ομως νομιζω θα ηθελα να ασχοληθω με την συγχρονη μουσικη,ισως να βγαζω καποια μοντερνα τραγουδια  και παραλληλα μια επαφη με την κλασσικη.

    Γνωριζει λοιπον κανεις καποιον καθηγητη βιολιου προς Νοτια προαστια η καποια ομαδα στο facebook πχ που θα μπορουσα να ψαξω;
    Ευχαριστω πολυ!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ioannis114, 27-10-2021 09:51 ]


    Akis305
    27.10.2021, 18:54

    Ψαξε σε εφημερίδες π.χ. "χρυσή ευκαρία" ή στο ιντερνετ για "μαθήματα βιολιού" από ότι έχω δεί οι τιμές αρχίζουν από 12 ευρώ/ώρα και ανεβαίνουν. Μία συμβουλή: Εφόσον σου αρέσει η κλασική μουσική να αποφύγεις όποιον διδάσκει "παραδοσιακό βιολί" ή αυτόν που διδάσκει (όπως ίσως ισχυρίζεται) και τα δύο, δηλαδή "παραδοσιακό" και κλασικό. Να προσλάβεις τον δάσκαλο εκείνον ο οποίος διδάσκει το κλασικό βιολί.

    Φυσικά θα πρέπει να αγοράσεις και τα απαραίτητα τεύχη-βιβλία για τα θεωρητικά.


    John-Tzinieris
    29.10.2021, 19:12

    Σίγουρα η καλύτερη περίπτωση θα ήταν να σου συστήσει κάποιος γνωστός σου κάποιον συγκεκριμένο καθηγητή που έχει καλό όνομα ή έχει μείνει ο ίδιος ευχαριστημένος.. Αυτό έχει μικρότερο ρίσκο από το να ψάχνεις λιγάκι στα τυφλά..

    Πάντως να πούμε και την αλήθεια ότι το Ωδείο έχει και κάποια θετικά: γνωρίζεσαι με κόσμο που έχει το ίδιο ενδιαφέρον με σένα και αποκτάς και πολλές εμπειρίες μέσα στον κόσμο της μουσικής (μουσική δωματίου, συναυλίες, ομαδικά μαθήματα θεωρίας κλπ.). Επίσης, πιθανόν να δίνει και κάποιες δυνατότητες επιλογής κατάλληλου καθηγητή (αυτό το γράφω με επιφύλαξη γιατί εξαρτάται από πολλά..)

    Πάντως ανάλογα με τις γνώσεις, την προσωπικότητα, το ταλέντο και τις ώρες που είσαι διαθετειμένος να εργαστείς είναι πιθανόν να σου ταιριάζω και διαφορετικός καθηγητής..

    Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα παραπάνω..


    Akis305
    30.10.2021, 17:52

    Ο δάσκαλος να σε προχωράει σχετικά γρήγορα, να σου δίνει αρκετή ύλη για πρακτική εξάσκηση ανάλογα βέβαια και με την δική σου πρόοδο και με τον χρόνο που μπορείς να διαθέσεις γι αυτό.

    Αν σε πάει αργά-αργάααα, μπορεί να σε κάνει να βαρεθείς. Ιδού ένας καλός λόγος γιά να αλλάξεις δάσκαλο.