ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Το φαινόμενο Harry Poter

    paramithi
    18.07.2005, 14:51
    Με αφορμή την έκδοση του έβδομου στη σειρά βιβλίου με ήρωα τον νεαρό μάγο harry poter και τις ουρές που σχηματίζονται έξω απο τα βιβλιοπωλεία για την απόκτηση ενός αντίτυπου..ας μου απαντήσει κάποιος...τι ΜΑΝΙΑ είναι αυτή που έχει κυριεύσει μικρούς και μεγάλους??τόσο πολύ αξίζουν τα βιβλία αυτά ωστε να ξενυχτάει κανείς όλο το βράδυ έξω απο ενα βιβλιοπωλειο για να αγοράσει ένα απο αυτά??


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: paramithi on 18-07-2005 14:51 ]
    tetraktis
    18.07.2005, 14:52
    Μόδα είναι θα περάσει...


    paramithi
    18.07.2005, 14:55
    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 18-07-2005 στις 14:52 έγραψε:

    Μόδα είναι θα περάσει...







    Θα περάσει..αλλά για μόδα δεν έχει κρατήσει ήδη πολλά χρόνια??
    Konnie
    18.07.2005, 15:09
    ειμαι γενικα κατα των υπερβολων,και οταν βλεπω μανιες και πορωσεις τυπου καθομαι-με-τις-ωρες-για-να-προλαβω-να-παρω-το-πρωτο-αντιτυπο-του-λατρεμενου-μου-βιβλιου,οχι μονο μου δινουν στα νευρα,αλλα ειναι και λογος να "ξενερωσω" με κατι.Παντως,η συγκεκριμενη σειρα βιβλιων κατα τη γνωμη μου ειναι αρκετα πετυχημενη(εμενα προσωπικα ως σεναριο,γραφη,υφος κτλ με εχει κερδισει,ακομα και η κινηματογραφικη αποδοση ηταν πολυ πετυχημενη-ως τωρα τουλαχιστον).
    Νομιζω ο Ηarry Potter δε θα ξεχαστει τοσο ευκολα,οπως αλλωστε δεν ξεχαστηκε κι ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιων-που ειχε παρομοια επιτυχια στις μερες του,και αλλες σειρες βιβλιων.Η σειρα ειναι πολυ καλογραμμενη,συνδυαζει χιουμορ,φαντασια,δραση,περιπετεια και μυστηριο και εξελισσεται απο βιβλιο σε βιβλιο,ατου που κατα τη γνωμη μου ειναι απο τους πιο σημαντικους λογους της επιτυχιας που σημειωνει.
    Αυτα απο μενα.Σας προτεινω να ριξετε μια ματια,αξιζει τον κοπο!

    Υ.Γ. Δε θα μ'αρεσε σιγουρα να βλεπω το παιδι να παραμιλαει απο την Harrypotterομανια,αλλα δε θα το'βρισκα καθολου κακο να παραταγε το playstation και το computer για να χωθει στο βιβλιο!
    Ilianashiamishi
    18.07.2005, 15:13
    Εγώ έχω διαβάσει μέχρι τώρα τα τέσσερα πρώτα βιβλία του HARRY POTTER και μπορώ να πω ότι είναι βιβλία που όταν τα πιάσεις στα χέρια σου δεν μπορείς εύκολα να τα αφίσεις. Δεν είμαι μανιακή με τον Harry potter σαν ήρωα αλλά τα βιβλία μου άρεσαν και συνεχώς μου δημιουργούσαν ενδιαφέρον για τη συνέχεια.
    Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να γίνεται τέτοιος σάλος για αυτά τα βιβλία και τους ήρωες τους. Απλά αξίζει τον κόπο να τα διαβάσει κάποιος που αρέσκεται σε τέτοιου είδους ιστορίες χωρίς όμως να ξενυχτάει έξω από ένα βιβλιοπωλείο για να τα αγοράσει.
    paramithi
    18.07.2005, 15:27
    Quote:

    Το μέλος Konnie στις 18-07-2005 στις 15:09 έγραψε:



    Υ.Γ. Δε θα μ'αρεσε σιγουρα να βλεπω το παιδι να παραμιλαει απο την Harrypotterομανια,αλλα δε θα το'βρισκα καθολου κακο να παραταγε το playstation και το computer για να χωθει στο βιβλιο!





    Δε διαφωνώ...Αλλά δε θα ήταν προτιμότερο το παιδί σου να ΄΄χωθεί΄΄ σ'ένα βιβλίο που να το επηρεαζε λιγοτερο όσον αφορα τη μαγεια κλπ..??
    γιατί κακά τα ψέμματα,τα παιδάκια επηρεάζονται πολύ(βέβαια όχι μόνο απο τα βιβλία..)..
    Konnie
    18.07.2005, 16:51
    Κρινω σωστη την παρατηρηση σου.Απο την αλλη ομως νομιζω οτι οι επιρροες που θα πιασουν τοπο ξεκινανε καταρχάς απο την οικογενεια.Φερνω σαν παραδειγμα τον εαυτο μου:ημουν "βιβλιοφαγος" απο τοτε που εμαθα να διαβαζω,με προτιμηση στα παντος ειδους παραμυθια,πολλα απο τα οποια ειχαν να κανουν και με μαγεια.Διαβαζα ακομα μανιωδως κι εκεινα τα μαυρα κι αραχλα του Αντερσεν,που ηταν αριστουργηματα μεν,αλλα ακρως ψυχοπλακωτικα δε.Ουδεποτε επηρεαστηκα,εφοσον την οποιαδηποτε απορια μου ή προβληματισμο μου συζητουσα με τους γονεις και τις αδερφες μου.
    Ο ρολος των βιβλιων δεν ειναι να επηρεασουν την προσωπικοτητα,τον τροπο σκεψης και τη συμπεριφορα των παιδιων,αλλα να διευρυνουν τους οριζοντες τους,και-γιατι οχι-να προβληματισουν το παιδι,δειχνοντας του κατι παραπανω απο τα συνηθισμενα.Αυτο ειναι το ιδανικο.Κακη επιρροη θα αποτελεσουν μονο σε περιπτωσεις αδιαφοριας απο τη μερια των γονιων.

    TheAuthority
    18.07.2005, 18:38
    παιδια εγω ειμαι 16 τα πρωτα τεσσερα βιβλια τα διαβασα στα ελληνικα οταν ειχαν πρωτοβγει και σε μικρη ηλικια μου αρεσαν,
    το προηγουμενο καλοκαιρι διαβασα το πεμπτο στα αγγλικα και με επιασε κολημα!
    μα το θεο παιδες ηταν ενα απο τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει και καταλαβα οτι υπαρχει λογος που κανει πωλησεις το βιβλιο...το τελειωσα μεσα σε τεσσερις μερες,οταν γυρισα αθηνα επιασα τα παλια βιβλια και τα κοιταξα λιγο και εφτασα στο εξεις συμπερασμα, η ελληνικη μεταφραση ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ...ειλικρινα το original στα αγγλικα ειναι τοπ οσοι μπορουν να διαβασουν βιβλιο στα αγγλικα τους τα προτεινω με τα χιλια (ιδιως το 4ο και 5ο)

    αυτο που με ενοχλει ειναι οι ταινιες harry potter που πετσοκοβουν τα βιβλια προτεινω και τις αποφυγετε, επεισης τα παιχνιδια για playstation,pc και ολα αυτα τα ιλιθια κουκλακια θα επρεπε να καουν!!!!
    δεν περιμενω να μου στειλουν το 6ο απο αθηνα!
    η μανια που πιανει τα παιδακια με το harry potter ειναι indeed ιλιθια.

    Feels like i've never been here before,

    stranger to the mind that is my own
    -The Authority


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: TheAuthority on 18-07-2005 18:42 ]
    MariannaP
    19.07.2005, 02:53
    Υπάρχουν τόσα πολλά αξιόλογα βιβλία που ακόμη και ένα την ημέρα να διαβάζει κάποιος, μέχρι να πεθάνει δε θα καταφέρει να τα εξαντλήσει.

    Αν και δεν έχω διαβάσει ούτε ένα βιβλίο αυτής της σειράς, δε νομίζω πως έχουν να προσφέρουν σε έναν ενήλικα κάτι παραπάνω από μια όμορφη αφήγηση.
    paramithi
    19.07.2005, 04:12
    Quote:

    Το μέλος Konnie στις 18-07-2005 στις 16:51 έγραψε:

    Κρινω σωστη την παρατηρηση σου.Απο την αλλη ομως νομιζω οτι οι επιρροες που θα πιασουν τοπο ξεκινανε καταρχάς απο την οικογενεια.Ο ρολος των βιβλιων δεν ειναι να επηρεασουν την προσωπικοτητα,τον τροπο σκεψης και τη συμπεριφορα των παιδιων,αλλα να διευρυνουν τους οριζοντες τους,και-γιατι οχι-να προβληματισουν το παιδι,δειχνοντας του κατι παραπανω απο τα συνηθισμενα.Αυτο ειναι το ιδανικο.Κακη επιρροη θα αποτελεσουν μονο σε περιπτωσεις αδιαφοριας απο τη μερια των γονιων.






    Δε διαφωνώ..η οικογένεια αποτελεί τον σημαντικότερο φορέα κοινωνικοποίησης του ατόμου..εσύ όπως λες δεν επηρεάστηκες και μπραβο σου..υπάρχουν όμως παιδιά,γνωστά μου,τα οποία έχουν επηραστεί σε μεγάλο βαθμο..πίστεψε με..πολύ πιθανόν να φταινε και οι γονείς..ίσως το πιο πιθανο βεβαια..απλα αποτελει γεγονος οτι αρκετα παιδια,επειτα απο την αναγνωση τετοιου ειδους βιβλιων πιστευουν στην μαγεια...και αναφερομαι σε παιδια που δεν εχουν ακομη αναπτυξει επαρκως την κριτικη τους ικανότητα..

    πάψε να κλαίς για ότι πέρασε σωστά..
    κλέισε τα μάτια σου κ κοίταξε μπροστά..




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: paramithi on 19-07-2005 04:12 ]
    koripaki
    19.07.2005, 12:17
    Αφ' ενός, το θεωρώ μάλλον θετικό παιδάκια ηλικίας 9-14, τα οποία περνούν πλέον ένα μεγάλο μέρος της ζωής τους μπροστά σε ένα μηχάνημα με ένα πληκτρολόγιο στο χέρι, να αναμένουν με αγώνια την άφιξη ενός βιβλίου. Και εγώ όταν ήμουν μικρούλα με την ίδια αγωνία περίμενα το βιβλία της Blyton και τα διάβαζα ασταμάτητα το ένα μετά το άλλο.
    Αφ' ετέρου, δε θεωρώ διόλου επικίνδυνο για ένα παιδάκι να πιστεύει στη μαγεία. Εδώ πιστεύω εγώ -γεγονός που ίσως σημαίνει, βέβαια, ότι κι εγώ είμαι παιδάκι . Νομίζω πως πραγματικά οι κίνδυνοι ανιχνεύονται αλλού κι όχι σ' ένα παραμύθι, όσο παραστατικό κι αν είναι.
    Konnie
    19.07.2005, 13:51
    Με βρισκεις συμφωνη koripaki!

    Ας μην το ξεχναμε οτι η μαγεια και τα παραμυθια γενικα ειναι η καλυτερη μεθοδος αποδρασης απο το ματαιο και σκληρο τουτο κοσμο στον οποιο αυριο μεθαυριο θα φερουμε κι εμεις τα παιδια μας...

    Κι επισης,οσον αφορα το ποσοστο επιροης,ας μην ξεχναμε αυτο που βλεπουμε γυρω μας καθημερινα:οι νεες γενιες βγαζουν ολο κι εξυπνοτερα παιδια-εγω τουλαχιστον αυτο βλεπω.Ας μην τα υποτιμαμε λοιπον!
    και καλυτερα στο κατω-κατω να παθιαστουν απο ενα φανταστικο παρα να κολλησουν τα δικα μας τα ελατωματα και να παθιαστουν...υλιστικα...
    Δεν πιστευω να μη σας εχει τυχει να μιλατε με ενα μικρο κι αυτο να μιλαει σα μεγαλο!Εγω λοιπον επειδη φρικαρω με κατι τετοια,λεω:
    Ζητω τα παραμυθια,και σ'αυτο το πλαισιο,ζητω κι ο Harry Potter!!!

    XeniaRodo
    19.07.2005, 15:37
    Zήτω και η Φρουτοπία!
    Zήτω και η Nτενεκεδούπολη!

    όχι μόνο ο Xάρυ Πότερ!
    jorge
    19.07.2005, 15:55
    Η συλλογή ΑΜΠΡΑ-ΚΑΤΑΜΠΡΑ που είχα μικρός ήταν κι αυτή τίγκα στην φαντασία (α ρε Τζότζο)

    Γενικά πιστεύω πως αν το βιβλίο περιέχει ήρωες με ήθος και ευγενικούς χαρακτήρες, δεν έχει καμία σημασία αν το περιβάλλον στο οποίο διαδραματίζεται η ιστορία είναι ρεαλιστικό ή φανταστικό.
    falimento
    19.07.2005, 16:10
    Φρουτοπία, τι μου θύμισες τώρα! Ευγένιος Τριβιζάς...

    Απίστευτη σειρά, Πίκος Απίκος...

    Συγκινήθηκα
    paramithi
    19.07.2005, 16:11
    Τελικά έχετε δίκιο παίδες...εγώ αυτό που επιδίωξα να καταλάβω ήταν η μανία...ουτως η αλλως και εμενα μ'αρεσουν πολυ τα παραμυθια(όπως μαρτυράει και το nick μου..)
    Στην υγειά σας
    DARCKANGEL
    19.07.2005, 17:09
    Εγω το βρισκω θετικο τα σημερινα παιδια να κανουν ετσι για ενα βιβλιο... αντι να καθοντε ολη την ημερα μπροστα απο ενα υπολογιστη και να παιζουνε.... ( καλη ωρα σαν εμενα .. ) Εγω προσοπικα εχω διαβασει ολα τα βιβλια του Χαρι Ποτερ , οχι πως εχει κανενα γλωσσικο ενδιαφερον... αλλα διαβασα το πρωτο και τωρα ε.... θελω να μαθω το τελος βρε παιδι μου.... και δεν μπορεις να πεις οτι δεν εχει ενδιαφερον η πλοκη ( το μονο ενδιαφερον αυτου του βιβλιου ).
    koripaki
    20.07.2005, 10:37
    Εννοείται ΖΗΤΩ η Φρουτοπία!!!!! ΖΗΤΩ ο Τριβιζάς!!!!
    ktc
    08.08.2005, 10:13
    ποτε μου δεν καταλαβα τι στο καλο κανουν αυτα τα βιβλια και "κυριευουν" ολο τον κοσμο ... εμενα παντως δεν καταφεραν να με κερδισουν .. οκ ισως ειναι θεμα γουστου!! το μονο που εχει καταφερει να με κερδισει λιγακι ειναι ο ΤΟΛΚΙΝ γιατι ειναι μεγαλος !!! (οχι σε ηλικια )
    Anthos
    08.08.2005, 10:41
    Ε δεν θα συγκρίνουμε τον Tolkien με τον Harry Potter τώρα!

    Αυτό που λέτε παιδιά ότι είναι καλύτερα να διαβάζουν ένα βιβλίο παρά στο pc είναι σωστό αλλά κατά 90% τα ίδια παιδιά θα παίξουν και στο pc το παιχνίδι, και θα αγοράσουν και 5-6 φιγούρες και θα πάρουν και το dvd κτλ κτλ...