ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Άλμπουμς που βγήκαν σε cd αλλά δεν επανεκδόθηκαν

    thebest20
    02.05.2023, 23:21

    Καλησπέρα και χίλια συγγνώμη για την ενόχληση! Δεν έχω σκοπό να ζητήσω κάποιο άλμπουμ απλά ήθελα αν υπάρχει κάποιος γνώστης και αν είναι εφικτό να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για ορισμένα άλμπουμς τα οποία κυκλοφόρησαν σε cd από τη Minos - EMI από το 1987 ως το 1989 περίπου (κάποια σε συμπαραγωγή με Columbia) και 1 από την εταιρεία Polydor

    Τα άλμπουμς που από ότι λένε συλλέκτες ήταν και τα πρώτα που έβγαλε η Minos σε cd είναι

    Λίτσα Διαμάντη - Πυρετός (1988)

    Θέμης Αδαμαντίδης - Ακόμα Σ' Αγαπώ (1987)

    Νίκος Νομικός Ξέρω Ν' Αγαπώ (1987)

    και πιο μετά του Νίκου Νομικού το Να προσέχεις (1989)

    Από Polydor το Στάσου Πλάι Μου της Κατερίνας Στανίση (1988) το οποίο λένε ότι είναι και το πρώτο ολόκληρο άλμπουμ καλλιτέχνη που έβγαλε συγκεκριμένη εταιρεία σε cd (αν και από αυτό υπάρχουν σε συλλογές 8 από τα 13 κομμάτια)

    Υπάρχει περίπτωση να βγήκαν όντως ή είναι fanmade? Γιατί κάποιοι συλλέκτες - έμποροι τα πουλάνε σε διάφορες σελίδες ακόμα και μεταξύ κύκλου συλλεκτών πάνω από 150-300 ευρώ.

    Εκεί που αμφιβάλλω επίσης είναι που σε κάποια δεν έχουν  καταχωρημένο οπισθόφυλλο και το δισκάκι μέσα να φαίνεται σε φωτό,  σε γνωστές μουσικές βιβλιοθήκες

    Από Νομικό μου λένε ότι αυτό είναι το οπισθόφυλλο του original cd αλλά μου φαίνεται εντελώς fanmade και λόγω του ότι γράφει Πλευρά Α

    Και επιπλέον το flac αρχείο που μου έστειλαν όλο το άλμπουμ (ότι είναι original) πιάνει αυτές τις συχνότητες

    Συν ότι αν δείτε τον Πυρετό της Διαμάντη, λένε ότι είναι το original εξώφυλλο του cd αλλά δεν υπάρχει περίπτωση και χθες πρόσεξα ότι πήραν τη φωτό από την κασέτα

    https://www.discogs.com/release/11296274

    Επιπλέον μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το ότι αυτά τα άλμπουμς από Μίνος δεν έχουν ανέβει στο spotify και γενικότερα στις ψηφιακές πλατφόρμες, ενώ οτιδήποτε άλλο έχει κυκλοφορήσει σε cd από τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες, στη συγκεκριμένη εταιρεία υπάρχει διαθέσιμο.

    Κάποιος γνώστης της μουσικής ας δώσει τα φώτα του!Ρωτάω και μεγαλύτερους και άτομα που είχαν δισκοπωλεία στα 80s αρχές 90s και σε ραδιόφωνα και δεν τα είδαν ποτέ σε cd.

    Και πάλι χίλια συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 03-05-2023 11:59 ]


    jorge
    03.05.2023, 11:59

    Σου προτείνω να ρωτήσεις τον Πέτρο Δραγουμάνο του https://www.musiconline.gr/web-application/.

    Έχει καταγράψει όλη την ελληνική δισκογραφία από το 1950 και μετά, σε βάση δεδομένων με εξώφυλλα και πολλές πληροφορίες για κάθε δίσκο.


    thebest20
    03.05.2023, 19:06
    Καλησπέρα, χίλια ευχαριστώ θα ρωτήσω!
    thebest20
    05.05.2023, 19:41
    Καλησπέρα ρώτησα δυστυχώς ούτε ο ίδιος δεν γνωρίζει για το οπισθόφυλλο ούτε τα έχει, αλλά βγήκαν κανονικά λέει
    thebest20
    26.08.2023, 22:36

    Χίλια συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα. Υπάρχει μυστικοπάθεια στα συγκεκριμένα cd κανείς δεν τα δίνει mp3 σε ποιότητα από cd!Εντάξει μπορεί να είναι θέμα πειρατείας και δεν θέλω να ζητάω, αλλά τόσο σπάνια και δεν ανεβαίνουν ούτε από την εταιρεία. Επειδή έχω ρωτήσει πέφτουν να με φάνε λες και κάνω κάτι κακό!Και μόνο με τα συγκεκριμένα.

    Το μόνο που κατά τύχη βρήκα είναι το Να προσέχεις του Νομικού περασμένο από original και πάλι καλά.

    Αλλά ψάχνω κ το Πάμε Βόρεια του Νομικού το cd που έχω μάθει ότι δόθηκε μόνο περιορισμένα σε άτομα της Μίνος και σε ραδιοφωνικούς σταθμούς.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την thebest20, 26-08-2023 22:38 ]


    thebest20
    09.10.2023, 20:40

    Δυστυχώς δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη!Και από ότι μαθαίνω, χωρίς να είναι εξακριβωμένο 100% η Μίνος που ανεβάζει στις πλατφόρμες ψηφιακά, έχει χάσει τα masters, ενώ ότι cd δεν πωλούνταν το κατέστρεφε (αυτό αρνούμαι να το δεχθώ). Από cd της Polygram ακόμα χειρότερα (πχ της Μαριάνας Ευστρατίου που τα ψάχνω σε cd αλλά βγήκαν περιορισμένα). Η Polygram που σήμερα λέγεται cobalt έχει αφεθεί στην τύχη της, τα έχει όλα παρατημένα cd και μαγνητοταινίες βινυλίων και δεν έχει σκοπό να ασχοληθεί. Δυστυχώς τα έχουν μόνο λίγοι (συλλέκτες-έμποροι) που τα κρατάνε για τον εαυτό τους.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την thebest20, 09-10-2023 20:41 ]


    thebest20
    20.04.2024, 12:48
    Τελικά κάποιος δεν μου έχει δώσει κάποια πληροφορία για τα συγκεκριμένα δηλαδή τι έχουν απογίνει ούτε ξέρω που να απευθυνθώ, σε κάποιον που να έχει μερικά. Οι εταιρείες απλά δεν απαντάνε και κάποια άτομα μόνο που δεν με έβρισαν επειδή τα ζήτησα. Δεν ξέρω για ποιο λόγο τέτοια μυστικοπάθεια.