ελληνική μουσική
    834 online   ·  210.833 μέλη
    jorge
    12.05.2023, 07:04

    Ποιος το επέλεξε το παλικάρι; Παράφωνος, κομμένη ανάσα...

    link

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 12-05-2023 07:11 ]


    freddieKrueger
    12.05.2023, 09:28

    Μια χαρά τα πήγε το παιδί που είναι μόλις 16 ετών.

    Τι κι αν η ανάσα δε του έφτανε ώρες ώρες ή έκανε κάποιες μικροπαραφωνίες.

    Στα 16 σου δεν είναι λίγο να πηγαίνεις να εκπροσωπείς τη χώρα σου και να εκτίθεσαι σε τόσο κόσμο.

    Το παιδί αυτό έχει μια υπέροχη ξεχωριστή φωνή και φυσικά πολύ μέλλον μπροστά του.

    Επίσης το μόνο σίγουρο είναι πως οι επικριτές του δεν μπορούν να κάνουν ούτε το 1% από το δικό του επίτευγμα.

    Γιατί τα κοινά ανθρώπινα μυαλά μέσης νοημοσύνης είναι έτοιμα να δικάσουν και να καταδικάσουν ότι αισθητικά δε τους αρέσει ή δεν τους κάνει.

    Εγώ θα αντέστρεφα το ερώτημα και θα έλεγα ποιός επέτρεψε να πάρει την πρωτιά στη Eurovision ένα ατάλαντο άχρωμο άοσμο ροκ συγκρότημα το 2021;Κάτι ξενέρωτοι Mainstream ροκάδες ιταλοί που θα μπορoύσαν να παίζουν στον πεζόδρομο του Θησείου και να μην είναι καν οι καλύτεροι εκεί;

    Για να συνοψίσω:Δεν έφταιγε ότι ο μικρός δεν πάταγε τόσο καλά τις νότες(η ερμηνεία του ήταν αξιοπρεπέσταση πάντως και δεν είχε και άγχος και το διασκέδασε και μπράβο του)

    Έφταιξε η επιλογή του κομματιού.

    Αποτυχημένο ως μελωδία,στίχοι αγγλικοί της σειράς που δεν σε προκαλούν να κάνεις focus σε κάτι ξεχωριστό πάνω τους,κανένα εθνικ στοιχείο ως οφείλουν να έχουν τα κομμάτια που πάνε σε αυτό το διαγωνισμό...

    Αν όλοι τραγουδάνε αγγλικό ποπ τότε πως θα μπορώ να ταξιδέψω ως ακροατής στα ιδιαίτερα ακούσματα της κάθε χώρας;

    Μπράβο στο παληκάρι μακάρι να μη  πάρει τοις μετρητοίς το κρα κρα που έφαγε άδικα από μια ανθρώπινη μάζα της οποίας η νοημοσύνη είναι μικρή σε αντίθεση με το στόμα τους που είναι δυσανάλογα μεγάλο.

    Του εύχομαι ολόψυχα να συνεχίσει να βελτιώνεται και να επανέλθει δριμύτερος να σαρώσει γιατί η Ελλάδα μας έχει ανάγκη από νέους ταλαντούχους ανθρώπους.

    Ευχαριστώ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 12-05-2023 09:32 ]


    Orfeus
    12.05.2023, 13:49

    Η Αυστραλία στη Eurovision.
    Το Ισραήλ στη Eurovision.
    Η Τυνησία στη Eurovision (το 1977, αλλά τελικά, απεσύρθη από τη διοργάνωση)
    Το Μαρόκο στη Eurovision (λόγω συμμετοχής του Ισραήλ, το Μαρόκο συμμετείχε μόνο το 1980, αλλά επειδή οι σχέσεις του με το Ισραήλ εξομαλύνθηκαν, σχεδιάζει να επιστρέψει). 

    Μια χαρά "Euro"vision είναι το πανηγυράκι (Όχι πως δεν θα είχαν/έχουν δικαιολογία για τη συμμετοχή αυτών των ΜΗ Ευρωπαϊκών χωρών, αλλά, τι κάνει το άτιμο το χρήμα ε; Από Γκάνα, Νιγηρία, Κίνα έχουμε τίποτα; Κατάρ, Ινδία, Ιαπωνία;) 


    jorge
    12.05.2023, 19:16
    Freddie δεν γίνεται να τα πήγε "μια χαρά", όταν λες κι εσύ ο ίδιος πως έχανε ανάσες και έκανε και παραφωνίες. Ούτε καμια "υπέροχη φωνή" ακούστηκε. Τα πήγε άσχημα, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι γενικά καλός καλλιτέχνης. Μπορεί και να είναι. Χθες δεν φάνηκε όμως.
    freddieKrueger
    13.05.2023, 04:05

    Ακουσα την εμφανιση του φιλτατε jorge.

    Ακουσα και τις οποιες παραφωνιες του

    Και οποια ατελεια του.

    Δεδομενων λοιπον των συνθηκων που ειναι

    -η ηλικια του μολις 16 ετων

    -το μεγεθος του διαγωνισμου

    -η γνωση του αρνητικου κλιματος επικρισης απο τα αδαη αμυαλα κοτοπουλα που λεγονται "κοσμος" και οι ιδιοι θα το εκαναν μαλλον πολυ χειροτερα 

    Τα πηγε ΜΙΑ ΧΑΡΑ το παιδι και ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ 

    Το αν μια φωνη ειναι υπεροχη κρινεται απο το ηχοχρωμα της κυριως που δεν αλλαζει.

    Βγες εσυ να κανεις το ιδιο πραγμα θα το εκανες καλυτερα;

    Η δειξε μου ενα απο τα μεγαλα ονοματα του καλλιτεχνικου μας στερεωματος που στα 16 του ενα τετοιο τραγουδι σε ενα τετοιο διαγωνισμο με ενα τετοιο κλιμα θα τα πηγαινε καλυτερα!

    Ο κοσμος εξω που το μονο που ξερει ειναι να διαφωνει για πεναλντι και να ασχολειται με τα οπαδικα εχει το ακαταλογιστο της ανοησιας του.

    Θα τους πετυχεις και στις συγκεντρωσεις των κομματων να αποθεωνουν τους "αρχηγους" τους.

    Ειναι τα μεσαια ανθρωπινα μυαλα αυτα που καθε εξυπνος γουσταρει να χειραγωγει.

    Η λεγομενη μαζα.

    Εμεις εδω ως μουσικο σαιτ υποτιθεται οτι ξεχωριζουμε οτι ειμαστε αρκετα σκαλοπατια πιο πάνω σε γνωσεις,σε "αυτι",σε θεωρια μα και πραξη.

    Το να βγαινουμε λοιπον κι εμεις να κραξουμε μια αποτυχια ενος ανθρωπου που ειχε και τα κοτσια και το ταλεντο ειναι πολυ μικροψυχο η ανοητο εκ μερους μας.Αφου μπορουμε να ξεχωρισουμε απο τη μαζα.Μπορουμε να δουμε και να κρινουμε επι της ουσιας.Να βγαλουμε ενα χρησιμο συμπερασμα για ολους.

    Και για τον καλλιτεχνη αυτον αν τυχει να μας διαβασει μεσα στο πληθος ιντερνετικου οχετου κατακρισης που θα λαμβανει απο τα σοσιαλ

    Και για μας ειδικα για τα νεα μας μελη που ισως καποια στιγμη βρεθουν στη δυσκολη δικη του θεση.

    Εχε την αποψη σου αλλα με βρισκεις 100% αντιθετο

    Κι ευχομαι και το παληκαρι αυτο να κλεισει τα αυτια του σε τετοιες αποψεις για να δειξει μελλοντικα αυτο που πραγματικα αξιζει.

    Και ξαναλεω η Ελλαδα εχει αναγκη απο νεα ταλεντα.Απο νεους ανθρωπους να υπηρετησουν την τεχνη.

    Η κακη εμφανιση οφειλεται στην επιλογη κομματιου και οχι καλλιτεχνη.

    Αν τωρα εσυ μετα απο αυτα μετρας ανασες η σθοναρισματα του καλλιτεχνη τοτε τι να πω.

    Καλημερες!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 13-05-2023 04:32 ]


    freddieKrueger
    13.05.2023, 04:09
    Υγ:Κι ας μου απαντησει επιτελους καποιος πως γινεται να πηρε την πρωτια η Ιταλια το 2021;Μια σκετη Mainstream ροκ μετριοτητα;Ηταν το καλυτερο τραγουδι του διαγωνισμου; Ποιοι ανωμαλοι το ανεβασαν στην πρωτια;
    jorge
    13.05.2023, 10:55

    Καμία μομφή προς τον καλλιτέχνη γενικά. Κρίνω την επιλογή και τη συγκεκριμένη εμφάνιση. Οι ευθύνες κατά τη γνώμη μου είναι σε αυτούς που έκριναν πως θα έβγαινε κάτι αξιοπρεπές.

    Σαν χώρα πρέπει να στέλνουμε καλλιτέχνη που να μπορεί να τα βγάλει πέρα. Είναι διεθνής διαγωνισμός που προβάλει κάθε χώρα σε εκατομμύρια μάτια και αυτιά. Πάνω στον καλλιτέχνη στηρίζεται ολόκληρη παραγωγή.

    Εφόσον είναι 16 και αγχώνεται, να επέλεγαν κάποιον άλλον ή να του έδιναν άλλο τραγούδι.

    ΥΓ. Στα αγενή καρφιά και τα επί προσωπικού δε θα απαντήσω, γιατί πιστεύω πολύ στη δημοκρατία, δηλαδή στο δικαίωμα του να κρίνω ένα τραγούδι χωρίς να είμαι ο ίδιος τραγουδιστής.


    freddieKrueger
    13.05.2023, 14:06

    Αγαπητέ Γιώργο  ούτε αγενής είμαι ούτε καρφιά πετάω. Μιλάω με σαφήνεια κι ευγένεια προς το συνομιλητή μου.Κρίνω απόψεις και τη μαζα όπως εξηγώ,όχι πρόσωπα.

    Σαφώς έχεις το δικαίωμα να μη σ αρέσει ένας τραγουδιστής. Όπως και εμένα είναι δικαίωμα μου να βλέπω πισω από την επιφάνεια και μια πρώτη εικόνα.Εκεί που θεωρώ πως το δικαίωμα μας γίνεται ασυδοσία είναι να κατακρίνουμε και να κράζουμε χωρίς δεύτερες σκέψεις. Κι εξηγώ ότι επειδή ακριβώς διαφέρουμε από τη μάζα καλό είναι να μην κατακρίνουμε έτσι στα τυφλά ανθρώπους που κάνουν πολύ πιο μεγάλα πράγματα από εμάς.

    Τώρα γιατί τον επέλεξαν αυτόν και όχι κάποιον άλλο δε ξέρω Εγω θα προτιμούσα τον ιδιο σε ένα άλλο κομμάτι. Φωνή έχει το παληκάρι. Έκταση χροιά κάθε αρετή. Απλά και ένα τεράστιο βάρος να σηκώσει. Αυτά ακριβώς είπα με ευγένεια και επιχειρήματα. Τίποτα προσωπικό δεν έχω να μοιραστώ μαζί σου.

    Το να συμφωνούμε δεν έχει κανένα απολυτως νοημα.

    Οποτε δεν καταλαβαινω την αρχικη πρωτη σου επιθεση.

    Δημοκρατια δεν εχουμε;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 13-05-2023 15:40 ]


    freddieKrueger
    14.05.2023, 06:47

    Τι να πει κανείς για τη συμμετοχή της Φινλανδίας.Αυτο είναι κομμάτι για δεύτερη θέση;Δείτε ακούστε και βγάλτε συμπεράσματα.Κι ας αφήσουμε ησυχο το παληκάρι που τιμια και επαξια μας εκπροσωπησε.