ελληνική μουσική
    629 online   ·  210.826 μέλη
    evageliageo
    23.06.2006, 22:02
    Όχι φυσικά! Η αδερφή μου είχε αρχίσει να πιστεύει αλλά διάβασα το δικό μου και όταν τίποτα δε βγήκε αληθινό της απέδειξα έτσι ότι δεν είναι αληθινά. Εννοείται δεν πιστεύω!Είναι βλακείες.
    margo
    09.10.2006, 15:25
    Φυσικά και ΔΕΝ τα πιστεύω και απογοητεύομαι όταν κάποιος μου κάνει την εξωφρενική ερώτηση "τι ζώδιο είσαι?".
    Δυστυχώς είναι πολύ διαδεδομένη πλάνη ακόμα και σήμερα χάρη στο πλασάρισμα της Αστρολογίας απο τα περισσότερα μέσα.
    Απίστευτα είναι τα κέρδη των ψευδοεπιστημόνων-αστρολόγων και λοιπών ασχέτων που ασχολούνται με αυτά κοροιδεύοντας ανθρώπους,που είτε απο άγνοια,είτε απο έλλειψη διεξόδων στα προβλήματά τους απευθύνονται στους.."ειδικούς".
    Εκτός απο τον εμπαιγμό που υφίστανται οι άνθρωποι αυτοί,θεωρώ σημαντικό πρόβλημα το κακό που κάνει η αστρολογία στην ψυχολογία ενός ατόμου που π.χ.πιστεύει οτι ανήκει στο ζώδιο του Σκορπιού που θεωρείται απο τους αστρολόγους π.χ.¨εκδικητικό".
    Αυτό λοιπόν το άτομο που έχει κατά νου απο μικρό παιδί οτι,λόγω του ζωδίου του είναι άνθρωπος που του αρέσει να εκδηκείται,είναι πολύ πιθανό να "παραδεχτεί"αυτό το χαρακτηριστικό και μοιραία να το εντάξει στην συμπεριφορά του για μιά ζωή.Μάλιστα έτσι πολλοί άνθρωποι παραιτούνται από κάθε προσπάθεια αυτοβελτίωσης,βρίσκοντας άλλοθι στους Πλανήτες.
    Πρόσφατα σε συζήτηση με κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο που χαρακτηρίζεται απο έντονη απαισιοδοξία και στην παραίνεσή μου να σκέπτεται πιό θετικά,δίνοντας έμφαση στα ευχάριστα πράγματα στη ζωή,έλαβα την εξής απάντηση.
    "Μα δεν μπορώ,έτσι είναι το ζώδιό μου κι έχω και ωροσκόπο τάδε.."


    semplice
    09.10.2006, 15:29
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 09-10-2006 στις 15:25 έγραψε...

    Φυσικά και ΔΕΝ τα πιστεύω και απογοητεύομαι όταν κάποιος μου κάνει την εξωφρενική ερώτηση "τι ζώδιο είσαι?".
    Δυστυχώς είναι πολύ διαδεδομένη πλάνη ακόμα και σήμερα χάρη στο πλασάρισμα της Αστρολογίας απο τα περισσότερα μέσα.
    Απίστευτα είναι τα κέρδη των ψευδοεπιστημόνων-αστρολόγων και λοιπών ασχέτων που ασχολούνται με αυτά κοροιδεύοντας ανθρώπους,που είτε απο άγνοια,είτε απο έλλειψη διεξόδων στα προβλήματά τους απευθύνονται στους.."ειδικούς".
    Εκτός απο τον εμπαιγμό που υφίστανται οι άνθρωποι αυτοί,θεωρώ σημαντικό πρόβλημα το κακό που κάνει η αστρολογία στην ψυχολογία ενός ατόμου που π.χ.πιστεύει οτι ανήκει στο ζώδιο του Σκορπιού που θεωρείται απο τους αστρολόγους π.χ.¨εκδικητικό".
    Αυτό λοιπόν το άτομο που έχει κατά νου απο μικρό παιδί οτι,λόγω του ζωδίου του είναι άνθρωπος που του αρέσει να εκδηκείται,είναι πολύ πιθανό να "παραδεχτεί"αυτό το χαρακτηριστικό και μοιραία να το εντάξει στην συμπεριφορά του για μιά ζωή.Μάλιστα έτσι πολλοί άνθρωποι παραιτούνται από κάθε προσπάθεια αυτοβελτίωσης,βρίσκοντας άλλοθι στους Πλανήτες.
    Πρόσφατα σε συζήτηση με κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο που χαρακτηρίζεται απο έντονη απαισιοδοξία και στην παραίνεσή μου να σκέπτεται πιό θετικά,δίνοντας έμφαση στα ευχάριστα πράγματα στη ζωή,έλαβα την εξής απάντηση.
    "Μα δεν μπορώ,έτσι είναι το ζώδιό μου κι έχω και ωροσκόπο τάδε.."




    Ασε Μάργκο!!!
    Τα λες αυτά επειδή είσαι καρκίνος

    Εγω πάντως δεν χρειάζεται να αυτοβελτιωθώ!Ειμαι τοξότης και αυτο τα λέει όλα!!!




    margo
    09.10.2006, 15:44
    ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Τι καρκίνος καλέ?
    Χτύπα ξύλο που λένε !!!!

    Ώστε εσείς οι τοξότες είσαστε και χιουμορίστες ε?
    Άντε τυχερέ,γιατί αν σε γεννούσε η μανούλα σου τίποτα μέρες νωρίτερα,θα ήσουν εκδικητικός και απο χιουμοράκι...κάτω του μηδενός !!

    Υ.Γ.
    Βρε δεν σου είπα και το άλλο.Μετά την πάροδο τόσων χιλιάδων ετών και λαμβάνοντας υπ οψη την μετατόπιση των ισημεριών οι αστερισμοί μετατοπίστηκαν προς τα εμπρός κατα 30 μοίρες,(περίπου όσο ένα ζώδιο).
    Μήπως τελικά είσαι Αιγόκερως??
    για..ψάξτο!!
    maspa
    09.10.2006, 15:54
    OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI OXI
    semplice
    09.10.2006, 16:00

    τι εγινε maspa μου?

    Και εσένα δεν σου ..πέτυχε το ζώδιο σου??


    maspa
    09.10.2006, 16:10
    Επειδή μου πέτυχε γι αυτό!



    ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!!
    sintorin
    09.10.2006, 17:16
    pantos apo oti vlepo autoi pou lene oti den pisteuoun, fainetai na einai autoi pou pisteuoun to perissotero........
    Giorgos_arazei
    09.10.2006, 18:26
    Εγω παλι γνωριζω πως το καθε εμβρυο που μεγαλωνει, δεχεται επιδρασεις και ερεθισματα απ το εξωτερικο περιβαλλον και ετσι παιρνει καποια χαρακτηριστικα χωρις αυτο να σημαινει πως "προεξοφλουν" τον χαρακτηρα που θα διαμορφωσει στο μελλον. Ετσι εξηγω τις πολλες ομοιοτητες των "Καρκινων" ή των "Ταυρων" κ.ο.κ.
    Με αλλα λογια, δυο μωρα "Καρκινοι" οταν βρισκονταν στην μητρα της μητερας τους, ειχαν καποια κοινα ερεθισματα,οπως θερμοκρασια (στο συγκεκριμενο παραδειγμα οταν εγινε η γονιμοποιηση η θερμοκρασια ηταν χαμηλη αφου πλησιαζε Χειμωνας) και επισης παρομοια τροφη απ τις μητερες,αφου εκεινη την περιοδο δεν υπαρχει π.χ το καρπουζι ή η ντοματα.
    Οι εξωτερικοι παραγοντες της διατροφης και της θερμοκρασιας επιρεαζουν σημαντικα τα εμβρυα και ετσι μονο θα μπορουσα να δικαιολογισω καποια "κοινα" χαρακτηριστικα σε ανθρωπους που ανηκουν στο ιδιο ζωδιο.


    Υ.Γ Σε καμια περιπτωση ομως δεν δινω βαση σε προβλεψεις, τυχερους αριθμους κλπ κλπ. Αυτα ειναι για τους αμυαλους.
    maspa
    09.10.2006, 18:36
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 17:16 έγραψε...

    pantos apo oti vlepo autoi pou lene oti den pisteuoun, fainetai na einai autoi pou pisteuoun to perissotero........



    Εγώ προσωπικά δε πιστεύω, πέρα από τη πλάκα!
    Και συμφωνώ με τη margo, είναι πολύ εκνευριστική ερώτηση το "τι ζώδιο είσαι;"
    Δε πιστεύω πως η θέση των άστρων καθορίζει τη προσωπικότητα και τη μοίρα του ανθρώπου. Αυτές είναι ξεπερασμένες αντιλήψεις της εποχής που αρχαίοι λαοί είχαν για θεό τους τον ήλιο. Έλεος, δηλαδή!
    sintorin
    09.10.2006, 18:48
    Vasikos eimaste oloi ftiagmenoi apo tin idia uli, pou einai ftiagmeno kai to sumpan, opou ola sundeontai....i epistimi ta teleutaia xronia meletei autes tis antidraseis ton planiton pou exei epano stin fusi, kai apo oti fainetai, autoi oi arxaioi eixan antilifthei kati........
    sintorin
    09.10.2006, 19:01
    Kai kati alo gia ton ilio.....ean den upeirxe ilios, den tha upeirxe apolutos tipota epano sti gi.....mporei na ton theorouson theo, to opio esu to vlepeis aparadekto, ala o ilios dinei zoi epano sti gi.......
    margo
    09.10.2006, 19:19
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 19:01 έγραψε...

    Kai kati alo gia ton ilio.....ean den upeirxe ilios, den tha upeirxe apolutos tipota epano sti gi.....mporei na ton theorouson theo, to opio esu to vlepeis aparadekto, ala o ilios dinei zoi epano sti gi.......






    Aυτό είναι γνωστό αγαπητέ sintorin.
    Τι σχέση έχει όμως με τα ζώδια?


    sintorin
    09.10.2006, 19:23
    apanto sti maspa....epeidi eipe gia tous arxaious pou pisteuan oti o ilios eitan theos.......efoson tous edine zoi, san theo tha ton evlepan.........
    nightwhisper
    09.10.2006, 19:24
    Αν ξαναρωτησω εγω ποτε κανεναν τι ζωδιο ειναι...
    margo
    09.10.2006, 19:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 09-10-2006 στις 18:26 έγραψε...

    Εγω παλι γνωριζω πως το καθε εμβρυο που μεγαλωνει, δεχεται επιδρασεις και ερεθισματα απ το εξωτερικο περιβαλλον και ετσι παιρνει καποια χαρακτηριστικα χωρις αυτο να σημαινει πως "προεξοφλουν" τον χαρακτηρα που θα διαμορφωσει στο μελλον. Ετσι εξηγω τις πολλες ομοιοτητες των "Καρκινων" ή των "Ταυρων" κ.ο.κ.
    Με αλλα λογια, δυο μωρα "Καρκινοι" οταν βρισκονταν στην μητρα της μητερας τους, ειχαν καποια κοινα ερεθισματα,οπως θερμοκρασια (στο συγκεκριμενο παραδειγμα οταν εγινε η γονιμοποιηση η θερμοκρασια ηταν χαμηλη αφου πλησιαζε Χειμωνας) και επισης παρομοια τροφη απ τις μητερες,αφου εκεινη την περιοδο δεν υπαρχει π.χ το καρπουζι ή η ντοματα.
    Οι εξωτερικοι παραγοντες της διατροφης και της θερμοκρασιας επιρεαζουν σημαντικα τα εμβρυα και ετσι μονο θα μπορουσα να δικαιολογισω καποια "κοινα" χαρακτηριστικα σε ανθρωπους που ανηκουν στο ιδιο ζωδιο.


    Υ.Γ Σε καμια περιπτωση ομως δεν δινω βαση σε προβλεψεις, τυχερους αριθμους κλπ κλπ. Αυτα ειναι για τους αμυαλους.




    Γιώργο μου..με μπέρδεψες.
    Τι΄ρόλο παίζουν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος και η διατροφή της μητέρας με τη διαμόρφωση του χαρακτήρατου εμβρύου?
    Και τι γίνεται αν το ένα απο τα δύο μωρά ¨καρκίνοι¨που αναφέρεις στο παράδειγμά σου γεννηθεί στο νότιο ημισφαίριο?
    Άσε που ντομάτες θερμοκηπίου βρίσκεις άνετα το χειμώνα(άμα δε είσαι έγκυος,μέχρι και καρπούζι βρίσκεις..αν σου"μυρίσει").

    Παραιτούμαστε από τα τρία τέταρτα του εαυτού μας,προκειμένου να γίνουμε σαν τους άλλους ανθρώπους.
    ΑΡΘΟΥΡΟΣ ΣΟΠΕΝΧΑΟΥΕΡ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 09-10-2006 19:28 ]


    maspa
    09.10.2006, 19:50
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 19:01 έγραψε...

    Kai kati alo gia ton ilio.....ean den upeirxe ilios, den tha upeirxe apolutos tipota epano sti gi.....mporei na ton theorouson theo, to opio esu to vlepeis aparadekto, ala o ilios dinei zoi epano sti gi.......




    Δε μου λες....βρίσκεις εσύ λογικό το να σου λένε ότι τα οικονομικά σου από τη Δευτέρα δε θα είναι και τόσο καλά λόγω Αφροδίτης, Κρόνου, Δία, ανάδρομου Ερμή κλπ.(ούτε που ξέρω πως τα λένε.....τα άστρα μου μέσα..... ).....
    Κι άλλες τέτοιες αερολογίες σε πείθουν; Μια πλύση εγκεφάλου κάνουν στους μωρόπιστους επηρεάζοντάς τους με το να τους λένε θα σου συμβεί αυτό, αυτό κι αυτό επειδή τα άστρα σου έτσι, έτσι κι έτσι..... Τς τς τς τς......!!
    sintorin
    09.10.2006, 19:54
    Koitakse na deis, esu vasizesai epano stous tsarlatanous pou lene otidipote gia na se kanoun na pistepseis otidipote...ego milao gia ala pragmata, ksexaso to....
    maspa
    09.10.2006, 20:08
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 19:54 έγραψε...

    Koitakse na deis, esu vasizesai epano stous tsarlatanous pou lene otidipote gia na se kanoun na pistepseis otidipote...ego milao gia ala pragmata, ksexaso to....



    Τα ζώδια έχουν σχέση με την αστρολογία κι όχι με την αστροφυσική.... μη τα συγχέεις.....
    Giorgos_arazei
    09.10.2006, 20:12
    Μαργαριτα αυτο για το νοτιο ημισφαιριο, δεν το χα σκεφτει. Αυτα που εγραψα πιο πανω τα χω διαβασει και ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενα οτι ισχυουν. Και στο κατω κατω αλλο η ωραια ντοματουλα απ το περιβολι και αλλο η πεπονοντοματα απο τα θερμοκηπια!



    Υ.Γ. Στην Δ.Αεροπαγειτου ηταν ενας και πουλαγε βιβλιαρακια ταρώ και φωναζε "ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ ΠΑΡΕ! ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΗΡΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ Ο ΧΟΡΤΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ FERARI"! Περιττο να σας πω πως ειχα δακρυσει απ το γελιο...