ελληνική μουσική
    536 online   ·  210.840 μέλη
    12plus
    22.07.2005, 22:44
    Αγαπητοί φίλοι,
    Για άλλη μια φορά θα ήθελα την συμβουλή σας! Ενδιαφερόμενος για αγορά synth χαμηλής τιμής είμαι ανάμεσα στο Korg Triton Le61 και το Roland Fantom-S. Το μεν πρώτο κοστίζει κάπου 1100€ ενώ το δεύτερο το έχω βρει 1400€ ενώ έκανε 2200€. Θα ήθελα την άποψη σας πάνω στα δύο μοντέλα.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    mauro_provato
    23.07.2005, 02:26
    1.Το Roland Fantom-S πως το βρηκες 800Ε κάτω? Μηπως εχει κάποιο ελλάτωμα??

    2.Τι θελεις να παιζεις??(Μουσική) Ζωντανές εμφανίσεις??

    3.Είχες ποτε Korg η Roland? Εντυπωσεις..
    12plus
    23.07.2005, 10:52
    Είχα μονάχα Yamaha . Fantom-S το έχω βρει σε αυτή την τιμή σε ελληνικό site (στο ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ -όχι μεταχειρισμένο εννοείται) ενώ στο Στόλλα κάνει 2400€. Φαντάζομαι πως δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα. Επίσης φαντάζομαι πως αξίζει τα λεφτά παραπάνω σε σύγκριση με τη σειρά RS όπου οι τιμές κυμαίνονται στα 1000€. Τώρα για το τι μουσική παίζω, παίζω κυρίως ξένες μπαλάντες οπότε με ενδιαφέρει πολύ ένα καλό πιάνο, γεμάτες κιθάρες αλλά και όργανα. Επειδή όμως γενικότερα παίζω όλα τα είδη θα ήθελα τόσο αξιόλογους ελληνικούς ήχους όσο και ωραίους synth ήχους. Όσο για αν παίζω live, σπάνια, περισσότερο για μένα παίζω και θα το χρησιμοποίσω με δυο ενεργά monitor ηχειάκια της τάξης κάπου των 400€. Γενικά σαν synth ποιο λέει περισσότερα? Στο TritonLe έχω παίξει τρεις τέσσερεις φορές αλλά στο Fantom όχι . Α, και κάτι άλλο, αυτό το D-Beam της Roland κατά πόσο μπορεί να εκτελέσει χρέη modulation wheel? Ευχαριστώ

    I am he as you are he as you are me and we are all together ...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: 12plus on 23-07-2005 10:55 ]
    piterpiano
    24.07.2005, 05:09
    file 12plus apo kapou se kserw esena!!!! auton ton kairo eimai ki egw se paromoio dillima kai thn psaxnw kapws.. to triton le mou lene oxi ta kalytera logia(ektos apo to bon studio pou sou lene mono kala).to fantom to eida kai afto,alla den me epeise idiaitera..

    des kai to yamaha to motif,to opoio to dinoun 2000 eurw kai me atokes doseis parakalw!!!!


    parenthesh:epaiksa sto korg triton studio kai erwteftika to klavie tou!!!!!!!!!!
    12plus
    24.07.2005, 11:53
    Και εγώ θα το ερωτευόμουν αλλά ποια να ερωτευτώ για να μου δώσει τα 2800€ να το αγοράσω?
    Το Fantom-Xa τι λέει? (Κάπου 1700€ κάνει.)
    piterpiano
    27.07.2005, 03:06
    to fantom-xa den to thimamai an kai to dokimasa sto magazi pou piga gia roland..

    pare ena daneio k sy,amesws na erwtefteis.......
    mtps
    02.08.2005, 11:17
    Είχα και έχω Korg Trinity V3, Korg KARMA, Korg Triton Rack, Roland Fantom XR, MOTIF ES. Σαν το MOTIF ES παιδιά δεν υπάρχει. Το έχω 2 μήνες είναι το μόνο synth που με έχει εντυπωσιάσει τόσο. Το πήρα από τον NAKA 2000€. Είναι πολύ μπροστά και ο ήχος βγαίνει κρύσταλλο.
    Το κλαβιέ είναι πολύ καλό. Γενικά φτιάχνεις ότι ήχο θες και με ακουστική ποιότητα και δυνατό. Τα Roland ηχούν πολύ στεγνά, και δεν είναι ρεαλιστικά, αν και έχουν καθαρό ήχο. Το MOTIF ES τα συνδυάζει όλα μαζί.