ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    κλειδωμένο θέμα, γιατί;

    vkot
    20.05.2003, 13:03
    Τι συμβαινει με το θεμα "kithara.gr" στη κατηγορια "Συνδεσμοι"; Γιατι ειναι κλειδωμενο, χωρις να εχει δοθει καμμια εξηγηση; Γιατι δεν επιτρεπεται πια η ανταλλαγη αποψεων σε αυτο το θεμα;
    Nektarios
    20.05.2003, 14:21
    Swsth h parathrhsh vkot alla nomizw oti eipwthikan hdh arketa gia to thema kai den xreiazetai allos sxoliasmos epi aytou.Ki egw hmoun apo tous prwtous pou anakalhpsan to kithara.gr kai mporw na pw oti me vohthise arketa.Prospathisa na vohthisw toys syntelestes gia ta provlhmata pou dhmiourgithikan me thn AEPI me dikous mou tropous (Esteila arketa mail se Ypeythinous ths AEPI me epixeirhmata) alla apanthsh oudemia!!!Ayto pou me para3enepse vevaia einai oti apanthsh den phra oute apo to kithara.gr se diafora mail mou(na dieykrinisw oti pote den hmoun melos tou kithara.gr).To poly thetiko kai anatreptiko toy kithara.gr htan oti stis partitoures eixan prosvash oloi!To musicheaven.gr kata thn gnwmh mou panta einai ena diaforetikou styl e3isou a3iologo an oxi poio a3iologo apo polles apopseis(den tha anaferthw se leptomereies) site.O jorge sthn en logo syzhthsh me kalypse plhrws.Jorge exeis kanei foverh douleia kai tha eprepe na eisai yperhfanos gia tous kopous sou.Den tha mpw sthn diadikasia sygkrishs twn 2 site giati einai adiko kai peritto gia olous.Se mia mousikh koinothta den tha eprepe na yparxoun antiparatheseis alla antallages apopsewn...Mhn akoloythisoume to paradeigma pollwn Ellhnwn "Mousikwn", "Synthetwn" kai allwn "Mousikwn Syntelestwn" opws theloun na tous fwnazoun...
    vkot
    20.05.2003, 20:11
    Ποιος αποφασισε οτι ειπωθηκαν ηδη αρκετα; με ποια κριτηρια και γιατι δε τα εξεφρασε στο thread; Εγω λεω οτι δεν ειπωθηκαν αρκετα και θελω να πω τη γνωμη μου, γιατι να μη μπορω;

    Τι εννοεις με το "στις παρτιτουρες ειχαν προσβαση ολοι;". Οι παρτιτουρες ειναι για να τις βλεπει ολος ο κοσμος. Οπως κι εδω αλλωστε, ετσι δεν ειναι;

    Συμφωνω οτι δεν πρεπει να υπαρχουν αντιπαραθεσεις μεταξυ μας, ολοι αγαπαμε τη μουσικη και θελουμε να τη προωθησουμε. Υπαρχει κατι να χωρισουμε;
    Ομως το μηνυμα του jorge και καποιων αλλων, δυναμιτιζει τα θεμελια της προσπαθειας που καταβαλλουμε ολοι για να κανουμε το μερακι μας. Αν επιμενετε να αναλωνεστε σε πραγματα του στυλ "α, αυτο εγω το εκανα πρωτος", "α, με αντεγραψες", "α, εσυ δεν εχεις ποιοτητα ενω εχω εγω", δεν θα καταληξουμε πουθενα. Οχι πως δεν υπαρχουν επιχειρηματα και απο την αλλη πλευρα (που θα δειξουν οτι δεν υπαρχει μονο μια αποψη (αυτη του musicheaven)), αλλα αυτα τα πραγματα ειναι παιδιαστικα και προσβαλλουν τη νοημοσυνη μας. Ελεος πια!
    Nektarios
    20.05.2003, 23:52
    Quote:

    20-05-2003 στις 20:11, vkot wrote:
    Ποιος αποφασισε οτι ειπωθηκαν ηδη αρκετα; με ποια κριτηρια και γιατι δε τα εξεφρασε στο thread; Εγω λεω οτι δεν ειπωθηκαν αρκετα και θελω να πω τη γνωμη μου, γιατι να μη μπορω;

    Τι εννοεις με το "στις παρτιτουρες ειχαν προσβαση ολοι;". Οι παρτιτουρες ειναι για να τις βλεπει ολος ο κοσμος. Οπως κι εδω αλλωστε, ετσι δεν ειναι;

    Συμφωνω οτι δεν πρεπει να υπαρχουν αντιπαραθεσεις μεταξυ μας, ολοι αγαπαμε τη μουσικη και θελουμε να τη προωθησουμε. Υπαρχει κατι να χωρισουμε;
    Ομως το μηνυμα του jorge και καποιων αλλων, δυναμιτιζει τα θεμελια της προσπαθειας που καταβαλλουμε ολοι για να κανουμε το μερακι μας. Αν επιμενετε να αναλωνεστε σε πραγματα του στυλ "α, αυτο εγω το εκανα πρωτος", "α, με αντεγραψες", "α, εσυ δεν εχεις ποιοτητα ενω εχω εγω", δεν θα καταληξουμε πουθενα. Οχι πως δεν υπαρχουν επιχειρηματα και απο την αλλη πλευρα (που θα δειξουν οτι δεν υπαρχει μονο μια αποψη (αυτη του musicheaven)), αλλα αυτα τα πραγματα ειναι παιδιαστικα και προσβαλλουν τη νοημοσυνη μας. Ελεος πια!

    Apo oti vlepw file mou thn gnwmh sou thn les kai kanenas kai tipota den se periorise apo to na to kaneis.Kai kala kaneis vevaia!To site sou dinei thn eleytheria na grapseis oti thes sto forum kai na prowthiseis analoga themata.Ayto den ekanes kai twra h' kanw lathos?Sevasth h gnwmh sou opws kai olwn alla den xreiazetai na o3ynoume katastaseis gia na poume ayto pou theloume...Den erxomai se antithesh mazi sou giati se polla apo ayta pou les symfonoume.An parathrhses omws o Jorge apologhthike kata kapoion tropo gia ayta poy egrapse.Den tha mpw sthn diadikasia na epanalavw thn antiparathesh me ta site, apla hthela na sou pw oti telika kamia fora fwnazoume dixws logo afou ayto to opoio apaitoume to exoume hdh kanei...Na eisai kala file mou kai na les panta ayto pou pisteyeis!Ayto einai to nohma kai tou forum!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Nektarios στις 20-05-2003 23:55 ]
    Anonymous
    21.05.2003, 09:06
    Δεν καταλαβες καλα. Αρχικα ειμαι αντιθετος με το κλειδωμα του συγκεκριμενου θεματος. Απαντηση απο τον υπευθυνο γι'αυτο, δεν πηρα ακομα, εκτος αν ησουν εσυ. Γιατι να αναγκαζομαι να ανοιξω αλλο θεμα; και αφου αυτος που κλειδωσε το θεμα δεν θελει να συνεχιστει η συζητηση μηπως θα κλειδωθει και αυτο εδω;
    Γενικα, η δεοντολογια (ιντερνετικη και μη) επιβαλλει την ενημερωση των μελων μιας κοινοτητας για αποφασεις που αφορουν αυτη (πχ. διακοπη της συζητησης).

    Οσον αφορα αυτα που λεχθηκαν σε εκεινο το θεμα, θα μπορουσα να πω πολλα, γιατι δεν μου αρεσει να εκσφενδονιζονται ασυλλογιστα και ασυστολα κατηγοριες και να δημιουργουνται εντυπωσεις. Αραγε με σκοπο τι; το κερδος; τη φημη; τον εγωισμο;
    vkot
    21.05.2003, 09:10
    Εγω ημουν ο παραπανω... ξεχασα να συνδεθω, το φορουμ αυτο μου φαινεται δυσχρηστο (δεν ειναι κατηγορια, ειναι προσωπικη αποψη/γουστο)
    Anonymous
    22.05.2003, 11:37
    VKOT, είσαι ο vkot ο administrator του kithara.gr???
    Nektarios
    22.05.2003, 19:44
    Loipon eixa pei oti den tha 3anaapanthsw panw se ayto to thema alla athetw thn yposxesh mou.Den 3erw an o kyrios/kyria or whatever vkot einai syntelesths tou kithara.gr.Ayto pou parathrhsa einai to e3hs:Se mia aplh mou periplanhsh sto kithara.gr eida oti oudemia kouventa h' kati analogo exei ginei peri musicheaven.gr sygkrish h' kati analogo.Den exw kati me ti kithara.gr mia xara site einai.To symperasma mou apla einai oti kapoia atoma theloun na anavoun katastaseis,na prokaloun kai na dhmiourgoun antiparatheseis mono apo thn mia pleyra enw aytoi diathroun thn hremia tous...AYTO DEN EINAI NTROPH??Oxi mallon gia kapoioys.Den se prokalw vkot alla den kataferes na apanthseis oute sto elaxisto se ayta pou sou eipa kai kryftikes pisw apo diafora texnasmata tou eidous "polu dusxrhsto ayto to site" prospathontas na to apodei3eis se olous mas.Se eyxaristoume polu!Ayto asto na to krinoume emeis!3analew gia na mhn tethoun diafora oti den exw provlhma me to kithara.gr (isa isa htan to prwto tetoiou eidous site pou anakalipsa kai agaphsa) apla den mou aresei na eksfendonizontai kathgories anousies kai alla tetoia.Na prosthesw akoma oti den eimai dikhgoros kanenos (den ta paw kala me thn nomikh!!!!) oute exw na kerdisw tipota apo ayta pou lew.Eimai aplo melos kai lew thn gnwmh mou xwris desmeyseis kai orous opws merikoi...Ayta ta liga!
    vkot
    23.05.2003, 00:35
    Quote:

    22-05-2003 στις 19:44, Nektarios wrote:
    Ayto pou parathrhsa einai to e3hs:Se mia aplh mou periplanhsh sto kithara.gr eida oti oudemia kouventa h' kati analogo exei ginei peri musicheaven.gr sygkrish h' kati analogo.


    Παρατηρησε το θεμα που ανοιξε ο χρηστης MusicHeaven για το musicheaven.gr:
    http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=10;action=display;threadid=3165
    Κανενας συντελεστης ή μελος του kithara.gr δεν ειπε κακα λογια ουτε κατηγορησε το musicheaven.gr, το αντιθετο μαλιστα.

    Quote:

    22-05-2003 στις 19:44, Nektarios wrote:
    To symperasma mou apla einai oti kapoia atoma theloun na anavoun katastaseis,na prokaloun kai na dhmiourgoun antiparatheseis mono apo thn mia pleyra enw aytoi diathroun thn hremia tous...AYTO DEN EINAI NTROPH??Oxi mallon gia kapoioys.


    Μηπως μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινομαστε; Ξαναλεω: Οι συντελεστες του muicheaven αρχισαν να κατηγορουν το kithara.gr, και ανοιχτα και αφηνοντας υπονοουμενα. Ετσι το βλεπω εγω. Αλλα, ας δεχτουμε οτι ειναι μια προσωπικη αποψη, ο καθενας πρεπει να μπορει να λεει τις αποψεις του σε ενα φορουμ, ετσι; Εγω λοιπον δε μπορεσα να πω την αποψη μου σε αυτο το θεμα, σε αυτο το συγκεκριμενο thread, γιατι ειναι κλειδωμενο!! Και ακομα δεν εχω παρει απαντηση στο γιατι εγινε αυτο, απο αυτον που το εκανε.
    Και για ποια "ηρεμια" μιλας; θα'πρεπε να ανοιχτουν διαμαχες μεταξυ μας και στο kithara.gr; Δεν υπαρχει κανενας λογος. Τα 2 site μπορουν να συνυπαρχουν χωρις κοντρες. Live and let live!

    Quote:

    22-05-2003 στις 19:44, Nektarios wrote:
    Den se prokalw vkot alla den kataferes na apanthseis oute sto elaxisto se ayta pou sou eipa kai kryftikes pisw apo diafora texnasmata tou eidous "polu dusxrhsto ayto to site" prospathontas na to apodei3eis se olous mas.Se eyxaristoume polu!Ayto asto na to krinoume emeis!



    Το φοβομουν οτι θα πιαστεις απο αυτη τη φραση μου, γι'αυτο συμπληρωσα: "δεν ειναι κατηγορια, ειναι προσωπικη αποψη/γουστο". Αν εσενα σου αρεσει το φορουμ, με γεια σου με χαρα σου και αερα στα πανια σου.
    Το οτι "κρυβομαι πισω απο τεχνασματα, κλπ" το θεωρω προσβλητικο της προσωπικοτητας μου. Το θεμα αρχιζει και ξεφευγει απο τα ορια και γινεται προσωπικο. Δεν το θελω αυτο.

    Quote:

    22-05-2003 στις 19:44, Nektarios wrote:
    3analew gia na mhn tethoun diafora oti den exw provlhma me to kithara.gr (isa isa htan to prwto tetoiou eidous site pou anakalipsa kai agaphsa) apla den mou aresei na eksfendonizontai kathgories anousies kai alla tetoia.


    Εγω μοναχα ζηταω μια απαντηση στο ερωτημα που εθεσα ανοιγοντας αυτο το thread, και μετα, αν θελετε και αν ξεκλειδωθει εκεινο το thread, σας λεω και την αναλυτικη γνωμη μου για το Kithara.gr και για το musicheaven.gr.
    Nektarios
    23.05.2003, 01:13
    Prwton h syzhthsh den exei 3efygei apo kanenan elegxo.Dialogo kanoume!Swsta?H vash ths dhmokratias pou eipe kai o Swkraths...Loipon file mou:Mallon ontws (kai dysthxws) mazi mhlame kai xwria...Den kanw Quote giati den mou aresei na pianomai apo ta logia allwn.Kata prwton 3analew kai as ginomai kourastikos oti telika thn gnwmh sou thn les kai den se empodizei kaneis!Epipleon den kathgorisa to kithara.gr oute skopeyw na to kanw oso kai an to prospatheis giati to sevomai kai ayto kai tous syntelestes tou.Apo thn mia mhlas gia hremia kai apo thn allh kathgoreis kai malista xwris na eponomazeis (aorista) gia egwismous ktl ktl...Den se prosevala pote mou giati an meiwneis ton synomilhth sou meiwneis ton idio sou ton eayto.Eipa apla oti otan yparxei prokatalhpsh einai fysiko na yparxoun arnhtikes "gnwmes" pou les ki esy!Apanthsh sto erwthma sou den mporw na sou dwsw giati den eimai ypeythinos alla tha mporouses poly eykola na dhmiourghseis analogo thema sto forum.Den einai kopos.Toses apanthseis mou edwses ayto variesai na kaneis?Pali tha ginw kourastikos (to misw ayto!) legontas oti den xreiazetai na prokalei kaneis kanena kai prosthetontas oti to thema den einai proswpiko alla apla lew thn gnwmh mou.Teleiwnontas na sou pw oti pragmatika to thema den 3efyge allo an esy ayto thes na pisteyeis gia dikous sou logous...
    vkot
    23.05.2003, 08:19
    Λοιπον, θα σου απαντησω επιγραμματικα, γιατι πρεπει να κλεινουμε τη συζητηση μας σιγα-σιγα:
    1. Τη γνωμη μου θα ηθελα να τη πω στο thread που κλειδωθηκε (για αγνωστο σε μενα λογο).
    2. Δε βρισκω σκοπιμο να επονομασω κανεναν εμπλεκομενο, το κλειδωμενο θεμα ειναι ακομα εκει για οποιον ενδιαφερεται.
    3. Προκαταληψη δεν εχω καμμια, το musicheaven σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα και επιτελει ικανοποιητικα τον λογο υπαρξης του. Το προβλημα μου ειναι μεμονωμενο και συγκεκριμενο.
    4. Εκτιμω οτι μου απαντησες, τουλαχιστον εσυ.

    Εις αναμονη απαντησης απο καποιον υπευθυνο,

    Βασίλης
    vkot
    23.05.2003, 08:22
    Quote:

    22-05-2003 στις 11:37, Anonymous wrote:
    VKOT, είσαι ο vkot ο administrator του kithara.gr???


    Ποιος ρωταει παρακαλω;
    jorge
    23.05.2003, 10:51
    Αγαπητέ Βασίλη (vkot), administrator του kithara.gr,

    σε καλωσορίζω στο MusicHeaven. Ευχαριστούμε που έγινες μέλος και είναι χαρά μας να σε έχουμε κοντά μας.

    Εγώ είμαι ο 'υπεύθυνος' αν και η λέξη αυτή δεν ταιριάζει σε sites με πολιτιστικό περιεχόμενο. Το username μου είναι Jorge.

    Μια και είσαι καινούργιος στο MusicHeaven, σε ενημερώνω πως υπάρχει η δυνατότητα για Προσωπικά Μηνύματα. Το link βρίσκεται πάνω αριστερά. Από τα Προσωπικά Μηνύματα μπορείς να στείλεις μήνυμα σε οποιοδήποτε μέλος του site μας, ενώ μπορείς να στείλεις μήνυμα και σε μένα, αν έχεις κάποιο λόγο επικοινωνίας. Επίσης, πάνω δεξιά υπάρχει ένα link που γράφει "Επικοινωνία". Μπορείς να με βρείς και από κει, αν δεν τα καταφέρνεις με τα Προσωπικά Μηνύματα.

    Παρατήρησα οτι εδώ και μέρες ψάχνεις τον υπεύθυνο για να ρωτήσεις γιατί κλειδώθηκε κάποιο συγκεκριμένο topic. Ελπίζω να σου εξήγησα δύο πολύ εύκολους τρόπους να με βρίσκεις τις επομενες φορές που θα με χρειαστείς, ώστε να μην χάνεις τον χρόνο σου γράφοντας στο Forum επί 3 μέρες.

    Επίσης, αν θέλεις μπορείς να ανοίγεις και νέα topics στο Forum, όπως κάνουν πολλά μέλη μας. Απλά επιλέγεις την κατάλληλη κατηγορία και πατάς "Νέο Θέμα".

    Τον λόγο που κλειδώθηκε το συγκεκριμένο θέμα, τον γνωρίζεις πολύ καλά. Ο Ν.Κιθαρωδός είναι μαζί με σένα administrator στο kithara.gr και σίγουρα θα σου είπε οτι ανταλλάξαμε αρκετά φιλικά emails με θέματα που αφορούσαν και στα δυο sites, με αφορμή όσα ειπώθηκαν στο συγκεκριμένο topic. Με ήρεμο και πολιτισμένο τρόπο λύθηκαν κάποιες παρεξηγήσεις και δείξαμε θέληση να προχωρήσουμε σιγά σιγά σε κάποιου είδους συνεργασία.

    Εφόσον οι δύο ιδιοκτήτες των sites, τα βρήκαν όμορφα και πολιτισμένα, θεώρησα σωστό να κλειδωθεί το θέμα, ώστε να μην προκληθούν διαμάχες από επισκέπτες που (αναγκαστικά) δεν γνωρίζουν λεπτομέρειες από την πορεία των δύο sites τα τελευταία 5 χρόνια. Κάτι τέτοιο θα ανάγκαζε και εμένα και τον Ν.Κιθαρωδό να επεμβαίνουμε συνεχώς με επεξηγήσεις για να σβήνουμε τις φωτιές που θα δημιουργούσαν επισκέπτες που θα διαπληκτίζονταν. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα στοιχεία για τις συνομιλίες μας με τον Ν.Κιθαρωδό, μπορείς να απευθυνθείς σε εκείνον, είναι πιστεύω πολύ εύκολο μια και έχετε το ίδιο site.

    Και πάλι καλωσόρισες.
    J.
    vkot
    23.05.2003, 13:14
    Γεια σου κι εσενα jorge, admin του musicheaven (δε καταλαβαινω γιατι σε πειραξε η λεξη υπευθυνος και οχι το ιδιοκτητης που ειπες εσυ. Αλλωστε, για τα παντα στον κοσμο αυτο ευθυνεται καποιος). Απαντω στις παραγραφους σου μια-μια (για να μη κανω quote).

    Οπως προειπα, η ιντερνετικη και μη δεοντολογια επιβαλλει την ενημερωση των μελων της κοινοτητας για πραγματα που αφορουν αυτη, εκτος αν τυχον γινει κατα λαθος (συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες). Αυτη η εξηγηση, στο συγκεκριμενο θεμα, δεν δοθηκε και γι'αυτο εξεφρασα την απορια μου, μιας και ηθελα να συμμετεχω στη συζητηση. Εφτιαξα ενα νεο δημοσιο θεμα, γιατι δεν γνωριζω ποιος ευθυνεται για αυτο (μπορει να ηταν καποιος αλλος συντονιστης), και για να παρω μια δημοσια απαντηση.

    Αν ειχα απαντηση νωριτερα, δε θα εγραφα επι 3 μερες στον Nektarios (και δε το θεωρω χασιμο χρονου, εκτιμω τη συμμετοχη του).

    Υπεθεσες οτι ειμαι ενας απο τους admin του kithara.gr και υπεθεσες οτι εχω μιλησει με τον Νεο Κιθαρωδο. Λοιπον, στο πρωτο επεσες μεσα, στο δευτερο επεσες μερικως μεσα. Τον λογο που κλειδωθηκε το θεμα δεν τον γνωριζα. Ελειπα στο εξωτερικο για καποιο χρονικο διαστημα και η ιντερνετικη μου επικοινωνια ηταν ελαχιστοτατη και μονο για τα βασικα. Ο Νεος Κιθαρωδος μου εγραψε για αυτο τωρα, αφοτου ειδε το θεμα που ενοιξα, γιατι προφανως θεωροντας το θεμα ληξαν, δεν θεωρησε σκοπιμο να μου εξιστορησει ολη την ιστορια νωριτερα. Τωρα, το τι μου ειπε και τι γνωμη εχω ειναι αλλη ιστορια που αν θες τη συζηταμε με προσωπικα μηνυματα.

    Ομως, θα μπορουσα καλλιστα να ειμαι ενας απλος επισκεπτης και να μην χρειαζεται να μην εξηγω τα παραπανω. Ετσι και ενηργησα σαν απλος επισκεπτης που ηθελε να εκφρασει την αποψη του. Δεν κατηγορησα το musicheaven για το τι ειναι και πως ειναι φτιαγμενο, ουτε απο την αλλη εκθειασα υπεροπτικα/υπερβολικα το kithara.gr.

    Αν απο την αρχη υπηρχε εξηγηση οταν κλειδωθηκε το θεμα, δεν θα γινοταν αυτο το μπαχαλο. Πιθανοτατα και αλλοι ειχαν την ιδια απορια με μενα και απλα δεν την εξεφρασαν.
    Anonymous
    23.05.2003, 15:10
    Quote:

    23-05-2003 στις 08:22, vkot wrote:
    Ποιος ρωταει παρακαλω;



    Δεν ήταν από τον Jorge παντως η ερώτηση! Δε θα το έκανε ανώνυμα
    Nektarios
    23.05.2003, 15:14
    Kalo omws einai na exoume to tharros na leme "diafora" onomastika!!!Einai adiko gia olous na kryvomaste pisw apo thn anwnymia...Etsi den einai?