ελληνική μουσική
    471 online   ·  210.845 μέλη

    Κωφός με Δίπλωμα Μουσικής

    jorge
    21.05.2003, 13:54
    "Ενας Αυστραλός που γεννήθηκε κωφός αποφοίτησε με δίπλωμα Μουσικής. Για
    τον Τζέιμς Κέρνεϊ χρειάστηκαν 10 χρόνια για να πάρει το πτυχίο του από
    το Εθνικό Πανεπιστήμιο της Αυστραλίας στην Καμπέρα.

    Ο ίδιος είπε ότι η αγάπη του για τη μουσική τον κάνει να νιώθει
    ολοκληρωμένος. ''Είναι σαν κάποιος να σου μιλάει. Η μουσική μπορεί να σε
    πλησιάζει, να σε αγγίζει με έναν τρόπο που νομίζω πως οι περισσότερες
    μορφές τέχνης δεν το κάνουν'', δήλωσε στο ραδιόφωνο ABC.
    Ο αντιπρύτανης Ιάν Τσαμπ είπε ότι η αποφοίτηση του Κέρνεϊ θα αποτελέσει
    πηγή έμπνευσης για όλους τους φοιτητές."



    Composer σαν πιο ειδικός, πες μας, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;
    Δεν υπάρχουν μαθήματα που απαιτούν ο φοιτητής να έχει την ακοή του;
    gate
    21.05.2003, 16:03
    Πραγματικά εντυπωσιακό !!
    Αλλά αν μπεις στον κόπο να απαντήσεις Composer στην ερώτηση του Jorge, τότε πες, αν θες και αν γνωρίζεις, (ή όποιος άλλος γνωρίζει σχετικά και θέλει να μας πει) πώς θα μπορουσε ένας εκ γεννετής κωφός να αντιλαμβάνεται τον "όρο" καταρχήν "μουσική" και περαιτέρω να μπορεί να την αισθανθεί όπως όσοι ακούν.

    Διαβάζοντας το βιβλίο της "Ελεν Κελερ" τη κωφής και τυφλής συγγραφέως που με το πείσμα της, την επιθυμία και την επιμονή και ασφαλώς με τη βοήθεια πάνω απ' όλα της δασκάλας της κατάφερε να μάθει ελληνικά και αρχαία και νέα, λατινικά, γαλλικά, γερματικά και αγγλικά, να προσφέρει μεγάλο κοινωνικό έργο αναβαθμίζοντας τη μοίρα των τυφλών και κωφαλάλων και να γράφει βιβλίο όπως αυτό ("η ιστορία της ζωής μου") μου έκαναν εντύπωση τα εξής αποσπάσματα που σχετίζονταν με το πως αντιλαμβανόταν τον ήχο και περαιτέρω τη μουσική. Τα παραθέτω γιατί μπορεί να βοηθήσουν τη συζήτηση και έχουν ενδιαφέρον:

    "...Νομίζω πως μέσα στον καθένα μας υπάρχει μια ικανότητα να αντιλαμβάνεται τις εντυπώσεις και τις συγκινήσεις που η ανθρωπότητα έχει περάσει απ' την αρχή της δημιουργίας της. Κάθε άτομο έχει μια υποσυνείδητη ανάμνηση της πράσινης γης και των κελαρυστών νερών, έτσι που η κώφωση και η τύφλωση δεν μπορούν να του στερήσουν αυτό το δώρο των περασμένων γενεών. ΑΥτή η κληρονομική ικανότητα είναι μια έκτη αίσθηση - μια ψυχική αίσθηση που βλέπει, ακούει, νιώθει, όλα μαζί!.."

    "..Μπορώ με τη φαντασία μου να ακούσωυ τον Όμηρο να τραγουδάει καθώς με τα ασταθή δισταχτικά του βήματα ψάχνει να βρει το δρόμο του από στρατόπεο σε στρατόπεδο - να τραγουδάει τη ζωή, την αγάπη, τον πόλεμο, τα μεγάλα κατορθώματα της ευγενική φυλής. Ήταν ένα υπέροχο, ένδοξο τραγούδι και ΄χαρισε στον τυφλό ποιητή ένα αθάνατο στέμμα, το θαυμασμό όλων των εποχών..."

    "..Υπάρχει χαρά ακόμη και στο να ξεχνάς τον ευατό σου. Έτσι προσπαθώ να κάνω ήλιο μου τον ήλιο που βλέπουν τα μάτια των άλλων, συμφωνία μου τη μουσική που ακούν τα αφτιά των άλλων, ευτυχία μου το χαμόγελο στα χείλη των άλλων..."

    "..Πάντοτε είχα έντονη τάση ανα αρθρώνω ήχους. Έκανα θορύβους έχοντας το ένα χέρι στο λάρυγγά μου ενώ με το άλλο έπιανα τα χείλη μου που κουνιόντουσαν. Μ' άρεσε το καθετί που έβγαζε κάπιον ήχο και ευχαριστιόμουν με το το νιαούρισμα της γάτας και το γάβγισμα του σκύλου. Μ' αρεσε επίσης να ακουμπάω το χέρι μου στο λάρυγγα κάποιου πουτραγουδουσε, ή πάνω στο πιάνο, όταν κάοιος έπαιζε...."

    "...Κάνένα κωφό παδιί που καταπιάστηκε σοβαρά να μιλήσει με λέξεις που ποτέ δεν άκουσε, που προσπάθησε να βγει απ' τη φυλακή της σιωπής, όπου ποτέ ούτε ένας τόνος αγάπης, ούτε ένα κελάηδημα πουλιού, ούτε ένας μουσικός φθόγγος δεν διαπερνά της σιωπή, δεν μπορεί να ξεχάσει το ρίγος της έκπληξης, τη χαρά της αποκάλυψης που το πλημμύρισαν όταν πρόφεφε την πρώτη λέξη..."
    composer
    21.05.2003, 22:03
    Poly endypwsiako auto to paradeigma paidia!
    Pragmatika einai paradeigma pros mimisi kai ebneusi gia emas pou agapame tin mousiki!!

    Jorge exeis dikio!Sta music departments twn panepistimiwn ta mathimata pou didaskontai exoun sxesi ( toulaxiston ta perissotera) me ton ixo...kai mou kanei entypwsi pws o mathitis pou aneferes ta katafere!Axizoun 2 bravo se autin tin periptwsi!

    BRAVO ston mathiti gia to kouragio kai tin thelisi!

    BRAVO sto en logw panepistimio giati fainete oti ton stirixan poly!!


    Oso anafora tin mousiki....tin exoume oloi mesa mas!Borei autos o mathitis na min eixe tin eukairia na akousei pote pws borei na einai alla sigoura htan kati poly xehoristo gia ekeinon afou tin meletise gia tosa xronia!!


    Egw auto pou borw na pw oti auto i mousiki einai men i texni twn ixwn alla perissotero einai tropos exwterikeusis synaisthimatwn !Borei na min tin akouge alla tin enniwthe estw me mia diki tou antilipsi .....auto exei simasia!

    I kalyteri mousiki einai o ixo tis erwteumenis kai taxidiaras mas kardias!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: composer στις 21-05-2003 22:32 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: composer στις 21-05-2003 22:33 ]
    manfromoz
    22.05.2003, 05:48
    Παιδια οντως...ο James ηταν στις ειδησεις εδω στην Καμπερα την περασμενη βδομαδα. Ελεγαν μαλιστα πως ειναι πρωτη φορα παγκοσμιως που κωφος φοιτητης παιρνει πτυχιο μουσικης. Ο ιδιος ο James ειπε οτι αυτο που του δινει κουραγιο ειναι το ακροατηριο του και το οτι οι ανθρωποι γενικα εκτιμουν τη καλη μουσικη. "Οσο υπαρχει αυτο" ειπε, "για μενα θα υπαρχει λογος να παιζω μουσικη". Τον εδειξε μαλιστα να παιζει το Moonlight Sonata του Μπετοβεν.

    Ακομα και με τον τροπο που μιλαγε, δεν φαινοταν πως ηταν κωφος. Φορουσε ομως και ακουστικο που ισως σημαινει πως ισως εχει λιγη ακοη.

    Ηλιας
    SiaMichalopoulou
    23.05.2003, 13:45
    Xairetw ksana!!!!!
    pragmatika to thema sou jorge me paraksenepse apo tin mia mou thimise kai kati paromoio pou ezisa!!
    Genikotera oi kwfalaloi exoun ton diko tous tropo na antilamvanonte ta pragmata na antimetopizoun tis duskolies kai einai pragmatika suginitiki i prospatheia pou kanoun gia mia epafi.......eite me tin mousiki......eite me tous anthrwpous.
    Emena proswpika mou ekane entupwsi mia fora pou eixa vrethei se mia ekdilwsi me xorodies xorous theatrika.....kai oi kwfalaloi oi opoioi summetixan, sto diko tous to programma eixan theatriko opou katalavaines apoluta tin upothesi tou ergou!! kai xoro! sas pliroforw mou ekane toso megaaaaaali entupwsi pou den to pisteua sta matia mou xoreuan paradosiakous xorous toso swsta kai toso mesa ston ruthmo pou apo tin mia eixa enthousiastei pou tous evlepa kai apo tin alli ithela na klapsw!!!
    me ena apo to paidia pou milisame mou eksigise oti tin mousiki genika den tin akoume "tin niwthoume" ....."tin fantazomaste" kai oso gia tous xorous katalavainoume ton ruthmo twn komatiwn apo tous kradasmous pou dimiourgei i entasi tou ixou sto ksilino patari.

    Oso gia ton James....... eftixws pou uxarxoun tetoioi anthrwpoi na mas deixnoun to megalio tis thelisis kai tis eswterikis dunamis!!!!
    composer
    23.05.2003, 14:07
    Kalimera sas paidia!
    Hlia se euxaristoume poly gia tin pliroforia sxetika me ton James!To na pezei kapoios tin Moonlight sonata den einai kai poly eukoli ypothesi....einai ena komati gemato ekfrastika poikilmata ta opoia to kanoun toso xehwrtisto!Idiaitera i 1h kinisi tou komatiou kai i 3h theloun poles wres meleti gia na petyxeis tin teleia ermineia!

    Akoma ena megalo BRAVO ston James!!

    Oso anafora to paradeigma tis Sia ...einai poly diafwtistiko!
    I dynami tis thelisis einai auti pou kathorizei tis praxeis kai tin epytixia tous!



    An exoume thelisi ola ta kanoume!