ελληνική μουσική
    846 online   ·  210.833 μέλη

    Σε αναζήτηση του κατάλληλου οργάνου...

    12plus
    14.08.2005, 21:36
    Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας για άλλη μια φορά.
    Λοιπόν, θέλω να αγοράσω ένα -μη μεταχειρισμένο- όργανο με πλήκτρα το οποίο να μου δίνει τις εξής δυνατότητες :

    - Ποιοτικούς, γεμάτους ήχους οργάνων όπως πιάνα, κιθάρες, strings, pads, ακκορντεόν, όργανα, μπάσα (δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχει καλούς ήχους για Dance, trance κλπ, δηλαδή πολύ ηλεκτρονικά πράγματα)
    - Καλό έλεγχο πάνω σε αυτά τα όργανα (με faders ή knobs ή sticks κλπ) και πλούσια, ατμοσφαιρικά εφέ
    - Ικανοποιητικό κλαβιέ εννοώντας καλύτερο από του αρμονίου psr-350 που έχω
    - Αξιοπρεπείς ελληνικούς ήχους, δε με ενδιαφέρει γενικά το θέμα των ρυθμών (δηλαδή ούτε ξένους ρυθμούς θέλω σώνει και καλά)
    - Κόστος κάπου 1500- 1800€

    Αν έχετε να προτείνετε και κάτι που να κοστίζει λίγο περισσότερο ή που δεν έχει ελληνικούς ήχους δεν χάθηκε κι ο κόσμος, όμως θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάτι που να ταιριάζει πολύ (ή γιατί όχι, απόλυτα) σε ό,τι περιγράφω.

    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
    antonLOrd
    15.08.2005, 06:14
    Γεια σου φίλε μου... Εγώ σου προτείνω το Korg Pa 80(ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΡΜΟΝΙΟ-SYNTHESIZER, 61 ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΜΕ AFTERTOUCH, HI ΜΕΘΟΔΟΣ ΣΥΝΘΕΣΗΣ ΗΧΩΝ, 32MB PCM ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΗΧΩΝ, 380 PERFORMANCES, 880 ΗΧΟΙ (200 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΜΕΝΟΙ), 300 ΡΥΘΜΟΙ, 4 ΜΟΝΑΔΕΣ ΕΦΦΕ, 3 SEQUENCERS (ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ), ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ GM, JOYSTICK CONTROLLER, FLOPPY DISK DRIVE, MIDI, 2 INPUTS, 4 LINE OUT, ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ 2x22WATT, 4 ΗΧΕΙΑ ΜΕ BASS REFLEX, ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΗΧΟΙ & ΡΥΘΜΟΙ), σε τιμή λίγο παραπάνω από αυτή που διαθέτεις..(2050ευρώ).. Σου προτείνω να το δοκιμάσεις..
    Πάντως ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ..

    Καλορίζικο ότι κι αν αγοράσεις...
    antonLOrd
    15.08.2005, 06:24


    Και εδώ μην ξεχάσεις να δεις...
    DavidDT
    15.08.2005, 16:01
    Εγώ συμφωνώ για το KORG PA80,όμως επειδή το έχω ψάξει καλά το συγκεκριμμένο όργανο,(με τη βοήθεια του ndakos-μέλος του musicheaven),σου προτείνω δυο λύσεις:
    1)Αρχικά το www.musicorama.gr
    που το όργανο κοστίζει €1952 μετρητοίς.
    2)Επίσεις μπορείς να το πάρεις μέσω ίντερνετ από Βέλγιο.Στο
    www.keyboardshop.com μαζί με τα μεταφορικά και όλα τα λοιπά έξοδα θα σου βγει €1684,23.
    12plus
    15.08.2005, 18:47
    Το ΡΑ-80 έχει πλουσιώτερους και ρεαλιστικότερους ήχους δηλαδή από το Triton Le? Εννοώ αξίζει κανείς να τα δώσει τα 2000€ -περίπου τελοσπάντων? Ή μήπως καλύτερα με λιγότερα λεφτά να πάρει ένα synth του στυλ Fantom-S (ή γιατί όχι Triton Le)?
    DavidDT
    15.08.2005, 20:43
    Προσωπικά κινήθηκα πάνω στην τιμή και λιγότερο σε αυτά που ζήτησες. Το Triton Le είναι πολύ φθινότερο για τον λόγο οτι δεν έχει καθόλου ρυθμούς και λιγότερους ήχους.Φυσικά το pa80 έχει ρεαλιστικότερους ήχους και εμπεριέχει αυτούς των Triton και Trinity,και σου παρέχει περισσοτερες δυνατότητες.Με το pa80 μπορείς να παίξεις μόνος σου κάπου,ενώ με το Triton Le όχι.Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη,χωρίς να είμαι επαγγελματίας.Όμως δες ποιο ικανοποιεί εσένα και τις απαιτήσεις σου περισσότερο,παίρνοντας υπόψη και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις... Υπάρχει παράλληλα και το pa50,που είναι φθηνότερο και εξίσου καλό. Δες,προτιμάς synth ή αρμόνιο-synth;
    Καλή αγορά!!!
    antonLOrd
    15.08.2005, 22:25
    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 14-08-2005 στις 21:36 έγραψε:

    Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας για άλλη μια φορά.
    Λοιπόν, θέλω να αγοράσω ένα -μη μεταχειρισμένο- όργανο με πλήκτρα το οποίο να μου δίνει τις εξής δυνατότητες :

    - Ποιοτικούς, γεμάτους ήχους οργάνων όπως πιάνα, κιθάρες, strings, pads, ακκορντεόν, όργανα, μπάσα (δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχει καλούς ήχους για Dance, trance κλπ, δηλαδή πολύ ηλεκτρονικά πράγματα)
    - Καλό έλεγχο πάνω σε αυτά τα όργανα (με faders ή knobs ή sticks κλπ) και πλούσια, ατμοσφαιρικά εφέ
    - Ικανοποιητικό κλαβιέ εννοώντας καλύτερο από του αρμονίου psr-350 που έχω
    - Αξιοπρεπείς ελληνικούς ήχους, δε με ενδιαφέρει γενικά το θέμα των ρυθμών (δηλαδή ούτε ξένους ρυθμούς θέλω σώνει και καλά)
    - Κόστος κάπου 1500- 1800€

    Αν έχετε να προτείνετε και κάτι που να κοστίζει λίγο περισσότερο ή που δεν έχει ελληνικούς ήχους δεν χάθηκε κι ο κόσμος, όμως θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάτι που να ταιριάζει πολύ (ή γιατί όχι, απόλυτα) σε ό,τι περιγράφω.

    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!





    Βρε Παναγιώτη, αφού μας ζητάς όργανο με ρυθμούς, που κολλάει το Triton.....? Πάντως σε αυτό που λέει ο DavidDt, δεν συμφωνώ μόνο ως προς ένα σημείο.. To όργανο που περιέχει ήχους Triton και Trinity είναι το Ρa 1 .... Όμως και το Pa 80 είναι πάρα-πάρα πολύ καλό όργανο.. Εγώ προσωπικά σου το συστήνω ανεπιφύλακτα....
    piterpiano
    27.08.2005, 04:39
    απανταω λιγο αργα αλλα δεν πειραζει.

    ο αντωνης(antonlord) εχει δικιο,το pa1pro εχει ηχους triton και πιθανον και καλυτερους.

    επισης το triton le δεν ειναι φτηνοτερο απο το pa-80 επειδη το δευτερο εχει καλυτερους ηχους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!--αλλα επειδη εχει χαμηλοτερη δειγματοληψια(pcm) απο τα αλλα synth-μεγαθηρια της korg και λιγοτερες δυνατοτητες.

    παντως το Pa-80 ειναι πολυ καλη λυση(η καλυτερη στην κατηγορια θα ελεγα(ειμαι και κατοχος-χεχε)) και μπορεις να παιξεις αυτονομα!!!!


    ολα τα λεφτα ειναι το σαξοφωνο tenor noise του Pa-80 καθως και τα ακκορντερον του!!!!


    επισης πολυ καλη μηχανη συνθεσης,πολυ παρομοια με του triton studio..
    12plus
    27.08.2005, 13:23
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 15-08-2005 στις 22:25 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 14-08-2005 στις 21:36 έγραψε:
    [i]
    Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας για άλλη μια φορά.
    Λοιπόν, θέλω να αγοράσω ένα -μη μεταχειρισμένο- όργανο με πλήκτρα το οποίο να μου δίνει τις εξής δυνατότητες :

    - Ποιοτικούς, γεμάτους ήχους οργάνων όπως πιάνα, κιθάρες, strings, pads, ακκορντεόν, όργανα, μπάσα (δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχει καλούς ήχους για Dance, trance κλπ, δηλαδή πολύ ηλεκτρονικά πράγματα)
    - Καλό έλεγχο πάνω σε αυτά τα όργανα (με faders ή knobs ή sticks κλπ) και πλούσια, ατμοσφαιρικά εφέ
    - Ικανοποιητικό κλαβιέ εννοώντας καλύτερο από του αρμονίου psr-350 που έχω
    - Αξιοπρεπείς ελληνικούς ήχους, δε με ενδιαφέρει γενικά το θέμα των ρυθμών (δηλαδή ούτε ξένους ρυθμούς θέλω σώνει και καλά)
    - Κόστος κάπου 1500- 1800€

    Αν έχετε να προτείνετε και κάτι που να κοστίζει λίγο περισσότερο ή που δεν έχει ελληνικούς ήχους δεν χάθηκε κι ο κόσμος, όμως θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάτι που να ταιριάζει πολύ (ή γιατί όχι, απόλυτα) σε ό,τι περιγράφω.

    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!





    Βρε Παναγιώτη, αφού μας ζητάς όργανο με ρυθμούς, που κολλάει το Triton.....? Πάντως σε αυτό που λέει ο DavidDt, δεν συμφωνώ μόνο ως προς ένα σημείο.. To όργανο που περιέχει ήχους Triton και Trinity είναι το Ρa 1 .... Όμως και το Pa 80 είναι πάρα-πάρα πολύ καλό όργανο.. Εγώ προσωπικά σου το συστήνω ανεπιφύλακτα....

    [/I]



    Βρε Αντώνη, που είπα εγώ για ρυθμούς? Αυτό που είπα είναι πως μάλλον μου είναι αδιάφοροι. Πάντως ευχαριστώ πολύ! Και σόρρυ γιατί θα είμαι σε μία διαρκή αναζήτηση για το θέμα μέχρι τελικά αγοράσω κάτι !
    antonLOrd
    27.08.2005, 14:00
    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 14-08-2005 στις 21:36 έγραψε:

    - Αξιοπρεπείς ελληνικούς ήχους, δε με ενδιαφέρει γενικά το θέμα των ρυθμών (δηλαδή ούτε ξένους ρυθμούς θέλω σώνει και καλά)







    ....?
    12plus
    27.08.2005, 15:20
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 27-08-2005 στις 14:00 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 14-08-2005 στις 21:36 έγραψε:
    [i]
    - Αξιοπρεπείς ελληνικούς ήχους, δε με ενδιαφέρει γενικά το θέμα των ρυθμών (δηλαδή ούτε ξένους ρυθμούς θέλω σώνει και καλά)







    ....?

    [/I]



    Αυτό ακριβώς! Λέω πως ΔΕ με ενδιαφέρει γενικά το θέμα των ρυθμών (δηλαδή ΟΥΤΕ ξένους ρυθμούς θέλω σώνει και καλά).

    (Μήπως η τρέλα μου χτυπά την πόρτα κι εγώ της ανοίγω? )