ελληνική μουσική
    557 online   ·  210.840 μέλη

    Οι 5 καλύτερες φωνές που γέννησε η Ελλάδα

    brazila
    31.05.2006, 17:53

    Νινου
    Καζατζίδης
    Αηδονίδης
    Αλεξίου
    Νταντωνάκη

    κι ένα κουιζ

    ποιός είν'αυτός που μας πατά
    ν απλώσει το εγώ του
    και παίρνει και συνέντευξη
    από τον εαυτό του

    όποιος το βρει κερδίζει βόλτα στο πόρτο Γερμενό
    stipiothliptis
    31.05.2006, 20:43
    ποιός είν'αυτός που μας πατά
    ν απλώσει το εγώ του
    και παίρνει και συνέντευξη
    από τον εαυτό του



    ε τώρα τι να πω!!!!!!!
    Τα είπες όλα!!!!!
    Εγώ ξέρω αλλά έχω να προτείνω να το αφήσουμε λιγάκι ακόμα!!!!
    Να γίνουμε πολλοι!!!!
    Ή να ανοίξουμε νέο θέμα, μην χαλάμε αυτό. Δεν κάνει...
    la_luna_nera
    05.06.2006, 17:19
    Στέλιος Καζαντζίδης
    Μανώλης Αγγελόπουλος
    Ελένη Βιτάλη
    Γρηγόρης Μπιθικώτσης
    Πάνος Γαβαλάς


    louvainlln
    12.06.2006, 20:22
    grigoris bithikwtsis
    vicky mosxoliou
    giorgos ntalaras
    eleni vitali
    xaroula alexiou
    mama
    16.06.2006, 13:45
    Το μέλος brazila στις 31-05-2006 στις 17:53 έγραψε...
    Παράθεση:


    κι ένα κουιζ

    ποιός είν'αυτός που μας πατά
    ν απλώσει το εγώ του
    και παίρνει και συνέντευξη
    από τον εαυτό του

    όποιος το βρει κερδίζει βόλτα στο πόρτο Γερμενό



    ΚΑΛΈ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΕΟ;
    qanun
    20.06.2006, 13:06
    Μαρίκα Νίνου
    Γρηγόρης Μπιθικώτσης
    Στέλιος Καζατζίδης
    Γιώργος Νταλάρας
    Χαρούλα Αλεξίου
    apostathero-poiisi
    04.07.2006, 16:31
    Καλά κάποιες και κάποιοι είναι εκτός χρόνου και τόπου;κι αν αυτοί κι αυτές οι συγκεκριμένες έχουν εκτροχιαστεί γιατί ο καθένας μας δε τους βάζει στη θέση τους με αποτέλεσμα να αποθρασύνονται τελείως;μήπως έχουμε και μείς κάποια ευθύνη;θα τρίζουν τα κόκκαλα του Μπιθικώτση του Καζαντζίδη της Μοσχολιού της Νίνου με αυτές τις γελοιότητες και τις φαιδρότητες.
    Πού ακούστηκε τέτοια κουτσομπολίστικα κους κους κίτρινου τύπου ρε γαμώτο σε topic με τέτοιο θέμα.Και μου κάνουν τις ποιοτικές και τους κουλτουρέ!και μου γράφουν στίχους!και ζωγραφίζουν!και μιλάνε για εμπορευματοποίηση!με κουίζ και αινιγματάκια της πλάκας!μόνο και μόνο για να χτυπήσουν κάποιον!έτσι μωρέ θα διορθώσετε τα κακώς κείμενα;με τέτοιο ήθος ευγένεια σεβασμό στους μεγάλους;
    Γελοιοποιούν αυτούς που γράφουν σοβαρά με το να συνεχίζουν ακάθεκτες και ακάθεκτοι!γράφουν το θέμα τα μέλη και τους admins στα υποδήματά τους!πλακίτσες και χαβαλέδες!πάνω από τα ιερά τέρατα ρέ;τη Σωτηρία Μπέλου,το Νίκο Ξυλούρη,το Βαμβακάρη,το Σιδηρόπουλο;και να παιδιαρίζουν σα 5άχρονα!
    Δε θα τα διαλύσετε εσείς όλα επειδή απλά έτσι σας γουστάρει.Σας το λέει ένας.Ενας ασήμαντος που τα έχει πάρει.Και δε λογαριάζει ούτε συνέπειες ούτε αν είστε 50 100
    200.Οταν θα ξεσηκωθούν οι ευαισθησίες των υπόλοιπων[γιατί να το ξέρετε ότι θα ξεσηκωθούν]το Πράβι,τα Εξάρχεια[ποιά ακριβώς Εξάρχεια θα το δούμε]ο Βοτανικός[εκεί συμπτωματικά γεννήθηκε ο Σταμάτης]και η Ζωοδόχος Πηγή μά τη Παναγία θα μεταναστεύσουν.Κι αυτό δεν είναι απειλή.Οι ερινύες θα σας κυνηγούν και οι απόγονοι των νεκρών.Από κοντά θα σας κυνηγάνε όλοι οι ηθικοί καλλιτέχνες-δημιουργοί-τραγουδιστές και άνθρωποι του χώρου επαγγελματίες και ερασιτέχνες[χιλιάδες].Πού θα κρυφτείτε μωρέ;
    Μιλάμε για φαιδρότητες δίπλα στη μνήμη μεγάλων τεράστιων διαχρονικών που χάρις σε αυτούς έχουμε ότι έχουμε πολιτιστικά κοινωνικά ιδεολογικά αλλά και στις σχέσεις μας με τους γύρω.Επειδή ας πούμε έτσι σας τη δίνει σημαίνει ότι μπορείτε να κάνετε πάρτυ στο μνήμα του Καζαντζίδη;τόσο πολύ έχετε ξεφύγει;ζητήστε τουλάχιστο συγγνώμη από τους συγγενείς των νεκρών των φωνών που σας ανάθρεψαν πάραυτα.Που σημαίνει χτές.
    parlats
    04.07.2006, 18:31
    Το μέλος apostathero-poiisi στις 04-07-2006 στις 16:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Καλά κάποιες και κάποιοι είναι εκτός χρόνου και τόπου;κι αν αυτοί κι αυτές οι συγκεκριμένες έχουν εκτροχιαστεί γιατί ο καθένας μας δε τους βάζει στη θέση τους με αποτέλεσμα να αποθρασύνονται τελείως;μήπως έχουμε και μείς κάποια ευθύνη;θα τρίζουν τα κόκκαλα του Μπιθικώτση του Καζαντζίδη της Μοσχολιού της Νίνου με αυτές τις γελοιότητες και τις φαιδρότητες.
    Πού ακούστηκε τέτοια κουτσομπολίστικα κους κους κίτρινου τύπου ρε γαμώτο σε topic με τέτοιο θέμα.Και μου κάνουν τις ποιοτικές και τους κουλτουρέ!και μου γράφουν στίχους!και ζωγραφίζουν!και μιλάνε για εμπορευματοποίηση!με κουίζ και αινιγματάκια της πλάκας!μόνο και μόνο για να χτυπήσουν κάποιον!έτσι μωρέ θα διορθώσετε τα κακώς κείμενα;με τέτοιο ήθος ευγένεια σεβασμό στους μεγάλους;
    Γελοιοποιούν αυτούς που γράφουν σοβαρά με το να συνεχίζουν ακάθεκτες και ακάθεκτοι!γράφουν το θέμα τα μέλη και τους admins στα υποδήματά τους!πλακίτσες και χαβαλέδες!πάνω από τα ιερά τέρατα ρέ;τη Σωτηρία Μπέλου,το Νίκο Ξυλούρη,το Βαμβακάρη,το Σιδηρόπουλο;και να παιδιαρίζουν σα 5άχρονα!
    Δε θα τα διαλύσετε εσείς όλα επειδή απλά έτσι σας γουστάρει.Σας το λέει ένας.Ενας ασήμαντος που τα έχει πάρει.Και δε λογαριάζει ούτε συνέπειες ούτε αν είστε 50 100
    200.Οταν θα ξεσηκωθούν οι ευαισθησίες των υπόλοιπων[γιατί να το ξέρετε ότι θα ξεσηκωθούν]το Πράβι,τα Εξάρχεια[ποιά ακριβώς Εξάρχεια θα το δούμε]ο Βοτανικός[εκεί συμπτωματικά γεννήθηκε ο Σταμάτης]και η Ζωοδόχος Πηγή μά τη Παναγία θα μεταναστεύσουν.Κι αυτό δεν είναι απειλή.Οι ερινύες θα σας κυνηγούν και οι απόγονοι των νεκρών.Από κοντά θα σας κυνηγάνε όλοι οι ηθικοί καλλιτέχνες-δημιουργοί-τραγουδιστές και άνθρωποι του χώρου επαγγελματίες και ερασιτέχνες[χιλιάδες].Πού θα κρυφτείτε μωρέ;
    Μιλάμε για φαιδρότητες δίπλα στη μνήμη μεγάλων τεράστιων διαχρονικών που χάρις σε αυτούς έχουμε ότι έχουμε πολιτιστικά κοινωνικά ιδεολογικά αλλά και στις σχέσεις μας με τους γύρω.Επειδή ας πούμε έτσι σας τη δίνει σημαίνει ότι μπορείτε να κάνετε πάρτυ στο μνήμα του Καζαντζίδη;τόσο πολύ έχετε ξεφύγει;ζητήστε τουλάχιστο συγγνώμη από τους συγγενείς των νεκρών των φωνών που σας ανάθρεψαν πάραυτα.Που σημαίνει χτές.



    Μας απειλείς κιόλας?? Ωραία κανένα πρόβλημα. Εγώ μένω κοντά στη πλατεία, στην οδό Νοταρά. Στο λέω απλά για να μη δυσκολευτούν οι ευαισθησίες όταν ξεσηκωθούν να με βρουν!

    Και επειδή συνεχίζω να βλέπω ότι είσαι εντελώς αμόρφωτος να σου πω ότι οι Ερινύες κυνηγούσαν τους μητροκτόνους όχι τον parlats που γράφει εναντίον σου!
    apostathero-poiisi
    04.07.2006, 22:12
    Δε σε απειλώ ρε parlats ησύχασε δε σε απειλώ.
    Συμβουλευτικά πάλι έκανες κάτι άστοχο κι αν θές με ακούς αν όχι το πετάς στο καλάθι των αχρήστων.
    Ποτέ δημόσια δε δίνουμε διευθύνσεις γιατί κάποιοι άλλοι[και μη βιαστείς πάλι να διαγνώσεις αυτά που σου λέω σαν αποκυήματα νοσηρής φαντασίωσης καταδίωξης]μπορούν πιά εύκολα [υπεράνω υποψίας]να μπούν ανάμεσά μας και να έρθουν να σου κάνουν χοντρή δουλειά που θα την αποδώσουν σε μένα.
    Και καλά για μάς.Γιατί να κινδυνέψουν μικρά παιδιά συγγενείς μας φίλοι και αγαπημένα πρόσωπα.Μη το κάνεις αυτό.
    Ξέρω βέβαια ότι τη διεύθυνση μπορεί να την έδωσες και έτσι ρε παιδί μου.Μή βιαστείς τουλάχιστο να με διαψεύσεις.Αστο να πάει.Αστο
    Εχω κορούλα και μπορεί να έχεις κι εσύ.Εχουμε τεσπα κάποιον.Γιατί.Εγώ αυτό θέλω να το κλειδώσει ο jorge[δεν υποδεικνύω τί πρέπει να κάνει αλλά εκφράζω τί θα έκανα εγώ].Εγώ πάντως αυτή τη διεύθυνση τη ξέχασα.Ακυρη.
    Και δε σε απειλώ.Είναι έξω από τη φύτρα μου.Δε μου πάει.Μακάρι νηα μπορούσα κάποιες φορές έτσι για να προλάβαινα κάτι.Αλλά δε γίνεται.Ξέχνα το

    nefos
    04.07.2006, 22:47

    @ Partlats και Apostathero-poiisi ας λείψουν οι χαρακτηρισμοί μεταξύ σας.
    Feggarenia261
    04.07.2006, 23:36
    Μητροπάνος, Παπακωσταντίνου, Αλεξίου
    Antonisdr
    06.07.2006, 01:55
    1. Thodoris Dimhtriou (Lefki Symfwnia)
    2. Paulos Sidhropoulos
    3. Vlasis Mponatsos
    4. Despoina Glezou
    5. Theodosia Tsatsou
    megaloserwtikos
    11.07.2006, 18:18
    Σκέψεις
    1. πολύ δύσκολο να απαντηθεί , είναι περισσότεροι από 5.
    2. οι φωνές παλιότερα, είχαν έναν όγκο και μια έκταση, ενώ σήμερα είναι πιο ιδιαίτερες. ας πούμε είναι αδύνατο να βάλεις δίπλα στον Μπιθικώτση την ιδιαίτερη φωνή του Αλκίνοου Ιωαννίδη, εννοείται ότι δεν μπορεί να υπάρχει σύγκριση, αλλά κι εγώ τι φταίω που με ταξιδεύουν και οι δύο;
    3.Επίσης φωνές σπουδαίες, όπως ο Νταλάρας η ο Καζαντζίδης, που εμένα όμως δεν με συγκίνησαν ποτέ, θα πρέπει να τις αναφέρω;
    4. αραγε εγώ που από μουσική δεν ξέρω μπορώ να είμαι αντικειμενικός σε ένα τέτοιο ερώτημα;


    Λοιπόν, ιστορικός δεν είμαι, γι αυτό θα αναφέρω 5 φωνές που με ταξιδεύουν κι ότι θέλει ας γίνει.

    1. Λιδάκης 1.Αρβανιτάκη
    2.Ιωαννίδης 2. Αλεξίου
    3. Μπιθικώτσης 3.Γαλάνη
    4. Λουδοβίκος 4.Μοσχολιού
    5. Φραγκούλης 5. Βιτάλη


    Υ.Γ.1.και μιά παλιότερη αγάπη............Βούλα Πάλα.
    επίσης Λεονάρδου, Πυξ Λαξ, Περίδης, Τσανακλίδου, Ξυλούρης.
    αλλά και κάποιοι πιο λαικοί όπως ο Πλούταρχος και η Βίσση.

    μα πάνω από όλους η Νταντωνάκη και η Κάλλας.



    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 03-09-2006 06:59 ]


    Aiolos_m
    11.07.2006, 18:55
    Το μέλος apostathero-poiisi στις 04-07-2006 στις 16:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Καλά κάποιες και κάποιοι είναι εκτός χρόνου και τόπου;κι αν αυτοί κι αυτές οι συγκεκριμένες έχουν εκτροχιαστεί γιατί ο καθένας μας δε τους βάζει στη θέση τους με αποτέλεσμα να αποθρασύνονται τελείως;μήπως έχουμε και μείς κάποια ευθύνη;θα τρίζουν τα κόκκαλα του Μπιθικώτση του Καζαντζίδη της Μοσχολιού της Νίνου με αυτές τις γελοιότητες και τις φαιδρότητες.
    Πού ακούστηκε τέτοια κουτσομπολίστικα κους κους κίτρινου τύπου ρε γαμώτο σε topic με τέτοιο θέμα.Και μου κάνουν τις ποιοτικές και τους κουλτουρέ!και μου γράφουν στίχους!και ζωγραφίζουν!και μιλάνε για εμπορευματοποίηση!με κουίζ και αινιγματάκια της πλάκας!μόνο και μόνο για να χτυπήσουν κάποιον!έτσι μωρέ θα διορθώσετε τα κακώς κείμενα;με τέτοιο ήθος ευγένεια σεβασμό στους μεγάλους;
    Γελοιοποιούν αυτούς που γράφουν σοβαρά με το να συνεχίζουν ακάθεκτες και ακάθεκτοι!γράφουν το θέμα τα μέλη και τους admins στα υποδήματά τους!πλακίτσες και χαβαλέδες!πάνω από τα ιερά τέρατα ρέ;τη Σωτηρία Μπέλου,το Νίκο Ξυλούρη,το Βαμβακάρη,το Σιδηρόπουλο;και να παιδιαρίζουν σα 5άχρονα!
    Δε θα τα διαλύσετε εσείς όλα επειδή απλά έτσι σας γουστάρει.Σας το λέει ένας.Ενας ασήμαντος που τα έχει πάρει.Και δε λογαριάζει ούτε συνέπειες ούτε αν είστε 50 100
    200.Οταν θα ξεσηκωθούν οι ευαισθησίες των υπόλοιπων[γιατί να το ξέρετε ότι θα ξεσηκωθούν]το Πράβι,τα Εξάρχεια[ποιά ακριβώς Εξάρχεια θα το δούμε]ο Βοτανικός[εκεί συμπτωματικά γεννήθηκε ο Σταμάτης]και η Ζωοδόχος Πηγή μά τη Παναγία θα μεταναστεύσουν.Κι αυτό δεν είναι απειλή.Οι ερινύες θα σας κυνηγούν και οι απόγονοι των νεκρών.Από κοντά θα σας κυνηγάνε όλοι οι ηθικοί καλλιτέχνες-δημιουργοί-τραγουδιστές και άνθρωποι του χώρου επαγγελματίες και ερασιτέχνες[χιλιάδες].Πού θα κρυφτείτε μωρέ;
    Μιλάμε για φαιδρότητες δίπλα στη μνήμη μεγάλων τεράστιων διαχρονικών που χάρις σε αυτούς έχουμε ότι έχουμε πολιτιστικά κοινωνικά ιδεολογικά αλλά και στις σχέσεις μας με τους γύρω.Επειδή ας πούμε έτσι σας τη δίνει σημαίνει ότι μπορείτε να κάνετε πάρτυ στο μνήμα του Καζαντζίδη;τόσο πολύ έχετε ξεφύγει;ζητήστε τουλάχιστο συγγνώμη από τους συγγενείς των νεκρών των φωνών που σας ανάθρεψαν πάραυτα.Που σημαίνει χτές.



    Καταρχήν να σου θυμίσω ότι εδώ λέει ο καθένας την άποψή του ελεύθερα, χωρίς να περιορίζει την ελευθερία των υπολοίπων. Ούτε εγώ συμφωνώ που αποκαλούν τον Σιδηρόπουλο και την Μπέλλου φωνάρες, γιατί πολύ απλά δεν ήταν. Ο ρόλος τους στο ελληνικό τραγούδι και η συμβολή τους ήταν τεράστια αλλά από φωνή...φάρε (που λέμε στον τόπο μου).

    Έτσι δεν κρίνουμε τον ρόλο και την κοινονικοπολιτική επιρροή του καθενός από τους προαναφερθέντες ερμηνευτές αλλά απλά τις φωνιτικές τους ικανότητες, άσχετα αν τραγούδησε στις πίστες της Εθνικής ή στο μέγαρο μουσικής...

    Αν ακόμα δεν μπορούμε να σε πείσουμε πες μας τι προτίνεις. Πες μας την άποψή σου σε κάποιο άλλο τόπικ που θα αναφέρεται σε αυτά που κατηγορείς. Κόσμια όμως.
    vero
    03.09.2006, 00:02
    1.Παυλος Σιδηροπουλος
    2.Παυλος Σιδηροπουλος
    3.Παυλος Σιδηροπουλος
    4.Παυλος Σιδηροπουλος
    5.Παυλος Σιδηροπουλος
    Aiolos_m
    03.09.2006, 11:49
    Το μέλος vero στις 03-09-2006 στις 00:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    1.Παυλος Σιδηροπουλος
    2.Παυλος Σιδηροπουλος
    3.Παυλος Σιδηροπουλος
    4.Παυλος Σιδηροπουλος
    5.Παυλος Σιδηροπουλος



    Κακιά....



    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .

    vero
    03.09.2006, 13:51
    Το μέλος Aiolos_m στις 03-09-2006 στις 11:49 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 03-09-2006 στις 00:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    1.Παυλος Σιδηροπουλος
    2.Παυλος Σιδηροπουλος
    3.Παυλος Σιδηροπουλος
    4.Παυλος Σιδηροπουλος
    5.Παυλος Σιδηροπουλος



    Κακιά....


    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .





    Εισαι εσυ???????
    megaloserwtikos
    03.09.2006, 16:10
    Το μέλος vero στις 03-09-2006 στις 00:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    1.Παυλος Σιδηροπουλος
    2.Παυλος Σιδηροπουλος
    3.Παυλος Σιδηροπουλος
    4.Παυλος Σιδηροπουλος
    5.Παυλος Σιδηροπουλος



    Βερόνικα επιτέλους η πρώτη τόσο πλατιάς ενημέρωσης λίστα τραγουδιστών του αιώνα που πέρασε...
    Απλά πιστεύω ότι σε μια τόσο αντικειμένικη και ενημερωμένη λίστα, είναι αδικία να λείπει το όνομα του αξέχαστου Παύλου Σιδηρόπουλου...
    Δεν νομίζεις;....

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 03-09-2006 16:16 ]


    Giorgos_arazei
    03.09.2006, 18:39
    Δ.Μητροπανος
    Ν.Ξυλουρης
    Χ.Αλεξιου
    Α.Ιωαννιδης
    Ο.Περιδης
    margo
    03.09.2006, 18:56
    1.Καζαντζίδης(πρώτος με διαφορά)


    2.Μαρινέλα
    3.Αλεξίου
    4.Πρωτοψάλτη
    5.Αρβανιτάκη

    Ασχετο αν μ αρέσουν οι δουλειές τους ή όχι,μιλάω καθαρά για φωνές.
    Εννοείται οτι υπάρχουν πάρα πολλοί ακόμα με πολύ καλές φωνές ή και μέτριες φωνές που όμως ερμηνεύουν καταπληκτικά πράγματα με το δικό τους μοναδικό τρόπο.