ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.832 μέλη
    mirrors
    17.09.2005, 15:15
    Χμμ...αν θα πεθαινα για καποιον...Απο τα 14 περιπου ως τα 16 ευχομουν να ημουν εγω στη θεση της μαμας μου στον Ουρανο και αυτη εδω με τους υπολοιπους.Τοτε ηταν η 1η φορα που σκεφτηκα αν θα πεθαινα για καποιον.Τωρα θα μπορουσα να δωσω τη ζωη μου για τη μικρη μου αδερφουλα-γιατι δε θα αντεχα να της συμβει κατι- και για τα πιστευω μου- γιατι αυτα δινουν νοημα και χαραζουν την πορεια της ζωης μου.Δεν πιστευω οτι ειναι ρομαντισμος να πεθανεις για καποιον ή κατι,οπως περιπου ειπαν καποιοι πιο πανω.Ειναι δυναμη αγαπης και πιστης.Και ολοι οι ηρωες,αν αναλυσει κανεις την προσωπικοτητα τους,ηταν ανθρωποι που αγαπουσαν πολυ.Τοσο ωστε να δωσουν τη ζωη τους!
    Επισης θα πεθαινα-αυτο με καθε επιφυλαξη το λεω-αν ετσι ηταν να σωσω τον κοσμο απο ολες τις πληγες του...
    (Μελαγχολησα παλι )
    eua
    18.09.2005, 00:13
    Παναγιωτα (mirrors) εμεις που σε 'χουμε κοντά μας και απολαμβάνουμε την παρέα σου, ευχόμαστε να μη χρειαστει ποτέ να γίνει μία τέτοια ανταλλαγη...

    Όσο για μένα... δυστυχώς θα πέθαινα και για πολύ μικρα και χαζά πράγματα, γιαυτο και συνεχίζω να ψάχνω αυτό που κάτι αλλοι μικρούληδες (πρίγκιπες) έχουν ήδη βρει.. "το ουσιαστικό (που) είναι αθέατο στο μάτι"
    mirrors
    18.09.2005, 00:36
    Σ'ευχαριστω πολυ Αννουλα.Με συγκινεις! Και εγω ευχομαι να μη χρειαστει να δωσω τη ζωη μου γιατι ειναι γλυκεια και με φιλους σαν και σενα ομορφαινει περισσοτερο
    Οταν λες μικρουληδες (πριγκιπες) υποθετω οτι αναφερεσαι στο αστερακι.
    Και οσο για τα χαζα και ασημαντα πραγματα,μην ανησυχεις...δε θα σε αφησουμε να χαραμιστεις
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    18.09.2005, 00:37
    SOSTES KAI OI 2 MPRABO

    piterpiano
    18.09.2005, 04:45
    πολυ κλισε φραση!!!!κανεις δεν θα πεθαινε για καθενα,αυτα γινονται στις ταινιες!!!
    δεν σκεφτεστε τιποτα αλλο πιο αισιοδοξο για τοπικ?>>>>
    με το συμπαθει κιολας!
    iris-the-black
    18.09.2005, 10:25
    εγώ θα πέθαινα αν ήξερα ότι υπάρχει μια καλύτερη ζωή μετά...
    eua
    18.09.2005, 11:03
    Quote:

    Το μέλος mirrors στις 18-09-2005 στις 00:36 έγραψε:

    Σ'ευχαριστω πολυ Αννουλα.Με συγκινεις! Και εγω ευχομαι να μη χρειαστει να δωσω τη ζωη μου γιατι ειναι γλυκεια και με φιλους σαν και σενα ομορφαινει περισσοτερο
    Οταν λες μικρουληδες (πριγκιπες) υποθετω οτι αναφερεσαι στο αστερακι.
    Και οσο για τα χαζα και ασημαντα πραγματα,μην ανησυχεις...δε θα σε αφησουμε να χαραμιστεις





    Στο αστεράκι? Όχι αλλού αναφέρομαι...
    Και αφού υπήρξαν και οι απαραίτητες εκ βαθέων εξομοληγήσεις (για το ποσο καλες φιλες ειμαστε!!!!) λέω να ανοίξουμε και ένα τοπικ για group therapy και να συνεχιστεί εκεί ο διάλογος !!!!!!!!!!
    mirrors
    18.09.2005, 11:33
    Quote:

    Το μέλος eua στις 18-09-2005 στις 11:03 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος mirrors στις 18-09-2005 στις 00:36 έγραψε:
    [i]
    Σ'ευχαριστω πολυ Αννουλα.Με συγκινεις! Και εγω ευχομαι να μη χρειαστει να δωσω τη ζωη μου γιατι ειναι γλυκεια και με φιλους σαν και σενα ομορφαινει περισσοτερο
    Οταν λες μικρουληδες (πριγκιπες) υποθετω οτι αναφερεσαι στο αστερακι.
    Και οσο για τα χαζα και ασημαντα πραγματα,μην ανησυχεις...δε θα σε αφησουμε να χαραμιστεις





    Στο αστεράκι? Όχι αλλού αναφέρομαι...
    Και αφού υπήρξαν και οι απαραίτητες εκ βαθέων εξομοληγήσεις (για το ποσο καλες φιλες ειμαστε!!!!) λέω να ανοίξουμε και ένα τοπικ για group therapy και να συνεχιστεί εκεί ο διάλογος !!!!!!!!!!

    [/I]



    Α,πολυ ευχαριστως! Εχω ετοιμο και το ονομα του γκρουπ:Best friends confessions ή ελληνιστι:Εξομολογησεις Φιλων!Οσοι πιστοι προσελθετε
    Ελα να ανοιξουμε το δρομο Αννα (για αλλη 1 φορα! )
    AlienP
    19.09.2005, 15:00
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 18-09-2005 στις 04:45 έγραψε:

    πολυ κλισε φραση!!!!κανεις δεν θα πεθαινε για καθενα,αυτα γινονται στις ταινιες!!!
    δεν σκεφτεστε τιποτα αλλο πιο αισιοδοξο για τοπικ?>>>>
    με το συμπαθει κιολας!





    καλέ που την είδες την απαισιοδοξία; Όσο για τις ταινίες μην το γελάς... Αρκετές είναι γραμμένες από τη ζωή.

    Καμία φορά λέω εγώ τώρα, είναι χρήσιμο να σκεφτεί κανείς πράγματα που φαντάζουν μακρινά και απίθανα έτσι για παν ενδεχόμενο...

    να είσαι καλά piterpiano
    XeniaRodo
    19.09.2005, 16:02
    Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι δεν είναι και τόσο τραγικό να πεθάινει κανείς, είναι σαν να λυποθυμάς αλλά να μην ξανασηκώνεσαι... :)

    εκτός βέβαια αν οι συνθήκες είναι πραγματικά άσχημες...

    Yπάρχει -μάλλον υπήρχε- ένας Φιλανδός ζωγράφος με το όνομα Hugo Simberg, ο οποίος ζωγράφιζε συχνά το θάνατο αλλά με πολύ γλυκό τρόπο, σαν να είναι ένα καλό πνεύμα...

    αυτός ο πίνακάς του απεικονίζει τον θάνατο στον κήπο του να ποτίζει τις ψυχές...
    mirrors
    23.09.2005, 11:43
    Ως απόδειξη ότι και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που θα αψηφούσαν τη ζωή τους για το καλό άλλων ανθρώπων, παραθέτω την παρακάτω αληθινή ιστορία.Την παρακολούθησα σ'ένα ντοκυμαντέρ στην ΕΤ1 την άνοιξη.Επειδή έχει περάσει καιρός οι λεπτομέρεις μου διαφεύγουν αλλά η ουσία έμεινε ακέραιη μέσα μου γιατί με συγκλόνισε:
    "Στο Yellowstone Park στην Αμερική μια μέρα έκαναν βόλτα με άλογα μία οικογένεια Αμερικανών,η μητέρα με τα τρία παιδιά της.Ξαφνικά από το πουθενά τους όρμηξε ένα πούμα.Προσπέρασε τη μάνα και τα μεγαλύτερα παιδιά και ρίχτηκε στο μικρότερο,ένα αγοράκι 6 χρόνων!Η μητέρα έτρεξε και επιτέθηκε στο πούμα παρακινώντας τ'άλλα της παιδιά να πάρουν τον μικρό και να φύγουν.Τα παιδιά κουβαλώντας τον μικρό απομακρύνθηκαν.Το τελευταίο πραγμα που είδαν ήταν τη μητέρα τους να παλεύει με το πεινασμένο πούμα!Μετά από 2 ώρες επέστρεψαν με βοήθεια και βρήκαν τη μαμά τους να παλεύει ακόμα ξεθεωμένη με το επίσης κουρασμένο πούμα.Οι άντρες κατάφεραν να το σκοτώσουν αλλά η μητέρα των παιδιών είχε τραυματιστεί σοβαρά και έχανε πολύ αίμα.Παρόλαυτα είχε ακόμη τις αισθήσεις της και ζητούσε να μάθει για τον μικρό Τόμας, το παιδί της το μικρό.Έφεραν τον μικρό ο οποίος είχε επιπολαία τραύματα.Αφού τον είδε και σιγουρεύτηκε ότι είναι καλά ξεψύχησε ήσυχη..."
    AlienP
    23.09.2005, 12:16

    Voltage
    24.09.2005, 08:34
    Θα πέθαινα ευχαρίστως, για μιά ζωή ακόμα !!!
    Astron
    24.09.2005, 15:14
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 18-09-2005 στις 04:45 έγραψε:

    πολυ κλισε φραση!!!!κανεις δεν θα πεθαινε για καθενα,αυτα γινονται στις ταινιες!!!
    δεν σκεφτεστε τιποτα αλλο πιο αισιοδοξο για τοπικ?>>>>
    με το συμπαθει κιολας!





    Καλό είναι ο καθένας να μιλάει για τον εαυτό του και να μην γενικεύει...
    Και σήμερα οι άνθρωποι πεθαίνουν για κάποιο σκοπό, ή θυσιάζονται για άλλους ανθρώπους. Υπάρχουν χιλιάδες καθημερινά παραδείγματα. Οι μουσουλμάνοι εξτρεμιστές για παράδειγμα γνωρίζουν ότι θα πεθάνουν αλλά το κάνουν γιατί πιστεύουν ότι έτσι ακολουθούν τις ηθικές-θρησκευτικές τους αρχές (άσχετα με το αν τους θεωρούμε φανατικούς).
    ΄Ή καθημερινά ακούμε ιστορίες για μανάδες που έδωσαν τη ζωή τους για να σώσουν τα παιδιά τους.

    Αν λοιπόν έχουμε γίνει μαλθακοί στην ησυχία του σπιτιού μας και στην οθόνη του υπολογιστή, αυτό δεν σημαίνει ότι κάπου αλλού δεν υπάρχουν άνθρωποι που αγωνίζονται και δίνουν ακόμα και τη ζωή τους για να προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο ή για να μείνουν πιστοί στις αξίες τους.

    Πρόσεχε λοιπόν piterpiano γιατί έχεις κάνει την εξής παρανόηση: δεν είναι η ζωή βασισμένη στις ταινίες, αλλά οι ταινίες βασισμένες και εμπνευσμένες απ' τη ζωή, έστω και αν υπερβάλλουν μερικές φορές.


    Edit: Το topic μεταφέρθηκε στις "Φιλοσοφικές συζητήσεις" καθώς είναι περισσότερο ζήτημα στοχασμού και αναζήτησης παρά κουβέντα γενικού ενδιαφέροντος.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 24-09-2005 15:18 ]
    Voltage
    25.09.2005, 01:53
    Μιά βραδιά, μ΄υπέροχη...λιακάδα !!!
    yojo
    09.10.2005, 19:21
    Σιγουρα θα εδινα τα παντα,ακομα και την ζωη μου για την μικρη μου αδερφη και για την μονη φιλη που ξερω πως θα εκανε το ιδιο για μενα,την Σμαραγδα..
    KicKAnGeL
    10.10.2005, 05:19
    gia ta atoma pu agapo......
    Disappointed Nervous Disappointed
    Red-Rose
    29.10.2005, 08:19
    θέλω να πιστεύω πως θα είχα το κουράγιο να το κάνω αν χρειαζόταν για άτομα που αγαπώ!
    Ania
    29.10.2005, 12:09
    gia aftous pou agapw...
    RahmanAzeez
    03.11.2005, 19:45
    Δεν ξέρω αν θα πέθαινα για κατι, αλλα ο Joe Hill σίγουρα... ο Joe Hill ήταν ενας συνδικαλιστής του περασμένου αιώνα στην Γιούτα της Αμερικής.Ήταν μεγάλος υποστηρικτής των εργατών ανα την Αμερική,είχε πολεμήσει και με το μέρος των Μεξικάνων στην επανασταση τους. Καποια στιγμή τον κατηγόρησαν για ληστεία μετα φόνου σε ενα παντοπωλείο.Είχαν πει οτι το θύμα πρίν πεθάνει, του κατάφερε μιά πιστολιά στον ώμο του ληστή. Δεν ήταν δυνατόν ο Joe Hill ο αγωνιστής των δικαιωματων των εργαζομένων να λήστευε ενα παντοπωλείο και να σκοτωνε για πενταροδεκάρες... Ενα τραύμα στον ώμο,απο παλιοτερη συμπλοκή του τον εφερε στο ειδωλειο.Φυσικά ανέφερε οτι δεν το έκανε αυτος αλλα ταυτόχρονα δεν τους έλεγε και το άλλοθί του.Τους έλεγε απλώς "..Αποδείξτε το...". Πληροφορίες λέγαν πως εκείνη τη βραδυά ήταν με μιά γυναίκα της οποίας το όνομα δεν το είπε ποτε αφού δεν ήθελε να την ατιμάσει.Θα μπορύσε ο τύπος να είχε σωθει άνετα,αλλά δεν το έκανε. Τελικά τον εκτέλεσαν και τα τελευταία του λόγια ηταν,
    "Σκορπίστε τις σταχτες μου οπουδήποτε εκτός της Γιούτα..."
    Έτσι λοιπόν τον έβγαλαν απο τη μέση το τύπο,που τους είχε γίνει ενοχλητικό τσιμπούρι...
    Κι εκείνος πέθανε για μιά γυναικα.

    Α! Όλα τα παραπάνω τα διάβασα στο βιβλίο του Bob Dylan η "Ζωή μου"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RahmanAzeez στις 03-11-2005 21:20 ]