ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη

    What about the Bassline...?

    JaNick
    24.08.2005, 15:53
    Λοιπόν φιλοι μου ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Απο του χρόνου θα ξεκινήσω μαθήματα μπάσου..! Ήθελα να μου πείτε πόσο μεγάλο ρόλο παίζεί στην Rock/Heavy Metal το μπάσο και ποιες τεχνικές κανουν έναν μπασίστα καλύτερο απο έναν άλλο. Και κατι άλλο εφέ στο Μπάσο στην Rock/Metal χωράνε...?

    Thanks a lot friends!!

    UP THE IRONS!!!

    Προς admin: Αν το έχω βάλει σε λάθος κατιγορία μην μου θυμώνεις!!


    What,ho said the thing with three bounces!! Do not meddle with things you don't understand. (Nicko Mc'Brain)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: JaNick on 24-08-2005 15:54 ]
    Serendipity
    24.08.2005, 16:14
    Το μπάσο παίζει καθοριστικό ρόλο στα συγροτήματα,ειδικά αν δεν υπάρχουν πλήκτρα(υπαρχουν και εξαιρέσεις πχ White stripes).Υπάρχουν πολλές τεχνικές αλλα απο μπάσο εγω ξέρω μονο τα στοιχειώδη.Καλύτερα να στις υποδείξει καποιος μπασσίστας...Οι πιο καθιερωμενες ειναι με δάχτυλα,με πένα και slap.Απο κεί και πέρα, ας μιλήσουν οι masters!Aπο εφφε, μια ελαφριά παραμόρφωση,compressor,λιγο wah καμια φορα...Προσφατα ακουσα εναν τυπο που έπαιζε με wammy!!!!!Δεν ξέρω αν μου αρεσε...

    5χορδο ή 4χορδο θα μάθεις?
    zappa25
    24.08.2005, 16:46
    Αγαπητέ Janick,

    καθ'οτι αγαπαω πολυ το οργανο και ειμαι χρονιος μεταλλας (εν μερει τουλαχιστον) εχω να σου προτεινω να μην μαθεις μπασο για να παιζεις μονο μεταλ..μαθε το μπασο επειδη σου αρεσει...οι τεχνικες ειναι πολλες και ειμαι σιγουρος πως με εναν καλο δασκαλο και επιμονη θα καταρτιστεις δεοντως...αυτο ομως που πρεπει πρωτα να μαθεις ειναι να εισαι συγκρατημενος και απλος καθε φορα που πιανεις το οργανο...με συγχωρεις που θα στο πω ετσι απλα, αλλα ακουγοντας μεταλ ειναι λιγο απιθανο να αφομοιοσεις ολες τις τεχνικες που υπαρχουν...το ηλεκτρικο μπασο γεννηθηκε μεσα απο αλλες μουσικες και απο εκει εχουν "κλεψει" ιδεες οι μεταλ μπασιστες που οντος κανουν κατι ενδιαφερον...για παραδειγμα ο steve harris (μιας και σου αρεσουν οι Maiden) εχει καθαρα Blues παιξιμο...

    οσον αφορα εφφε κτλ, γνωμη μου ειναι πως οσα λεφτα και χρονο να φας σε πεταλια και περιεργους ηχους, τιποτα δεν μπορει να συγκριθει με τον γεματο punchy ηχο μιας καλης κεφαλης ενισχυτη (ειπαμε: απλα και ωραια!)...παρ ολα αυτα, θα ηταν καλο να ξεκινησεις απευθειας με ενα 5-χορδο μπασο μιας και χρησιμοποιειται σχεδον απο ολους πλεον..

    αυτα απο μενα, καλη αρχη...!!
    antonLOrd
    24.08.2005, 16:57
    Quote:

    Το μέλος JaNick στις 24-08-2005 στις 15:53 έγραψε:

    Λοιπόν φιλοι μου ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Απο του χρόνου θα ξεκινήσω μαθήματα μπάσου..! Ήθελα να μου πείτε πόσο μεγάλο ρόλο παίζεί στην Rock/Heavy Metal το μπάσο και ποιες τεχνικές κανουν έναν μπασίστα καλύτερο απο έναν άλλο. Και κατι άλλο εφέ στο Μπάσο στην Rock/Metal χωράνε...?

    Thanks a lot friends!!

    UP THE IRONS!!!

    Προς admin: Αν το έχω βάλει σε λάθος κατιγορία μην μου θυμώνεις!!


    What,ho said the thing with three bounces!! Do not meddle with things you don't understand. (Nicko Mc'Brain)
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: JaNick on 24-08-2005 15:54 ]






    Εγώ σου προτείνω ένα τετράχορδο.. Μην χάνεσαι από το κλασσικό..
    Λοιπόν, για να διαλέξεις μπάσσο το μόνο που θα κοιτάξεις μετά τον ήχο, θα είναι το μπράτσο.. Πρέπει οπωσδήποτε να μοιάζει σαν να έχει φτιαχτεί μόνο και μόνο για το χέρι σου.. Το σκάφος δεν παίζει ρόλο.. Το μπάσσο σε όλα τα σχήματα έχει τεράστια σημασία.....
    Απλά πρέπει να βρίσκεται σε πλήρη συντονισμό με την κάσα του ντραμίστα ώστε να είναι εύηχο το αποτέλεσμα..
    Όσο για τα εφφέ μπορείς να κάνεις όσα γουστάρεις, (για παράδειγμα στο iron man των Sabbath στην αρχή, ο άφωνος τραγουδάει κανονικά απλά παίζει μαζί του με παραμορφωμένο wah-wah ο Buttler).. δηλαδή χρειάζεται να πειραματιστείς, όμως όπως είπε και ο zappa25 μην χάνεσαι από τον κλασσικό ήχο.. Είναι μοναδικό όργανο το μπάσσο...
    Και μην ξεχνάς ... ΜΕΛΕΤΗ..
    Serendipity
    24.08.2005, 17:12
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 24-08-2005 στις 16:57 έγραψε:

    (για παράδειγμα στο iron man των Sabbath στην αρχή, ο άφωνος τραγουδάει κανονικά απλά παίζει μαζί του με παραμορφωμένο wah-wah ο Buttler..







    Συνεχίζεις να πρόκαλεις...
    JaNick
    24.08.2005, 17:25
    Λοιπόν παίδες! Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Αντόνη συμφωνώ μαζί σου για το κλασίκο και για αυτό σκοπεύω να ξεκινήσω με 4χορδο precision bass μιας και η σχεδίαση είναι η μόνη που δεν μου φαίνεται "κιτς".
    Αυτο για τον Steve και το Blues ομολογώ οτι δεν το ήξερα! Όμως φίλε zappa ο Steve έχει ένα παίξιμο που έχτισε τη μουσική των Maiden και που κανείς δεν μπορεί να αντιγράψει. Σίγουρα δεν θα μάθω το όργανο για να παίζω μόνο metal. Θα προσπαθήσω να παίξω οτι παιρνάει απο το χέρι μου. Απλά μέσα στα όνειρα μου είναι να φτιάξω ένα tribute στους Maiden!! Μιας και αναφερθήκαμε στο Blues.. μπορεί κάποιος να μου πεί έναν αυθεντικό Blues καλιτέχνη και ένα γνωστό Blues κομμάτι?

    Και κάτι άλλο.
    Μιασ και έφτιαξα εγώ αυτό το topic θα σας παρακαλούσα να μην έχουμε έριδες εδω μέσα!

    Thanks!!

    antonLOrd
    24.08.2005, 17:32
    Όσον αφορά τα μπλουζ των λευκών από τα πιο γνωστά κομμάτια είναι το "Still got the Blues" και το "Parisian Walkways" του Gary Mοore, ο οποίος δεν υπήρξε μόνο μπλουζίστας.. Είναι πάντως από τους σημαντικούς. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά για αυτόνεδώ..

    antonLOrd
    24.08.2005, 17:37
    Α, ξέχασα... Πάντως σε καμία περίπτωση μην συγκρίνεις τα μπλουζ των λευκών με αυτά των έγχρωμων... Των δεύτερων είναι κλάσσεις πιο πάνω..(πχ Fats Domino..) To ίδιο συμβαίνει και με την τζαζ..

    Επίσης με μπλουζ είχαν ασχοληθεί και άλλoi καλλιτέχνες όπως ο μεγάλος Τζίμι Χέντριξ(με τους Gipsy's Band αν δεν κάνω λάθος), και Jon Lord παράλληλα με την καριέρα του στους Purple...
    JaNick
    24.08.2005, 17:38
    Απ' όσα κατάλαβα απο το link που έδωσες, οι thin lizzy είναι Blues??

    vouliakis
    24.08.2005, 19:27
    Παιδιά (¶γγελε, Αντώνη), πρώτα απ’ όλα να παρατηρήσω ότι είναι εντυπωσιακή η ικανότητά σας να στήνετε με “το παραμικρό” καβγαδάκια… Τι πάθατε?

    Για το μπάσο τώρα, πέρα από το να βρείτε δάσκαλο, προς το παρόν έχω να σας προτείνω:
    τη σελίδα στην wikipedia (στα αγγλικά) και
    αυτήν εδώ τη σελίδα, με links σε sites με μαθήματα (πάλι στα αγγλικά)...

    Υπόσχομαι να επανέλθω με περισσότερα

    (Για το Blues, καλύτερα ανοίξτε άλλο topic.)





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 25-08-2005 00:06 ]
    zappa25
    25.08.2005, 09:14
    Για λογους δεοντολογιας δεν θα ηθελα να μπω κι εγω σε κανενα "καβγαδακι" για οποιοδηποτε θεμα...

    Απλα θα ηθελα να συμπληρωσω τα περι Steve και original τροπου παιξιματος: Καθε συγκροτημα εχει δικη του συνθεση (πχ 1 η 2 κιθαρες, πληκτρα η οχι, πνευστα) και καθε παικτης αυτων των οργανων εχει εντελως δικο του τροπο παιξιματος. Σε καθε περισταση, η δουλεια του μπασιστα ειναι να παιρνει κατευθυνση απο το τι ακουει σαν συνολικο ηχο μεσα στην μπαντα και να οργανωνει το δικο του παιξιμο/ηχο αναλογα με τις αναγκες που υπαρχουν...Οπως πχ ο Geezer Buttler επρεπε να βαλει wah-wah για να γεμισει την φωνη του Ozzy και οπως ο Steve επρεπε να κανει ταυτοχρονα και τα χαρακτηριστικα τριηχα (που καλπαζαν μαζι με την κασα του Nicko) αλλα και Blues γεμισματα για να συμπληρωνει τις αρμονιες που εκαναν οι κιθαρες - Ετσι κι εσυ στο καθε συγκροτημα που θα παιζεις θα πρεπει να βρισκεις δικους σου χαρακτηριστικους τροπους να δενεις με τον συνολικο ηχο...
    Και σε αυτο το σημειο θα διαφωνησω με την αποψη πως μπασο και ντραμς πανε απαραιτητα μαζι...το μπασο παει παντου, ειναι και ρυθμος ειναι και μελωδια, οπως ειπα καθε περισταση ειναι διαφορετικη και θα πρεπει να μαθεις να προσαρμοζεσαι σε αυτο που ακους και οχι σε δογματικες αντιληψεις...

    αυτα απο μενα...γεια χαρα και παλι...

    οσον αφορα Blues δημιουργους, σιγουρα δεν πρεπει να παραβλεψεις τον BB King και τον Eric Clapton...