ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.849 μέλη

    Δημοσκόπηση - Πασχάλης Τερζής.

    XeniaRodo
    25.08.2005, 14:20
    Kι εγώ...ζω χωρίς αυτόν όπως και πολλούς άλλους.
    πολύ σοβαρά δεν το πήρες το θέμα Oρφέα ?
    Orfeus
    25.08.2005, 14:21
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 25-08-2005 στις 14:14 έγραψε:

    Διαφώνησα στην απαίτηση σου να ερμηνευθεί λογικά μία άποψη που εμπίπτει στη υποκειμενικότητα.





    Δεν ήταν απαίτηση Κατερίνα.
    Ήταν "απαίτηση" για να καταλάβω το σκεπτικό της XeniaRodo για εκείνο το "κάτι γίνεται".


    Orfeus
    25.08.2005, 14:23
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 25-08-2005 στις 14:20 έγραψε:

    Kι εγώ...ζω χωρίς αυτόν όπως και πολλούς άλλους.
    πολύ σοβαρά δεν το πήρες το θέμα Oρφέα ?





    Ε καλά τώρα...

    Turn off your mind, relax and float down stream....


    Astron
    25.08.2005, 15:16
    Ερμηνευτικά, ναι, ίσως έχει κάποιες δυνατότητες, κάποιο πάθος.

    Όμως οι επιλογές του, οι χώροι που εμφανιζόταν και το είδος διασκέδασης που αντιπροσώπευε όλα αυτά τα χρόνια δείχνουν ότι ο ίδιος υποτιμά τον εαυτό του και εν πάση περιπτώσει υποτιμά την τέχνη.

    Επίσης νομίζω ότι οι φωνητικές του ικανότητες είναι υπερτιμημένες... Πέρα από μια γεμάτη λαϊκή φωνή, δεν έχει να δείξει κάτι άλλο.
    Νομίζω ότι θετικό ρόλο παίζει το γεγονός ότι είναι συμπαθής, κι ίσως για αυτό συνήθως είμαστε λιγάκι πιο επιεικείς.

    Θα διαφωνήσω κι εγώ με την έννοια "ποιοτικός", αλλά νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε πάνω κάτω τί εννοεί ο Jorge.
    Απλά δημιουργείται το ερώτημα: ποιοτικός είναι αυτός που λέει ποιοτικά τραγούδια ή αυτός που τραγουδάει ποιοτικά (δηλαδή αληθινά και με συναίσθημα);
    Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να πληρούνται και οι δύο αυτές προϋποθέσεις.
    Επομένως για τον Τερζή στην δημοσκόπηση ψήφισα Όχι.
    anezina
    29.08.2005, 12:00
    Ηρεμα ρε παιδια. Μιλαμε για τον Πασχαλη Τερζη... Ενα καλλιτεχνηπου εχει κρατησει μια σοβαροτητα. Μην τον βαζουμε στο ιδιο κλουβι με τις τρελες(Βανδη κ.τ.λ) Εχει φωναρα και παω στοιχημα οτι οι μισοι( και παραπανω!) που τον κατηγορειτε εχετε τραγουδησει κομματια του...ποιος δεν εχει τραγουδησει τον παλιοκαιρο, το 9/8? Γιατι μονο το ροκ και το εντεχνο να θεωρειται ποιοτικο?Για σταθειτε ρε παιδια...Φανταζεστε τον Τερζη να τραγουδαει ροκ?Μην τρελαθουμε εντελως...Εγω ψηφιζω ΝΑΙ γιατι ειναι αυθεντικος. Γιατι δεν το παιζει κουλτουριαρης εχει σταθει στο υψος του και τα εχει βγαλει πολυ αξιολογα περα σε αυτη την ζουγκλα που ονομαζεται ελληνικη νυχτα...Μην σνομπαρουμε, να σοβαρευτουμε λιγο...
    thanasena
    29.08.2005, 13:16
    Επειδή εγώ είμαι άσχετη από μουσική και απλά κρίνω τους τραγουδιστές ως απλή ακροάτρια θέλω να μου εξηγήσει κάποιος ..τους τραγουδιστές τους ξεχωρίζουμε σε ποιοτικούς και μή ανάλογα με τα τραγούδια που ερμηνεύουν?Νομίζω ότι μπορούμε να αξιολογήσουμε μια φωνή και χωρίς να ερμηνεύει κάτι ποιοτικό.Θεωρώ ότι ο Πασχάλη Τερζής ανήκει στους αξιόλογους καλλιτέχνες και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τις φωνητικές του ικανότητες όπως και την ψυχή που δίνει όταν ερμηνεύει.
    Είναι από τους λίγους που live ακούγεται ακόμα καλύτερα από τον δίσκο


    Κι αν θέλουμε να τον συγκρίνουμε με τους λεγόμενους "ποιοτικούς" γιατί να μην σκεφτούμε πως θα ήταν οι "ποιοτικοι "να ερμηνεύουν κάτι πιο λαϊκό και χαμηλού επιπέδου άσμα του Τερζή..όχι μόνο δεν θα μπορούσαν να ερμηνεύσουν αλλά πολύ χειρότερο θα ήταν το αποτέλεσμα καθώς οι περισσότεροι φέρνουν τα τραγούδια στα μέτρα τους.
    Orfeus
    29.08.2005, 14:00
    Quote:

    Το μέλος anezina στις 29-08-2005 στις 12:00 έγραψε:

    Φανταζεστε τον Τερζη να τραγουδαει ροκ?











    EffieKakaflika
    29.08.2005, 14:07
    Η ερώτηση στη δημοσκόπηση έλεγε "με βάση τη δική σας αισθητική".... Με βάση λοιπόν τη δική μου αισθητική όσο καλή κι αν είναι μια φωνή ο τρόπος που απαιτούν κάποια κομμάτια να εκφέρεται μπορεί να την ρίξει, να την θάψει. Ή απλά να την κάνει αντιαισθητική. Αναμφίβολα η φωνή του είναι κάτι παραπάνω από μεστή λαϊκή φωνή... και επίσης ποιοτική μουσική δεν είναι μόνο το ροκ... Υπάρχουν συνθέτες που θα μπορούσαν να γράψουν κάτι καλό για τον Τερζή. Η λαϊκή μουσική μπορεί να δώσει ποιοτικά αποτελέσματα. Θα μπορούσε τώρα να επιλέξει τραγούδια που να μην επαναλαμβάνουν 500 φορές το ρεφραίν για να μας γίνει κλίσμα...Και εξ'άλλου είναι κουραστικό το συνεχόμενο κλάμα...
    Μια απλή γνώμη είναι βέβαια δεν είμαι απόλυτη.
    anezina
    29.08.2005, 14:12
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 29-08-2005 στις 14:00 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος anezina στις 29-08-2005 στις 12:00 έγραψε:
    [i]
    Φανταζεστε τον Τερζη να τραγουδαει ροκ?












    [/I]



    Καλο θα ηταν να μην απομονωνονται οι φρασεις γιατι αποσπασματικα μπορει ο καθενας να καταλαβει ότι θελει…Εγω λεγοντας φανταζεστε τον Τερζη να τραγουδα ροκ εννοουσα ότι δεν είναι φτιαχμενη η φωνη του για αυτό το ειδος μουσικής καθ’ομοιο τροπο που πολλοί ροκαδες δεν μπορουν να τραγουδησουν τραγουδια του Τερζη…
    Orfeus
    29.08.2005, 14:22
    Quote:

    Το μέλος anezina στις 29-08-2005 στις 14:12 έγραψε:

    Καλο θα ηταν να μην απομονωνονται οι φρασεις γιατι αποσπασματικα μπορει ο καθενας να καταλαβει ότι θελει…Εγω λεγοντας φανταζεστε τον Τερζη να τραγουδα ροκ εννοουσα ότι δεν είναι φτιαχμενη η φωνη του για αυτό το ειδος μουσικής καθ’ομοιο τροπο που πολλοί ροκαδες δεν μπορουν να τραγουδησουν τραγουδια του Τερζη…





    Δηλαδή όπως λέμε "τραγούδια ροκ", "τραγούδια του έντεχνου", "τραγούδια λαϊκά", τώρα έχουμε και "τραγούδια του Τερζή";
    Τι θα πει τραγούδια του Τερζή;
    Ο Τερζής είναι είδος τραγουδιών & μουσικής;


    Aiolos_m
    29.08.2005, 14:35
    Φίλε Ορφέα η ανεζίνα προφανώς εννοεί τραγούδια του είδους που τραγουδάει ο Τερζής. Δηλαδή τώρα πιανόμαστε από τις λέξεις, τις παραφράζουμε και τις χρησιμοποιούμε όπως μας βολεύει;
    Εγώ πάντως συμφωνώ με την anezina στο γεγονός ότι δεν είναι μόνο το ροκ και το έντεχνο ποιοτικό τραγούδι. Φανταστήκατε ποτέ τον Πλιάτσικα να ερμηνεύει τον "Παλιόκαιρο"; Τον Μαχαιρίτσα το "Ο δικός μου ο δρόμος"; Έλεος! Μην τρελαθούμε τελείως...
    Θεωρώ τον Πασχάλη Τερζή, εκτός από πολύ καλό ερμηνευτή, πολύ σοβαρό καλλιτέχνη. Ξέρει να σέβεται και να εκτιμά. Στον καλλιτεχνικό χώρο πάντα.
    anezina
    29.08.2005, 14:37
    Quote:


    Το μέλος Orfeus στις 29-08-2005 στις 14:22 έγραψε

    Δηλαδή όπως λέμε "τραγούδια ροκ", "τραγούδια του έντεχνου", "τραγούδια λαϊκά", τώρα έχουμε και "τραγούδια του Τερζή";
    Τι θα πει τραγούδια του Τερζή;
    Ο Τερζής είναι είδος τραγουδιών & μουσικής;







    Ρε φιλε ελεος...Νομιζω οτι ολοι καταλαβαν οτι εννοουσα τραγουδια του ειδους που τραγουδα ο Τερζης...Μην πιανομαστε απο τις λεξεις και δημιουργουνται παρεξηγησεις...

    Κανενας στοχος σήμερα δεν κινητοποιει μαζες
    Κανενας στιχος σημερα δεν ανατρεπει καθεστώτα
    Εστω και αναπηρος δειξε τα χερια σου
    Κρινε για να κριθεις...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 29-08-2005 14:43 ]
    Orfeus
    29.08.2005, 14:41
    Quote:

    Το μέλος Aiolos_m στις 29-08-2005 στις 14:35 έγραψε:

    Δηλαδή τώρα πιανόμαστε από τις λέξεις, τις παραφράζουμε και τις χρησιμοποιούμε όπως μας βολεύει;






    Όχι βέβαια!!!
    Καλό είναι όμως, να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

    Θα δεχόμουνα το "τραγούδια του Τερζή", αν είχα από την άλλη μεριά το "τραγούδια του Springsteen".

    Έτσι πάει το πράγμα και όχι "τραγούδια rock" & "τραγούδια του Τερζή".

    Ok?

    Υ.Γ. Και δεν έκανα καμία "παράφραση". Πού την είδες;

    There Must Be Someway Out Of Here.....


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 29-08-2005 14:46 ]
    anezina
    29.08.2005, 14:49
    οκ!! οπως ελεγε και μια παλια ελληνικη ταινια(τα κιτρινα γαντια νομιζω) με τον Γκιωνακη και τον Σταυριδη
    Σταυριδης: "ποιοι ανθρωποι καθονταν σε αυτο τραπεζι?"
    Γκιωνακης:"οι ανθρωποι στις καρεκλες καθονται οχι στα τραπεζια"
    Σταυριδης: "στις καρεκλες. Αντρες ειμαστε τον λογο μας τον κραταμε, στις καρεκλες."
    Αυτο ειναι μια μικρη παραθεση ενος μικρου αγαπημενου διαλογου απο τον αθανατο ελληνικο κινηματογραφο που μου θυμισε η αντιπαραθεση μου με τον Ορφεα...οκ Ορφεα. Την επομενη φορα θα ειμαι ιδιαιτερα ακριβης.


    Orfeus
    29.08.2005, 15:07
    Η ροή της καθομιλουμένης γλώσσας και η "νοηματική έννοια" π.χ. "Θα καθήσουμε στο τραπέζι να φάμε" είναι άλλο.

    Όσο για τον διάλογο, πρόκειται για το χιούμορ του σεναριογράφου, που όλοι το καταλαβαίνουμε αφού αφορά τη γλώσσα μας και τις καθημερινές μας εκφράσεις.

    Να μη συγκρίνουμε όμως ανόμοια πράγματα.
    Το rock είναι μουσικό είδος ενώ ο Τερζής είναι τραγουδιστής ενός από τα είδη.

    Μην τα μπλέκουμε.


    anezina
    29.08.2005, 15:16
    Δεν τα μπερδεψα εγω!Ολοι καταλαβαν οτι εννοουσα το ειδος που τραγουδα ο Τερζης και αυτο φανηκε. Δεν εχει νοημα ομως η προσωπικη αντιπαραθεση αφου λεμε το ιδιο πραγμα. Ελα κερναω μπυριτσες να τα βρουμε...
    Orfeus
    29.08.2005, 15:18
    Να τα βρούμε. Γιατί να μην τα βρούμε;



    Στην υγειά σου....
    pastella
    29.08.2005, 18:55
    Αν και στη γειτονιά μου τον Τερζή τον έχουν γνωρίσει όλοι ώς καποιον τεχνίτη που έφτιαχνε γύψινα στα ταβάνια (αυτά για την ιστορία για τον τραγουδιστή από τα Πυλαιώτικα...), και η αδερφη του υπήρξε γειτόνισσα μέχρι πριν λίγα χρόνια, σήμερα έχει φτάσει εκέι που έφτασε στο χώρο της μουσικής.

    Θεωρώ ότι έχει καλή λαϊκή φωνή και μπορεί να πιάσει πολλά τραγούδια και τον έχω δει πολλές φορές ζωντανά, είναι πολύ καλός. Παλιά καλά λαϊκά, ακόμη και δημοτικά, που όλοι μας ξέρουμε πόσο δύσκολα είναι. Έχει πει και κάποια τραγούδια που μου αρέσουν.

    Ψηφίζω όχι, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει εκμεταλλευτεί τη δυνατότητα που του έχει δωθεί, την καλή φωνή του ώστε να κάνει προσεκτικές επιλογές τραγουδιών. Έχει κάποια καλά κομμάτια, αλλά η πλειάδα των τραγουδιών που έχει πει είναι καθαρά εμπορικά. Θα μπορούσε να κάνει καλύτερες επιλογές. Όπως και πολλοί άλλοι (κάποια μέλη αναφέρθηκαν σε καποιες φωνές του χώρου)

    Ποιοτικός δεν ειναι αυτός που διαθέτει μια καλη φωνή, αλλά αυτός που την αξιοποιεί ταυτόχρονα ώστε να τραγουδήσει και να ερμηνεύσει τραγούδια που θα αντεξουν στο χρόνο όχι λόγω προώθησης αλλά γιατί έιναι τραγούδια.

    Περιμένω καλύτερα από τον Πασχάλη Τερζή, έναν άνθρωπο που δεν έχει χάσει το ήθος του λόγω της δημοσιότητας - και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά από έγκυρη πηγή. Περιμένω να ακούσω καλό λαϊκό τραγούδι από μια τέτοια φωνή.
    ph
    30.08.2005, 00:40

    Είναι ποιοτικός τραγουδιστής ο Γιάννης Πάριος; To μεγαλύτερο μέρος του ρεπερτορίου του είναι ασήμαντο. Και λοιπόν; Είναι μια φωνή που στάζει μέλι. (Για όσους τον γουστάρουν τρελλά.) Είναι μια φωνή που εξέφρασε το ερωτικό ελαφρολαικό αίσθημα με τον καλύτερο τρόπο. (Για τους υπόλοιπους). Είναι, όλοι σχεδόν συμφωνούμε, ένας μεγάλος τραγουδιστής. Κι ένας μεγάλος τραγουδιστής δεν μπορεί παρά να είναι ποιοτικός. Ποιότητα δεν είναι η καριέρα, το ρεπερτόριο και το αν ένας τραγουδιστής παρέμεινε στο ΛΕΓΟΜΕΝΟ έντεχνο. Η ποιότητα είναι στη φωνή και σ' αυτά που μεταφέρει στον κόσμο.

    ΄Εφερα σαν παράδειγμα τον Πάριο, για να δούμε μεγεθυμένα το πρόβλημα: η ερώτηση είναι λάθος. Και τελικά σκασίλα μας αν είναι κάποιος ποιοτικός, αλλά αν μας αρέσει ή όχι. Καλός ο Πασχάλης πάντως, μ' αρέσει.
    KRITIKOS
    30.08.2005, 05:59
    μμμμ!!!! Ποιοτικος ο Τερζης???? Μα φυσικα και οχι !!!!
    Γιατι???
    Ισως επειδη δεν εχει απο πισω του 10μελες μπαλετο και χωρογραφους
    Ισως επειδη δεν τραγουδαει ροκ
    Ισως επειδη δεν παιζει κιθαρα
    Ισως επειδη εχει τραγουδισει απο τους μεγαλυτερους συνθετες απο ΛΟΙΖΟ μεχρι ΘΕΩΔΟΡΑΚΗ
    Ισως επειδη το δημοτικο δεν θεωρειται ποιοτικο πλεον
    Ισως επειδη οπως ειπε και ο ιδιος εχει κανει λαθος επιλογες
    Ισως επειδη ειναι απλα αυτος που ειναι!!!