ελληνική μουσική
    316 online   ·  210.844 μέλη
    manos79
    27.08.2005, 02:20
    καλησπερα σε ολους.σκεφτομαι να αγορασω το πρωτο μου synth και θα ηθελα την βοηθεια σας.μετα απο μια μικρη ερευνα εχω καταληξει στο korg le triton & στο korg pa-50 λογω φυσικα της τιμης(1000-1200).παντως πιο πολυ παω για το pa-50 γιατι καπου διαβασα οτι το τριτον δεν εχει πολλους ρυθμους και το θελω μονο για το σπιτι.ποιο θα μου προτεινατε απο τα δυο η αν υπαρχει καποιο καλυτερο γυρω στα 1000-1200 ευρω?επισης θελω να ρωτησω αν το pa-50 παιρνει καινουργιους ηχους και ρυθμους.ευχαριστω προκαταβολικα
    aggelosnegas
    27.08.2005, 04:03
    μανο καλημερα, μου φαινεται οτι εχεις μπερδεψει καποια πραγματα..

    το triton δεν εχει ρυθμους αλλα arpeggiators τα οποια μοιαζουν με ρυθμους αλλα δεν εχουν τα γνωστα intro,fiil,ending..το triton ειναι SYNTHESIZER,δηλαδη μηχανη κατασκευης ηχων.ενα synth θα σου χρειαστει εφοσον μπεις σε καποιο γκρουπ η θες να κανεις καποια μουσικη παραγωγη.

    το Pa-50 ειναι ARRANGER, εχει Preset ρυθμους και ηχους(ικανοποιητικο υλικο στο ιντερνετ),το οποιο ειναι μαλλον αυτο που θες,για το σπιτι δηλαδη,να παιζεις τραγουδια με την συνοδεια ρυθμων.επισης εχει και μηχανη συνθεσης ηχων(οχι επιπεδου triton) αλλα ικανοποιητικη για τα πρωτα σου βηματα στον synth Κοσμο.



    οσο για αλλη επιλογη,δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι πιο σοβαρο σε αυτην την τιμη- η οποια ειναι 900 ευρω για το pa-50(στειλε μου πμ για να σου πω το μαγαζι μην κανω κ διαφημιση).προσωπικα ειμαι παιδι της korg,και πιστευω δικαια..αρκει μια βολτα στα μαγαζια για να δεις ποσοι εχουν korg και ποσοι ..λοιπες μαρκες..






    ελπιζω να μην σε κουρασα και να ειμαι εμπιστος πληροφοριοδοτης οντας κατοχος Pa-80 και triton studio..

    καλο βραδυ!
    piterpiano
    27.08.2005, 04:06
    μανο αντι για aggelosnegas βαλε piterpiano σε οσα σου ειπα πριν..

    ειναι αδερφος μου κ μπηκα με το δικο του Nickname καταλαθος
    manos79
    27.08.2005, 05:36
    φιλε piterpiano δεν ξερω αν πηρες το πμ που εστειλα παντως thanx.ησουνα κατανοητος.