ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.845 μέλη

    Πως σας φαινεται το τελευταιο cd των Oasis,Don't believe the Truth?

    nightwalker
    31.08.2005, 22:09
    τι πιστευετε?ειναι κλασσικο στυλ των Oasis ή ξεφευγει καπως και αποκτα εναν πιο δυνατο ηχο?Εγω-προσωπικα-πιστευω οτι ειναι οι πολυ καλοι Oasis του παρελθοντος και δεν εχουν αλλαξει αρκετα.
    TomTraubert
    01.09.2005, 00:50
    Παλιοί ναι, αλλά όχι καλοί Oasis... Όταν πρωτοάκουσα το Lyla, αναπόφευκτα είπα "όχι πάλι τα ίδια" και ακούγοντας ολόκληρο το άλμπουμ δεν άλλαξε καθόλου η γνώμη μου, αν και όπως συμβαίνει πάντα με τους Oasis με κάθε άκουσμα το άλμπουμ χωνεύεται ευκολότερα.
    Οι Oasis αποτέλεσαν μία καταιγίδα δροσιάς (κι όχι ανανέωσης) για τη βρετανική ποπ και δημιούργησαν στρατιές επίδοξων διαδόχων και ακολούθων, μεταξύ των οποίων τα τελευταία χρόνια και οι ίδιοι οι Oasis... Το image που προώθησαν ξεφούσκωσε, η έμπνευση στέρεψε και τα τραγούδια στα τελευταία άλμπουμ αναμασούν ανεπιτυχώς τις όμορφες στιγμές των Definitely maybe και What's the story.
    Ό,τι καλύτερο έκαναν φέτος ήταν να στήσουν ένα θαυμάσιο cd για το περιοδικό NME που περιλαμβάνει τραγούδια των πιο φρέσκων συγκροτημάτων που έκαναν κατα καιρούς support στους Oasis (Coral, Zutons - α, ρε αστείρευτο Λίβερπουλ...- Futureheads, Subways κτλ.). Αυτό ήταν μία (εξαιρετική) προσφορά τους στο μουσικόφιλο κοινό για φέτος...

    Και μία απορία, που ανέκαθεν με κατέτρεχε: γιατί όσο πιο "παλιό, καλό" ακούγεται ένα συγκρότημα, εμένα μου φαντάζουν μεγαλύτερα τα δημιουργικά του αδιέξοδα;
    nightwalker
    01.09.2005, 10:26
    Quote:

    Το μέλος TomTraubert στις 01-09-2005 στις 00:50 έγραψε:

    Και μία απορία, που ανέκαθεν με κατέτρεχε: γιατί όσο πιο "παλιό, καλό" ακούγεται ένα συγκρότημα, εμένα μου φαντάζουν μεγαλύτερα τα δημιουργικά του αδιέξοδα;



    Αυτο-οπως πολυ σωστα επισημαινεις-ειναι συνηθες φαινομενο για τα παλια συγκροτηματα καθως αν δεν υπαρχει μια σταθερη δημιουργικοτητα και εμπνευση απο τα μελη του για το γραψιμο νεων και "φρεσκων" τραγουδιων,ειναι φυσικο επακολουθο η δημιουργια δισκων που-σε καμια περιπτωση-δεν ανταποκρινονται στην ενδοξη ιστορια του συγκροτηματος.
    ageras
    29.07.2006, 04:43


    Το πρώτο greatest-hits album της καριέρας τους ετοιμάζονται να κυκλοφορήσουν οι Oasis - δείτε το tracklisting!

    To "Stop The Clocks", όπως είναι ο τίτλος του greatest-hits album, θα περιλαμβάνει 18 classic Oasis κομμάτια, καθώς και δύο νέα κομμάτια, τα "Boy With The Blues" και "Stop The Clock".



    Το tracklisting του "Stop the Clock" έχει ως εξής:
    01. Some Might Say
    02. Don't Look Back In Anger
    03. D'You Know What I Mean?
    04. All Around The World
    05. Go Let It Out
    06. The Hindu Times
    07. Lyla
    08. The Importance Of Being Idle
    09. Masterplan
    10. Half The World Away
    11. Acquiesce
    12. Champagne Supernova
    13. Rock 'n' Roll Star
    14. Supersonic
    15. Wonderwall
    16. Whatever
    17. Boy With The Blues
    18. Stop The Clocks

    Πηγή:mad