ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να μάθω κιθάρα (καλά και ο Μήτσος θέλει ελικόπτερο) αλλά θέλω help

    Alkias
    03.09.2005, 17:27
    Gia sas opws eipa thelw na arxisw na mathw kithara, alla gia na ginei auto tha prepei na agorasw kai mia prota etsi sas rwtaw:
    Me ti eidous kithara na arxisw;
    Mipos mporite na mou protinete kapia marka i montelo;
    (ime asxetos apo organa, gia arxi den thelw na dosw to miso mpouti gia kithara, den me endiaferi na pexw se sigrotimata kai ta lipa apla gia to xavale kai gia to camping pou paw diakopes to vradi na kanoume kati me tin parea mou, vasika endiaferome gia tragoudia pio poli pros to Rock)

    Euxaristo para poli gia ton xrono sas.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 03-09-2005 23:23 ]
    nightwalker
    03.09.2005, 17:42
    Λοιπον,το καλυτερο-κατα την γνωμη μου-ειναι να αγορασεις μια κλασσικη καλη αλλα οχι πανακριβη(καμια 300-350 ευρω).Θα σου προτεινα και μαγαζι αλλα δεν το κανω μην και κατηγορηθω για διαφημηση! Μολις την αγορασεις καλο θα ηταν να ψαξεις να βρεις εναν καλο δασκαλο.(το τονιζω γιατι υπαρχουν τοσοι και τοσοι που κυκλοφορουν ).Θα του εξηγησεις πως θες να μαθεις και αυτος θα σου υποδειξει ποσο καιρο θα χρειαστει να κανεις και τα λοιπα.
    Astron
    03.09.2005, 17:56
    Για αυτά που ζητάει ο φίλος μας, η κλασική κιθάρα είναι η πλέον ακατάλληλη!

    Για βραδιές με κιθάρα στην παραλία και στα camping, rock τραγούδια κλπ οπωσδήποτε χρειάζεσαι ακουστική.
    Ενδεικτικά λέω ότι στο beach party του ΜH υπήρχαν γύρω στις 6 ακουστικές και 1 κλασική αν δεν κάνω λάθος.

    Φυσικά η πρώτη σου κιθάρα πρέπει να είναι σε τιμή ΠΟΛΥ χαμηλότερη από τα 350 ευρώ που λέει ο nightwalker.
    Μιλάμε πάντα για ακκόρντα-τραγούδι και παρεϊστικο κλίμα και έναν ήχο που να γεμίζει την ατμόσφαιρα.

    Η κλασική κιθάρα απ' την άλλη πλευρά είναι πιο πολυφωνικό όργανο, δεν προορίζεται τόσο για το τραγούδι και σπανίως παίζεται με πένα (αν δεν θες να την βλάψεις). Είναι όμως η πιο κατάλληλη στην περίπτωση που θες να μάθεις πραγματικά μουσική με κάποιον δάσκαλο.

    Τέλος, αν θες να αγοράσεις ακουστική κιθάρα σίγορα μπορεί να βρεις πολύ ικανοποιητικά πράγματα για τις ανάγκες σου σε σχετικά χαμηλές τιμές (πχ 200 ευρώ). Είχα πάρει μια Fender σε αυτήν την τιμή πριν από 8 χρόνια και παίζει ακόμα άψογα.
    nightwalker
    03.09.2005, 18:00
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-09-2005 στις 17:56 έγραψε:

    Για αυτά που ζητάει ο φίλος μας, η κλασική κιθάρα είναι η πλέον ακατάλληλη!

    Για βραδιές με κιθάρα στην παραλία και στα camping, rock τραγούδια κλπ οπωσδήποτε χρειάζεσαι ακουστική.
    Ενδεικτικά λέω ότι στο beach party του ΜH υπήρχαν γύρω στις 6 ακουστικές και 1 κλασική αν δεν κάνω λάθος.

    Φυσικά η πρώτη σου κιθάρα πρέπει να είναι σε τιμή ΠΟΛΥ χαμηλότερη από τα 350 ευρώ που λέει ο nightwalker.
    Μιλάμε πάντα για ακκόρντα-τραγούδι και παρεϊστικο κλίμα και έναν ήχο που να γεμίζει την ατμόσφαιρα.

    Η κλασική κιθάρα απ' την άλλη πλευρά είναι πιο πολυφωνικό όργανο, δεν προορίζεται τόσο για το τραγούδι και σπανίως παίζεται με πένα (αν δεν θες να την βλάψεις). Είναι όμως η πιο κατάλληλη στην περίπτωση που θες να μάθεις πραγματικά μουσική με κάποιον δάσκαλο.

    Τέλος, αν θες να αγοράσεις ακουστική κιθάρα σίγορα μπορεί να βρεις πολύ ικανοποιητικά πράγματα για τις ανάγκες σου σε σχετικά χαμηλές τιμές (πχ 200 ευρώ). Είχα πάρει μια Fender σε αυτήν την τιμή πριν από 8 χρόνια και παίζει ακόμα άψογα.



    Αμα αρχισεις με την κλασσικη κιθαρα μαθαινεις να παιζεις σωστη κιθαρα!
    aggelosnegas
    03.09.2005, 18:18
    Εγω σου προτεινω να παρεις την πιο φθηνη!!
    παιξε ενα μηνα κι αν δεις οτι σε παει και την πας παρε καλλυτερη!!
    αυτη ειναι η δικα μου ταπεινη γνωμη!!!!!!
    Alkias
    03.09.2005, 18:48
    lipon to epsaksa ligo kai egw pistevw oti akoustiki einai auti pou psaxnw.

    vrika auta ta montela ti exete na pite:
    EPIPHONE SJ-15 SUPER JUMBO B ( http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1102&products_id=2254 )

    FENDER DG-11 NATURAL ( http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1102&products_id=873 )

    FENDER SD-6 SQUIER ( http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1102&products_id=291 ) (gia pio ikonomiko)

    an exete na protinete kati allo eimai anixtos se protaseis
    Astron
    03.09.2005, 21:22
    Νομίζω ότι η FENDER SD-6 SQUIER είναι ό,τι πρέπει για πρώτη κιθάρα.

    Alkias
    05.09.2005, 13:27
    Ti lete gia tin Yamaha F310??????
    12plus
    05.09.2005, 13:58
    Έχω παίξει σε αυτή, ψάχνοντας για την πρώτη μου κιθάρα κ εγώ πριν κάτι μήνες. Κοίταξε είναι κάπως χαμηλής ποιότητας, είναι οικονομική ωστόσο. Τελικά είχα καταλήξει στη Yamaha FG403-MS (που είναι στη φωτό), έχει αρκετά πλούσιο ήχο κ προς το παρόν είναι πολύ αξιόπιστη, ό,τι κανείς δλδ επιζητά από την πρώτη του κιθάρα. Σου την προτείνω ανεπιφύλακτα!

    Υ.Γ. Έχω ακούσει πως οι (ακουστικές) epiphone δεν λένε κ πολλά

    Καλή αγορά!



    επισυναπτόμενα: 403ms.jpg 
    ViPeR
    05.09.2005, 15:34
    Quote:

    Το μέλος Alkias στις 05-09-2005 στις 13:27 έγραψε:

    Ti lete gia tin Yamaha F310??????





    1) Μακριά από τα φτηνά μοντέλα της Yamaha.
    2) Φίλε μου Alkias για να αγοράσεις μια κιθάρα πρέπει πρώτα από όλα να σου αρέσει εσένα. Πήγαινε με κάποιον φίλο η γνωστό σου που να ξέρει κιθάρα σε ένα μαγαζί και δοκίμασε όλες τις κιθάρες που έχει στα χρήματα που διαθέτεις. Αυτή που θα σου κάθεται καλύτερα στο χέρι και ο ήχος της θα σου αρέσει πιο πολύ θα είναι και η πιο κατάλληλη κιθάρα για σένα.
    3) Σε σχέση με τα φτηνά μοντέλα της Yamaha η Epiphone είναι αρκετά καλύτερη, αν και αυτά είναι αερολογίες σε αυτά τα λεφτά λίγες κιθάρες έχουν διαφορά (καλύτερη ή χειρότερη) και γενικά δεν υπάρχει σύγκριση στις μάρκες αλλά στις κιθάρες.


    Alkias
    06.09.2005, 21:28
    ααααααααααααα simera katevika athina gia na kitaxw gia montela kai times. kontevw na trelathw me tis kithares, me exei piasi anxos gia to ti na agorasw kai an tha kanw sosti epilogi .

    Oles sxedon mou fenonte idies kai o filos mou pou mou kanei mathimata kitharas exei paei naxo kai tha girisei se kanadio meres.

    Kontevw na varesw dialisi, episeis piga sto NAKKA alla exw akousi polla gia tis times tou. Girisa pola magazia alla den vrika se dio magazia to idio montelo gia na kanw sigriseis

    Entometaxi eimai eime metaxi tis YAMAHA F310 TSB kai tis FEDER DG5 sto exoteriko vgazoun kaliteri tin Yamaha eno stin ellada to anapodo kai kontevw na trelatho.

    Kamia simvouli?? toulaxiston an den exete symboules gia tis kithares mporite na mou pite pou tha vrw sferes giati mou teliosan gia na autopirovolitho?????


    Efxaristo gia ton pilitimo sas xrono pou spatalate gia ta asimanta zitimata mou.

    "So you children of the world, listen to what I say, if you want a better place to live in, spread the words today, show the world that love is still alive, you must be brave, Or you children of today are Children of the grave, yeah!" Black Sabbath/Ozzy O


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Alkias στις 06-09-2005 21:30 ]
    jorge
    07.09.2005, 00:05
    Το αυτί σου, σε ποιά κιθάρα σε οδηγεί; Αυτό θα την ακούει και πρέπει να ζητήσεις και τη γνώμη του

    Σε τι τιμές κυμαίνονται οι 2 που είδες;
    Kostas_Osbourne
    07.09.2005, 00:06
    λοιπόν φίλε και εγώ θέκω να αγοράσω κιθάρα εδώ και περίπου ένα χρόνο!
    έχω ρωτήσει πολλές απόψεις!αλλά είναι δλυσκολο το να μάθει κάποιοσ κιθάρα!
    για αυτό συμφωνώ με τον Αγγεκο Νέγκα ότι πρώτα πρέπει να πάρεις μια φθηνή να δεις αν θα σου αρέσει και μετά κάνε μια καλή επένδυση αφού σιγουρευτείς!!!

    ΥΓ:i love children of the grave and ozzy too
    vouliakis
    07.09.2005, 00:17
    Quote:

    Το μέλος ViPeR στις 05-09-2005 στις 15:34 έγραψε:

    ... Φίλε μου Alkias για να αγοράσεις μια κιθάρα πρέπει πρώτα από όλα να σου αρέσει εσένα. Πήγαινε με κάποιον φίλο η γνωστό σου που να ξέρει κιθάρα σε ένα μαγαζί και δοκίμασε όλες τις κιθάρες που έχει στα χρήματα που διαθέτεις. Αυτή που θα σου κάθεται καλύτερα στο χέρι και ο ήχος της θα σου αρέσει πιο πολύ θα είναι και η πιο κατάλληλη κιθάρα για σένα.




    Πέρα από μάρκες, μοντέλα και κριτικές, αυτό τελικά πρέπει να κάνεις...


    NeverMind
    07.09.2005, 00:22
    Παρε μια ακουστικη και μαθε.ειναι πολυ ευκολη γιατι και εγω ετσι εμαθα...Και σιγα σιγα θα μπαινεις στα κολπα...Εγω ετσι εμαθα χωρις κανενα γνωστο μου να ξερει....
    Serendipity
    07.09.2005, 01:30
    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 05-09-2005 στις 13:58 έγραψε:

    δλδ επιζητά από την πρώτη του κιθάρα. Σου την προτείνω ανεπιφύλακτα!

    Υ.Γ. Έχω ακούσει πως οι (ακουστικές) epiphone δεν λένε κ πολλά

    Καλή αγορά!











    exeis paiksei me thn epiphone tou macca?Einai katapliktiki,an kai i timi ths einai aprositi...Pantws sta montela pou einai prototypa ths epiphone kai den kopiarei tin gibson eina ipara poly kalh.
    Alkias
    07.09.2005, 10:10
    Euxaristo gia to endiaferon sas.

    Eutixos egw exw ena filo pou tha mou mathei kai exoume eidi arxisei mathimata kai mexri stigmis mou aresei poli san organo i kithara.

    Oso gia tin timi i Yamaha exei 200 euro enw i Fender 180 euro
    all telika malon gia tin Yamaha paw.
    Alkias
    07.09.2005, 10:15
    A episeis xexasa na pw oti tin kithara tha tin kratisw pou tha parw twra gia 2 xronia(meta i tha parw kaliteri akoustiki i an ta pragmata pan kala me tis panelinies kai me tin kithara episeis mia kali ilektriki).
    knowingmeknowingyou
    06.10.2005, 01:14
    Παιδιά γειά σας,
    θέλω κ εγώ να μάθω κιθάρα,απωθημένα 15ετίας , λοιπόν έχω δεί μια ακουστική stagg sw-201 black κ μόνο που είναι μαύρη δε το συζητώ,αλλα΄έχει κ πολύ καλή τιμή.Τι λέτε;;;; να την χτυπήσω;;;

    Το άλλο θέμα που θέλω βοήθεια είναι αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο εκμάθησης κιθάρας(ο,τι είναι να μλαθω θα το μάθω μόνη μου,no money no honey)
    ευχαριστώ
    iris-the-black
    10.10.2005, 16:52
    Paidia egw lew na mathei o anthrwpos ta vasika sthn klasikh kai meta as agorasei oti thelei.Pantws gia arxh h klasikh einai oti prepei....Meta paizeis oti theleis...Kalh arxh!