ελληνική μουσική
    233 online   ·  210.815 μέλη

    Αντέχει ο έρωτας την απόσταση;

    YoungAngel
    28.10.2006, 20:25
    O χρονος πάντα αποτελούσε τον καλύτερο φίλο της φιλίας και τον αιώνιο εχθρό του έρωτα.Βέβαια κάποιοι υποστηρίζουν πως η απόσταση και ο χρονος τους βοηθά να σκεφτούν καθαρα και ανεπηρέαστοι τα συναισθήματά τους.Εγω προσωπικά διαφωνώ.Ίσως η απόσταση σε μια σχέση για ένα μικρό χρονικό διάστημα βοηθά και τους δύο να ωριμάσουν και να πάρουν στα σοβαρά αυτό που κάνουν.Όμως όταν η απόσταση ορίζεται για μήνες ή και χρόνια η κατάσταση δυσκολεύει και απαιτεί μεγάλη προσπάθεια ,υπομονή και επιμονή για να κρατηθεί ζωντανός ο έρωτας.Παρόλα αυτά δε χρειάζεται να τρομοκρατούμαστε.Η φλογα του έρωτα δε σβήνει εύκολα αν είναι αληθινός.
    koini_maria
    28.10.2006, 21:03
    Ο έρωτας όχι απλά αντέχει την απόσταση αλλά την έχει και ανάγκη , τρέφεται , διαρκεί μέσα από αυτήν ...
    Άλλωστε , όπως λέει και η Χαρούλα Αλεξίου : ''Το πολύ μαζί σκοτώνει'' .
    AlmaNegra
    28.10.2006, 22:30
    Να χτίσεις ένα έρωτα από απόσταση είναι πολύ δύσκολο.. Την έχω πατήσει έτσι
    Ένας έρωτας όμως που έχει ωριμάσει, σίγουρα την αντέχει...
    Μαρία όταν είσαι ερωτευμένος δεν θες να είσαι χώρια.. Αν πραγματικά υπάρχει έρωτας, το πολύ μαζί δε νομίζω ότι τον σκοτώνει, γι' αυτό τον κάνει πιο δυνατό!
    sunny_girl
    29.10.2006, 18:55
    με τιποτα πιστεψτε με ,με τιποτα
    αν δεν βλεπεις το ατομο που αγαπας αρχιζεις να το ξεχνας σιγα-σιγα
    στην αρχη νιωθεις πονο αλλα μετα περνα και ολα φαινονται κανονικα οπως παλια!
    rompa
    30.10.2006, 11:42
    Παράθεση:
    Να χτίσεις ένα έρωτα από απόσταση είναι πολύ δύσκολο.. Την έχω πατήσει έτσι
    Ένας έρωτας όμως που έχει ωριμάσει, σίγουρα την αντέχει...



    Συμφωνώ απόλυτα...Αν αρχίσει με απόσταση δεν θα διαρκέσει γιατί πώς να μάθεις τον άλλον??Αν προκύψει όμως αργότερα η απόσταση αν είναι όντως έρωτας έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να αντέξει..
    KAKOFONIKS
    30.10.2006, 18:23
    Αν με ρωτούσατε πριν κανένα μήνα θα σας έλεγα ναι δαγκωτό τώρα δεν ξέρω σίγουρα!Βασικά πιστεύω πως ναι το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν το πιστεύουν άλλοι!!!!!!
    darvick
    04.11.2006, 12:11
    Το έχω ζήσει.Είναι πολύ δύσκολο αλλά αξίζει..
    altamira
    04.11.2006, 12:16
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 30-10-2006 στις 18:23 έγραψε...

    Αν με ρωτούσατε πριν κανένα μήνα θα σας έλεγα ναι δαγκωτό τώρα δεν ξέρω σίγουρα!Βασικά πιστεύω πως ναι το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν το πιστεύουν άλλοι!!!!!!


    billy_cobham_2005
    04.11.2006, 12:55
    Γενικότερα ποτέ δεν το πίστευα.... Παλιότερα πιό μικρός είχα μια σχέση εξ αποστάσεως η οποία δεν άντεξε, γιατί εδώ που τα λέμε ποτέ δεν ήμουν μέσα στη σχέση "ψυχή τε και σώματι"... Τον τελευταίο καιρό όμως τείνω να πιστέψω πως όταν υπάρχει κάτι δυνατό να σε συνδέει με τον άλλο και όχι κάτι στιγμιαίο ή περιστασιακό, μπορείς να υπερβείς νοητά το φυσικό χιλιομετρικό εμπόδιο και να βρεθείς κοντά στον άλλο... Τι άλλο να πω... Δεν με παίρνει να σκέφτομαι διαφορετικά στην φάση που βρίσκομαι! Συνήθως όταν μπείς στο χορό αρχίζεις και χορεύεις!! Τωρα με τη στενότερη τρίτου τύπου επαφή τι γίνεται.... Μη ρωτάτε εμένα!!!
    __ilias__
    04.11.2006, 15:39
    Οσο μεγαλη και να ειναι η αποσταση την γεφυρωνουν τα αισθηματα.. αν υπαρχουν βεβαια.. αν δεν υπαρχουν...
    punkster
    04.11.2006, 16:10
    Αν ειναι πραγματικος ερωτας, θα αντεξει.

    Αν ειναι απλα σχεση χωρις βαθια συναισθηματα...........καλυτερα να αρχισεις να αποχαιρετας τη σχεση σας απο τωρα!


    Μια φορα τα ειχα φτιαξει με ενα παιδι που εμενε Γυθειο (ενω εγω μενω Αθηνα) και ημασταν μαζι για μια εβδομαδα!!!! χε χε!!!


    Ελπιζω παντως να κρατησει η σχεση σας!!!
    Zefuros
    09.11.2006, 17:44
    Εξαρταται από πολλούς παράγοντες. Ας υποθέσουμε καταρχήν ότι πρόκειται για αληθινή σχέση, όχι δηλαδή για κάποιον περαστικό ερωτα της στιγμής.
    Το πρώτο σημαντικό ειναι πόσο μεγάλη ειναι η απόσταση. ¨Αλλο πράγμα το Κορινθος - Αθήνα και άλλο το Αθήνα - Γερμανία (η χώρα δεν επιλέγεται τυχαια)
    Το δευτερο είναι κατά πόσο έχει κανείς τη δυνατότητα να ταξιδευει για να βλεπει τον αλλο. Αλλο να βρίσκεσαι καθε βδομαδα ή 15 μέρες, και άλλο καθε 6 μήνες.
    Το τρίτο ειναι ποσο θα είναι το χρονικό διάστημα που θα είναι κανεις χωρια. Αλλο λίγοι μήνες και αλλο κάποια χρονια.
    Και το τεταρτο και σημαντικοτερο, εξαρταται και απο την ιδιοσυγκρασια του καθενός.
    Συμπερασμα? Δεν υπαρχει. Απλά πρεπει κανεις να ειναι εξοπλισμένος με απιστευτη υπομονή και ετοιμος να ξεπεράσει τις οποιες δυσκολιες. Και για να μην σας απογοητευσω, στις περισσοτερες των περιπτωσεων οι σχεσεις συτες δεν αντεχουν.
    Αυτα! Ελπιζω να μην σας μαυρισα την καρδια! Σε καθε περιπτωση, καλή σας επιτυχια σε ολους εσάς που είσαστε σε αυτη τη φάση. Εγώ παντως πλεον δεν θα το ξαναέκανα!
    Emilia_
    09.11.2006, 18:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 09-11-2006 στις 17:44 έγραψε...

    Εξαρταται από πολλούς παράγοντες. Ας υποθέσουμε καταρχήν ότι πρόκειται για αληθινή σχέση, όχι δηλαδή για κάποιον περαστικό ερωτα της στιγμής.
    Το πρώτο σημαντικό ειναι πόσο μεγάλη ειναι η απόσταση. ¨Αλλο πράγμα το Κορινθος - Αθήνα και άλλο το Αθήνα - Γερμανία (η χώρα δεν επιλέγεται τυχαια)
    Το δευτερο είναι κατά πόσο έχει κανείς τη δυνατότητα να ταξιδευει για να βλεπει τον αλλο. Αλλο να βρίσκεσαι καθε βδομαδα ή 15 μέρες, και άλλο καθε 6 μήνες.
    Το τρίτο ειναι ποσο θα είναι το χρονικό διάστημα που θα είναι κανεις χωρια. Αλλο λίγοι μήνες και αλλο κάποια χρονια.
    Και το τεταρτο και σημαντικοτερο, εξαρταται και απο την ιδιοσυγκρασια του καθενός.
    Συμπερασμα? Δεν υπαρχει. Απλά πρεπει κανεις να ειναι εξοπλισμένος με απιστευτη υπομονή και ετοιμος να ξεπεράσει τις οποιες δυσκολιες. Και για να μην σας απογοητευσω, στις περισσοτερες των περιπτωσεων οι σχεσεις συτες δεν αντεχουν.
    Αυτα! Ελπιζω να μην σας μαυρισα την καρδια! Σε καθε περιπτωση, καλή σας επιτυχια σε ολους εσάς που είσαστε σε αυτη τη φάση. Εγώ παντως πλεον δεν θα το ξαναέκανα!





    rory166
    10.11.2006, 13:40
    ο ερωτας αντεχει....εγω δεν αντεχω ωρες ωρες

    Στα ταστα της κιθαρας οργη που περισσευει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 10-11-2006 13:47 ]


    Konnie
    15.11.2006, 00:28
    Για μενα,τα αληθινα αισθηματα δεν εχουν ημερομηνια ληξης.
    Η αποσταση σιγουρα δεν κανει καλο,κουραζει, ποναει,παιζει παιχνιδια με το μυαλο σου,αλλα αν δε θες κατι να τελειωσει,δεν τελειωνει ετσι απλα απο μονο του,επειδη μπηκε η αποσταση αναμεσα.Ειναι λοιπον καθαρα θεμα υπομονης για να μπορεσεις να το ξεπερασεις.
    movflower
    15.11.2006, 01:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 09-11-2006 στις 17:44 έγραψε...

    Εξαρταται από πολλούς παράγοντες. Ας υποθέσουμε καταρχήν ότι πρόκειται για αληθινή σχέση, όχι δηλαδή για κάποιον περαστικό ερωτα της στιγμής.
    Το πρώτο σημαντικό ειναι πόσο μεγάλη ειναι η απόσταση. ¨Αλλο πράγμα το Κορινθος - Αθήνα και άλλο το Αθήνα - Γερμανία (η χώρα δεν επιλέγεται τυχαια)
    Το δευτερο είναι κατά πόσο έχει κανείς τη δυνατότητα να ταξιδευει για να βλεπει τον αλλο. Αλλο να βρίσκεσαι καθε βδομαδα ή 15 μέρες, και άλλο καθε 6 μήνες.
    Το τρίτο ειναι ποσο θα είναι το χρονικό διάστημα που θα είναι κανεις χωρια. Αλλο λίγοι μήνες και αλλο κάποια χρονια.
    Και το τεταρτο και σημαντικοτερο, εξαρταται και απο την ιδιοσυγκρασια του καθενός.
    Συμπερασμα? Δεν υπαρχει. Απλά πρεπει κανεις να ειναι εξοπλισμένος με απιστευτη υπομονή και ετοιμος να ξεπεράσει τις οποιες δυσκολιες. Και για να μην σας απογοητευσω, στις περισσοτερες των περιπτωσεων οι σχεσεις συτες δεν αντεχουν.
    Αυτα! Ελπιζω να μην σας μαυρισα την καρδια! Σε καθε περιπτωση, καλή σας επιτυχια σε ολους εσάς που είσαστε σε αυτη τη φάση. Εγώ παντως πλεον δεν θα το ξαναέκανα!



    διότι ο χρόνος είναι που έχει το πάνω χέρι και όχι ο χώρος.
    η αγάπη δεν είναι ανάγκη να παύσει βέβαια. όμως αυτό θα το μάθουνε ακόμα τα σχολιαρόπαιδα της παρέας μας.
    ούτε εγώ το ξανακάνω.... ψυχοφθόρο, πολύ ψυχοφθόρο.
    Ania
    24.01.2007, 06:45
    twra pou to exw dokimasei mporw na pw oti an pragmatika to theloun k oi dio antexei i sxesi.i dikia mou krataei mexri stigmis 10 mines!k mas xwrizoun panw apo 200km
    movflower
    25.01.2007, 16:07
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 15-11-2006 στις 01:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 09-11-2006 στις 17:44 έγραψε...

    Εξαρταται από πολλούς παράγοντες. Ας υποθέσουμε καταρχήν ότι πρόκειται για αληθινή σχέση, όχι δηλαδή για κάποιον περαστικό ερωτα της στιγμής.
    Το πρώτο σημαντικό ειναι πόσο μεγάλη ειναι η απόσταση. ¨Αλλο πράγμα το Κορινθος - Αθήνα και άλλο το Αθήνα - Γερμανία (η χώρα δεν επιλέγεται τυχαια)
    Το δευτερο είναι κατά πόσο έχει κανείς τη δυνατότητα να ταξιδευει για να βλεπει τον αλλο. Αλλο να βρίσκεσαι καθε βδομαδα ή 15 μέρες, και άλλο καθε 6 μήνες.
    Το τρίτο ειναι ποσο θα είναι το χρονικό διάστημα που θα είναι κανεις χωρια. Αλλο λίγοι μήνες και αλλο κάποια χρονια.
    Και το τεταρτο και σημαντικοτερο, εξαρταται και απο την ιδιοσυγκρασια του καθενός.
    Συμπερασμα? Δεν υπαρχει. Απλά πρεπει κανεις να ειναι εξοπλισμένος με απιστευτη υπομονή και ετοιμος να ξεπεράσει τις οποιες δυσκολιες. Και για να μην σας απογοητευσω, στις περισσοτερες των περιπτωσεων οι σχεσεις συτες δεν αντεχουν.
    Αυτα! Ελπιζω να μην σας μαυρισα την καρδια! Σε καθε περιπτωση, καλή σας επιτυχια σε ολους εσάς που είσαστε σε αυτη τη φάση. Εγώ παντως πλεον δεν θα το ξαναέκανα!



    διότι ο χρόνος είναι που έχει το πάνω χέρι και όχι ο χώρος.
    η αγάπη δεν είναι ανάγκη να παύσει βέβαια. όμως αυτό θα το μάθουνε ακόμα τα σχολιαρόπαιδα της παρέας μας.
    ούτε εγώ το ξανακάνω.... ψυχοφθόρο, πολύ ψυχοφθόρο.



    Κι επειδή μια ζωή διαψεύδω όλες τις δηλώσεις μου που έχουν τα συστατικά " δεν ξανακάνω.... ποτέ ", έχω να πω " δεν ξαναλέω ποτέ ποτέ!!!!"

    Αλλά δεν παίρνω πίσω την γνώμη μου για το πόσο ψυχοφθόρα μπορεί να αποβεί μια σχέση εξ αποστάσεως. Ειδικά όταν στη μέση υπάρχουνε όλα τα μεταφορικά μέσα, εκτός του διαστημόπλοιου.
    Ουφφούξιξ!!!!!

    movflower
    25.01.2007, 16:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Ania στις 24-01-2007 στις 06:45 έγραψε...

    twra pou to exw dokimasei mporw na pw oti an pragmatika to theloun k oi dio antexei i sxesi.i dikia mou krataei mexri stigmis 10 mines!k mas xwrizoun panw apo 200km



    Δέκα μήνες είναι ακόμα αρχή. Και η απόσταση που αναφέρεις, είναι σχετικά μικρή. Μπορείς ανά πάσα στιγμή να δεις τον άνθρωπο σου, χωρίς να υπερχρεώσεις τον τρεχούμενο.
    Όμως, σου εύχομαι να είστε καλά μαζί!
    Φιλιά!

    Ania
    01.02.2007, 23:41
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 25-01-2007 στις 16:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Ania στις 24-01-2007 στις 06:45 έγραψε...

    twra pou to exw dokimasei mporw na pw oti an pragmatika to theloun k oi dio antexei i sxesi.i dikia mou krataei mexri stigmis 10 mines!k mas xwrizoun panw apo 200km



    Δέκα μήνες είναι ακόμα αρχή. Και η απόσταση που αναφέρεις, είναι σχετικά μικρή. Μπορείς ανά πάσα στιγμή να δεις τον άνθρωπο σου, χωρίς να υπερχρεώσεις τον τρεχούμενο.
    Όμως, σου εύχομαι να είστε καλά μαζί!
    Φιλιά!




    'Εχεις δ'ικιο.Βασικα περναω περισσοτερο χρονο κοντα του απ'οτι μονη μου.Ευχαριστώ παντως