ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.848 μέλη

    Αντέχει ο έρωτας την απόσταση;

    Jimi
    14.12.2005, 18:37
    Εξαρτάται από την απόσταση. Π.χ. Καβάλα-Κρήτη.. μάλλον όχι. But life goes on.
    Exartate
    14.12.2005, 19:13
    Ο ήλιος βασιλεύει
    κι η μέρα σώνεται
    κι ο νους μου από τα σένα
    δεν συμμαζώνεται

    Αν υπαρχουν αλληθινα αισθηματα δεν χανονται,
    εξαλλου ο σκοπος των ζευγαριων που ειναι μακρια ειναι να εκμηδενισουν αυτην την αποσταση καποτε και αυτο τους δενει ακομμα περισσοτερο.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Exartate στις 14-12-2005 19:14 ]
    Vasx
    14.12.2005, 19:32

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 13-09-2009 15:28 ]


    pramateftis
    14.12.2005, 19:53
    ... εξαρτάται... πόσο μακριά θέλεις να πάω?
    Aiolos_m
    15.12.2005, 12:09
    Αν δεν υπάρχει απόσταση πώς να σε πλησιάσω...
    picachu8
    15.12.2005, 16:04
    ΑΝΤΕΧΕΙ και ακου με καλα που στο λεω......

    Οχι απλα δεν αποκρυνθηκαμε.....μετα τοση αποσταση Εδιμβουργο-Αθήνα είμαστε ήρθαμε πιο κοντά....η απόσταση ειναι ενα μηδενικό....λόγω της αποστασης αρχισαμε να κανουμε ονειρα μαζι για το μελλον...Αν αγαπας δε σε σταματαει τιποτα..εμενα για παραδειγμα περασε μια κριση το μωρο μου προσφατα και ο μο0νος τροπος να γιενι καλυτερα ηταν να παρω το πρωτο αεροπλανο που βρηκα..να ερθω ελλαδα μεσω πραγας και να κατσω αθηνα λιγοτερο απο μια μερα και να ξαναφυγω την επομενη..(μη βιαστειτε να βγαλετε συμπερασματα δεν ειμαι λεφτας ακομα δεν εχω να φαω)......Μωρο μου σε λατρευω....
    alicia0
    17.12.2005, 12:12
    παρ'ολο που ''ματια που δεν βλεπονται γρηγορα λησμονιουνται'', αν υπαρχουν πραγματικα αισθηματα και απο τις 2 πλευρες οση και να ειναι η αποσταση δεν πιστευω οτι μπορει να χαθει μια αγαπη λογω xxx χλμ
    αν υπαρχει εμπιστοσυνη και αγαπη ολα γινονται...
    ταπεινη μου αποψη...
    thank
    17.12.2005, 14:49
    Αν και οι δύο ειναι όπως πχ o Picachu8 (μου κάνει εντύπωση ο ενθουσιασμός του και το πόσο αυθόρμητα αλλά και ουσιαστικά τά γράφει) ... ε τι να πει κανεις... Απλά, πως Αντέχει (με άλφα κεφαλαιο). Ολα τα άλλα έπονται.

    Υπάρχουν όμως και άλλες περιπτώσεις όπου ενώ οι προθέσεις, τα αισθήματα, το πάθος, ειναι έντονα και αληθινά, η απουσία της καθημερινότητας δημιουργεί φθορά. Τελικά, "απόσταση" - και εννοούμε την χιλιομετρική - μπορεί να σημαίνει ελευθερία αλλά και στέρηση, πόνο. Μπορεί να σημαίνει απουσία των μικροπροβλημάτων και της ρουτίνας, αλλα και "έκθεση" σε καταστάσεις, που η απουσία του άλλου κάνει ζημία. Μπορεί να σημαίνει και δοκιμασία. Και κάθε ένας αντιδρά διαφορετικά.

    Δεν ειναι ποτέ τα χιλιόμετρα - από μόνα τους - που σκοτώνουν ή που δίνουν ζωή. Ειναι το πως οι συγκεκριμένοι άνθρωποι μπορούν να ζήσουν με τις συνθήκες αυτές. Εχει να κάνει με το ποιος ειναι ο άλλος, πόσο μας εμπνέει, τι ιδαίτερο μας δίνει. Και σε τι κατάσταση είμαστε εμεις. Η προσπάθεια, ναι χρειάζεται, αλλά βασισμένη σε πραγματικά συναισθήματα. Οχι απλά για να διατηρηθεί μία σχέση επειδή της έτυχε να "δοκιμάζεται", ούτε επειδή μας καλύπτει κάποια κενά, κάποιες ανασφάλειες.

    Τελικά, ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις, το χειρότερο που έχουμε να κάνουμε απέναντι σε μας και στον άλλον, ειναι να "συγκρίνουμε" καταστάσεις και να μας επηρεάζουν καθοριστικά. Σίγουρα πρέπει να μας προβληματίζει η πορεία των άλλων, αλλα όλα θα παιχτούν απο το ποιοί ειμαστε εμείς και ποιός ειναι ο "έρωτάς" μας.
    joepass
    17.12.2005, 14:58
    Αντεχει πηστευω .
    Σ εμενα παντως αντεξε δυο χρονια,μετα συζησαμε αλλα δυο ,και οταν συμπληρωσαμε 5 παντρευτικαμε...
    Αν αγαπας και αγαπιεσε με αλληθινη αγαπη ο χρονος και οι αποστασεις εκμηδενιζωντε...αρκει να εχεις λιγη υπομονη.

    Kerato
    28.12.2005, 15:24
    Quote:

    Το μέλος picachu8 στις 15-12-2005 στις 16:04 έγραψε:

    ΑΝΤΕΧΕΙ και ακου με καλα που στο λεω......

    Οχι απλα δεν αποκρυνθηκαμε.....μετα τοση αποσταση Εδιμβουργο-Αθήνα είμαστε ήρθαμε πιο κοντά....η απόσταση ειναι ενα μηδενικό....λόγω της αποστασης αρχισαμε να κανουμε ονειρα μαζι για το μελλον...Αν αγαπας δε σε σταματαει τιποτα..εμενα για παραδειγμα περασε μια κριση το μωρο μου προσφατα και ο μο0νος τροπος να γιενι καλυτερα ηταν να παρω το πρωτο αεροπλανο που βρηκα..να ερθω ελλαδα μεσω πραγας και να κατσω αθηνα λιγοτερο απο μια μερα και να ξαναφυγω την επομενη..(μη βιαστειτε να βγαλετε συμπερασματα δεν ειμαι λεφτας ακομα δεν εχω να φαω)......Μωρο μου σε λατρευω....





    Μπράβο!!!!!!!!!
    Μπράβο!!!!!!!!!
    και πάλι Μπράβο!!!!!!!!!!!
    Δεν έχω τί άλλο να πω...Αντέχει αν οι άνθρωποι νιώθουν αυτό που ζούν και ζουν αυτό που νιώθουν...
    Στους έρωτές μας!!!!
    doritsa78
    28.12.2005, 21:27
    Quote:

    Το μέλος alicia0 στις 17-12-2005 στις 12:12 έγραψε:

    παρ'ολο που ''ματια που δεν βλεπονται γρηγορα λησμονιουνται'', αν υπαρχουν πραγματικα αισθηματα και απο τις 2 πλευρες οση και να ειναι η αποσταση δεν πιστευω οτι μπορει να χαθει μια αγαπη λογω xxx χλμ
    αν υπαρχει εμπιστοσυνη και αγαπη ολα γινονται...
    ταπεινη μου αποψη...



    Ετσι ειναι.Η αγαπη ολα τα μπορει και ολα τα αντεχει.
    elzaatar
    29.12.2005, 02:06
    ¶μα είναι έρωτας έρωτας (πραγματικός) όλα τα αντέχει.
    Ότι μπορείς να φανταστείς, αντέχει.
    Καλή χρονιά.

    melanie1325
    29.12.2005, 12:35
    Αναθεωρώ κάθε μέρα την απάντηση σ'αυτό!
    Kerato
    02.01.2006, 15:12
    Κάποια στιγμή θα καταλήξεις στο σοφό και πάνω απ'όλα οριστικό συμπέρασμα-άποψη:
    ΙΣΩΣ!!!!
    (ή αλλιώς, που λέει και το γνωστό λαϊκό άσμα:ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ!!!!)
    aktarika
    03.01.2006, 02:12
    Δυστυχώς όχι..
    houlina
    06.01.2006, 17:14
    είχα 5 μήνες να δω τον καλό μου και τώρα είναι εδώ μαζί μου...αν και θα φύγει τώρα μου έχει δώσει δύναμη να περιμένω για όσο χρειαστεί ακόμα...
    elenakielenio
    22.01.2006, 08:16
    αμε αμα και οι δυο το θελουν και μπορουν να κανουν υπομονη τοτε ο ερωτας θα αντεχει την αποσταση ολα εξαρτιουντε απο εσας αμμα αγαπιωσαστε τοσο πολυ ολα θα γινουν και σε αυτο πιστευω πραγματικα δεν παει να σε στην μια ακπρη του κοσμου η αγαπη ολα τα καταφερνει
    johnpsilos
    22.01.2006, 13:01
    Αν υπάρχει πραγματική αγάπη αντέχει και μια χαρά κιόλας!!!!

    Αν βλέπεις ότι δεν αντέχει σημαίνει ότι δεν υπάρχει πραγαμτική αγάπη!!!!


    Kali
    22.01.2006, 17:18
    Oχι!Δεν αντέχει!!!!!Ο δικός μου δεν άντεξε!!!!
    Έσκασε σα σαπουνόφουσκα!!!!
    Και τώρα ακόμα....Τρία χρόνια μετά...με πονάει!!!!
    Κι ας τον αγαπάω κι ας ορκιζότανε πως μ¨αγαπάει....
    lianameladaki
    27.01.2006, 12:26
    ακουστε τι ειχα διαβασει καπου..οπως ο ανεμος μπορει να σβησει τη φλογα ενος κεριου αλλα και να δυναμωσει τη φωτια που καιει ενα δασος ετσι και το εαν μια αγαπη μπορει να κρατηθει παρα την αποσταση εξαρταται απο το μοσο δυνατη εινα....