ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.844 μέλη

    Η κότα έκανε το αυγό..ή το αυγό την κότα?

    Hastaroth
    18.09.2005, 01:06
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 16-09-2005 στις 18:30 έγραψε:

    αγαπητε Δημητριε
    ευχομε το post μου να σε βρει καλα καθως και υμας αφηνει.
    ελπιζω να μη θεωρηθει διαφημηση αλα η Μαυροδαφνη , το θεικο ποτο , ειναι αυτο που ανοιγει τους οριζοντες της σκεψης σε υπαρξιακες ανυσηχιες οπως η κοτα, και μας σπρωχνει σε μαυρες σκεψεις πανω απο ενα τηγανητο αυγο.
    εγκλημα ? η επιβιωση ?
    ιδου η απορια ?
    το μεγα ερωτημα, που σαν διακροτημα στεκεται πανω απο τα κεφαλια μας και απαιτει , χωρις να επαιτει, τη λυση και την αποφαση και οχι τη συγκαλυψη που επιχειρει η αρχουσα καθως και η θρησκευτικη ταξη.









    Εφ'οσον το ωόν τούτο,το πεφρυγμένον,συνοδεύεται και υπό αναλόγων γεωμήλων,τούτο αποτελεί ιδιάζουσα γευστικήν αρμονικήν κατάληξιν ήτις συμπληροί τό αρχικόν ερώτημα διά τής απορίας "καί άν η κότα έκανε το αυγό,αυτή την πατάτα ποιός την έκανε;"

    Και επειδή εγώ εν τή οικία μου δέν διαθέτω μαυροδάφνην ουδέ δάφνην άλλου τινός χρώματος ή ηχοχρώματος,συνάγεται εξ αυτού οτι και το ύδωρ (και δή το εκ τής βρύσεως προερχόμενον) δύναται να οδηγήση εις υπαρξιακάς αναζητήσεις (ποιός αλήθεια είμ'εγώ και πού πάω,μέ χίλια δυό jpeg σ'έναν σκληρό....)

    Ετερον ουδέν και γράμματα γνωρίζω (άραγε;)

    Ελεύθεροι εμείς σκοπευτές,

    μές’στο κλουβί της τρέλλας μας κλεισμένοι,

    όπου κι’αν πάμε η τύχη μάς πεθαίνει,

    και το αύριο χειρότερο απ’το χτές



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 18-09-2005 01:07 ]
    tetraktis
    18.09.2005, 16:02
    Κατόπιν πολυετούς μελέτης περί ορνιθολογίας εντός αναλόγου ιδρύματος και ενδεδυμένος με επιστημονικώς επιβεβλημένη περιβολήν,(λευκόν ένδυμα μετά λευκών επίσης φουντωτών εμπροσθίων φιόγκων), βρίσκομαι επιτέλους εις την ευχάριστην θέσι να μοιραστώ μετά της -των ημών- υπολοίπου επιστημονικής κοινότητος, τα συμπεράσματα μου περί του γνωστού ερωτήματος:

    Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;

    Λέγω λοιπόν:
    Ως γνωστόν πλέον εις εμέ, ο ελευθέρας βοσκής πρόγονος του άρρενος όρνιθος, γνωστός και ως Ορνιθόσαυρος ο υπερμεγέθης (magnus pul-pul), ηράσθη σφόδρα μικροτέρου, αλλοτινού είδους θήλυν όρνιν και πεπραγμένης της παραφύσην επαφής, εξήλθεν εκ της μητρός όρνιθος ταύτης, ωόν ταλαίπωρον και μίζερον, προϊόν εκφυλήσεως, κακοτυχούς συνευρέσεως περιφανών Ορνιθοσαύρων, το οποίο οι γονείς αυτού απεχθείς, ευθείς αμέσως εβάπτισαν λατινικώς, mini mpliah kot-kot.
    Ως εκ τούτου και αφ’ εξής το πτηνόν τούτον ηνομάσθη κότα για συντομία...(διάλειμμα, έρχεται ο φύλακας...)
    (έφυγε...συνεχίζω...)
    Αύριο, μετά την δύσην του ηλίου και κατόπιν του συμπεράσματος τούτου, σκοπεύω να εξέλθω κρυφίως εκ του ιδρύματος και η πολυετής προσωπική μου μελέτη να λάβει τέλος δια της ανακοινώσεως ταύτης, όπου ως έχω ήδη πληροφορηθή, ανυπομονείτε να μοιραστώ μαζί σας.

    Υ.Γ.
    Ο homo darvin (είδος θηλαστικού), έχει δική του άποψη την οποία δεν γνωρίζω αλλά ούτε και την συμμερίζομαι...
    Γενικώς, το άτομο ποσώς με ενδιαφέρει...

    Μετά τιμής, Βασίλης ο αφυπνισμένος...

    (Πάρτε κύριε λαχεία...)


    faltsoo
    19.09.2005, 11:38
    το οτι διαφωνω καθετα με τα παραπανω δειχνει οτι σιγουρα εισαι σε ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ.






    lianameladaki
    30.09.2005, 16:19


    Ania
    29.10.2005, 12:23
    skepsou to eksis paramithi...o theos dhmiourgise ton kosmo.ti tha itan pio efkolo?na "plasei" ena avgo i mia olokliri kota?an eftiaxne mia kota tha tou epairne perissoteri wra k eixe k alles xeirotexnies na kanei!an omws eftiaxne ena avgo tha tou perisseve xronos k parallila tha eniwthe yperoxa otan evlepe na erxetai stin zwh to kotopoulaki mesw tou avgou pou o idios eftiakse!opote skeftike oti itan protimotero na ftiaksei to avgo...ara to avgo ekane tin kota...
    ageras
    29.10.2005, 15:28
    Ξέρω την απάντηση αλλά δεν σας την λεω


    RahmanAzeez
    04.11.2005, 06:04
    Δέν ξέρω.....πάντως η γριά κότα έχει το ζουμί....
    Melinda
    05.12.2005, 16:21
    Η κότα έκανε το αυγό..ή το αυγό την κότα?

    Επίσης: Και οι τοίχοι έχουν αυτιά ή τα αυτία σας τοίχους? (άσχετο?)

    Ένα έχω να πω... Keep rocking!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Melinda στις 05-12-2005 16:22 ]
    lianameladaki
    22.12.2005, 17:26
    το βρηκα!!!!
    η κοτα εκανε το αυγο και το αυγο εκανε το κοτοπουλακι....!!!
    Kerato
    28.12.2005, 15:18
    Πάντως πραγματικά πρέπει να σημειώσουμε ότι:
    χωρίς τον κόκορα...ούτε κότα ούτε αβγά...!!!!
    Vasx
    28.12.2005, 18:27

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 13-09-2009 14:55 ]


    Vasx
    28.12.2005, 18:35

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 13-09-2009 14:55 ]


    Hastaroth
    29.12.2005, 13:05
    Και όπως λέγει και ό γνωστός αοιδός Πανούσης Δημήτριος,

    "νά είμαι η κότα θέλω,μά καί τό αυγό"....
    vouliakis
    27.05.2006, 17:59
    «Το αβγό έκανε την κότα» απαντούν δύο επιστήμονες στο πολυσυζητημένο δίλημμα



    Eν αρχή ην... το αβγό απαντούν δύο διακεκριμένοι επιστήμονες στο πολυσυζητημένο αίνιγμα εάν «η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα;».

    Κλειδί για τη λύση του μυστηρίου το γεγονός ότι το γενετικό υλικό δεν αναπτύσσεται στη διάρκεια της ζωής ενός ζωντανού οργανισμού και, επομένως, το πρώτο κλωσσόπουλο που έγινε κότα θα έπρεπε να είχε προϋπάρξει μέσα στο αβγό.

    O καθηγητής Τζον Μπρούκφιλντ, ειδικός στην Εξελικτική Γενετική από το Πανεπιστήμιο του Νότιγχαμ αναφέρει ότι η σειρά είναι σαφής: ο ζωντανός οργανισμός μέσα στο κέλυφος έχει το ίδιο DNA με το κοτόπουλο στο οποίο θα εξελιχθεί στην πορεία.

    «Έτσι, μπορούμε να πούμε χωρίς αμφιβολία ότι το πρώτο ζωντανό μέλος του είδους είναι αυτό το πρώτο αβγό. Θα συμπέραινα λοιπόν ότι το αβγό προηγείται».

    O Νταβίντ Παπινό, ειδικός στη Φιλοσοφία της Επιστήμης από το Κινγκς Κόλετζ του Λονδίνου, συμφωνεί με αυτή την άποψη. Θεωρεί ότι το πρώτο κοτόπουλο προήλθε από ένα αβγό, γεγονός που αποδεικνύει ότι υπήρχαν αβγά προτού υπάρξουν κότες.

    Υποστηρίζει μάλιστα ότι οι άνθρωποι κάνουν λάθος να πιστεύουν ότι το πρώτο αβγό αποτελούσε μεταλλαγμένο «προϊόν» το οποίο προήλθε από γονείς που δεν ήταν κοτόπουλα.

    Τα συμπεράσματα των μελετών του καθηγητή Μπρούκφιλντ δημοσιεύτηκαν σε πολλές βρετανικές εφημερίδες στις οποίες φιλοξενούνται και οι συγκλίνουσες απόψεις του καθηγητή Παπινό.

    Πηγή: news.in.gr

    Hastaroth
    27.05.2006, 19:28
    Τό είδα κι'εγώ αυτό το ρεπορτάζ στην τηλεόραση.

    Ωστόσο αυτό το αυγό που έκανε την κότα πρέπει να προήλθε από κάπου.Αρα είτε προήλθε από κάποια άλλη κότα,ή κάποιο ζωϊκό είδος αρχαιότερο εξελικτικά κατέληξε να γίνη κότα.

    Επίσης το οτι κάποιος επιστήμων "θεωρεί" ότι το πρώτο κοτόπουλο προήλθε από ένα αβγό, δέν "αποδεικνύει" ότι υπήρχαν αβγά προτού υπάρξουν κότες.

    Στό ίδιο ρεπορτάζ πάντως,ο Κων.Πάγκαλος,καθηγητής Εξελικτικής Γενετικής (δέν αναφέρει πού είναι καθηγητής αλλά νομίζω είναι στό Πανεπιστήμιο Αθηνών,επειδή έχω ακούσει το όνομά του και άλλες φορές σέ συζητήσεις στό γραφείο) μιλά γιά μεταλλάξεις που είχαν σάν αποτέλεσμα την δημιουργία τής κότας.
    atrixospi8ikos
    27.05.2006, 21:37
    to augo tin kota kai i kota to augo........to brika>>!!!!
    loussi
    21.02.2007, 14:49
    μπερδεμα ε?
    rory166
    21.02.2007, 18:12
    Παρτε το με τη σειρα ρε παιδια..πρωτα η κοτα εκανε το αυγο και μετα το αυγο με τη σειρα του εκανε την κοτα
    loussi
    21.02.2007, 20:44
    ...και η πρωτη κοτα πως εγινε??
    nightwhisper
    21.02.2007, 21:09
    Ειτε η κοτα εκανε το αυγο ειτε το αυγο την κοτα η ζημια ειναι η ιδια...