ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη
    mlg_eirhnh
    14.09.2005, 13:11
    Έχουμε κάνει ένα club στο pathfinder για την Γιώτα Νέγκα όποιος Ενδιαφέρετε:


    Page Title

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 14-09-2005 13:58 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 21-01-2007 01:33 ]


    gate
    14.09.2005, 13:58
    Η Γιωτούλα είναι το καλύτερο κορίτσι της μουσικής παρέας και ίσως η πιο μεστή, γεμάτη και ιδιαίτερη φωνή που διαθέτουμε!

    Τη συμπάθησα και την αγάπησα απ' την πρώτη στιγμή που τη γνώρισα. Αύριο, θα είμαστε μαζί στη συναυλία με την Εστουδιαντίνα. Θα της πω για το funclub που φτιάξατε για εκείνην, αν δεν το ξέρει ήδη βέβαια. Είμαι σίγουρη ότι θα χαρεί πολύ!!

    Καλή συνέχεια!
    istoxastis
    14.09.2005, 16:19
    Πολύ καλή η Γιώτα...
    Εύχομαι να διαψευστούν κι οι πιο αραιο... προβλέψεις και να ΄χετε αύριο μια πολύ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στα Γιαννιτσά!
    pavel
    14.09.2005, 16:21
    Εχω την τύχη,να συνδέομαι με στενή φιλία με την Γιώτα, εδω και 15 χρόνια.... καθώς επίσης και την χαρά ,τού να έχω συνεργαστεί μαζί της επι σειρά ετών...
    Την έχω ζήσει σε βραδιές που η χαρά ξεχείλιζε απο τα ποτήρια, και βραδιές άλλες
    που προσπαθεί κανείς να τις διαγράψει όσο γίνεται πιο γρήγορα απο μέσα του...
    Ανθρωπος ζεστός, συγκροτημένος, ειλικρινής, καλοπροαίρετος, και με μία απίστευτη αίσθηση του χιούμορ...
    Φωνή απο τις εξαιρετικά σπάνιες...
    Πέραν του ότι το μέταλλό της στάζει ζεστασιά και μεστότητα, πέραν του ότι τεχνικά ειναι αρτιότατη, έχει καταφέρει να "παντρέψει" τις καταβολές της, και να δημιουργήσει αυτό το ηχόχρωμα που είναι ικανό να σε κερδίσει απο την πρώτη στιγμή...
    Παιδεύτηκε πολύ ως τώρα, αλλά χαλάλι.... Ποτέ δεν είναι αργά να αναγνωριστεί μιά αξία...
    Δεν έχετε δεί τίποτα ακόμα...
    Να περιμένετε μεγάλα και σπουδαία πράγματα απο την Γιώτα....




    surmelim
    14.09.2005, 16:42
    Πρωτοείδα τη Γιώτα Νέγκα σε μια εκπομπή της Μπήλιω στη ΝΕΤ και έλεγε το "με τα μάτια κλειστα",μου άρεσε τρομερα πολύ!Μετά είχα την τυχη να την ακουσω στη συναυλία στο Κατράκειο και...τα λόγια είναι περιττά.Απίστευτα δυνατη και "άμεση" φωνή,έσπευσα να αγοράσω δισκους της!!!
    pastella
    15.09.2005, 00:30
    Άκουσα τη Γιώτα Νέγκα την περασμένη Πέμπτη στο Φεστιβάλ της ΚΝΕ στη Θεσσαλονικη μαζί με τον Παναγιώτη Λαλεζα, Π.Θαλασσινό και την ορχήστρα την Εστουδιαντινα. Φοβερό πρόγραμμα, μου άρεσε πάρα πολύ και άρεσε πολύ και σε κάτι παιδιά από Ρουμανία, Τουρκία και Γερμανία που είμασταν παρέα... Χάρηκα γιατί με τη φωνή της έδωσε μια γεύση Ελλάδας στα παιδιά. Πραγματικά πολύ καλή φωνή!!!

    Υ.Γ.: Καλή επιτυχία αύριο στη συναυλία στα Γιαννιτσά Νεκταρία και να μεταβιβάσεις τις ευχές μου στην ορχήστρα και στην ίδια...από μια μικρή θαυμάστρια!!!!

    geordan
    16.09.2005, 01:33
    Έχω ξαναγράψει στο forum σε άλλο topic τη γνώμη μου και τη συμπάθειά μου για τη Γιώτα Νέγκα. Δυστυχώς δεν την έχω ακούσει ακόμα ζωντανά, αλλά ελπίζω να συμβεί αυτό γρήγορα.

    Να θυμίσω και το κόλλημά μου: "τι να του συμβαίνει;"
    XeniaRodo
    16.09.2005, 17:51
    Την πρωτοάκουσα στο "με τα μάτια κλειστά" του Καλαντζόπουλου - υπέροχο τραγούδι....

    τη θεωρώ από τις λίγες αξιόλογες γυναικείες φωνές που υπάρχουν και δυστυχώς αργήσαμε να γνωρίσουμε, γιατί???

    Όταν την ακούω σχεδόν πάντα αναφωνώ : 'τι ΩΡΑΙΑ τραγουδίστρια!"
    η λέξη ΩΡΑΙΑ με όλη της τη σημασία και την μεγαλοπρέπεια...

    Τη θαυμάζω πραγματικά και τρέχω όπου ακούω ότι θα εμφανιστεί.
    Την άκουσα μια μέρα σε μια εκπομπή να τραγουδά τη Μισιρλού και ήταν τόσο όμορφα! Τόσο όμορφα...

    Θα ήθελα πολύ να τη γνωρίσω από κοντά...
    και μετά από τα όσα καλά λέτε όλοι εσεις που τη γνωρίζετε...
    ακόμα πιο πολύ...

    Είχα σκεφτει να πάω 2 - 3 φορές να της μιλήσω μετά από κάποιες συναυλίες αλλά ντράπηκα... πείτε της ότι έχει μια θαυμάστρια παρακαλώ σχεδόν φανατική.

    αυτά...

    XeniaRodo
    06.12.2005, 14:50
    Tο λέω κι εδώ που τελικα ίσως θα έπρεπε από την αρχή:

    H Γιώτα Nέγκα την επόμενη Δευτέρα στο ωδείο Φίλιππος Nάκας ανάμεσα σε 2 σολίστες...

    Mην τη χάσετε, θα χάσετε...

    xristoforoupanagiotis
    06.12.2005, 16:25
    Το καλύτερο στη Γιώτα Νέγκα είναι τα προσεγμένα βήματα στην δισκογρφία.Μετά το "Με τα μάτια κλειστά" ήρθε το "Τι να του συμβαίνει" και μετά ένας πολύ καλός δίσκος συνεργασία με τον Βαγγέλη Κορακάκη.Σε μία εποχή που το λαϊκο τραγούδι περνάει κρίση βγήκε ένας δίσκος με 10 πολύ όμορφα λάϊκα τραγούδια."Το βέλος " κυκλοφορεί απο την δισκογραφική εταιρεία του Παναγιώτη Καλατζόπουλου Cantini.
    Ακούστε ένα δείγμα στο http://www.cantini.gr/greek/fr_diskography.php.Εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ τα τραγούδια του δίσκου κυριώς τα Κανείς Δεν Είδε- Η Αλήθεια- Θρύλος Ιωνίας.
    Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ το εξώφυλλο του δίσκου!
    Αυτά.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristoforoupanagiotis στις 06-12-2005 16:27 ]
    Sofia
    06.12.2005, 22:28
    Φωνή απίστευτη! Ερμηνεύτρια με όλη τη σημασία της λέξης. Να μιλά στην ψυχή σου μέσα κατευθείαν!
    'Με τα μάτια κλειστά' τη γνώρισα, και την αγάπησα!
    Με ΄το βελος' με ταξίδεψε σε άλλες εποχες. Ενας δίσκος καθαρά και αληθινά λαϊκός. Με πήγε στην εποχη του παλιού καλού λαικού τραγουδιού. Δύσκολα ακούμε πλεόν τέτοια τραγούδια, σπάνια τέτοιες εκπληκτικές ερμηνείες.
    Θα θελα πολύ να την ακούσω ζωντανά! Ελπίζω να το καταφέρω σύντομα!


    xristoforoupanagiotis
    06.12.2005, 22:31
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 06-12-2005 στις 22:28 έγραψε:

    Φωνή απίστευτη! Ερμηνεύτρια με όλη τη σημασία της λέξης. Να μιλά στην ψυχή σου μέσα κατευθείαν!
    'Με τα μάτια κλειστά' τη γνώρισα, και την αγάπησα!
    Με ΄το βελος' με ταξίδεψε σε άλλες εποχες. Ενας δίσκος καθαρά και αληθινά λαϊκός. Με πήγε στην εποχη του παλιού καλού λαικού τραγουδιού. Δύσκολα ακούμε πλεόν τέτοια τραγούδια, σπάνια τέτοιες εκπληκτικές ερμηνείες.
    Θα θελα πολύ να την ακούσω ζωντανά! Ελπίζω να το καταφέρω σύντομα!








    Ναι Σοφάκι το ίδιο εύχομαι και εγώ.Θα θελα πολύ φέτος να βρεθώ στο "Τσίρκο κάλπικο".Να δώ και Νέγκα και Καλατζόπουλο και Ρεμπούτσικα και Λουδοβίκο.Αν πήγε κανείς ας μας γράψει πώς τα πέρασε


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristoforoupanagiotis στις 06-12-2005 22:32 ]
    Sofia
    06.12.2005, 22:34
    Quote:

    Το μέλος xristoforoupanagiotis στις 06-12-2005 στις 22:31 έγραψε:

    [Ναι Σοφάκι το ίδιο εύχομαι και εγώ.Θα θελα πολύ φέτος να βρεθώ στο "Τσίρκο κάλπικο".Να δώ και Νέγκα και Καλατζόπουλο και Ρεμπούτσικα και Λουδοβίκο.Αν πήγε κανείς ας μας γράψει πώς τα πέρασε





    Να ξερες πόσο την έχω ζηλέψει αυτή την παράσταση..!!
    XeniaRodo
    07.12.2005, 12:15
    Eγώ πήγα την περασμένη Παρασκευή.

    Πολύ όμορφα ήταν. Πολύ γλυκειά παράσταση. Ήχος καλός, χωρίς μεγάλη ένταση. Πραγματική ψυχαγωγία.

    θα ήθελα να Nέγκα να έλεγε πιο πολλα τραγούδια -είπε μόνο 5-6-.
    Aλλά είναι πολλοί οι συντελεστές... οπότε...

    Γενικώς πολύ όμορφα πέρασα το βράδυ εκείνο, να πάτε.
    Alanon
    12.12.2005, 03:12
    Μεγαλη φωνη.Εχει κατι απο τα παλια.Απιστευτη.Την θυμαμαι στην καλοκαιρινη συναυλια στη Νικαια.Απιστευτη.
    surmelim
    12.12.2005, 13:32
    Η πρώτη μου επαφή με τη Νέγκα ήταν μέσω της εκπομπής της Μπήλιω στην ΕΤ1...μεταξύ άλλων είχε πει και το "Με τα μάτια κλειστά"...είναι μια από τις πιο σπουδαίες φωνές που έχω ακούσει! μιλάει κατευθείαν στην ψυχή σου,η φωνή της είναι τρομερά "αληθινή"...
    από κοντά την είδα στη συναυλία στο Κατράκειο...απίστευτη!
    *πλέξαμε λοιπόν και το εγκώμιο της Νέγκα!!!
    eneni
    12.12.2005, 21:01
    Αυτη τη στιγμη μεταδίδεται ζωντανα απο το δευτερο προγραμμα η συναυλία της Γιώτας Νέγκα απ το ωδείο Φίλιππος Νάκας. Και ειναι εξαιρετική!


    www.deutero.gr
    geordan
    13.12.2005, 02:06
    Μήπως βρέθηκε κανείς εκεί να μας δώσει εντυπώσεις;
    Εγώ άκουσα το μεγαλύτερο μέρος ραδιοφωνικά και.. φυσικά μου άρεσε πολύ.
    XeniaRodo
    13.12.2005, 11:38
    Eγώ ήμουν εκεί εχθές. -όχι θα έλειπα-


    Στεναχωρήθηκα λίγο στην αρχή γιατί δεν είχε τόσο κόσμο σχετικά -δηλαδή άν έπαιζε η Mπάμπαλη σίγουρα θα είχε συνοστισμό :ρ -.

    Mετά εντάξει, σχεδόν γέμισε το θεατράκι.

    Tι να σας πω? Όσοι το ακούσατε από το ραδιόφωνο πήρατε μια ιδέα.
    Ήταν εξαιρετική. Προσωπικά με καθήλωσε. Eίχα μείνει ακίνητη και την κοιτούσα καθώς τραγουδούσε και ασυναίσθητα γλιστρούσα στο κάθισμα τόσο, που στο τέλος κάθε κομματιού έκανα προσπάθεια να σηκωθώ και να κάτσω κανονικα.

    Φωνή υπεροχη, αέρινη και ερμηνεία καταπληκτική (αχ δε μου αρέσουν αυτές οι λέξεις αλλα δε βρίσκω άλλες).
    Δε σου άφηνε περιθώριο να κουνηθείς, να μιλήσεις, να χαζέψεις...

    τι άλλο να πω?

    Στο κοινό ήταν και ο Πανανγιώτης Kαλαντζόπουλος.

    αυτά με λίγα λόγια

    antreas_dr
    13.12.2005, 16:14
    Είμουν και εγω εκεί χθές Βράδυ!
    Μοναδική Βραδυά!
    Απίστευτη ερμηνευτρια με εξαιρετικους χρωματισμους και σκηνικη παρουσια που σε καθηλώνει.

    Να αναφέρουμε και τους δυο μουσικούς που την συνόδευαν.
    Θοδωρος Κοτεπάνος στο πιάνο
    και ο καταπληκτικός Ντίνος Χατζηιορδάνου στο ακκορντεον