ελληνική μουσική
    759 online   ·  210.832 μέλη

    Οι μουσικές σας σπουδές!

    inkve
    14.09.2008, 05:24

    εγω δηλαδη ρε παιδια στο πηγαδι κατουρησα και δεν εχω αξιωθει να παω σε ωδειο??χαχχαχααχαχ

    τες πα...θεωρια εχω διαβασει μονος μου...ομως την κατανοησα (και την κατανοω ακομα) καλυτερα οσο επαιζα...

    δεν μπορω να καταλαβω την θεωρια εαν δεν εχω την κιθαρα στα χερια μου...ολη η θεωρια για εμενα μεταφραζεται σε εικονα της ταστιερας...

    το ξερω οτι δεν με καταλαβαινετε αλλα ειναι η καλυτερη εξηγηση που μπορω να δωσω..

    ωδειο θα παω για να συμπληρωσω τα οποια κενα εχω μεχρι στιγμης...και φυσικα για να προχωρησω ακομα πιο περα γιατι πλεον οι αποριες ειναι καπως πολυπλοκες για να τις ξεμπερδεψω απο μονος μου..

     

    η θεωρια εκτος οτι σε βοηθαει στην συνθεση ειναι πολυ μεγαλο οχημα(σαν οργανοπαιχτης) στο να μπορεις να βρισκεσαι σε πολλα μουσικα πεδια χωρις να χανεις τον μπουσουλα...ενταξει κανεις δεν μπορει να παιξει ολα τα ειδη μουσικης αλλα η θεωρητικη γνωση σε βοηθαει παρα πολυ να κινηθεις πιο ανετα σε ενα σχημα που παιζει μουσικη που απλα δεν ειναι το φορτε σου...

    εμενα με βοηθησε παρα πολυ σαν οργανοπαιχτη οταν ξαφνικα μετα απο πολυ παιξιμο(τι σας ελεγα παραπανω)καταλαβα οτι ολα συνδεονται μεταξυ τους....

    το παραξενο ομως ειναι οτι σε οποια μπαντα βρεθηκα εγω ηξερα παραπανω θεωρια απο τους υπολοιπους,και ακομα πιο περιεργο ειναι οτι καποιοι απο αυτους ειχαν τελειωσει καποιο κυκλο θεωρητικων σε ωδειο!!

    καλο βραδυ σε ολους!


    music-fan
    22.09.2008, 17:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Anonymous στις 06-07-2003 στις 16:12 έγραψε...

    oi perissoteroi eiste asxetoi me thn mousiki k ftiaxnete quiz gia na anakalipsete pios einai o ligotero asxetos.oti spoudes kai na exete oso akoute elliniki mousiki apodikniete thn agnoia sas.
    τι λες ρε φιλε απο πανω??κρινεις χωρις να ξερεις??εσυ εχεις αγνοια!!δεν ειμαι μουσικος αλλα για να λες οτι οσο ακουτε ελληνικη μουσικοι εχουμε αγνοια ουτε εσυ εισαι!καθως επισης δεν εχεις και συνειδηση!!δηλαδη ο χατζηδακης καταπληκτικος μουσικος...θοδωρακης..χατζηνασιος..παπαζογλου και πολλοι αλλοι ανηκουν στην ελληνικη μουσικη..και θα μας πει οτι εχουμε αγνοια ανακαλυπτοντας την μαγεια των μουσικων???