ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Οι μουσικές σας σπουδές!

    ge01415
    02.02.2006, 15:06
    Quote:



    Καλησπέρα κι απο μένα.Εγώ ασχολούμαι με την μουσική τα τελευταία 15 χρόνια.
    Ξεκίνησα με κιθάρα, μετά την δημιουργία συγκροτήματος και λόγο έλλειψης ντράμερ έμαθα ντράμς και απο εκεί και πέρα το χάος...μπουζούκια, πλήκτρα, μπάσο...ρεμπέτικα, παραδοσιακά...κ.α.
    Δεν εχω κάνει ούτε ένα μάθημα, ούτε μια σχολή και το μονο που έμαθα απο ένα βιβλίο του Ανθουμελίδη είναι να κουρδίζω την κιθάρα.
    Κατά τη κρίση μου υπάρχουν δυο είδη καλλιτεχνών.
    Οι μουσικοί και οι οργανοπαίχτες. Ο συνδιασμός αυτών των δυο είναι άπαιχτος αλλά σπάνιος. Αυτό που έχω δεί απο προσωπικές εμπειρίες είναι οι παρωπίδες που σου βάζουν σε δημιουργία και φαντασία οι μουσικές σχολές.
    Δεν μπορώ να πω μουσικό κάποιον με 30 πτυχία που πιάνει το όργανο και το λιώνει αλλά οταν κάτσεις να τζαμάρεις μαζί του π.χ. ένα μπλούζ κομμάτι κρύβεσαι μη σε πάρει καμια νότα και σε αφήσει στο τόπο.


    Αυτές είναι οι δικές μου απόψεις περι μουσικών σπουδών, όχι απόλυτες γιατί ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν.


    Τα λέμε, Τάσος









    challenger_4
    10.03.2006, 00:24
    Ξεκίνησα με αρμόνιο στα 7. Μετά απο 2 χρόνια ευτυχώς το "γύρισα" στο πιάνο. Πέρσυ πήρα το πτυχίο μου. Στα θεωρητικά έχω μέχρι πτυχίο φούγκας, ενώ έχω τελειώσει και το τμήμα Μουσικών Σπουδών στην Κέρκυρα. Τώρα κάνω Master στη σύνθεση στο Anglia Ruskin University στην Αγγλία. Πάντα όμως προσπαθούσα να γίνω καλός μουσικός, παρά καλός φοιτητής (με πιάνετε?...)
    christos54
    10.03.2006, 05:57
    Θα μπω και εγω στην κουβεντα γιατι με στεναχωρεσαν καποια πραματα που διαβασα.Ασχολουμαι με την μουσικη απο 9χρονων εχω πτυχιο κλασικου πιανου ,πτυχιο ωδικης ,πτυχιο αρμονιας.πτυχιο αντιστιξης,πτυχιο φουγκας.μετα τις κλασικες σπουδες ασχοληθηκα με συγχρονες σπουδεςΣπουδασα στο BERKLEE BOSTON UNI jazz piano,jazz harmony,arranging,συνεχισα τις σπουδες μου στην αυστρια στο ΚUG UNIVERCITY IN GRAZ,ασχοληθηκα με την τεχνη του perfomance,αλλα και με συνθεση και ενορχηστρωση.στην διαρκεια των σπουδων μου παρακολουθησα αρκετα σεμιναρια σε διαφορα θεματα οπως αλγοριθμικη μουσικη,ψυχολογια του perfomance και διαφορα αλλα.Εχω παιξει με πολλες μπαντες στην Ελλαδα και στο εξωτερικο και διδασκω μουσικη 15 χρονια.Αναφερω τις σπουδες μου για να συνεχισω και να πω τις αποψεις μου βασισμενος σε μια εμπειρια που εχω πανω σε αυτο το χωρο.Πρωτον η μουσικη ειναι αστειρευτη και οι γνωσεις που μπορεις να παρεις ατελειωτες.Δεν υπαρχει οριο ηλικιας θες 100 ζωες για να φτασεις στη μεση.Η χαρα ομως που παιρνεις ειτε παιζεις μια νοτα ειτε παιζεις με μια συμφωνικη ορχηστρα ειναι η ιδια και πολυ δυνατη.Η μουσικη ειναι ενα μικροβιο που δεν σε αφηνει ποτε και οσο περναν τα χρονια και μαθαινεις περισσοτερα τοσο πιο πολυ αρρωσταινεις και την αγαπας.Καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος και εκφραζεται με την μουσικη ξεχωριστα και διαφορετικα.Λυπαμαι πολυ για τις τραυματικες εμπειριες που ειχαν πολλοι στο χωρα τις μουσικης παιδειας και το ξερω δυστυχως το συστημα δεν βοηθαει για να αποφευγουμε αυτες τις καταστασεις ομως μην ξεχνατε οτι ξεκινατε μουσικη γιατι την αγαπατε και αυτο ειναι πανω απ ολα.Οσο εαν υπαρχουν οργανοπαιχτες και μουσικοι με σπουδες οπως αναφερθηκε συγνωμη αλλα αυτο θα το ελεγα εγω ερασιτεχνες και επαγγελματιες.σε ολους τους χωρους ξεχωριζεται αυτο κανεις δεν χειρουργει επειδη ειναι λατρης της ιατρικης θελει και καποιοες γνωσεις αναλογες.Δεν αποκλειω βεβαια για να μην παρεξηγηθω τους αυτοδιδακτους μουσικους εχω τζαμαρει με απιστευτους τετοιους μουσικους.ομως καθενας πρεπει να ξερει σε ποιο επιπεδο βρισκεται και τι μπορει να προσφερει μεσα σε αυτο το μαγικο κοσμο της μουσικης.Εκφραζομαστε με αυτο που κανουμε γεμιζουμε μπαταριες κερδιζουμε την ψυχικη μας ηρεμια ομως δεν πρεπει να την ψωνιζουμε.Οσο για τον ανωνυμο επισκεπτη θα συμφωνησω σε μερικα πραματα για τα σκυλαδικα για τις δισκογραφικες εταιρεις και γενικα για τα σκουπιδια που μας προσφερουν τα μμε αλλα δεν θα συμφωνησω με το τροπο που μας τα λεει.Αυτα φιλε τα εχουμε γευτει ολοι οι εππαγγελματιες μουσικοι δυστυχως ,σημασια τι κανει ο καθενας για να καλυτερευσει αυτο που αγαπαει και θελει αγωνα οσο για το site ειναι πολυ ωραιο να συναντας ανθρωπους που αγαπανε και ασχολουντε με την μουσικη και φαινεται εντονα οτι υπαρχει αυτος ο ρομαντισμος το οτι μπορουν να μπουν και πιο πολλα μουσικα θεματα αυτο εννοειται και ολοι προσπαθουν παντα να βελτιωνονται.Συγνωμη εαν σας κουρασα αλλα θα εσκαγα εαν δεν τα εγραφα και μην ξεχναται πανω απο ολα ειναι η Μουσικη!!!!
    xaris85
    13.02.2007, 18:13
    Να μαι κι εγώ! Μαθαίνω κλασική κιθάρα δυο χρόνια. Είμαι κανονικά σε ωδείο αλλά προσπαθώ να βγάζω και κανα τραγουδάκι κάπου κάπου, όποτε μπορώ κι έχω και όρεξη δηλαδή. Μπαίνω και σε κανένα site και κατεβάζω παρτιτούρες και αν είναι εύκολες (ή ας το πω καλύτερα στο επίπεδό μου) τις παλέυω.
    tago
    13.02.2007, 18:57
    Αναγκάστηκα να μάθω μερικά «πατήματα» σε ακουστική κιθάρα επειδή θεώρησα πως θα με βοηθούσε στην δουλειά μου που εξ ορισμού έχει άμεση σχέση με τη μουσική (ηχολήπτης). Ωστόσο η γνώση μου πάνω στη μουσική είναι τελείως αποσπασματική και σαφέστατα ελλιπέστατη, αφού δεν πέρασα ούτε μία ώρα μέσα σε ωδείο.
    ANNAMARAKI
    13.02.2007, 19:21
    καλησπέρα!!εγω ασχολουμαι με τη μουσικη απο το 1996..ξεκινησα πιανο και θεωρητικα!εχω παρει το πτυχιο της αρμονιας και συνεχιζω για της αντιστιξης..πιανο εκανα 9 χρονια αλλα το παρατησα γιατι ειχα βαρεθει λιγακι τα κλασσικα.εδω και 4 χρονια κανω ηλεκτρικη κιθαρα και παραδοσιακα κρουστα!δεν νομιζω οτι θα ξεκολλησω ποτε απο τη μουσικη! μεχρι να πεθανω η μουσικη θα ειναι η ζωη μου!ενα πραγμα που θα ηθελα να τονισω ειναι οτι το συστημα στην Ελλάδα για τους μουσικους ειναι οτι πιο χαλια υπαρχει,και θα εξηξγησω γιατι το λεω αυτο.Αρχικά υποτιμουν αυτους που εχουν τελειώσει ωδείο και υπερτιμουν αυτους που εχουν τελειωσει το πανεπιστημιο!Ένα εχω να πω σε αυτους που κρινουν και υποβιβάζουν ολους εμας που εχουμε ''φαει" τα χρονια μας στα ωδεια αν δεν υπηρχαν αυτα ουτε αυτοι θα ειχαν περασει στα μουσικα πανεπιστήμια της χωρας μας!



    the memory remains..AM

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ANNAMARAKI στις 15-02-2007 00:47 ]


    vero
    13.02.2007, 22:32
    εγω κανω 10 χρονια πιανο και 3 χρονια αρμονια και τον τελευταιο καιρο αρχισα και κιθαρα
    babisdr
    14.02.2007, 05:52
    Εγώ, παιδιά, άρχισα με κλασσική κιθάρα, στα 8, πολύ λίγο. Μετά άρχισα πιάνο και drums, πέρασα τις θεωρίες μου, τα σολφέζ μου,(κάπου εκεί ανάμεσα πήρα το πτυχίο στα τύμπανα, την αρμονία μου, πήρα και το ειδικό. Το πιάνο βέβαια τώρα δεν θέλω ούτε να το αγγίξω (ούτε πριν μπορούσα, απλά, ήθελα να προχωρήσω θεωρητικά και να μάθω αρμονία, άρα...). Γενικά, παρουσιάζω μια αποστροφή προς τα όργανα καθορισμένου τονικού ύψους, αλλά τρελαίνομαι για την αρμονία, ανωμαλίες

    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 13-02-2007 στις 19:21 έγραψε...

    Ένα εχω να πω σε αυτους που κρινουν και υποβιβάζουν ολους εμας που εχουμε ''φαει" τα χρονια μας στα ωδεια αν δεν υπηρχαν αυτα ουτε αυτοι θα ειχαν περασει στα μουσικα πανεπιστήμια της χωρας μας!





    Πέστα!
    babisdr
    14.02.2007, 06:00
    Παράθεση:

    Το μέλος ge01415 στις 02-02-2006 στις 15:06 έγραψε...

    Αυτό που έχω δεί απο προσωπικές εμπειρίες είναι οι παρωπίδες που σου βάζουν σε δημιουργία και φαντασία οι μουσικές σχολές.
    Δεν μπορώ να πω μουσικό κάποιον με 30 πτυχία που πιάνει το όργανο και το λιώνει αλλά οταν κάτσεις να τζαμάρεις μαζί του π.χ. ένα μπλούζ κομμάτι κρύβεσαι μη σε πάρει καμια νότα και σε αφήσει στο τόπο.


    Αυτές είναι οι δικές μου απόψεις περι μουσικών σπουδών, όχι απόλυτες γιατί ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν.


    Τα λέμε, Τάσος


    Βασικά υπάρχει και η γραμμή που έχουν ακολουθήσει οι μεγαλύτεροι μουσικοί σ'αυτόν τον πλανήτη: Πας ωδείο, παίρνεις τις βάσεις, τα πτυχία και τα διπλώματα, και μετά βγαίνεις έξω απ'την πόρτα και προσπαθείς να ξεχάσεις το όλο γεγονός



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 14-02-2007 06:01 ]


    anna2405
    14.02.2007, 23:37
    Παίζω κλασική κιθάρα εδω και 11 χρόνια σε ωδείο καθως έχω πάρει και αρμονία ! και συνεχίζω κανονικά...
    roubas
    15.02.2007, 17:37
    Εμενα οι μουσικες μου σπουδες ειναι ανυπαρκτες(καθοτι μπουζουξης)!
    Ισως το μοπναδικο που εχω να καταθεσω ειναι μια εμπειρια 7 χρονων σε μαγαζια του Ηρακλειου καιο Πρεβεζας!
    Εγω αυτο το θεωρω σημαντικο!!!
    Σιγουρα και η μουσικη παιδια που απεκτησα απο το σπιτι μου (γονεις)!
    Θα ηθελα βεβαια καποια στιγμη στη ζωη μου να αποκτησω και θεωρητικη γνωση!
    melody-music
    26.02.2007, 15:38
    μου άρεσε πολύ το θέμα και θέλω και εγώ να μοιραστώ τις αναμνήσεις μου για το πως ξεκίνησα... ήμουν 6 χρονών οταν για πλάκα μου ζωγράφισε ο νονός μου( ο οποίος έιναι μουσικός) ένα αρμόνιο πάνω σε μια σανίδα... αυτό ηταν.. όσο γελίο κ αν σας φαίνεται εγω έπαιρνα τη σανίδα παντού μαζί μου κ πάταγα τα ‘‘πλήκτρα’’ και τραγουδούσα
    μετά απο λίγο καιρό( 6-7 μήνες μου είπε ο μπαμπάς μου) μου πήρε ένα πολύ μικρό αρμόνιο... σκεφτείτε οτι δούλευε με μπαταρίες και είχε μόνο μια οκτάβα... και αυτό που λέτε το είχα παντού μαζί μου κ όλη τη μέρα ‘‘έπαιζα’’ και τραγουδούσα. και όχι μόνο αυτό, κυνηγούσα το μπαμπά και τη μαμά να ακούσουν τις υπέροχες ‘‘συνθέσεις’’ μου
    είδε κ αποείδε ο καημένος ο πατέραας μου και με πήγε σε ένα ωδείο... και απο τότε κόλλησα... στο σπίτι διάβαζα μόνο πιάνο..ουτε σχολειο ούτε τίποτα... το παράλογο είναι οτι παντα δεν έπεφτα κατω απο 17 στο μ.ο. πως γινόταν αυτό δεν ξέρω... όλες οι σχολικές μου αναμνήσεις εχουν να κάνουν με τις μικροπαραστάσεις που οργάνωνα εγώ η ίδια στο σπίτι για να με παρακολουθήσουν να παίζω (ψωνιο!!!!) και με τις παραστάσεις που δίναμε με το ωδείο μου.. απο το άλλο σχολείο...τιποτα... α! καποια στιγμή έδωσα και πανελλήνιες.. τώρα γράφω μουσική για όλα τα είδη γιατι όλα μου αρέσουν... το μόνο που δεν έχω κάνει κ θέλω να ασχοληθώ είναι μουσική και τεχνολογία.. φαινεται ενδιαφέρον... αυτό που παρατήρησα με τα χρόνια είναι οτι δυστυχως στα ωδεία υπάρχουν δάσκαλοι οι οποίοι δεν έχουν πάθος για τη μουσικη κ ωδεία τα οποία σε βλέπουν σαν χαρτονόμισμα των 50 ευρω και οχι τι αξίζεις... πρέπει να προσέχουν πολύ αυτοι που πάνε σε ωδείο χωρίς να ρωτήσουν πριν κάποιον που ξέρει...γιατι αυτοι οι δάσκαλοι και οι ιδιοκτήτες ωδείων είναι που αφήνουν τα ταλέντα να πάνε χαμένα επειδή δεν τα βλέπουν... any way...αλλη φορα αναλύουμε αυτο το θέμα...
    projectwoofer
    19.05.2007, 17:59
    Καλησπέρα σε όλους!

    Είπα να δώσω κι εγώ το παρόν, αν και τα της ενασχόλησής μου με τη μουσική τα 'χω αναφέρει και σ'ενα άλλο θέμα συζήτησης εδώ!

    Αποφοίτησα απο το Αττικό Ωδείο με Δίπλωμα Βιολοντσέλου και από το Ωδείο Φίλιππος Νάκας με Πτυχία Ανωτέρων Θεωρητικών. Στη συνέχεια πήγα στην Αγγλία όπου εκανα Master of Arts στη Μουσική Τεχνολογία στο Πανεπιστήμιο του York και τώρα είμαι υποψήφιος διδάκτορας στη Σύνθεση (PhD in Music by Composition) στο Πανεπιστήμιο του Surrey.

    Αυτά!

    Πολλά φιλιά σε όλους...
    zabetistas
    19.05.2007, 19:03
    ειμαι αυτοσπουδαστος . Αυτο που λενε δλδ καλαμπορτζης
    deathminor88
    19.05.2007, 19:05
    ξεκινησα κιθαρα απο ενα "φιλο" μου (εναν κυριο 45 ετων με μεγαλη ιστορια στη μουσικη, σπουδες, συνεργασιες με Σπαθα, Παπακωνσταντινου κλπ)(εγω ημουν 16) ακουγοντας deep purple, κ μαζι πηγαμε και αγορασαμε μια ακουστικη. για εναν χρονο εκανα μαζι του χωρις να πληρώνω, επειτα αρχισα σε ενα ωδειο ηλεκτρικη κιθαρα με τον κιθαριστα των Νightfall Mike G και μετα απο λιγο καιρο αρχισα θεωρητικα... Τωρα ετοιμαζομαι για το πτυχιο αρμονιας, παιζω αρμονιο και λιγο πιανο που μαθαινω λογω της αρμονιας, ηλεκτρικη, ακουστικη και κλασσικη κιθαρα...
    Η ιστορια συνεχιζεται...
    mike-railse
    22.08.2007, 14:55
    o dikos mou dromos gia to rock arxise otan o aderphos mou evale sto palio
    pick-up enan disko twn deep purple otan akousa to smock on the water
    lew "wp edw eimaste" hmoun tote hlikias molis 8 xronwn.......
    argotera arxisa na psaxnw kai na rwtaw evlepa diafora video kai ayto pou mou ekane entypwsh htan oi kitharistes!! apo ayton pou phra to kalo paradeigma htan
    o angus young twn ac/dc!! otan ton evlepa na kaei ta trela tou kolpa.
    apo tote parakalousa tous goneis mou na mou paroun mia kithara....
    wspou mai mera hrthe enas filos mou mia akoustiki (tis plakas) kithara kai
    arxisa na paizw monos mou gia 2 xronia mou arese toso polu pou mazepsa
    monos mou lefta kai phra oi goneis mou tote me egrapsan se ena wdeio kai arxisa
    mathimata pisteuw pws petyxa akrivws ton daskalo pou hthela kai akoma
    to pisteuw!!!
    apo tote sunexizw akathekta to dromo mou ws mathiths kai argotera an me thelei
    kai mousikos.........
    sakisarabatzis
    22.08.2007, 19:27
    Συμφωνω με τον christos54 end tago end AnnaMaraki end Basbidr και γενικα και με τα παιδια που ασχοληθηκαν απο αγαπη προς τη μουσικη και με σπουδες,αλλα και σε αυτα που ερασιτεχνικα αγαπησαν πολυ τη μουσικη και την σεβαστηκαν.Επιτρεψτε μου με μεγαλο σεβασμο να σας αφιερωσω καποια αποσπάσματα απο εμφανισεις μου ως σολιστ{Τενόρος] στη μαγεια αυτη της κλασικης μουσικης με αποσπάσματα απο το DVD {www.sakisarabatzis.gr] .Mε εκτιμηση και σας ευχαριστω
    GuitarJournal
    23.08.2007, 12:26
    Καλημέρα σε όλους! Μόλις σταμάτησα απο 2.30΄ πρωινές ώρες διαβάσματος κιθάρας. Άρα χρειάζομαι ένα τονωτικό διάλλειμα.
    Λοιπόν σπουδάζω μουσική και παίζω κιθάρα από πολύ μικρή. Έχω διπλωμα κιθάρας, πτυχία αρμονίας, αντίστοιξης και φούγκας. Έκανα σπουδές διεύθυνσης ορχήστρας (δυστυχώς δεν τελείωσα). Σεμινάρια για διάφορα θέματα στην Ελλάδα και το εξωτερικό. ΔΕ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ποτέ, ούτε το διάβασμα ούτε το ψάξιμο για καινούργια ακούσματα κλπ κλπ.
    Φυσικά μιας κ είναι το επάγγελμά μου πλέον εδώ κ ......... πολύ καιρό ! μπορώ να πώ πως δεν υπάρχουν ώρες πια να διασκεδάσεις με αυτο που κάνεις κ γιαυτό δικαιολογώ και όσους δε μπορούν να τζαμάρουν άνετα ... αν και σπουδασμένοι μουσικοί. έχει τύχει και σε μένα. Αλλά και αυτό θέλει το χρόνο και την εξικείωσή του. Όλα μπαίνουν σε διάφορα φίλτρα του εγκεφάλου, όλα...... αν δει κάποιος με προσοχή αυτά που έγραφε στην αρμονία και αντί να τα γράψει τα παίζει αυτόματα τότε εντάξει αυτό ήταν. αλλά .......... θέλει κι αυτό την .. ώρα του.
    Απο την άλλη ξέρεις τι είναι να μπορείς να καταλαβαίνεις αυτό που παίζεις; ........ ΜΕΓΑΛΕΙΟ. !
    όταν πήγαινα σχολείο είχαμε μουσικό συγκρότημα και παρότι ... σπουδαγμένος μουσικός ήδη, τα πηγαίναμε θαυμάσια με όλους τους ... ταλαντούχους αυτοδίδακτους.! ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, αλήθεια.
    Τωρα καμιά φορά με πειράζει που άπειρες ώρες την ημέρα παίζω μουσική .... ας πούμε κλασσική. Κάποιες φορές θα ήθελα να είμαι σε μια μίξη κλασσικής με ροκ αλλά αυτά μόνο σε πολύ .......... διάσημους επιτρέπονται .

    Σας είπα και τη δική μου ιστορία.


    GuitarJournal
    23.08.2007, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 03-05-2005 στις 12:44 έγραψε...

    Εχω σπουδασει φυγη σε επιπεδο σολιστα και ομως παραμενω ακομη ΣΤΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ γιατι ειμαι απροσαρμοστος



    Αγαπητέ μου με εκπλήσεις ...... αφανταστα ..... και ...... ευχάριστα ; ! ; ! ;
    oulion
    18.10.2007, 15:58
    Ειμαι 18,5 και απο 5 χρονων πηγαινω σε ωδειο.Στα 15 μου αποφασισα οτιθα γινομουν μουσικος και να μαι στη σχολη μουσικων σπουδων του Αριστοτελειου!Εχω πτυχιο Αρμονιας και εχω ξακινησειΑντιστιξη.Ευελπιστω να παρω και το πτυχιο της φουγκας.Απο οργανα...υποχρωτικο πιανο και σε μερικα χρονια θα εχω το διπλωμα του φλαουτου...Λατρευω την κλασικη γιατι μεσω αυτης αγαπησα την ιδεα της μουσικης!