ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.833 μέλη

    Οι μουσικές σας σπουδές!

    pianopassion
    19.08.2004, 03:20
    ΕΙΜΑΙ 32 ΧΡΟΝΩΝ.ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΙΑΝΟ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙΣ ΣΠΟΥΣΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΙΑΝΟ.ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ Γ' ΤΑΞΗ.Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΣΠΟΥΔΗ ΤΗΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΚΑΠΟΤΕ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΠΡΕΛΟΥΔΙΟ RACHMANINOV.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΜΕ ΜΙΑ "ΣΧΕΔΙΑ".


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: pianopassion on 20-08-2004 02:19 ]
    katerina
    23.08.2004, 03:39
    καλωσορισες πιονοπασιον. Μην ανυσηχεις για το ταλεντο. Ούτε και εγω εχω καθολου από αυτό αλλα αυτο δε με εμποδισε απο το να παρω πτυχιο στο μονοσκαλο αρμονιο ουτε απο το να εντυπωσιασω καθηγητες στο δισκαλο και γενικα να μπορω πλεον να παιξω ο,τι έχει τη διαταξη πληκτρων απο μεταλλοφωνο μεχρι άρπα(λέμε τωρα). Γενικα ειμαι της αποψης οτι το ταλεντο ειναι μονο μια ευκολια! Οποιοσδηποτε μπορει να κανει τα παντα απλα ο καθενας χρειαζεται το χρονο του. Ο ταλαντουχος τον ελαχιστο ενω η κατηγορια οπου ανηκω και εγω αρκετουτσικο.
    Τώρα σε σχέση με το τοπικ έχω τελειωσει ειδικο αρμονιας και θελω να πιστευω οτι τραγουδαω συμπαθητικα.

    Ααα να σας πω και μια ιστοριουλα που οταν την εμαθε ο υπαιτιος εδειξε να συγκινειται αρκετα. Οταν ημουνα μικρουλα βρεθηκα σε μια συναυλία της Αρβανιτακη μαζι με δυο ακομα άτομα τα οποια δεν γνωριζα. Ο ένας απο αυτους τραγουδουσε με τα χέρια στις τσεπες και ειλικρινα βαρουσα ενεσεις οσο τραγουδουσε. Ο άλλος όμως τραγουδουσε αγκαλια με μια κιθαρα με κλειστα τα ματια και με απιστευτο πάθος. Δεν ηξερα κανενα του τραγουδι αλλα ούτε και το ονομα του. Το μονο που ηξερα ηταν οτι ηθελα να γινω σαν κι αυτον. Με το που ηρθε ο σεπτεμβριος πηγα και γράφτηκα σε ωδειο. Για διαφορους λογους δεν ασχοληθηκα με την κιθαρα οπως εκεινος ο αγνωστος νεαρος. Μετα απο αρκετα χρονια το 2000 μετα απο μια ερευνα που εκανα γιατι δεν ηταν δυνατο να ειχε χαθει ανακαλυψα οτι εκεινο το παιδι που πλεον ειχε μεγαλωσει ήταν ο Αλκινοος Ιωαννιδης. Να ξερετε οτι αυτος φταιει που σας ταλαιπωρω τωρα αυτον να κατηγορητε


    Ααα και ετσι για την ιστορια ο αλλος που με εκανε να βαραω ενεσεις ηταν ο... Κοτσιρας. Απο τοτε που το ανακαλυψα κι αυτο του εχω μια ιδιαιτερη αντιπαθεια

    mary
    09.09.2004, 22:58
    Γειά σε όλους!

    Η δικια μου ιστορια με τη μουσικη εχει ως εξης
    Στα 8 ξεκινησα αρμονιο και εφτασα κοντα στο πτυχιο. Δεν συνέχισα γιατι καταλαβα οτι ο 'πλαστικος' ηχος του αρμόνιου δεν μου αρεσε καθόλου!
    Αντιθετα, συνειδητοποιησα οτι το οργανο που με συγκινουσε ηταν το πιανο!
    Ρωτησα αρκετους 'ειδικους' που μου ειπαν οτι ημουν μεγάλη για νε ξεκινησω στα 15-16μου πιανο!!
    Ετσι, ξεκινησα κιθαρα η οποια με βοηθισε να μη παρατησω εντελως τη μουσικη μιας και ημουν πολυ μεγάλη πια!!! Για κιθάρα, βλεπεται δεν ημουν!
    Τη κιθαρα τη λατρευω! Παρ ολ αυτα εξακολουθει να με συγκινει το πιανο! Κυριολεκτικα ομως να με συγκινει...
    Πραγματικα παιρνω πολυ κουράγιο ακουγοντας οτι πολλοι απο σας μαθατε πιανο σε μεγαλη ηλικια. Ποτε δεν ειναι αργα να κανουμε κατι που θέλουμε πολυ!

    Να στε καλα ολοι!!!
    Ai8erobamwn
    19.09.2004, 00:52
    Ξεκίνησα πιάνο 7 χρονών και παράλληλα έκανα μαθήματα θεωρίας της μουσικής.14 χρονών τελείωσα το υποχρεωτικό της αρμονίας και 16-17 χρονών σταμάτησα το πιάνο λόγω πανελληνίων.Σήμερα,3-4 χρόνια μετά, γράφτηκα ξανά στο ωδείο για να συνεχίσω από εκει που σταμάτησα και σκέφτομαι να αρχίσω και ακουστική κιθάρα...Παράλληλα θέλω να συνεχίσω στο ειδικό της αρμονίας γιατί πραγματικά νιώθω ότι έχασα πολύτιμο χρόνο....Παρεπιπτόντως, αν μπορεί κάποιος ας δημοσιεύσει σημειώσεις σχετικά με το ειδικό της αρμονίας ή ας επικοινωνήσει κάπως μαζί μου για να μου τις στείλει.Δυο χρόνια ψάχνω στο Internet και δε μπορώ να βρω τίποτα σχετικό!
    Α και κάτι για τον ανώνυμο "φίλο" μας(αν και μάλλον δεν αξίζει τόση σημασία από μέρους μας...):
    1.Μπορεί η ελληνική σκηνή γενικώς να μην είναι τέλεια, αλλά σίγουρα έχει πολλά καλά δείγματα.Το να είσαι τόσο αρνητικός, που να ισοπεδώνεις τα πάντα και να μην μπορείς πια να βρεις κανένα(!!) καλό ελληνικό τραγούδι από τα τόσα που έχουν γραφτεί, είναι τουλάχιστον δείγμα άγνοιας .
    2.Αν όντως αγαπάς την "καλή μουσική", θα ξέρεις πως η μουσική είναι κυρίως θέση, αντίθεση και σύνθεση.Άρα όλες οι σκηνές δε μπορεί, κάπου χρησιμεύουν(εξαίρεση το "είδος" των μαζικά παραγόμενων σουξέ, που ούτε οι εκπρόσωποί του ουσιαστικά δεν αντιμετωπίζουν ως μουσική).
    3.Γιατί αποφεύγεις επιμελώς να μας πεις τι ακριβώς ακούς και δε μας "διαφωτίζεις" με την καλή μουσική σου;Μήπως γιατί στην πραγματικότητα δεν έχεις κάτι να αντιπροτείνεις και απλά θες να μας βρίζεις;Πάντως ειλικρινά είμαι πολύ περίεργη σχετικά με τη μουσική που ακούς...
    4.Μήπως είσαι ο Ιάσωνας Τριανταφυλλίδης;;;Γιατί αυτό θα εξηγούσε πολλά!
    Ai8erobamwn
    19.09.2004, 00:59
    Παρεπιπτόντως Κατερίνα και εγώ σε αυτή την τουρνέ έμαθα τον Ιωαννίδη και ένιωσα όπως και εσύ περίπου.Μόνο που εμένα η γνωριμία ολοκληρώθηκε 2-3- χρόνια μετά, που μια φίλη με πήρε με το ζόρι στη συναυλία "εκείνου που λέει το 'Βόσπορο' και το 'Δε μπορώ'...".Από τότε τον λάτρεψα και οφείλω να ομολογήσω ότι από τότε είδα και το έντεχνο με άλλη ματιά(μέχρι τότε άκουγα ξένη μουσική και ελληνική ροκ-και σαφώς λιγότερο έντεχνο).
    MariannaP
    20.09.2004, 10:01
    Quote:

    Το μέλος mary στις 09-09-2004 στις 22:58 έγραψε:


    Ρωτησα αρκετους 'ειδικους' που μου ειπαν οτι ημουν μεγάλη για νε ξεκινησω στα 15-16μου πιανο!!





    Αν είναι ποτέ δυνατόν ένας ειδικός να σε συμβουλέψει να κάνεις κάτι διαφορετικό από αυτό που αγαπάς! Επρεπε να το έλεγε σε μένα αυτό!
    Ακόμη ξύλο θα έτρωγε!!!!
    XeniaRodo
    20.09.2004, 14:53
    Eίμαι 26 χρονων-το Nοέμρη τα κλείνω-

    Πρόπερσι αρχισα θεωρία-σολφεζ σε ωδείο.
    Nτο - ρε - μι ξέρετε... αυτα που κανουν τα παιδακια....
    (αυτα σε συνδιασμό με μαθήματα τραγουδιού)
    ποτέ μου δεν καταφερα να μαθω "νοτες" μέχρι σημερα... δεν ειχα ασχοληθει και πολυ κιολας.Έμεινα τον Iουνιο στο σολφέζ και τωρα θα πρεπει να ξαναδώσω , κλαψ. αυριο θα παω σε μια φιλη μου να με "διαβάσει"... ντο ρεε μι...σοοολ..

    H αλήθεια είναι πως ποτε δε συμπαθησα τις θεωρίες, αλλα ξέρω ότι θα ήμουν πιο ευτυχισμένη στη ζωή μου αν ήξερα μουσικη, αν ειχα αρχισει απο μικρη. Kαημός μου ηταν και ειναι αυτος.

    Παρεπιπτόντως, είχα δει κι εγω συναυλια Aρβανιτακη, Kοτσιρα, Aλκίνοο...

    Eπισης σκοπευω φετος να αρχισω κιθαρα, την οποια εχω αρχισει 3 φορες και ολο την αφηνω... Θα ήθελα να ξερω να παιζω μπάσο επίσης και κανονάκι, και πολιτικη λυρα αυτα... A! και καλυτερα κρουστα-γιατι και αυτα τα εχω αφησει...


    σας ειπα κι εγω τον καημο μου
    φιλια
    santourman
    20.09.2004, 22:48
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 20-09-2004 στις 14:53 έγραψε:

    Eπισης σκοπευω φετος να αρχισω κιθαρα, την οποια εχω αρχισει 3 φορες και ολο την αφηνω... Θα ήθελα να ξερω να παιζω μπάσο επίσης και κανονάκι, και πολιτικη λυρα αυτα... A! και καλυτερα κρουστα-γιατι και αυτα τα εχω αφησει...



    [/I]



    Τίποτα άλλο; σαντούρι ας πούμε; να βγάλουμε και κανα φράγκο δηλαδή...
    XeniaRodo
    21.09.2004, 10:03
    Όταν λέω ότι θα ήθελα να ξέρω δε σημαίνει ότι σκοπεύω να κάνω μαθήματα...
    να γρατζουνάω την κιθαρούλα μου φτάνει, γρια γυναίκα, δεν ειμαστε τώρα για πολλά πολλά ξεκινήματα ....
    αν ποτε αποφασίσω κάτι πάντως θα σε έχω υπόψη μου santouman.
    mary
    21.09.2004, 13:19
    Αν είναι ποτέ δυνατόν ένας ειδικός να σε συμβουλέψει να κάνεις κάτι διαφορετικό από αυτό που αγαπάς! Επρεπε να το έλεγε σε μένα αυτό!
    Ακόμη ξύλο θα έτρωγε!!!!

    [/I]



    Μαριαννα,
    Εχεις δικιο αλλα τοτε δεν το ηξερα, νομιζα οτι ετσι ηταν και θα χαν δικιο!
    Τελος παντων..
    Πλεον εχω παρει την αποφαση να κανω οπωσδηποτε μαθηματα πιανου!!!
    MariannaP
    22.09.2004, 16:56
    Quote:

    [/I]
    Πλεον εχω παρει την αποφαση να κανω οπωσδηποτε μαθηματα πιανου!!!

    [/I]



    to the club!!!
    pianopassion
    22.09.2004, 17:37
    Δεν χρεάζεται πολύ εξάσκηση αυτό που αναζητάς μόνο θάρρος. Μπορείς και θα τα καταφέρεις.
    composer
    22.09.2004, 21:12
    Estw kai ligo kathysterimena(xathikame logw kalokairiou ) tha ithela kai egw me tin seira mou na kalosorisw ola ta kainouria meloi:Pianopassion,revekka,al666,mary, Ai8erobamwn....sorry an xehasa kanena kai na sas pw ena bravo giati opoios/a asxoleite me tin mousiki anexartita ilikia kai fylo mono "bravo" axizei kai synama "kalo kouragio" gia na synexisei!To taxidi ston panemorfo kosmo tis mousikis tha sas odigisei se pollous eyxaristous kai dhmiourgikous proorismous.....alla to kalo xerete pio einai e?? OTI DEN TELIWNEI POTE


    again and.......enjoy the trip


    PS....Jorge sorry gia ta greeklish alla den mou sydensan akoma to net kai bainw apo ps tou panepistimiou!
    Margasinger
    30.10.2004, 00:03
    Γεια σε όλους!
    Είμαι καινούργια στην παρέα.
    Φίλε music1 με μεγάλη χαρά σε πληροφορώ οτι το κεντρικό ωδείο (του Κλάββα) υπάρχει ακόμα αλλά όχι στο σύνταγμα.Έχει αλλάξει διεύθυνση: Πατησίων και Τήνου 12
    Λοιπόν εγώ είμαι μια "αιώνια φοιτήτρια" της μουσικής..
    Από μωρό παίζω πιάνο και τώρα είμαι λίγο πριν το πτυχίο.
    Έχω πτυχίο ειδικού αρμονίας (με άριστα παρακαλώ) και φέτος ευελπιστώ να πάρω και της Αντίστιξης..
    Εννοείται οτι θα συνεχίσω Φούγκα κλπ..
    Επιπλέον είμαι στην ανωτέρα στο κλασσικό τραγούδι ενώ ζω από το...ελαφρό
    Έχω περάσει από δεκάδες σχήματα-συγροτήματα όλων των ειδών μουσικής είτε ως τραγουδίστρια είτε ως πιανίστα ή πληκτρού με πολλές εμφανίσεις.
    Είμαι μέλος σε διάφορες Αθηναικές χορωδίες.
    Θέλω πάρα πολύ να μάθω κρουστά ορχήστρας..!Για να δούμε θα τα καταφέρω;
    Ξέρετε που μπορώ να βρω κάτι καλό;
    Τέλος τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με την διαφήμιση - μεταγλώττιση πάντα σε σχέση με το τραγούδι, και με φωνητικά στην ελληνική δισκογραφία.
    Αυτά!
    Α!Και λατρεύω όλα τα είδη της μουσικής!Μα όλα!
    Αν μου άρεσε μόνο κάτι συγκεκριμένο θα ήταν πολύ βαρετή η ζωή..
    Γιατί η μουσική είναι η ζωή μου!
    kukuruku
    03.12.2004, 21:58
    σε ένα μήνα δίνω εξετάσεις για την εισαγωγή μου στην άλφα ανωτέρα πιάνου φυσικά,είμαι στο τρίτο αρμονίας και κάνω ειδική προετοιμασία για την ένταξή μου στην κοινότητα των μουσικολόγων του πανεπιστημίου μακεδονίας:)χεχχε
    composer
    03.12.2004, 22:48
    Quote:

    Το μέλος kukuruku στις 03-12-2004 στις 21:58 έγραψε:

    σε ένα μήνα δίνω εξετάσεις για την εισαγωγή μου στην άλφα ανωτέρα πιάνου φυσικά,είμαι στο τρίτο αρμονίας και κάνω ειδική προετοιμασία για την ένταξή μου στην κοινότητα των μουσικολόγων του πανεπιστημίου μακεδονίας:)χεχχε





    Kalws irthes ston mousiko mas paradeiso kukuruku

    Eilikrina xairomai na akouw atoma pou kanoun mousiki kai theloun na asxolithoun perissotero me tin mousiki(ekpaideusi ennow)


    Kali epitixia se oti kai an kaneis loipon kai have a nice trip with us
    maria16
    03.01.2005, 00:12
    Εγώ έκανα μαθήματα βιολιού για 7 περίπου χρόνια. Παράλληλα έκανα θεωρία και αρμονία. Αν και θα προτιμούσα να είναι άλλη η πορεία μου στον κόσμο της μουσικής χαίρομαι τις γνώσεις και τις εμπειρίες που μου χάρισαν αυτά τα χρόνια... Η μουσική είναι μία χώρα που όσο ανοίγεται στα μάτια μας την αγαπάμε όλο και περισσότερο...
    vouliakis
    03.01.2005, 00:49
    maria16, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις πώς θα προτιμούσες να ήταν αυτή η πορεία...

    Sofia
    03.01.2005, 00:57
    To prwto mou mousiko organo itan dwro apo ton Agio Basili. Mia melodica!! Tromeri epituxia sta kalanta!! Megalo souje!! Toso pou oi goneis mou apofasisan na me steiloune se wdeio. Etsi loipon me rwtisan ti organo tha ithela na mathw na paizw. Ki egw ti dialeja?? Akkornteon! Mi me rwtate giati, den jerw! Jerw pws den einai o,ti pio sunithismeno gia ena pitsiriki 5-6 xronwn... alla pali apo mikro fainomouna ti trela koubalousa! Dustuxws omws sto Wdeio gia na kaneis mathimata akkornteon eprepe na pigaineis toulaxiston Pempti Dimotikou. Kai mias kai den mporesane na me pisoune na sumbinastw me kati allo (aguristo kefali apo tote blepete! ) eprepe na perimenw mexri na paw Pempti dimotikou! Ax auto to sustima!! Sto metaju zitisa apo ton agio armonio kai mou to efere! (Alloi kairoi tote! o,ti zitouses sou to eferne! Twra allajane ta pragmata..se grafei kanonika! )
    Ekana loipon gia 5 xronia mathimata parallila me thewries,solfez, armonies ktl, ta opoia pote den sumpathisa idiaitera. Egw ithela apla na paizw mousiki kai ola auta me kourazane polu. Ase pou mou trwgane kai polu xrono. H daskala mou epemene na arxisw mathimata pianou kai klasikou tragoudiou alla egw..den akouga! Opote otan piga sto Lukeio apofasisa na stamatisw (kati pou akomi to metaniwnw! ) Den stamatisa omws na paizw mousiki, panta itane h diejodos mou, enas tropos gia na mporw na ektonwnomai kai na xalarwnw. Otan perasa sto panepistimio apofasisa oti ithela na mathw kithara. Einai blepete polu pio boliki apo to akkornteon, den kanei tosi fasaria kai den enoxleis idiaitera tous geitones,mporeis na tin pareis mazi sou opou pas kai einai polu eukolotero na tragoudiseis paizontas! Pira loipon mia kithara kai ena biblio kai arxisa na gratzounaw! (Akomi zitw sugnwmi apo tin sugkatoiko mou! Den mporeite na fantasteite ti marturio perase h kopela! Koimomouna kai jupnousa me tin kithara sta xeria! Ta daxtula mou den ta aisthanomouna apo ton pono! Alla opws lene..ta kala kopois ktwntai! ) Ematha loipon kai kithara! Wstoso to akkornteon einai panta h megali mou agapi, kai an kai to exw paramelisei ta teleutaia xronia panta tha me sugkinei. Einai tromeri h aisthisi pou sou dinei , san na exeis sta xeria sou olokliri orxistra!
    Epomenos stoxos na mathw bioli! Den jerw pws, alla mou exei karfwthei teleutaia h idea..! Alla auto otan tha gurisw ellada! (Pote arage..?? )
    Sas zalisa to jerw.. Sugnwmi.. Ti logodiaroia ki auti braduatika..!
    maria16
    03.01.2005, 01:10
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 03-01-2005 στις 00:49 έγραψε:

    maria16, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις πώς θα προτιμούσες να ήταν αυτή η πορεία...






    χμμμ απλά δεν ήταν απόφασή μου να ασχοληθώ με το βιολί.. Κάτι που δε με βοήθησε να το αγαπήσω και να ασχοληθώ με αυτό όπως θα έπρεπε. Φυσικά απο ένα σημείο και μετά αναγνώρισα πόσο ωραίο είναι, όμως θα προτιμούσα να έχω μάθει πιάνο ή κιθάρα.