ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Οι μουσικές σας σπουδές!

    vouliakis
    03.01.2005, 01:21
    maria16, ποτέ δεν είναι αργά... Οι σπουδές που ήδη έχεις κάνει, θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις γρήγορα στο πιάνο ή στην κιθάρα.
    Αν έχεις χρόνο, προχώρα...



    maria16
    03.01.2005, 02:45
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 03-01-2005 στις 01:21 έγραψε:

    maria16, ποτέ δεν είναι αργά... Οι σπουδές που ήδη έχεις κάνει, θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις γρήγορα στο πιάνο ή στην κιθάρα.
    Αν έχεις χρόνο, προχώρα...








    Ευχαριστώ...΄Προς το παρόν όμως είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο γιατί έχω πολύ διάβασμα...
    Με την κιθάρα και το πιάνο ασχολήθηκα μόνη μου λίγο. Έβγαλα κάποια κομμάτια όμως αυτό δε με γεμίζει όπως είναι φυσικό..σίγουρα το καταλαβαίνεις αυτό..
    Ίσως αργότερα που ο ελεύθερος χρόνος μου θα είναι περισσότερος..

    -----------
    Όταν θέλεις κάτι΄πάρα πολύ όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να τα καταφέρεις..


    AlienP
    03.01.2005, 20:09
    μικρή ήθελα 2 πράγματα να τραγουδάω και να μάθω σαξόφωνο...
    Το σαξόφωνο μου το απαγόρευσαν όμως οι καθηγητές τραγουδιού...

    Οι μουσικές μου σπουδές:
    Σχολή μονωδίας ωδείου Αθηνών.
    Υποχρεωτικά μαθήματα θεωρητικών και πιάνου

    Τζαζ φωνητική στο Παρίσι
    και 2χρόνια συγχρονο τραγούδι στο παλιό ωδείο Κλάββα...

    Τώρα συνεχίζω διαφορετικά με μελέτες στη μουσικοθεραπεία...
    Μα μια από τις καλύτερες σπουδές μου πιστεύω πως είναι οι ακροάσεις...
    piterpiano
    03.01.2005, 21:06
    kalispera.prin kamia wra ekana registration sthn parea sas. h parea sas einai poly endiaferousa bravo sas.

    egw exw ftasei mexri prwth anwtera piano(stamatisa lowg tenotitidas otan imoun 18(twra 20)) kai defterh armonia. twra ksanaarxisa sthn filarmonikh toy xalandrioy kai liwnw sto spiti girw stis 2 wres thn mera panw sto piano.

    *****kati pou thewrw shmantiko--------> H ARMONIA OSO VARETH KAI NA FAINETAI EINAI P A R A P O L Y SHMANTIKH

    to lew me aformh mia kopela pou ipe oti thn varietai.

    kalo vrady



    poz_panthiras
    11.01.2005, 11:11
    Η δική μου ιστορία ξεκινάει πριν από 22 περίπου χρόνια, όταν ακόμα ήμουν στην πρώτη τάξη του δημοτικού. Οι γονείς με ρώτησαν αν ήθελα να μάθω κάποιο μουσικό όργανο. Απάντησα αυθόρμητα και χωρίς δεύτερη σκέψη "βιολί!!!". Δεν ξέρω πώς, πού και πότε είχα ακούσει εγώ τότε βιολί και πώς μου ήρθε αυτή η επιθυμία. Οι γονείς μου όμως εύκολα τότε με μετέπεισαν να κάνω αρμόνιο. Έτσι η μουσική μου παιδεία ξεκίνησε από ένα όργανο που ποτέ δε με συγκίνησε. Από το αρμόνιο η δασκάλα μου με προώθησε στο πιάνο λίγα χρόνια μετά χωρίς να καταλάβω καλά καλά πώς έγινε αυτό. Φυσικά δεν άργησα να τα παρατήσω με μια καθηγήτρια που τότε αντιπαθούσα (και λογικό είναι αφού δε μου άρεσε το πιάνο). Η μεγάλη μου αγάπη για το βιολί όμως ποτέ δεν πέθανε. Ως φοιτήτρια πλέον ξεκίνησα μαθήματα βιολιού μ' ένα πολύ καλό δάσκαλο, μικρής ηλικίας. Δυστυχώς αυτή η σχέση δασκάλού-μαθήτριας πήρε άλλη τροπή κι έστι αναγκάζομαι να εγκαταλείψω το αγαπημένο μου βιολί. Γυρίζοντας πίσω στην πόλη μου, η απουσία δασκάλου κλασικού βιολιού και η ανάγκη μου για μουσική έκφραση με οδηγεί στη φιλαρμονική, όπου για 2 χρόνια κάνω σαξόφωνο. Ωραίο το σαξόφωνο αλλά... Επιτέλους μετά από τόσα χρόνια βρίσκομαι Αθήνα, όπου όπως καταλαβαίνετε ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα όταν βρέθηκα εδώ ήταν να αναζητήσω ωδείο και δάσκαλο βιολιού που θα μπορέσει επιτέλους να με διδάξει σωστά το όργανο που τόσο αγαπώ. Κάνω μαθήματα μολις 6 μήνες, είμαι 28 χρονών αλλά τίποτα δεν στεκεται πλέον εμπόδιο στην πορεία μου για μάθηση ούτε και με απασχολεί πόσα χρόνια θα περάσουν για να μπορέσω να πάιξω έτσι όπως ονειρεύομαι. Οι πρακτικές γνώσεις που απέκτησα με την ενασχόληση μου με τα άλλα μουσικά όργανα φυσικά μου είναι χρήσιμες και ποτέ δεν πάνε χαμένες, όπως επίσης και η λίγη θεωρία που έχω κάνει μέχρι τώρα. Όρεξη να υπάρχει κι όλα γίνονται. Τα γράφω όλα αυτά για να σας τονίσω ότι πολλοί νέοι σε επαρχιακές πόλεις στερούνται πολλών ευκαιρίων. Ωστόσο, αν αγαπάνε πραγματικά κάτι, θα βρουν το δρόμο τους και τον τρόπο να κάνουν το όνειρο τους πραγματικότητα.
    Εύχομαι σε όλους να βρουν μέσα τους τη δύναμη να εξελίσσονται και να γίνονται κάθε μέρα και καλύτεροι!!!
    revekka
    11.01.2005, 11:18
    AlienP τι εννοείς το σαξόφωνο σου το απαγόρευσαν οι καθηγητές τραγουδιού? ΓΙΑΤΙ???? έχω χάσει κανένα επεισόδιο???

    tsuku_elf
    11.01.2005, 11:53
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 03-01-2005 στις 20:09 έγραψε:

    και 2χρόνια συγχρονο τραγούδι στο παλιό ωδείο Κλάββα...







    Για ποιο Ωδείο μιλάς; Για αυτό στη Νίκης στο Σύνταγμα; "Σύχναζα" κι εγώ εκεί κάποια εποχή. ¶λλωστε ο Κλάββας δήλωνε σχεδόν για μια δεκαετία παρών σε όλες τις "μαρτυρικές" εξετάσεις που έδινα... Τι μου θύμισες τώρα
    AlienP
    11.01.2005, 21:25
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 11-01-2005 στις 11:18 έγραψε:

    AlienP τι εννοείς το σαξόφωνο σου το απαγόρευσαν οι καθηγητές τραγουδιού? ΓΙΑΤΙ???? έχω χάσει κανένα επεισόδιο???






    Κανένας καθηγητής τραγουδιού δεν ήθελε η μαθήτριά του να κάνει και σαξόφωνο... με προόριζαν για μεγάλη τραγουδίστρια της όπερας αλλά εγώ βαριόμουνα το ρεπερτόριο και τους την έσκασα...

    Αγαπώ πολύ την κλασσική μουσική ως ακροάτρια, δεν είχα όρεξη όμως να τραγουδώ τα ίδια και τα ίδια... Όσο όμως ήμουν αφοσιωμένη στη μονωδία, τα πνευστά ήταν απαγορευμένα... Αυτά Ρεβέκκα μου, ελπίζω να ήμουν σαφής!

    revekka
    12.01.2005, 10:31
    αν κατάλαβα καλά, το έκαναν για να συγκεντρωθείς στο τραγούδι και την κλασσική μουσική και όχι επειδή το ένα εμποδίζει τεχνικά το άλλο. τωρα ησύχασα! βέβαια όταν κάνεις πολλά πράγματα τι να προλάβεις κιόλας, γι αυτό εγώ προς το παρόν κάνω το αντίθετο, παρατάω το τραγούδι για το σαξόφωνο! (το οποίο είχα παρατήσει παλιότερα για το τραγούδι και τώρα με εκδικείται...!!!)
    AlienP
    12.01.2005, 11:47
    Ρεβεκκάκι καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!

    revekka
    13.01.2005, 10:11
    ευχαριστώ alien, και σε σένα το ίδιο.

    και όσοι θέλετε να μάθετε κάποιο όργανο και το παρατήσατε καιρός να αλλάξετε γνώμη
    kukuruku
    06.02.2005, 00:18
    Quote:

    Το μέλος composer στις 03-12-2004 στις 22:48 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος kukuruku στις 03-12-2004 στις 21:58 έγραψε:
    [i]
    σε ένα μήνα δίνω εξετάσεις για την εισαγωγή μου στην άλφα ανωτέρα πιάνου φυσικά,είμαι στο τρίτο αρμονίας και κάνω ειδική προετοιμασία για την ένταξή μου στην κοινότητα των μουσικολόγων του πανεπιστημίου μακεδονίας:)χεχχε





    Kalws irthes ston mousiko mas paradeiso kukuruku

    Eilikrina xairomai na akouw atoma pou kanoun mousiki kai theloun na asxolithoun perissotero me tin mousiki(ekpaideusi ennow)


    Kali epitixia se oti kai an kaneis loipon kai have a nice trip with us

    [/I]

    apantw poly grhgora apo oti katalaba me kathysterhsh enos kai bale mhnos.eyxaristw paidi moy na'sai kala.makari na akoloythhsei epityxhs synexeia..
    mia
    07.02.2005, 01:48
    γεια σας..να παραθέσω και τους δικούς μου τίτλους!έχω τελειώσει πιάνο σε επίπεδο σολίστ από ξένη ακαδημία και ανώτερα θεωρητικά από ελλάδα...με άλλα όργανα δεν ασχολήθηκα(ως υποχρεωτικό κιθάρα μόνο)γιατί η πίεση σε τέτοια επίπεδα είναι τόσο μεγάλη που στραγγίζει όλο σου το δυναμικό...κι ακόμα ζητάει.....έχω διδάξει πολύ κόσμο γιατί δουλεύω από πολύ μικρή(όχι γιατί είμαι αρχαία )και όσο περνάνε τα χρόνια αντιλαμβάνομαι ένα σημαντικό λάθος που έκανα στη διδασκαλία μου,απόρεια
    πιστεύω του περιβάλλοντος που σπούδασα:έκανα συχνά μάθημα σε μικρά και ''μεγάλα'' παιδιά που έρχονταν στα μαθήματα όχι με το άγχος της βελτίωσης της τεχνικής τους αλλά μόνο για να περάσουν 1 ώρα με κάποιον που ξέρει να παίζει άλλα 10.000 κομμάτια από αυτό το θαυμαστό κόσμο που λέγεται μουσική..ένα κόσμο με τον οποίο ήθελαν να βρίσκονται σε επαφή..και να συμμετέχουν..όσο μπορούσαν.....και δυστυχώς εγώ συνέχεια διόρθωνα τα λάθη τους..για να παίξουν λίγο καλύτερα... και χαμογελούσα λίγο συγκαταβατικά όταν επαναλάμβαναν τις ανακρίβειες που τους είχε πει κάποιος....αντί να χαρώ με τις δικές τους μικρές ανακαλύψεις...όμως αυτά τα παιδιά μου έλεγαν πως κάποιες φορές κοιμόνταν μαζί με το μικρό αρμόνιο που είχαν...και τώρα που είναι μεγάλα παιδιά ξέρω πώς ψάχνουν και online μαθήματα ..και το cd με το fur elise που έπαιζαν παλιά....και σκέφτομαι πώς δεν χρειάζεται να γίνεις επαγγελματίας μουσικός με αποφοίτηση και διορισμό για να παράγεις μουσική...ή να αντιλαμβάνεσαι την μουσική....το είχε πει ο beethoven''αυτά τα έργα που είναι βγαλμένα μέσα από την καρδιά θα βρουν το δρόμο για την καρδιά των άλλων ανθρώπων''.....χαίρομαι που βρίσκομαι σε ένα site γεμάτο από ανθρώπους που έχουν τις καρδιές τους ανοιχτές.......
    hgfhgf
    10.02.2005, 20:40
    egw paidia eimai arketa sixismeni me tis spoudes pou tha akolouthisw .eimai 2 likeiou kai mou aresei to piano .sigekrimena eimai sto ptixeio twra ,alla omws den mporw na katalavw an ayto thelw na akolouthisw.sxetika me alla epagelmata den exw kanena pou na mou aresei perisotero .an thelete mpreite na m peite tin gnwmi sas
    hgfhgf
    13.02.2005, 17:34
    Quote:

    Το μέλος kukuruku στις 06-02-2005 στις 00:18 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος composer στις 03-12-2004 στις 22:48 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος kukuruku στις 03-12-2004 στις 21:58 έγραψε:
    [i]
    σε ένα μήνα δίνω εξετάσεις για την εισαγωγή μου στην άλφα ανωτέρα πιάνου φυσικά,είμαι στο τρίτο αρμονίας και κάνω ειδική προετοιμασία για την ένταξή μου στην κοινότητα των μουσικολόγων του πανεπιστημίου μακεδονίας:)χεχχε





    Kalws irthes ston mousiko mas paradeiso kukuruku

    Eilikrina xairomai na akouw atoma pou kanoun mousiki kai theloun na asxolithoun perissotero me tin mousiki(ekpaideusi ennow)


    Kali epitixia se oti kai an kaneis loipon kai have a nice trip with us

    [/I]

    apantw poly grhgora apo oti katalaba me kathysterhsh enos kai bale mhnos.eyxaristw paidi moy na'sai kala.makari na akoloythhsei epityxhs synexeia..

    [/I]

    imporeis na m peis merikes plirofories gia tin mousikologia
    judas
    24.02.2005, 22:18
    εγω ειμαι ενα φτωχος πλην τιμιος κιθαριστας.ξεκινισα στα 8 μου στο εθνικο ωδειο στου ζωγραφου χωρις να θελω.με τραβολογαγαν οι γονεις μου οσπου μερα με την μερα κυριως στο γυμνασιο αρχισε να μου αρεσει αυτο που κανω.και κυριως το αγαπησα αφοτου δημιουργισαμε την πρωτη μας μπαντα.στην πορεια δεν με επαιρνε να παρατησω τοσων χρονων σπουδες και ετσι αναγκαστικα να τελειςσς.και γι αυτο hgfhgf μην κανεις το λαθος και πεταξεις τις σπουδες σου στα σκουπιδια...μαθε τεχνη και αστη να και αν πεινασεις ποιαστη να...
    katsaou
    03.03.2005, 03:37
    σαν νέο μέλος της κοινότητας κάνω το πρώτο μου post εδώ και αφού χαιρετίσω όλα τα μέλη να πω και εγώ τη σχέση μου με τη μουσική.

    Σε μικρή ηλικία ξεκίνησα το πιάνο στο ωδείο και παράλληλα τρομπέτα στη φιλαρμονική. μετά από δέκα χρόνια και αφού πήρα το πτυχίο ειδικού αρμονίας αποφάσισα να΄σταματήσω τα μελωδικά όργανα και να ασχολήθω με τα κρουστά. Έτσι άρχισε και μία rock μπάντα. και έφτασε η ώρα που τελείωσε το σχολείο. Το καλοκαίρι του 99 φεύγω για αγγλία και κάνω για ένα χρόνο ένα Advanced diploma in Jazz studies. Η συνέχεια ήταν το BA (hons) Music με πτυχιακή στο Σκαλκώτα και τους Ελληνικούς χορούς. Τώρα βρίσκομαι στο πανεπιστήμιο του Sheffield και κάνω μεταπτυχιακό στην εθνομουσικολογία και η ερευνά μου είναι πάνω στις αλλαγές της Ηπειρωτικής παραδοσιακής μουσικής (κλαρίνο μέχρι το Πεκίνο).
    και βλέπουμε...
    iraklisa
    04.03.2005, 00:01
    ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ,ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΩ ,ΓΡΑΦΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΙΧΟΥΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΙΑΝΟ,ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΟΣΤΗ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΣ ΝΟΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΣΕ ΠΕΝΤΑΓΡΑΜΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΕΧΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ-Α ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΜΑΖΙ .ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΣΑΛΟΝΙΚΑ
    czar
    12.03.2005, 03:39
    Γεια σε όλους μόλις έγινα μέλος σ΄αυτό το φόρουμ. Εχω κάνει πιάνο για 9 χρόνια και έχω φτάσει μέχρι τη β΄αρμονία. Σκέφτομαι σοβαρά να συνεχίσω αλλά προς το παρόν δίνω εξετάσεις για να διοριστώ. (Είμαι φιλόλογος).
    lamkar
    12.03.2005, 13:44
    Χαιρετώ όλους τους μουσικόφιλους της παρέας!!Καιγια μένα είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω,καθότι φρέσκο μέλος.
    Η σχέση μου με τη μουσική ξεκινά από τότε που άρχισα να αντιλαμβάνομαι τον εαυτό μου.Σε επίπεδο ομως σπουδών έχω ασχοληθεί με το πιάνο μέχρι το 2ο Μέσης και έχω πάρει μέχρι και τη β' αρμονία.Τα 2 τελευταία χρόνια απέχω γιατί με ταλαιπωρεί η σχολή(Θεολογία ).
    Φυσικά,όπως και τον κάθε πιανίστα,το μεγάλο μου απωθημένο είναι η κιθάρα.Αλήθεια γιατί συμβαίνει αυτό;