ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.848 μέλη

    Μυστήρια πράγματα...

    jorge
    02.10.2005, 01:14
    Σήμερα ένιωσα πως βρήκα την δική μου αδελφή ψυχή στο χώρο της μουσικής.

    Εβλεπα που λέτε ΝΕΤ, όπου είχε τον Μίκη Θεοδωράκη καλεσμένο στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου. Πολλοί οι καλεσμένοι, ανάμεσά τους και ο Φοίβος Δεληβοριάς.

    Κάποια στιγμή του δίνει το λόγο ο Σπύρος. Ο Φοίβος ξεκινά και λέει για τις αναμνήσεις που είχε με τα τραγούδια του Μίκη. Φαντάστηκα πως θα έλεγε κι αυτός τα γνωστά, περί "ενηλικίωσης με τα τραγούδια του Μίκη" κλπ.

    Όμως ο Φοίβος έκανε μια μικρή εξομολόγηση, η οποία στα αυτιά των περισσοτέρων θα ακουγόταν βλακώδης, ανώριμη, άσχετη.

    Είπε λοιπόν ο άνθρωπος, μπροστά στον ίδιο τον Μίκη και σε μια παρέα επιφανών καλεσμένων, ότι όταν πρωτοάκουσε το "Ενα το Χελιδόνι", σκέφτηκε "Μα ποιά είναι αυτή η Ζωντανίνα;".

    Άσχετο έτσι;

    Όμως ο Φοίβος έκανε τον ίδιο συνειρμό που είχα κάνει κι εγώ στα 6-7 μου.
    Ακουσε τον στίχο "Θέλει κι οι ζωντανοί να πίνουν το αίμα τους" και το "ζωντανοί να", το έκανε στο μυαλό του "Ζωντανίνα".

    Και άρχισε κι αυτός - όπως κι εγώ - να αναρωτιέται ποιά είναι αυτή η κοπέλα, η Ζωντανίνα.

    Εγώ δεν τολμούσα να το πω σε άλλον και το κράταγα μέσα μου, θεωρώντας το μια παιδική παρανόηση. Αυτός όμως τολμησε και το ανέφερε. Και με άφησε με ανοικτό το στόμα, καθώς δεν πίστευα πως υπήρχε και κάποιος άλλος άνθρωπος που δεν μπόρεσε να διακρίνει έναν απλό και προφανή στίχο.


    Επί τη ευκαιρία της παραπάνω σύμπτωσης λοιπόν, θα ήθελα και τις δικές σας εμπειρίες, σχετικά με στίχους και ρεφραίν που στο μυαλό σας έχουν "τσαλακωθεί"

    Εγώ έχω κι άλλα, θα τα πω στην πορεία.

    Έλα κι εσύ να δροσιστείς ψυχή ταξιδεμένη
    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη
    - Ξένοι Τόποι -


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 01:25 ]
    Aiolos_m
    02.10.2005, 01:22
    Εγώ πάντως έκανα πολύ κόπο να καταλάβω τι έλεγε ο Κατσιμίχας στο τραγούδι "Ο λύχνος του Αλαδίνου" με το καλημέρα.
    "Την ανεξήγητη γραφή" την άκουγα τονισμένη σε παραπάνω συλλαβές και έβριζα τον Καββαδία για τα ακαταλαβήστικα που γράφει. Άκουγα δηλαδή "Τήνανέξηγήτηγράφη" και μάλιστα μονοκόματο....
    Frida
    02.10.2005, 01:32
    πολύ γέλιο αυτό με τιν Ζωντανίνα!!
    λοιπόν, εγώ από τα ΄λίγα που θυμάμαι
    να μείνεις εδώ, να φτάσουμε ως το τέρμα του χατζηγιαννη. εγώ άκουγα:
    να μην είσαι δω....

    αυτo θυμάμαι προς το παρον! αν θυμηθώ κι άλλα ή "ακούσω" άλλα, θα σας τα πω

    Η μουσική είναι η γλώσσα της ανθρώπινης ψυχής..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 02-10-2005 01:36 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 02-10-2005 14:11 ]
    Desmar
    02.10.2005, 01:35
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 02-10-2005 στις 01:14 έγραψε:

    Είπε λοιπόν ο άνθρωπος, μπροστά στον ίδιο τον Μίκη και σε μια παρέα επιφανών καλεσμένων, ότι όταν πρωτοάκουσε το "Ενα το Χελιδόνι", σκέφτηκε "Μα ποιά είναι αυτή η Ζωντανίνα;".

    Άσχετο έτσι;

    Όμως ο Φοίβος έκανε τον ίδιο συνειρμό που είχα κάνει κι εγώ στα 6-7 μου.
    Ακουσε τον στίχο "Θέλει κι οι ζωντανοί να πίνουν το αίμα τους" και το "ζωντανοί να", το έκανε στο μυαλό του "Ζωντανίνα".

    Και άρχισε κι αυτός - όπως κι εγώ - να αναρωτιέται ποιά είναι αυτή η κοπέλα, η Ζωντανίνα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 01:25 ]





    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα .... καταπληκτικό το βρίσκω Jorge ... ...

    θα μεταφέρω μια ιστορία ανάλογη που άκουσα πριν χρόνια σε μια παρέα ...

    ο πρωταγωνιστής της ιστορίας είναι 6-7 ετών και παρατηρεί τα ταξί που τότε τα έλεγαν "ΑΓΟΡΑΙΟΝ" ... μια μέρα επιστρέφοντας στο σπίτι ζητούσε επίμονα από τους γονείς του να του εξηγήσουν γιατί δεν έβλεπε πουθενά "ΚΟΡΙΤΣΑΙΟΝ" μια που ήταν πεποισμένος ότι τα "ΑΓΟΡΑΙΟΝ" ήταν για την αποκλειστική μεταφορά των .... Αγοριών!!!


    Aiolos_m
    02.10.2005, 01:37
    Frida αν εξαιρέσεις ότι λέει "την σκέφτομαι ξανά" και όχι "συχνά", ποιό είναι το μπέρδεμα στη φράση...;

    "Νύχτα πάρ' την, την σκέφτομαι ξανά
    κάνει πάρτι το χθες και με πονά
    Νύχτα ρίξε με σαν άστρο στο κενό
    γι' αγάπη κλαίω μα δεν τη συγκινώ"


    fairies_wear_boots
    02.10.2005, 02:03
    Απαιτώ από το φιλοθεάμων κοινό να μην ξαντεριαστεί από το γέλιο με το παρακάτω σκηνικό...... Για πολλά χρόνια στην τρυφερή περίοδο των 5-10 οταν άκουγα το πασίγνωστο τραγουδάκι της Πωλίνας: Με ένα τοσοδούλι μίνι, ροζ και διάφανο μπικίνι, κάνω ντουΣ και τρομάζει ο ντουΝιας......
    Εγω άκουγα τα εξής: Με ενα τοσοδούλι μίνι, ροζ και διάφανο μπικίνι, κάνω ντουΖ και τρομάζει ο ντουΖιας.....

    Μάλιστα το είχα πλάσει και ορθολογικά μέσα στο κεφαλάκι μου γιατί είχα δημιουργίσει την πεποίθηση ότι ο ντουζιάς είναι ο κύριος που ειναι υπεύθυνος για τα ντουζ στις πλαζ.....lololol.....Και είχα και όλο το σκηνικό στο μυαλό μου....Σκάει η Πωλίνα να πλυθεί μετά το μπάνιο της ας πούμε....Και ο κύριος ντουζιάς έντρομος αρχίζει να σκούζει και να ωρύεται....Περιττό να αναφέρω οτι το "πονηρό" του στίχου ούτε που είχε περάσει από το μυαλό μου....Απλά πίστευα οτι πρέπει να είναι απίστευτα άσχημη για να τρομοκρατηθεί ο καλός κύριος που είναι υπεύθυνος για τα ντουζ....

    Επίσης η κολλητή μου άκουγε στο τραγούδι του Πασχάλη: Παραδώσου λοιπόν, άνευ όρων μωρό μου.... τα εξής: Παραδώσου λοιπόν, πάρε φόρα μωρό μου.....


    Μήπως είμαστε γενικότερα πυροβολημένοι ως παρέα? Μήπως να αρχίσω να ανησυχώ γιατι έχω τους ίδιους φίλους απο το σχολείο σχεδόν?

    jorge
    02.10.2005, 02:39
    Quote:

    Το μέλος fairies_wear_boots στις 02-10-2005 στις 02:03 έγραψε:

    Επίσης η κολλητή μου άκουγε στο τραγούδι του Πασχάλη: Παραδώσου λοιπόν, άνευ όρων μωρό μου.... τα εξής: Παραδώσου λοιπόν, πάρε φόρα μωρό μου.....




    Δεν είναι η μόνη που άκουγε λάθος, πες της!

    Έλα κι εσύ να δροσιστείς ψυχή ταξιδεμένη
    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη
    - Ξένοι Τόποι -


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 03:14 ]
    fairies_wear_boots
    02.10.2005, 03:09
    Χμ....Βαρυ ποινικό μητρώο έχεις θα έλεγα....Δύο βαρυακούσματα.....lolol
    Frida
    02.10.2005, 14:13
    Quote:

    Το μέλος Aiolos_m στις 02-10-2005 στις 01:37 έγραψε:

    Frida αν εξαιρέσεις ότι λέει "την σκέφτομαι ξανά" και όχι "συχνά", ποιό είναι το μπέρδεμα στη φράση...;

    "Νύχτα πάρ' την, την σκέφτομαι ξανά
    κάνει πάρτι το χθες και με πονά
    Νύχτα ρίξε με σαν άστρο στο κενό
    γι' αγάπη κλαίω μα δεν τη συγκινώ"







    Aiolos_m, σημείωσε λάθος άλλο ήθελα να γράψω και τα εκανα θαλασσα..
    Ilianashiamishi
    02.10.2005, 21:43
    Quote:
    Το μέλος fairies_wear_boots στις 02-10-2005 στις 02:03 έγραψε:

    Επίσης η κολλητή μου άκουγε στο τραγούδι του Πασχάλη: Παραδώσου λοιπόν, άνευ όρων μωρό μου.... τα εξής: Παραδώσου λοιπόν, πάρε φόρα μωρό μου.....



    Εεεεμμ...σίγουρα το άκουγε λάθος η φίλη σου;...επειδή και εγώ έτσι νόμιζα πως λέει μέχρι τώρα.

    Ακόμα κάτι...το τραγούδι του Χατζηγιάννη που λέει "...στον άγιο πικρό λαιμονανθό..." εγώ αναρωτιόμουν ποιος είναι ο Άγιος Πικρόλαιμος!
    DeLaSane
    02.10.2005, 21:51
    Epeidh ki egw mexri shmera nomiza oti elege "pare fora" o Pasxalhs, arxizw kai pistevw oti to provlhma einai tou pasxalh ki oxi diko mas.
    WildCat
    03.10.2005, 10:11
    Quote:

    Το μέλος Aiolos_m στις 02-10-2005 στις 01:22 έγραψε:

    Εγώ πάντως έκανα πολύ κόπο να καταλάβω τι έλεγε ο Κατσιμίχας στο τραγούδι "Ο λύχνος του Αλαδίνου" με το καλημέρα.
    "Την ανεξήγητη γραφή" την άκουγα τονισμένη σε παραπάνω συλλαβές και έβριζα τον Καββαδία για τα ακαταλαβήστικα που γράφει. Άκουγα δηλαδή "Τήνανέξηγήτηγράφη" και μάλιστα μονοκόματο....





    Κι εγώ μαζί σου, έψαξα τους στίχους στο internet για να λύσω το μυστήριο...
    frufru
    03.10.2005, 18:07
    Εγω παντως ξερω πως μεσα σε ενα χρονο την ερωτηση ''Μα καλα τι σημαινει οτι τα πεντοχιλιαρα μυριζουνε δυο???''
    μου την εχουν κανει τουλαχιστον 3 φορες οποτε εχει τυχει να ακουμε το Καληνυχτα του Μαλαμα.....
    Ev-Ger
    03.10.2005, 18:23
    Σάββατο κι απόβραδο...
    κέρασε τη λύπη
    στην Αριστοτέλους που γερνάς

    (πολύ λυπήθηκα οταν μια πράξη ανωτερότητας σαν το κεράσμα της λύπης έγινε απλά ασετυλίνη...)

    Εσύ μου χάρισες μια θάλασσα
    κι εγώ στο χάλασα -
    το 'δα βουνο...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Ev-Ger στις 03-10-2005 18:24 ]
    Soulessome
    03.10.2005, 18:50
    Nτρέπομαι λίγο...αλλά θα το πω..

    Έλεγα..
    Καμαρούλα μια σταλιά
    2 χ 3
    κι οχι και λατρεια
    δίχως τα φιλιά!

    και αυτό ήταν:
    Καμαρούλα μια σταλιά, δύο επί τρία
    κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά

    Περιττο να σας πω βεβαια ότι ούτε κι εγω έβγαζα νόημα, αλλα σκεφτόμουν ότι ε αφού το λέει ο Πουλόπουλος κατι θα ξέρει παραπάνω...

    Τhis world will never change...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soulessome στις 03-10-2005 18:51 ]
    Konnie
    03.10.2005, 19:19
    εκτος απο το "παρε φορα μωρο μου",που απ'ο,τι φαινεται δεν το παρανοησα μονο εγω...
    -Στην "φωτοβολιδα" του Περιδη, στο 1ο κουπλε,λεει στο τελος

    Μες στην αλλαγη
    βλεπω μ'αλλα ματια...

    Εγω εσπαγα το κεφαλι μου να βρω τι στο καλο ειναι αυτα τα "μαλαματια" που βλεπει ο Ορφεας...και που κολλανε!!!



    Επισης,μια χαριτωμενη παρανοηση της αδερφης μου,οταν ακουγε μικρουλα το:

    Πι πι πι σαν τα παπακια
    κανουν τα μικρα παιδακια,

    εβγαλε το συμπερασμα οτι υπαρχει το ρημα "πιπιπιζω"
    (αρα...πιπιπησαν τα παπακια...
    αλλα το υπολοιπο δεν της κολλαγε βρε παιδι μου!!!!!)

    eneni
    03.10.2005, 20:49
    το ταργουδι μεθυσε απόψε το κορίτσι μου λέει κανονικά:

    Μέθυσε απόψε το κορίτσι μου
    και το χειλάκι του που καίει
    κομμένα λόγια γιασεμάκια μου
    παραπονιάρικα μου λέει

    τα γιασεμάκια εγώ τ αντικαθσιστούσα με τη φράση "για σε μάτια μου". Κι έλεγα, καλά για ποιον του λέει κομμένα λόγια και γιατί τον λεει ο Πουλόπουλος "μάτια μου"; Τελικά κάπου το είδα γραμμένο το τραγούδι και κατάλαβα οτι δεν ειναι 3 σ αυτη την ιστορία
    \
    malastrana
    04.10.2005, 23:51
    Χατζηγιάννης.
    "Μα ό,τι ό,τι κι αν πω
    εγώ μονάχα ξέρω πόσο σ' αγαπώ"

    Στο τραγουδιστό όμως τονίζει το "πόσο" στη λήγουσα, γαι να ταιριάζει η μουσική και λέει "ξέρω ποσό σ' αγαπώ", το οποίο μπορεί να εκληφθεί ως "εγώ μονάχα ξέρω ποσώς σ' αγαπώ", δηλαδή... δε σ' αγαπώ καθόλου.

    eua
    05.10.2005, 13:33
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 02-10-2005 στις 01:14 έγραψε:



    Όμως ο Φοίβος έκανε τον ίδιο συνειρμό που είχα κάνει κι εγώ στα 6-7 μου.
    Ακουσε τον στίχο "Θέλει κι οι ζωντανοί να πίνουν το αίμα τους" και το "ζωντανοί να", το έκανε στο μυαλό του "Ζωντανίνα".

    Και άρχισε κι αυτός - όπως κι εγώ - να αναρωτιέται ποιά είναι αυτή η κοπέλα, η Ζωντανίνα.

    Εγώ δεν τολμούσα να το πω σε άλλον και το κράταγα μέσα μου, θεωρώντας το μια παιδική παρανόηση. Αυτός όμως τολμησε και το ανέφερε. Και με άφησε με ανοικτό το στόμα, καθώς δεν πίστευα πως υπήρχε και κάποιος άλλος άνθρωπος που δεν μπόρεσε να διακρίνει έναν απλό και προφανή στίχο.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 01:25 ]






    Καλά είσαι εσυ jorge! Εγώ πάλι το χα προχωρήσει το θέμα... και είχα συνδεσει τη Ζωντανίνα με τη... σουλτανίνα και έψαχνα να βρω τι σχέση μπορει να έχουν!!!
    Μη σχολιάσετε σας παρακαλώ... μικρό παιδάκι ήμουνα (γεννημενο για να αναλυω ποίηση ).


    antreas_dr
    05.10.2005, 15:57
    Μέχρι πριν λίγο καιρό και εγώ όπως οι περισσότεροι άλλοστε έλεγα......

    Με βιολί σαν του Ροβιόλη
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι

    Παιδιά.... δεν υπάρχει κανένας Ροβιόλης

    το σωστο είναι

    Με βιολί σαντουροβιόλι (σαντούρι και βιολί)
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι!!