ελληνική μουσική
    756 online   ·  210.833 μέλη

    Metallica:Η ανοδος και η πτωση.

    nikostheater
    02.10.2005, 23:20
    Σε αυτο το τοπικ θα ηθελα να συζητησουμε για τους μεταλικα.
    Εγω εχω την αποψη οτι ηταν ενα σπουδαιο συγκροτημα το οποιο κατερρευσε μονο του..ειδικα η ιστορια με το ναπστερ και το τελευταιο τους αλμπουμ ηταν τα τελευταια καρφια στο φερετρο..Εσεις τι πιστευετε;
    Kostas_Osbourne
    02.10.2005, 23:40
    Πονεμένη ιστορία.......Οι 5 πρώτοι δίσκοι τους πιστευώ είναι τα καλύτερα metal CD!
    Μετά πήραν τον κατήφωρο...Αλλά ας τους κρίνουμε επιεικώς πιστεύωντας οτι διαλύθηκαν τότε κ ας αγνοήσουμε τα τα τελευταία τους albums....Είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα και με στενοχωρούν πολύ κάτι τέτοιες συζητήσεις!
    iris-the-black
    03.10.2005, 15:27
    Εμένα να δεις....ουάάάάάάάάάάα΄΄α΄΄αααααααα
    Nekros
    03.10.2005, 20:14
    ....ηταν....? πτωση.....? καλα ρε ειστε σοβαροι? εχετε επαφη με την πραγματικοτητα? ρε! για τους Metallica μιλατε! ειναι απο τα λιγα συγκροτιματα που αντεξαν πανω απο 20 χρονια και συνεχιζουν ακομα! ειστε τρελοι? και παλι ειναι κακο που την ειπανε στο ναπστερ? η μουσικη ειναι η δουλεια τους! απο αυτη ζουνε! ειμαστε οπαδοι τους λοιπον αν μπαινουμε και καταβαζουμε τσαμπε τα τραγουδια τους? αλλα και παλι τι σας δινει την εντυπωση οτι εχουν πεσει? το Black album μονο πουλαει γυρω στα 10,000,000 εντυτιπα καθε χρονο σε ολη τη γη και ερχεστε και μου μιλατε για πτωση? χαχαχαχαχαχαχαχα καλο και αυτο! να το λεω να γελαμε που και που! παιδια ελατε για λιγο στην γη και μετα πειτε για τους metallica! μαλλον εχουν "πεσει" για σας και κατι τυπους σαν εσας επιδη απαγορευσανε στο ναπστερ να δινει free τα τραγουδια τους! τοτε τι να σας πω? αν ετσι ειστε οπαδοι τοτε χρονια σας πολλα (διοτι δεν νομιζω αν εσεις ησασταν κατι σαν τους metallica να δινατε τσαμπα την "δουλεια" σας στον κοσμο)! οποτε να μην ακουω μ@@@@ιες!
    Kostas_Osbourne
    03.10.2005, 22:11
    Φιλαράκι επιτρέπεται από μια μπάντα που έχει βγάλει CD 'οπως τα Muster of Puppets,ride the lightning,black album και πάρα πολλά άλλα να κυκλοφορούν το St.Anger???????/Είσαι σοβαρός???????/Και άσε το ναπστερ....Το some kind of monster το dvd το έχεις δει??????Το συγκρότημα κρατιέται ζωντανό μόνο για τα λεφτα και όχι ότι είναι οι πρώτοι αλλά τσακωνόντουσαν συνέχεια μετάξύ τους γιατί να βγάλουν αυτόν τον δίσκο...Οι μύθοι πρέπει να είναι ζωντανοί ή νεκροί... Ενδιάμεσες καταστάσεις δεν υπάρχουν!Οι metallica εξακολουθούν και θα είναι γιά πάντα το αγαπημένο μου συγκρότημα αλλά όχι για τον τορινό εαυτό τους.Αλλά για την ιστορία τους και για τα album του τότε που οδηγούν το metal μέχρι σήμερα!
    So... ποιος λέει μ@@@@@ς και μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τους METALLICA ειδικά σε μένα!!!!!Δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό το συγκρότημα για μένα....!
    iris-the-black
    05.10.2005, 16:53
    Kai ti shmainei an epitrepetai?
    Nekros
    06.10.2005, 20:57
    ρε φιλε εισαι πολυ "μικρος" νομιζω! 1) προσπαθησε πρωτα να καταλαβεις για πιο λογο ακριβως τσακονονται! 2) ποιος σου ειπε οτι δεν τσακωθηκαν στην εγγραφη τον αλλων δισκων που κυκλοφορισαν! 3) εχω ασχοληθει τοσο πολυ με τους metallica που δεν γινεται να ασχολιθω και αλλο! 4) και τι εχει δηλαδη το St. Anger? επιδη δεν εχει solo κιθαρα μεσα? που απο heavy πηγανε σε κατι πιο σκληρο? που κατυαφεραν επιτελους να δουλεψουν ολοι μαζι σαν ισοι? 5) ποτε μα ποτε να μην κατακρινεις ενα συγκροτιμα απο ενα dvd που ειδες καποια στιγμη και νομιζεις οτι γνωρισες τους Metallica! Αρα: "φιλαρακι...εχεις πλεον επισημα αποτυχει σαν οπαδος των Metallica απο την στιγμη που σημαινουν πολλα για σενα (οπως λες παντα) και τους κατακρινεις ετσι (συμφωνα με αυτα που λες ΠΑΝΤΑ)! So... ποιος λεει μ@@@@ς....???????
    Vangelis86
    10.10.2005, 23:33
    Οι metallica βγαζουν τα μαλιοκεφαλα τους και εσεις καθεστε και συζητατε αν ξεπεσαν η οχι.<<Μαγκες>> ειναι, ακολουθησαν τη μοδα.Σου λεει τι πουλαει τωρα, nu? Nu θα παιξουμε.Και ρεει αφθονο το χρημα.Σαν μουσικη δεν νομιζω οτι εχουν να προσφερουν τιποτα, υπαρχουν καλυτερα συγκροτηματα στο χωρο τους.Το οπαδιλικι ειναι κακο πραγμα και καλο ειναι να σκεφτομαστε αντικειμενικα.
    zw
    13.10.2005, 20:20
    Εγω πιστευω οτι ολο τον ρυθμο στους metallika τον δινει ο kirk hammet
    και οτι αμα φηγει,οτι ειναι που πραγματικα θα καταρευσει το συγκροτημα.
    επισις πιστευω οτι δεν γινετε ενας τοσο καλος ντραμερ οπως o lars ultrich
    να παιζει σαν να βαραει κονσερβοκουτια απο την μια στιγμη στην αλλη.

    zw


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zw στις 13-10-2005 20:22 ]
    zw
    13.10.2005, 20:36
    Εμενα μ'αρεσουν πολυ οι metallika αλλα με χαλασε πολυ το τελευταιο
    τους αλμπουμ οι κιθαρες ηταν χαλια ακουστικα και το ντραμς ηταν καπως
    αλλα ασχετα με το αλμπουμ παραμενουν για μενα πρωτοι με το the unforgiven.
    nikostheater
    14.10.2005, 23:07
    Δεν εχω ασχοληθει με τα ενδοτερα του συγκροτηματος,αλλα απο οτι λενε χρειαστηκαν ψυχολογους για να συνεχισουν και να γραψουν το τελευταιο αλμπουμ..Οφειλω να πω οτι ενα συγκροτημα που φτανει τοσο χαμηλα,παυει να ειναι συγκροτημα,ειναι επιχειρηση.Και ειναι κριμα,γιατι με το ομωνυμο αλμπουμ τους εφεραν κοσμο τοσο στο rock οσο και στον ευρυτερο χωρο του heavy metal.
    Nekros
    15.10.2005, 11:46
    ρε παιδια δειτε και λιγο τα πραγματα απο την αντικειμενικη τιυς πλευρα! καταρχην η metallica δεν παιζουν και ουτε προκειτε να παιξουν ποτε τους "nu"! οσο για το τελευταιο τους album St. Anger που πιστευω οτι ειναι πολυ καλο (ναι μεν δεν ειναι σαν τα αλλα album αλλα δεν ειναι και μ@λ@κι@) τα παλικαρια απλα προσπαθησαν να βγαλουν εξω τον ηχο που εχουν σε ενα "γκαραζ"! δηλαδη κατι αυθεντικο περα απο τα φιλτραρισματα του ηχου! Οταν παιζω με τους κολιτους μου τα ντραμς ας πουμε (μια και θιχτηκαν) ακουγονται λες και βαραμε καδους! οσο για τον Hammet αυτο πιστευω και εγω! ολοι η metallica ειναι μονο 2 ατομα: Hammet & ultrich!!!!!
    Ania
    29.10.2005, 10:33
    egw latrepsa tous metallica otan epaize k o cliff...ton thewrw terastia morfi!apo'kei k pera oi metallica xasane tin mpala...xasane tin ousia!krima...itan mia apo tis megaliteres mpantes...tha eprepe omws na stamatisoun pro pollou otan akoma vriskontousan sto aapogeio tis karieras tous...symfwnw vevaia oti oi metallica einai o hammet k o ulprich...kapote omws ta pragmata itan alliws...voithaei poli k h tainia gia na katalavei kaneis to mpaxalo pou epikratei metaksi twn melwn...
    nikostheater
    16.12.2005, 20:31
    Νεκρε,το St.Anger δεν ηταν απλα ενας κακος δισκος που σχεδον καθε συγκροτημα στην καριερα του εχει βγαλει.ΑΝ ηταν ετσι δεν θα υπηρχε προβλημα..το προβλημα ειναι οτι ο δισκος ειναι χειροτερος απο πατατα..βασικα ο δισκος ειναι προσβολη στους οπαδους τους αλλα και στην ιδια την τεχνη της μουσικης!Τουλαχιστον ας διαλυσουν για να τους θυμομαστε για το ενδοξο παρελθον τους...
    JaNick
    17.12.2005, 10:43
    Παίδες τι κάθεστε και συζητάτε....Οταν ένα συγκρότημα που έφτιαχνε τη μόδα καταντά να ακολουθεί τη μόδα τοτε καποιο πρόβλημα υπάρχει... Το nu κατα τη γνώμη μου είναι απο τη μια πλευρά καλό και απο την άλλη αισχρό... Σε καμοια περίπτωση δεν είναι για τους Metallica. Αν είναι έτσι να βγάλουν το επόμενο τους CD, death αν δουν οτι πουλάει... Τι θα λετε τοτε οτι είναι μάγκες? Τα συγκροτήματα οσο "παλιώνουν" οριμάζουν και σοβαρεύουν (π.χ Iron Maiden), δεν τρέχουν να ικανοποιήσουν τα γούστα των 16χρονων. Οκ? Οποιος πουλάει την ιδεολογία του για το χρήμα ίσως δεν πρεπει να λέγεται μουσικός. Αυτα τα λίγα είχα να πω. Thanks!

    UP THE IRONS!!!
    Anthos
    29.12.2005, 09:31
    Δεν θέλω καν να δω την ταινία...Και να σκεφτεί κανείς ότι ταξιδεύαμε σε Ελλάδα το 90 με χίλια ψέματα στον Στρατό για να τους δούμε...Αλλά να που υπάρχουν fans που νομίζουν ότι το St Anger είναι "πολύ καλό"...Αν πάρουμε την περίοδο μετά το Load ότι έκαναν ήταν μ.......Από μουσικής πλευράς και βάλε και Napster και εγωισμούς κτλ...Whiplash...
    Nekros
    29.12.2005, 11:09
    Ε λοιπόν πρώτη φορά στην ζωή μου βλέπω site που απευθύνετε αποκλειστικά στην μουσική και να απαντούν μέλη που δεν έχουν ιδέα από μουσική! Και γιατί το λέω αυτό? Είναι πολύ απλό: Με πιο δικαίωμα κυρίες και κύριοι κατακρίνετε ένα είδος μουσικής, ένα συγκρότημα ή ένα δίσκο? Μπορεί σε εσάς να μην αρέσει αλλά υπάρχουν άτομα που τους αρέσει (άλλωστε του...Φιλιππάκου.... δεν είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που του αρέσει το St.Anger και δυστιχός για εσάς είναι πάρα πολύ άνθρωποι που ΔΕΝ ακούνε τους Metallica και όμως τους άρεσε το St.Anger)! Τουλάχιστον η metallica δεν καταντήσανε σαν τους Iron Maiden που παρακαλούνε τον Θεό να ακουστεί ένα album τους! και σας πληροφορώ ότι αν οι Metallica κάνουν ένα live οπουδήποτε, ακόμα και στην Ελλάδα θα τρέχετε και εσείς για να τους ακούσετε και όπως πάντα τα γήπεδα θα είναι γεμάτα! Βέβαια τονίζω πως το St.Anger δεν είναι και ο τρελός δίσκος αλλά δεν είναι και χάλια! είναι απλά ένας καλός δίσκος! αυτό που σας ενοχλεί είναι τα αφτιά σας διότι οι metallica παίζουν κάτι διαφορετικό από αυτό που ξέρετε ότι παίζουν...
    JaNick
    29.12.2005, 12:28
    Hey!! Nekre liga logia gia tous Iron Maiden!! Exeis akousei Brave New World, Kai Dance of Death...? Ta CD gamousan kai edernan... Ok? Kai an den eixan tosi epityxia toulaxiston mhnan sto palio kalo sovaro styl tous.... Den ginan Nu h kalhtera No Metal, giati ayto aresei.... Oso gia epityxia koita to teleytaio tous tour na deis kosmo pou mazepse...Ebgalan ena single kai ena DVD pou poulan san freska pswmakia... Na mhn anaferthw sto asteri pou tous ekanan sto holywood, to opoio alloi to koitan me thleskopio....! Oi antrwpoi einai MOUSIKOI me olh tin symasia ths lekshs...! Alla to topic den einai gia tous Maiden... To oti den mas aresei ena styl mousikhs den symainei oti den kseroume apo mousiki....

    Ayta!!

    Kalh Xronia
    iris-the-black
    29.12.2005, 13:12
    Συμφωνώ νικ φιλάκια καλή χρονιά σε όλους και μη μαλώνετε άγρια για τέτοια θέματα απλώς ανταλλάξτε απόψεις
    Anthos
    30.12.2005, 10:17
    >>Ε λοιπόν πρώτη φορά στην ζωή μου βλέπω site που απευθύνετε αποκλειστικά στην μουσική και να απαντούν μέλη που δεν έχουν ιδέα από μουσική!>>

    Καλά ρε Νεκρέ...εμείς που ακούγαμε Metallica από το Kill 'em all και τρέχαμε να δούμε τους Metallica δεν έχουμε ιδέα??? Εμείς που φορούσαμε τις φανελίτσες και τα ολόμαυρα με τους τότε θεούς και μας έβλεπαν παράξενα πριν 15-16 χρόνια, είμαστε ανίδεοι από μουσική?? Κάπως παράδοξη η σκέψη σου...Αν σε κάποια φάση αντιληφθήκαμε ότι οι Metallica έκαναν ΤΙΣ μαλακίες αυτό μας κάνει ανίδεους? Το αντίθετο θα έλεγα. Όταν είσαι φανατικός με ένα τέτοιο συγκρότημα και μετά έχεις την άποψη ότι τα θαλάσσωσαν και δεν φοβάσαι να τους κατακρίνεις, αυτό δεν είναι ανιδεότητα.

    >>και δυστιχός για εσάς είναι πάρα πολύ άνθρωποι που ΔΕΝ ακούνε τους Metallica και όμως τους άρεσε το St.Anger>>

    Αυτό λέει πολλά φίλε αν δεν το κατάλαβες...Αυτή ήταν η προσπάθεια τους. Να τους ακούσουνε άνθρωποι που δεν άκουγαν και εκέι έχασαν το παιχνίδι με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥς δικούς τους οπαδούς.

    >>αυτό που σας ενοχλεί είναι τα αφτιά σας διότι οι metallica παίζουν κάτι διαφορετικό από αυτό που ξέρετε ότι παίζουν...>>

    Αυτό δεν είναι τώρα που το έκαναν φίλε. Αν παρακολουθούσες την όλη πορεία των Metallica από την αρχή, αυτό το διαφορετικό το έπραξαν κατά το ήμισυ με το Black Album και το τελείωσαν με το Load. Και τους ακολουθήσαμε μέχρι εκεί. Εμείς οι ανίδεοι...

    Και μην ξεχάσουμε το κερασάκι...

    Στο πρώτο σου post έγραψες...
    >>οσο για το τελευταιο τους album St. Anger που πιστευω οτι ειναι πολυ καλο>>

    και στο τελευταίο έγραψες...
    >>αλλά δεν είναι και χάλια! είναι απλά ένας καλός δίσκος>>

    Τελικά το βρίσκεις "πολύ καλό" ή "απλά ένας καλός δίσκος"

    Καλή Χρονιά...