ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.840 μέλη

    Να ξεκινήσω πιάνο ή αρμόνιο;

    airflow
    11.10.2005, 16:21
    Είμαι 19,5 και αποφάσισα να ξεκινήσω κάποιο μουσικό όργανο.Eπειδή πάντα μου άρεσαν τα πληκτροφόρα,σκεφτομαί κάτι μεταξύ πιάνου και αρμόνιου.Έχω όμως κάποιους προβληματισμούς πριν πάρω την τελική απόφαση.Καταρχάς γνωρίζω τις απαιτήσεις που έχει το πιάνο και τα πολλά χρόνια που χρειάζονται για να θεωρηθείς ότι παίζεις καλά.Δεν είμαι ούτε ανυπόμονος,ούτε έχω την ψευδαίσθηση ότι θα γίνω σε 1-2 χρόνια ο μεγάλος βιρτουόζος.Αλλά όσο να 'ναι,θέλω να βλέπω τον εαυτό μου να προοδεύει με τον καιρό και να έχω την ικανοποίηση ότι κάτι κάνω.Διάβασα κάπου εδώ ότι για να παίξεις καλά πιανό μπορεί και να περάσουν 5-6 χρόνια,ενώ αρμόνιο 1-2.Βέβαια αυτά δεν είναι και απόλυτα νούμερα.¶λλος μπορεί τόσο κι άλλος τόσο.Επιπλέον το πιάνο όσο και να μου αρέσει σαν μουσικό όργανο,στο σπίτι μου δεν υπάρχει κι έτσι η επαφή μου μαζί του θα περιορίζεται στη 1 ώρα την εβδομάδα.Αντίθετα αν αποφασίσω να μάθω αρμόνιο,αν δώ οτι με τραβάει και μπορώ να συνεχίσω,θα αγοράσω ένα και θα εξασκούμαι και στο σπίτι.Υπάρχει όμως και κάτι ακόμα.Με ενδιαφέρει για το μακρινό μέλλον να συνθέτω δικά μου τραγούδια.Εκεί βέβαια ξέρω ότι το πιάνο είναι το όργανο που ενδείκτειται.Βρίσκομαι λοιπόν σε αυτό το μικρό δίλημμα σκεπτόμενος όλα αυτά.Με δεδόμενη την ηλικία μου(όσο να 'ναι δεν ξεκινάω στα 6 αλλά στα 20 σχεδόν) και όλα αυτά που γράφω πιο πάνω,θα ήθελα να ακούσω και μια δεύτερη γνώμη.Ξέρω ότι η τελική απόφαση είναι δική μου κι ότι όποιος πραγματικά θέλει να κάνει κάτι,το καταφέρνει,απλά θα ήθελα να διαβάσω και μια άποψη κάποιου γνώστη γύρω απο τα πληκτροφόρα,άσχετα απο το τι εγώ τελικά θα αποφασίσω.
    Ελπίζω να μην σας κούρασα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 13-10-2005 02:00 ]
    frufru
    11.10.2005, 16:29
    ......ΠΙΑΝΟ...!!!!!!!!!

    airflow
    11.10.2005, 16:37
    Δεν πιστεύεις ότι θα δυσκολευτώ να μάθω δεδομένου ότι ειναι πλέον 20 και θα κάνω σε κάποιο ωδείο μόνο για 1 ώρα τη βδομάδα;Δεν θα έχω ούτε καν τη δυνατότητα να κάνω κάποια εξάσκηση και στο σπίτι.
    Vanos
    11.10.2005, 16:47
    Εξαρταται τί θέλεις:
    Το πιάνο στο συνιστώ αν σε ενδιαφέρει μεταξύ των άλλων μουσικών ειδών και η κλασσική.
    Διαφορετικά προτείνω το αρμόνιο μιας και η σπουδή του είναι πιο απλή και λιγότερο απαιτητική.

    Φυσικά αν μάθεις αρμόνιο μπορείς να παίξεις και πιάνο αρκετά ικανοποιητικά.

    "Εξαρτάται μου λες, εξαρτάται..."
    frufru
    11.10.2005, 16:54
    Koιτα ισως δυσκολευτεις λιγο περισσοτερο με το πιανο αλλα αν πραγματικα σε ενδιαφερει η μουσικη σε σχεση με το αρμονιο το πιανο μπορει να σου δωσει πολυ περισσοτερα πραγματα.
    Και νομιζω πως μαλλον το αντιθετο ισχυει δλδ αν μαθεις πιανο το αρμονιο μετα δεν ειναι τιποτα.
    Το πιανο θα σε κανει να κρατηθεις στη μουσικη γιατι θα νοιωθεις οτι εχει να σου δωσει.

    Αν θελεις να μαθεις να ''γρατσουνας'' ενα αρμονιο (κι αυτο δεν ειναι κατ'αναγκη κακο) μπορω να σου δειξω και εγω...

    Got me?


    airflow
    11.10.2005, 16:56
    Quote:

    Το μέλος Vanos στις 11-10-2005 στις 16:47 έγραψε:

    Εξαρταται τί θέλεις:
    Το πιάνο στο συνιστώ αν σε ενδιαφέρει μεταξύ των άλλων μουσικών ειδών και η κλασσική.
    Διαφορετικά προτείνω το αρμόνιο μιας και η σπουδή του είναι πιο απλή και λιγότερο απαιτητική.

    Φυσικά αν μάθεις αρμόνιο μπορείς να παίξεις και πιάνο αρκετά ικανοποιητικά.

    "Εξαρτάται μου λες, εξαρτάται..."




    Και πάνω σε αυτό που λέω ότι θα με ενδιέφερε και στο μέλλον να γράψω δικά μου τραγούδια?(με μελωδίες που σκαρώνω στο μυαλό μου,όπως κάνω και τώρα χωρίς όμως να ξέρω να τις παίζω σε κάποιο όργανο).Εκεί π.χ θα μου πρότεινες πιάνο ή μπορείς να συνθέσεις απλές μελωδίες και στο αρμόνιο?
    airflow
    11.10.2005, 17:01
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 11-10-2005 στις 16:54 έγραψε:

    Koιτα ισως δυσκολευτεις λιγο περισσοτερο με το πιανο αλλα αν πραγματικα σε ενδιαφερει η μουσικη σε σχεση με το αρμονιο το πιανο μπορει να σου δωσει πολυ περισσοτερα πραγματα.
    Και νομιζω πως μαλλον το αντιθετο ισχυει δλδ αν μαθεις πιανο το αρμονιο μετα δεν ειναι τιποτα.
    Το πιανο θα σε κανει να κρατηθεις στη μουσικη γιατι θα νοιωθεις οτι εχει να σου δωσει.

    Αν θελεις να μαθεις να ''γρατσουνας'' ενα αρμονιο (κι αυτο δεν ειναι κατ'αναγκη κακο) μπορω να σου δειξω και εγω...

    Got me?





    ΄
    Κατάλαβα τι θες να μου πείς αλλά εκεί έγκειται ο προβληματισμός μου.Κατά πόσο μπορώ να μάθω πιάνο με μια μόνο ώρα μελέτης την εβδομάδα υπό συνθήκες ωδείου?Εκεί δεν θα νιώσω ότι "γρατσουνάω" ένα πιάνο?Και είναι και κρίμα,αλλά και ιεροσυλία για το συγκεκριμένο μουσικό όργανο.Δεν ξέρω,δεν γνωρίζω κι όλας πως προχωράνε τα μαθήματα και τι κάνεις κάθε φορά μέσα σε αυτή τη μια ώρα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 11-10-2005 17:03 ]
    frufru
    11.10.2005, 17:13
    ''ιεροσυλια για ενα οργανο''....... μου φαινεται λιγο ακυρη φραση..
    Ας πουμε ιεροσυλια για ενα σαντουιτς αν δε το φας ολο?
    Αν αγαπας την μουσικη δεν υπαρχει ιεροσυλια.
    Εγω επιμενω παντως οτι ακομα και για να γρατσουνας πως να το κανουμε εχει διαφορα να γρατσουνας ενα πιανο...
    Και πιστευω οτι αν ασχοληθεις με το πιανο σιγα σιγα θα δεις απο μονος σου οτι δεν θα αρκεστεις στη 1 ωρα εξασκηση στο ωδειο.......

    airflow
    11.10.2005, 17:21
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 11-10-2005 στις 17:13 έγραψε:

    Και πιστευω οτι αν ασχοληθεις με το πιανο σιγα σιγα θα δεις απο μονος σου οτι δεν θα αρκεστεις στη 1 ωρα εξασκηση στο ωδειο.......





    Μα αυτό λέω κι εγώ.Ότι δεν θ'αρκεστώ μόνο στη μια ώρα.Απο κει και πέρα τι κάνω απο τη στιγμή που στο σπίτι δεν υπάρχει πιάνο και τα ωδεία σου κάνουν μόνο μια φορά τη βδομάδα μάθημα?
    Vanos
    11.10.2005, 17:28
    Αν σε ενδιαφέρει η σύνθεση airflow νομίζω πως είναι περίπου τα ίδια πιάνο και αρμόνιο.
    Απλώς το πιάνο προσφέρει περισσότερα εκφραστικά μέσα. Δηλαδή πατώντας τα πλήκτρα του πιάνου με διαφορετικούς τρόπους αποδίδεται και διαφορετικός ήχος. Τούτο επιτυγχάνεται και με αρμόνιο αλλά σε μικρότερο βαθμό.

    Κατά την άποψή μου, καλύπτεσαι γενικώς για τα σημερινά δεδομένα από το αρμόνιο.

    Ωστόσο συνήθως απαιτείται κάποια δεξιοτεχνία προκειμένου να μπορείς αποτυπώσεις με ακρίβεια τη μουσική σου σκέψη/έμπνευση.


    frufru
    11.10.2005, 17:28
    Quote:

    Το μέλος airflow στις 11-10-2005 στις 17:21 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος frufru στις 11-10-2005 στις 17:13 έγραψε:
    [i]
    Και πιστευω οτι αν ασχοληθεις με το πιανο σιγα σιγα θα δεις απο μονος σου οτι δεν θα αρκεστεις στη 1 ωρα εξασκηση στο ωδειο.......





    Μα αυτό λέω κι εγώ.Ότι δεν θ'αρκεστώ μόνο στη μια ώρα.Απο κει και πέρα τι κάνω απο τη στιγμή που στο σπίτι δεν υπάρχει πιάνο και τα ωδεία σου κάνουν μόνο μια φορά τη βδομάδα μάθημα?

    [/I]



    Απο οτι γνωριζω σχεδον ολα τα ωδεια εχουν μια αιθουσα με πιανο που ειτε μπορεις οποτε θελεις να πας να εξασκηθεις ειτε αφου κλεισεις 1-2 ωρες δικες σου (αν υπαρχει μεγαλη ζητηση)
    Εγω παντως επιμενω....
    airflow
    11.10.2005, 17:39
    Quote:

    Το μέλος Vanos στις 11-10-2005 στις 17:28 έγραψε:



    Ωστόσο συνήθως απαιτείται κάποια δεξιοτεχνία προκειμένου να μπορείς αποτυπώσεις με ακρίβεια τη μουσική σου σκέψη/έμπνευση.






    .....που αυτό σημαίνει.....

    Εσύ πιάνο παίζεις?Εντελώς πληροφοριακά ρωτάω!
    Vanos
    11.10.2005, 18:09
    Αυτό σημαίνει ότι μπορεί π.χ. να έχεις μια μελωδία και κάποιες αρμονίες στο μυαλό σου αλλά αν δεν έχεις την ανάλογη δεξιοτεχνία στο πιάνο/αρμόνιο δε θα μπορέσεις να την παίξεις και να την ακούσεις.

    Είναι σα να έχεις ιδέα στο μυαλό σου αλλά να μην ξέρεις τις λέξεις να την εκφράσεις.
    Εγώ παίζω πιάνο μιας και με ρώτησες
    airflow
    11.10.2005, 18:26
    Quote:

    Το μέλος Vanos στις 11-10-2005 στις 18:09 έγραψε:

    Αυτό σημαίνει ότι μπορεί π.χ. να έχεις μια μελωδία και κάποιες αρμονίες στο μυαλό σου αλλά αν δεν έχεις την ανάλογη δεξιοτεχνία στο πιάνο/αρμόνιο δε θα μπορέσεις να την παίξεις και να την ακούσεις.

    Είναι σα να έχεις ιδέα στο μυαλό σου αλλά να μην ξέρεις τις λέξεις να την εκφράσεις.
    Εγώ παίζω πιάνο μιας και με ρώτησες




    Αυτό ισχύει για όλες τις τέχνες.

    Σκέφτομαι να γραφτώ σε ένα συγκεκριμένο ωδείο.Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι ότι διαφημίζουν σε αυτό "ταχήρυθμα μαθήματα ενηλίκων για πιάνο και αρμόνιο.Μάθετε σε λίγους μήνες να παίζετε γνωστά ξένα και ελληνικά κομμάτια.διάρκεια σπουδών 18 μήνες".
    Αυτό μου φαίνεται λίγο σαν,"ελάτε να μάθετε στα τυφλά να παίζετε τραγούδια στο πιάνο.".Δεν είναι όμως αυτή η σκέψη μου όταν λέω ότι θέλω να μάθω μουσική.Θέλω να μάθω γενικότερα ένα μουσικό όργανο και τη φιλοσοφία του και όχι απλά πως να παίζω 5-10 τραγουδάκια,χώρις ουσιαστικά να μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.Σαν να μου λένε δηλαδή ότι θα μάθει κάποιος να ζωγραφίζει γνωστούς πίνακες,χρωματίζοντας απλά το περίγραμμα μιας εικόνας με μπογιές,όπως κάνουν τα μικρά παιδιά.Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω θα με ενδιέφερε η άποψη σου.
    Vanos
    11.10.2005, 18:57
    Μπορείς να το δοκιμάσεις. Δεν είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα, ωστόσο. Αν έχεις γνωστούς που ξέρουν για το συγκεκριμένο πρόγραμμα του συγκεκριμένου ωδείου, τότε ζήτα τη γνώμη τους.

    Προσωπικά θα απέφευγα να πάω σε ωδείο που δε μου το έχει προτείνει κανείς.

    Μην ξεχνάς πως χρειάζεται και η δική σου ενασχόληση με το μουσικό όργανο που θα επιλέξεις, πέρα από τις ώρες μελέτης που θα αφιερώσεις για το διάβασμα που απαιτεί το ωδείο.
    airflow
    11.10.2005, 19:04
    Quote:

    Το μέλος Vanos στις 11-10-2005 στις 18:57 έγραψε:



    Προσωπικά θα απέφευγα να πάω σε ωδείο που δε μου το έχει προτείνει κανείς.

    Μην ξεχνάς πως χρειάζεται και η δική σου ενασχόληση με το μουσικό όργανο που θα επιλέξεις, πέρα από τις ώρες μελέτης που θα αφιερώσεις για το διάβασμα που απαιτεί το ωδείο.




    Πρόκειται για γνωστή "αλυσίδα"(αν μπορούμε να το πούμε έτσι).Το καλύτερο μου θα ήταν δάσκαλος σε ιδιαίτερο αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να βρώ και μάλιστα στην περιοχή μου(Πειραιάς).
    Στο δεύτερο που γράφεις,αυτός είναι και ο λόγος που δυσκολεύομαι να επιλέξω πιάνο.Αρμόνιο ανά πάσα στιγμή μπορώ να αποκτήσω και στο σπίτι και να ασχοληθώ και παραπάνω μόνος μου.
    Vanos
    11.10.2005, 19:30
    Δοκίμασε το αρμόνιο τότε!
    Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να μελετάς ανά πάσα ώρα.

    Αν δεν έχεις κάτι άλλον υπόψιν σου τότε πήγαινε στο ωδείο που μου έγραψες!

    Σου εύχομαι καλή αρχή και για ό,τι άλλο θες είμαι στη διάθεσή σου!
    airflow
    11.10.2005, 19:43
    Σ'ευχαριστώ πολύ!!!!!Να 'σαι καλά!
    piterpiano
    12.10.2005, 03:41
    φιλε airflow επειδη παιζω και τα 2 οργανα επετρεωε μου να σου πω την γνωμη μου.

    εγω ειμαι 21 και ξεκινησα στα 8 με κλασσικο πιανο, ΑΛΛΑ εκανα την μεγιστη μ@#$!κια και μελεταγα για 5 χρονια σε αρμονιο.(μεγαλο εγκλημα οι σονατες σε yamaha psr-240).καταρχην για κλασσικο δεν με χωραγε το κλαβιε(61 πληκτρα ενω το πιανοπ εχει 88).Οποτε αν θες κλασσικο εννοειται πιανο εκτος αν εισαι οικονομικως στενος οποτε και ενα βαρυκεντρισμενο 88αρι η μια κλαβινοβα σε βολεουν μια χαρα χωρις να χανεις την αισθηση του πιανου.

    ΤΩΡΑ,αν θες να παιξεις λαικα(ακορντεον,βιολοειδη) η ροκιες(Organs,strings) κλπ δεν υπαρχει αναγκη για πιανο αλλα για ενα καλο αρμονιο(ειτε με ρυθμους ειτε οχι) σιγουρα.Οσο για την συνθεση μαλλον θα σε βολευε αρμονιο γιατι με τους διαφορετικους ηχους που εχει σου ερχεται σχετικα ευκολοτερα η εμπνευση!

    καλη τυχη κ ρωτα τις αποριες σου!!!!
    airflow
    12.10.2005, 19:31
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 12-10-2005 στις 03:41 έγραψε:

    φιλε airflow επειδη παιζω και τα 2 οργανα επετρεωε μου να σου πω την γνωμη μου.

    εγω ειμαι 21 και ξεκινησα στα 8 με κλασσικο πιανο, ΑΛΛΑ εκανα την μεγιστη μ@#$!κια και μελεταγα για 5 χρονια σε αρμονιο.(μεγαλο εγκλημα οι σονατες σε yamaha psr-240).καταρχην για κλασσικο δεν με χωραγε το κλαβιε(61 πληκτρα ενω το πιανοπ εχει 88).Οποτε αν θες κλασσικο εννοειται πιανο εκτος αν εισαι οικονομικως στενος οποτε και ενα βαρυκεντρισμενο 88αρι η μια κλαβινοβα σε βολεουν μια χαρα χωρις να χανεις την αισθηση του πιανου.

    ΤΩΡΑ,αν θες να παιξεις λαικα(ακορντεον,βιολοειδη) η ροκιες(Organs,strings) κλπ δεν υπαρχει αναγκη για πιανο αλλα για ενα καλο αρμονιο(ειτε με ρυθμους ειτε οχι) σιγουρα.Οσο για την συνθεση μαλλον θα σε βολευε αρμονιο γιατι με τους διαφορετικους ηχους που εχει σου ερχεται σχετικα ευκολοτερα η εμπνευση!

    καλη τυχη κ ρωτα τις αποριες σου!!!!




    Αρκεί να σου πω ότι με ενδιαφέρει η σύγχρονη μουσική(λαϊκά,έντεχνα,ποπ,ροκ)για να καταλάβεις το λόγο που τελικά επιλέγω το αρμόνιο.Ο προβληματισμός μου πλέον έγκειται στο ωδείο που θέλω να γραφτώ.Αν σου είναι εύκολο διάβασε το παρακάτω μήνυμα που το είχα γράψει πιο πάνω και πες μου κι εσύ τη γνώμη σου αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό.Σ'ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες.


    "Σκέφτομαι να γραφτώ σε ένα συγκεκριμένο ωδείο.Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι ότι διαφημίζουν σε αυτό "ταχήρυθμα μαθήματα ενηλίκων για πιάνο και αρμόνιο.Μάθετε σε λίγους μήνες να παίζετε γνωστά ξένα και ελληνικά κομμάτια.διάρκεια σπουδών 18 μήνες".
    Αυτό μου φαίνεται λίγο σαν,"ελάτε να μάθετε στα τυφλά να παίζετε τραγούδια στο πιάνο.".Δεν είναι όμως αυτή η σκέψη μου όταν λέω ότι θέλω να μάθω μουσική.Θέλω να μάθω γενικότερα ένα μουσικό όργανο και τη φιλοσοφία του και όχι απλά πως να παίζω 5-10 τραγουδάκια,χώρις ουσιαστικά να μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.Σαν να μου λένε δηλαδή ότι θα μάθει κάποιος να ζωγραφίζει γνωστούς πίνακες,χρωματίζοντας απλά το περίγραμμα μιας εικόνας με μπογιές,όπως κάνουν τα μικρά παιδιά.Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω θα με ενδιέφερε η άποψη σου."