ελληνική μουσική
    400 online   ·  210.819 μέλη

    Να ξεκινήσω πιάνο ή αρμόνιο;

    piterpiano
    13.10.2005, 02:08
    sorry δεν ειχα δει αυτο το post.οπως κ εσυ λες,καταλαβαινεις οτι κατι βρωμαει γενικα με την ταχυρρυθμη εκπαιδευση!για αυτα που θελεις παντως πιστευω οτι εκει πρεπει να σου διδαξουν βασικη θεωρια,οποσδηποτε αναγνωση πενταγραμμου,συγχορδιες+και να μην βασιστεις οτι εκει θα σου τα μαθουν ολα(αν ειναι δυνατον σε 18 μηνες!!!).το παν ειναι να στρωθεις μονος σου εφοσον σου δοθουν οι σωστες βασεις και να ακους πολλα τραγουδια..πιστευω να βοηθησα ελαφρως.


    Υ.Γ.:αν αποφασισεις να ασχοληθεις και με λαικα καλο ειναι να αγορασεις ενα βιβλιο με λαικουσ δρομους οι οποιοι δεν ειναι κ λιγοι..
    airflow
    13.10.2005, 03:50
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 13-10-2005 στις 02:08 έγραψε:

    sorry δεν ειχα δει αυτο το post.οπως κ εσυ λες,καταλαβαινεις οτι κατι βρωμαει γενικα με την ταχυρρυθμη εκπαιδευση!για αυτα που θελεις παντως πιστευω οτι εκει πρεπει να σου διδαξουν βασικη θεωρια,οποσδηποτε αναγνωση πενταγραμμου,συγχορδιες+και να μην βασιστεις οτι εκει θα σου τα μαθουν ολα(αν ειναι δυνατον σε 18 μηνες!!!).το παν ειναι να στρωθεις μονος σου εφοσον σου δοθουν οι σωστες βασεις και να ακους πολλα τραγουδια..πιστευω να βοηθησα ελαφρως.


    Υ.Γ.:αν αποφασισεις να ασχοληθεις και με λαικα καλο ειναι να αγορασεις ενα βιβλιο με λαικουσ δρομους οι οποιοι δεν ειναι κ λιγοι..




    Mακάρι να είναι έτσι όπως τα λες.Σίγουρα δεν έχω σκοπό να μείνω μόνο στους 18 μήνες.Θα επιδιώξω να συνεχίσω ακόμη και μόνος μου αν χρειαστεί.Αύριο θα περάσω απο το ωδείο για πληροφορίες.Θα επιστρέψω με νεότερα!
    airflow
    18.10.2005, 00:13
    Γράφτηκα σήμερα σε ωδείο της περιοχής μου για αρμόνιο.Το μάθημα θα είναι ιδιαίτερο.Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Είμαι πολύ χαρούμενος που επιτέλους θα ασχοληθώ με κάτι που το θέλω χρόνια. Κερνάω μπυρίτσες!
    iris-the-black
    18.10.2005, 15:40
    Kalh arxh airflow!Have fun!
    NazeLee
    07.01.2006, 00:38
    Να πω και γω κάτι? Εγώ προσωπικά προτιμώ το πιάνο. Έμαθα πιάνο και το αρμόνιο δε με καλύπτει. Άλλο πράγμα-θα μου πεις! Το πιάνο όμως θα σου δώσει άλλη αίσθηση-μπορείς να βγάλεις έκφραση εκεί, κάτι που θα σε παρακινεί από μόνο του να παίζεις, ίσως και να συθέτεις. Ακόμα και μόνο για την τρέλα σου να το κάνεις, για τις βραδυές που η ΤV έχει Κοκκίνου ή που σου την έσπασε η πεθερά-έχεις κάπου να ξεσπάσεις! Το αρμόνιο όσο και να χτυπηθείς το πολύ πολύ να το σπάσεις (εκτός κι αν σε καλύπτει αυτό το ξέσπασμα). Το σε πόσο καιρό θα μάθεις ικανοποιητικό πιάνο, νομίζω εξαρτάται κι απο σένα. Και τα λέω όλα αυτά έχοντας ήδη μια λύση... Να ξεκινήσεις μαθήματα πιάνου, και αν δείς ότι θα συνεχίσεις, να πας να αγοράσεις ένα ηλεκτρικό πιάνο/κλαβινόβα (ίσως ρωτήσεις κάποιον που να ξέρει καλύτερα). Δεν είναι το καλύτερο για τεχνική, όμως νομίζω δεν ενδιαφέρεσαι να γίνεις Σγούρος. Φυσικά είναι πολύ καλύτερο από το να διδάσκεσαι πιάνο και να διαβάζειες σε αρμόνιο (το οποίο κατά τη γνώμη μου AN δεν είναι αδύνατο, απαγορεύεται δια ροπάλου). Ο ήχος του ηλεκτρικού πιάνου μοιάζει με κανονικού πιάνου και επίσης μπορείς να παίξεις πιο piano ή forte ή οτιδήποτε-να καθορίσεις δηλ εσύ την ένταση και τον ήχο που θα βγάλεις, σχεδόν όπως στο κανονικό πιάνο.
    Αυτά είναι τα καλά νέα. Τώρα που σε έπεισα τα άσχημα τα αφήνω για το τέλος.... Εχμ..αυτή η λύση θα σου κοστίσει λιγάκι παραπάνω...

    P.S. Aν είπα κάτι που δε στέκει-διορθώστε με παρακαλώ!!
    NazeLee
    07.01.2006, 00:39
    Φτουυ! Εμ δε διαβάζω και γω πιο πριν!
    Marial
    07.01.2006, 01:03
    Θα σου μιλήσω καθαρά από τη δική μου εμπειρία, αν και η απόφαση μετά θα είναι δική σου όπως είπες! Εγώ ξεκίνησα σε μικρή ηλικία αρμόνιο, γιατί δεν ήξερα αν θα ήθελα στη συνέχεια να ασχοληθώ περισσότερο με τη μουσική, και για να μη μου μείνει στο τέλος το πιάνο πήρα αρμόνιο. Τελείωσα το αρμονιο, πήρα το πτυχίο και στην πορεία αποφάσισα ότι θα συνεχίσω και ξεκίνησα μαθήματα πιάνου.Η δυσκολία που συνάντησα ήταν στον χειρισμό του αριστερού μου χεριού. Ενώ το δεξί ήταν τέλειο τεχνικά και μπορούσε να ανταπεξέλθει σε γρήγορες ταχύτητες το αριστερό υστερούσε. Και ο λόγος: στο πιάνο παίζεις νότες και με τα δύο χέρια ενώ στο αρμόνιο πατάς μόνο συγχορδίες. Όσον αφορά στη βαρύτητα των πλήκτρων δε βρήκα δυσκολία (αν και τα πλήκτρα του πιάνου είναι βαριά) το αντίθετο μάλιστα, το αρμόνιο με βοήθησε να έχω πιο απαλό ήχο και τα χέρια μου να μη πέφτουν ξηρά πάνω στο πιάνο. Το κακό είναι ότι, ενώ ξεκίνησα τα ταχύρυθμα μαθήματα πιάνου, εφόσων είχα περισσότερες από τις βασικές γνώσεις, αργότερα έπρεπε να ακολουθήσω το κανονικό πρόγραμμα εκμάθησης πιάνου, με αποτέλεσμα το δεξί μου χέρι να χάσει μεγάλο μέρος της τεχνικής του. Θα πρέπει επομένως να ρωτήσεις όταν λένε "ταχύρυθμα μαθήματα για ενήλικες" αν εννοούν μόνο για τις βασικές γνώσεις!

    Όντως τα μαθήματα αρμονίου είναι πιο σύντομα σε διάρκεια. Μέσα σε 3 χρόνια αποκτάς βασικότατες γνώσεις και μεγάλη ευχαίρεια στο χειρισμό του οργάνου, πράγμα που θα σε βοηθήσει να μπείς γρήγορα στη σύνθεση. Θα σου συνιστούσα παράλληλα με το όργανο να κάνεις και κάποια μαθήματα θεωρητικών αν και κάποια στοιχεία θεωρίας συμπεριλαμβάνονται στη διδασκαλία του οργάνου.

    Αν τώρα θες να ξεκινήσεις για να προχωρήσεις το όργανο μέχρι τέλους (βλέπε πτυχίο-δίπλωμα) και να γίνεις κάποια στιγμή σολίστας και να ασχοληθείς αποκλειστικά με αυτό θα σου συνιστούσα το πιάνο, γιατί όπως είπε και η NazeLee έχει περισσότερες δυνατότητες έκφρασης και δυναμικής. Αν θα ξεκινήσεις για να προχωρήσεις στη σύνθεση μη "κλασσικών" κομματιών όπως π.χ λαϊκό θα σου πρότεινα το αρμόνιο γιατί εκεί έχεις περισσότερες επιλογές ενορχηστρωτικά κλπ.

    Αυτά τα λίγα προς το παρόν! Αν θυμηθώ κάτι να συμπληρώσω στην πορεία θα σε ενημερώσω!!
    airflow
    14.01.2006, 19:25
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.Ειμαι στον τριτο μου μηνα μαθηματων στο ωδειο.Ψαρουκλας ακομη οπως ειναι φυσικο αλλα εχω μεγαλη θεληση να μαθω και σε αυτο βοηθαει κι ο δασκαλος ο οποιος να ειναι καλα που μου δινει ωθηση να θελω να μαθαινω και ετσι μελεταω καθημερινα τις ασκησεις και τα κομματια για το επομενο μαθημα.Ισως να πειτε οτι βιαστηκα(αν και δεν το νιωθω καθολου) αλλα τα Χριστουγεννα αγορασα το πρωτο μου επισημο αρμονιο(Ειχα αλλο ενα στο σπιτι αλλα ηταν ενα αρμονιο casio 20 χρονων του αδελφου μου με μικρα πληκτρα),ενα ΥΑΜΑΗΑ PSR1000.Ειναι το ιδιο με αυτο που μαθαινω και στο ωδειο οποτε με διευκολυνει τρομερα στη μελετη μου.Τα μαθηματα τελικα κινουνται σε κανονικους ρυθμους και οχι ταχυθμα γιατι οπως μου εξηγησε κι ο δασκαλος μου,μπορει το μικρο παιδι να μαθαινει πιο ευκολα απο εμενα που ειμαι 20 αλλα κι εγω λογω ηλικιας μπορω να ειμαι πιο υπευθυνος στο να κανω αυτα που μου ζηταει και μπορω πιο ευκολα να κατανοησω καποια πραγματα που ενα μικρο παιδι θα χρειαζοταν περισσοτερη επεξηγηση.Ετσι μου τα λεει μια φορα,εγω τα καταλαβαινω,τα εφαρμοζω,αν οχι το πιεζουμε λιγο παραπανω και προχωραμε!Φυσικα οσο πιο μικρος μαθαινεις μουσικη τοσο το καλυτερο αλλα λενε επισης οτι ποτε δεν ειναι αργα αν θελεις κατι πολυ.Προτιμησα τελικα το αρμονιο απο το πιανο επειδη δεν με ενδιαφερουν και τοσο οι κλασσικες σπουδες και επισης ειμαι παιδι της τεχνολογιας που αγαπαει τη μουσικη οποτε ο συνδιασμος αυτων των δυο καταληγει στο αρμονιο!Επισης επαιξε σημαντικο ρολο το γεγονος οτι εχει πιο γρηγορη εξελιξη και οτι μπορουσα να αγορασω αμεσα ενα αρμονιο για το σπιτι παρα ενα πιανο.Απο τον Οκτωβριο εχω σκοπο να ξεκινησω και θεωρητικα μαθηματα για να εχω ετσι μια πιο ολοκληρομενη εικονα,γυρω απο τη μουσικη,απο αυτη που θα εχω αν αρκεστω μονο στα μαθηματα του οργανου.
    Brokenchord
    14.01.2006, 23:19
    Φίλε airflow μια μικρή συμβουλή εντελός φιλικά.Δεν είναι ανάγκη να κάνεις παράθεση σε κείμενο της προηγούμενης απάντησης (Είναι ακριβώς απο πάνω !!) είναι κάπος κουραστικό.
    Καλοσήλθες στον μαγικό κόσμο της μουσικής
    airflow
    15.01.2006, 04:27
    Φιλε Brokenchord το καταλαβαινω αυτο που γραφεις,αλλα αν παρατηρουσες πιο καλα θα ειχες αποφυγει τον περιττο σχολιασμο. Η παραθεση αυτη εγινε μια φορα πριν απο 3 ολοκληρους μηνες.




    Να εισαι καλα κι ευχαριστω για το καλωσορισμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 15-01-2006 04:28 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 15-01-2006 04:29 ]