ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Αγορά πρώτης ηλεκτρικής

    Alkias
    19.10.2005, 13:21
    Για σας και πάλη σκέφτομε να αγοράσω μια φτηνή ηλεκτρική για να αρχίσω να μαθένω έχω ηπόψην μου την FENDER SQUIER BULLET STRAT στα 139ευρό έχετε να μου πρωτήνετε κάτι άλλο??
    ViPeR
    19.10.2005, 14:39
    Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να μαζέψεις λίγα παραπάνω χρήματα (γύρω στα 300€) και να πάρεις κάτι σχετικά καλύτερο. Γενικά η πρώτη σου κιθάρα δεν πρέπει να είναι τελείως χάλια γιατί μπορεί να απογοητευτείς και να τα παρατήσεις.
    Dreamtheater
    19.10.2005, 17:52
    Μία πάρα πολυ καλή επιλογή είναι η θυγατρική εταιρλια της Musicman.Παίζει σε 250 ευρό περίπου με πολύ καλή ποιότητα ήχου.Εγώ έχω μία μόνο για on stage guitar και είμαι πολύ ευχαριστημένος .Θα την βρεις στον Ζοζεφ για να την δοκιμάσεις
    antial
    20.10.2005, 09:42
    Θα συμφωνισω με τον Viper.Καλυτερα να μαζεψεις περισοοτερα και να κανεις μια καλυτερη αγορα. Επειδη την επαθα ετσι στα πρωτα μου βηματα στην κιθαρα μην παθεις και εσυ το ιδιο
    dimko
    20.10.2005, 09:49
    Ψάξε τις μάρκες Cort & Harley Benton

    http://www.Thomann.de/thoiw2_index.html
    faltsoo
    20.10.2005, 11:51



    Harley Benton Duke 100 BL, E-Guitar, Mahogany Body withBinding, Maple Neck, Bolt on Neck, Rosewood Fretboard, 22Frets, Sadle width 4,3 - 5,6 cm, 62,8 cm / 24,73" MensurGrover Machines, Wilkinson Tremolo, Chrome Hardware,Color: See trough Blue

    200 E
    SOKRATISKARAVIDAS
    20.10.2005, 12:17
    Οτι κιθαρα και να παρεις,κρατησε και 30 ευρω για να παρεις ενα καλο λεξικο.....θα σου χρειαστει......!!!Σωκρατης (ο σοφος....)
    Alkias
    20.10.2005, 15:02
    Παιδια το πρόβλημα είναι ότι τα λεφτά μου είναι περιορησμένα (16 είμαι και ότι μαζεύω από λεφτά το κάνω με περικοπές) και δεν μπορώ να δόσω παραπάνω.

    Τέλος πάντων έπσαξα στον thoman και βρήκα μιαο κιθάρα που δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι μου έκατσε για δίτε την:
    http://www.Thomann.de/thoiw2_harley_benton_hb-l400cs_gitarre_prodinfo.html
    και σε μαυρο:
    http://www.Thomann.de/thoiw2_harley_benton_hbl400bk_prodinfo.html
    Alkias
    20.10.2005, 15:07
    Πόσο παν τα μεταφορικα για μια τετια κιθαρα? ΑΘήνα παντα

    Α και κατι άλλο πως συνδεεις την ηλεκτρική με τον υπολιγιστη (σηλαδή θες ειδική καρτα είχου; που μπαίνει το βήσμα; θεσ ειδηκα καλόδια; θες ειδικά προγράματα;);;;;;;;

    "So you children of the world, listen to what I say, if you want a better place to live in, spread the words today, show the world that love is still alive, you must be brave, Or you children of today are Children of the grave, yeah!" Black Sabbath/Ozzy O


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Alkias στις 20-10-2005 15:24 ]
    dimko
    20.10.2005, 21:00
    Quote:

    Το μέλος Alkias στις 20-10-2005 στις 15:07 έγραψε:

    Πόσο παν τα μεταφορικα για μια τετια κιθαρα? ΑΘήνα παντα






    O Thomann έχει σταθερά μεταφορικά, 15 ή 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ούτως ή άλλως υποτίθεται ότι πριν την παραγγείλεις θα αλλάξεις mail με την εταιρεία και θα τα διευκρινήσεις όλα τα σχετικά με τιμές και κόστη παραλαβής. Δώσε προσοχή γιατί το λινκ που σου δωσα αναφέρεται σε τιμές για πώληση στην Αγγλία, για εδώ οι τιμές είναι μια ιδέα ψηλότερες. Ρώτα με mail πριν αγοράσεις, και διάβασε και τα faq.

    Quote:

    Το μέλος Alkias στις 20-10-2005 στις 15:07 έγραψε:

    Α και κατι άλλο πως συνδεεις την ηλεκτρική με τον υπολογιστη (σηλαδή θες ειδική καρτα είχου; που μπαίνει το βήσμα; θεσ ειδηκα καλόδια; θες ειδικά προγράματα;);;;;;;;




    Γι αυτό θα ακούσεις άπειρες γνώμες. Υποθέτουμε ότι ήδη διαθέτεις την on board AC97. Μια κάρτα ήχου θα χρειαστείς αν όχι τώρα, οπωσδήποτε στην πορεία. Αυτό που θα συνέστηνα κατ΄αρχήν είναι ένα προενισχυτάκι (pre-amp). Η Behringer έχει κάτι σχετικά καλά για σένα και φθηνά όπως το Tube Utragain MIC200. ¶μα είναι βάλτο κι αυτό στην παραγγελία.

    Προσοχή όμως! Αυτό είναι μόνο για να ακουστεί η κιθάρα αξιοπρεπώς. ( Και χωρίς αυτό ακούγεται αλλά με αδύναμο σήμα) Για ηχογραφήσεις μπαίνουμε σε άλλο trip, και καλά θα είναι να το συζητήσουμε ξεχωριστά.

    Πως να κοπάσει τούτη η τρικυμία
    τα κύματά της με καταζητούνε...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimko στις 20-10-2005 21:02 ]
    Alkias
    21.10.2005, 15:01
    παιδία έχω κάποιες απορίες (μάλον χαζες αλλά τι να κάνω):
    1.Οι les Paul ή Tele ή οι κλασικές ηλεκτρικές εκτός από διαφορά στο σχήμα έχουν και καμια άλλη βασίκή διαφορά;
    2.Έχω ακούσει να λεν για καθαρό και βρόμικο ήχο στις ηλεκτρικές τι είναι το ένα και τι το άλλο;

    Παιδία μην βάλετε τα γέλια αλλά είμαι παντελώς άσχετος και θέλω κάποια βοήθεια.