ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη
    pit_zav
    04.11.2005, 16:01
    για σας εδω και πολλα χρονια ασχολουμε με την μουσικη.αρχισα με μια παλια ρωσικη κλασικη κιθαρα να πεζω ροτωντας αλους που ξεραν να πεζουν.παντα απογοητευομουν που δεν μπορουσα να πεκσω ετσι.απο τοτε εβαλα σκοπο ζωης να μαθω να πεζω και εγο ετσι.και ετσι αρχισε η πορεια μου ,που στην διαρκεια της δοκιμασα πολλα πραγματα οπως δασκαλοι βιβλεια ιντερνετ και σινιδιτοπιισα ενα πραγμα, πως απλα αυτα δεν λειτουργουν σε εμενα.( με τιν πειθαρχεια δεν τα παω καλα)ετσι αρχισα με ολες αυτεσ τις γνωσεις που ειχα αποκτηση (διασπαρτες) να το ψαχνω μονος μου, που με την βοηθεια που μας εχει πρικισει ο θεος αρχισα να σινιδιτοπιο οτι ι μουσικη σαν γνωση ειναι μαθηματικα και σαν εκφραση ειναι ψυχη.τορα εχω καταλιξη να ασχολουμε με κιθαρα (ηλεκτρικη,ακουστικη)μπασο ,αρμονιο,μπουζουκι ,φισαρμονικα,και φωνιτικη (οχι δεν ειμαι καπιταλας) και κατελιξα στο σιμπερασμα πος το καθε οργανο σε βοηθαει με τον τροπο του να μαθεις ποιο ευκολα ενα κομματι τις μουσικης.οσον αφορα την λογικη που αναφερω ενοω πος βρισκοντας ενα σιγκεκριμενο καλουπι σε ενα μουσικο κοματι μπορις να το εφαρμοσις και σε αλλα κοματια με καποια τροποποιηση.και οτι ασπουμε πεζοντας την μελοδια ενος κοματιου
    στο αρμονιο η συνχορδιες που θα το σινοδεβουν τηα προκιπτουν απο τιν νοτα που πεζει τιν ορα που πρεπει να γινει ι αλλαγη της σινχορδιας.(1η 3η 5η)το οποιο γινετε να το καταφερει καποιος και χωρις να ξερει να διαβαζει νοτες,το μονο που χριαζετε να ξερει ειναι την σειρα τον νοτον (ντο ρε μι φα σολ λα σι ντο) και καπια αλλα πραγματακια που θημιζουν πιο πολι μαθηματικα και λιγο αυτακι.εχο αναπτιξη με αλλα λογια μια τεχνικη για οσους θελουν να μαθουν τα πρωτα βηματα της μουσικης με μια πιο ευκολη μεθοδο και οχι απλα τα πρωτα βηματα.γιατι δεν ειναι και λιγο να καταφερεις να πεξης ενα κοματι στο αρμονιο χωρις να χριαζετε να μαθης ολη την αρμονια που θα σοθ παρει χρονια να τιν κατανοισις.δεν θηγω την αρμονια ισα ισα με αυτον τον τροπο σου δινει ελπιδες στο να προχορισις πιο βαθια στην μουσικη.βασικα ειναι πολα κολπακια που εχο ανακαλιψει που μαζι με αλλα κολπα αλον μελων τηα γινοταν μια πολι οραια ενοτιτα στο site σας.σιγνομη για το γραψημο μου αμα καταφερει κανις να βγαλει νοημα απο αυτα που γραφω ας μου απαντησει
    Tipota
    04.11.2005, 17:34


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tipota στις 07-11-2005 15:16 ]
    Dj_kerveros
    04.11.2005, 17:49
    Πολύ ενδιαφέρον! Προσπαθω και εγώ τώρα ένα χρόνο περίπου να μάθω κιθάρα μόνος μου χωρίς δασκάλους! Προς το παρόν δεν τα έχω καταφέρει και είμαι έτοιμος να ξεκινήσω μαθήματα με δάσκαλο. Θα με ενδιάφερε πόλυ όμως να μάθω την τεχνική σου γιατί μπορει να βοηθήσει και έμενα!
    pit_zav
    07.11.2005, 11:50
    Ωραια πες μου τι μουσικες γνωσεις εχεις αποκτηση τοσο καιρο?για να εχουμε μια βαση.