ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη
    pclos
    07.11.2005, 12:29
    γνωριζει κανεις που υπαρχει ποικιλια απο τετοια παιχνιδακια?επισης ενδιαφερομαι και για slides! ευχαριστω.
    jorge
    07.11.2005, 12:39
    Νομίζω θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο σαφής. Τι παιχνιδάκια είναι αυτά; Και γιατί το συγκεκριμένο τόπικ το άνοιξες στα Έγχορδα; Έχει κάποια σχέση με μουσικά όργανα;
    pclos
    07.11.2005, 13:31
    Μα ειμαι σαφεστατος! ειναι πενες που τοποθετουνται στα δαχτυλα και στον αντιχειρα και με αυτες παιζει κανεις hawagian guitar,steel guitar,slide guitar and any resonators!ειναι αυτες οι ματαλικες κιθαρες με τα σχεδια και τις τρυπες!βλεπε φωτο!αυτες οι κιθαρες κατω απο τον καβαλαρη εχουν εναν(η τρεις)αλουμινενιο κωνο περιπου 12 ιντσες και αυτο τις κανει να παιζουν πολυ δυνατα.ολες οι προαναφερθεισες κιθαρες παιζονται με ενα σωληνα μπρουτζινο,πορσελανινο η γυιαλινο στην ταστιερα(slide) υπαρχουν τετοια παιχνιδακια(πως να τα πω,πενες,ανταλακτικα,εξαρτηματα δεν ξερω) και εδω στα μαγαζια,αλλα επειδη ειναι παρα πολλα,διαφορετικα υλικα,μεγεθη,σχηματα,ρωταω αν καποιος γνωριζει καποιο μαγαζι που να φερνει τετοια πραγματα.ευχαριστω.



    επισυναπτόμενα: dobro.JPG 
    vouliakis
    07.11.2005, 13:45
    Το fingerpicking είναι μια τεχνική αρκετά συνηθισμένη σε διάφορα είδη μουσικής (και στο ροκ). Ας πούμε ο Steve Winwood - από όσα γνωρίζω- χρησιμοποιεί thumb pick. ¶λλοι κιθαρίστες χρησιμοποιούν finger picks για τον δείκτη και τον μέσο.

    pclos, στα περισσότερα "καλά" καταστήματα, θα βρεις αρκετά μεγάλη ποικιλία από τέτοια "παιχνιδάκια".

    Προσωπικά, θα διάλεγα τα μεταλλικά...





    pclos
    07.11.2005, 14:07
    σ`ευχαριστω,αλλα τα περισσοτερα καταστηματα εχουν γυαλινα και σπανιως μπρουτζινα slides.υπαρχουν και αλλα οπως αυτα με διαφορετικη διαμετρο στα ακρα η τα περιστρεφομενα που επιτρεπουν να παιζεις και με το δαχτυλο καθως και finger picks σε μεγαλη ποικιλια.μαλλον ψαχνω πολυ ειδικα
    jorge
    07.11.2005, 15:04
    Μπερδεύτηκα από το "pics" που είχες γράψει και το μυαλό μου δεν πήγε καθόλου στο "picks". ΟΚ τώρα
    pclos
    07.11.2005, 16:40
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 07-11-2005 στις 15:04 έγραψε:

    Μπερδεύτηκα από το "pics" που είχες γράψει και το μυαλό μου δεν πήγε καθόλου στο "picks". ΟΚ τώρα




    Κ! Γνωστο στους πιτσιρικαδες και ως special K! Συγνωμην λαθος μου!
    jorge
    07.11.2005, 17:18

    skol
    16.06.2008, 23:30

    φιλε μου εχω  και παιζω steel guitar no pedal οχι και πολλα  πραγματα όμως.

    η αισθηση ειναι το κάτι άλλο, εχω μαθει μόνος μου hawaiian steel και είμαι τρελλαμένος. Μακάρινα να υπήρχε μουσική παιδεία σε αυτό το όργανο.

    Εδω δεν υπάρχει τίποτα τα έχω φέρει όλα απο το εξωτερικό. Τα λέμε.  
    -----------------
    πληκτράς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skol στις 16-06-2008 23:36 ]