ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.819 μέλη
    LithiHios
    19.07.2005, 07:20
    Άντζελα Δημητρίου
    -Κύρια Δημητρίου τι θα βρει κανείς άμα ψάξει στην βιβλιοθήκη σας; -Μπα, μη νομίζεις πως κρύβω εκεί πράγματα. Έχω θυρίδα στην τράπεζα

    Φετος το καλοκαιρι ειχα παει στην Κρητη και ειχα ενα σπιτι με θεα τον Ατλαντικο και ηταν υπεροχα

    -Αυτες οι αντιγραφες κυκλοφορουν ευρεως -Συγνωμη κυριε Ευαγγελατε, αυτον τον Εβραιο, δεν πρεπει καποιος να τον συλλαβει;

    Τέρενς Κουίκ
    Ολοι εμεις που δουλευουμε στα ενημερωτικα μεσα μαζικης ενημερωσης

    Αναφερομενος στην ταινια The Beach με τον Λεοναρντο Ντε Καπριο, λεει: -Η ταινια λεγετε... η σκυλα...


    rouli726
    05.08.2005, 12:02
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 19-07-2005 στις 00:11 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Neda στις 18-07-2005 στις 17:49 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 18-07-2005 στις 08:47 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος abyss στις 17-07-2005 στις 22:37 έγραψε:
    [i]
    Παρουσιαστής ειδήσεων στη ΝΕΤ

    "Και τώρα ακολουθεί η επαιτειακή εκπομπή "το πέος του '40"...


    (Και μετά λένε στα μικρά παιδιά να βλέπουν κρατική τηλεόρασηηη!!!)





    Νά προσέχης όμως καί εσύ νά μήν γράφης μαργαριτάρια

    Η εκπομπή ήταν γιά την επέτειο καί όχι γιά τους επαίτες (δηλαδή τούς ζητιάνους).Γι'αυτό γράφεται "επετειακή"...

    [/I]



    Όπως θα κατάλαβες Hastaroth πάνω στη βιασύνη του κανείς μπορεί να κάνει μερικά λαθάκια! χε χε χε

    ...και κάποια μάλιστα μπορεί να έχουν και γέλιο όπως το... "το πέος του '40"...

    [/I]



    Αν εννοής το "προσέχης" καί το "γράφης" (το οποίο μάλιστα το τόνισες),εγώ τά έγραψα πολύ σωστά.
    Διότι μετά το πρόθεμα "νά",ή κατάληξη τών ενεργητικών ρημάτων γράφεται μέ ήτα καί όχι μέ "ει".Αυτά τουλάχιστον λέει η γραμματική που έμαθα εγώ,εν έτει 1973.



    [/I]






    φιλε μου δε χρειαζεται να κοροιδευεις ετσι τη βιασυνη του αλλου.κι εγω οταν πηγα σχολειο με "ει" τα εμαθα,ομως παλαιοτερα οπως ειμαι σιγουρη πως ξερεις γραφονταν με "η".
    φιλικα