ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.826 μέλη
    anisie
    15.11.2005, 21:43
    Καλησπέρα κατ' αρχήν και καλώς σας βρήκα....

    Όπως προδίδει και ο τίτλος του θρεντ το ένα μου το χεράκι, το δεξί συγκεκριμένα, υποφέρει εδώ και δύο χρόνια από τενοντίτιδα την οποία απέκτησα από το πιάνο....

    Έπαιζα οκτώ χρόνια σταμάτησα για τρία και μόλις το ξανάπιασα συνέβη το μοιραίο...
    Πλέον δεν μπορώ να παίξω...Στα δύο λεπτά έχω κουραστεί ....

    Εγώ όμως θέλω να ξαναπαίξω.....

    Αν υπάρχει κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα ας μου πει πώς το αντιμετώπισε και γενικά τί γίνεται σαυτές τις περιπτώσεις....Αν δηλαδή θα μπορέσω να ξαναπαίξω ή μήπως θαταν καλύτερα να αρχίσω το τραγούδι....(λέμε τώρα...)

    Αυτά.......

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...!
    vouliakis
    15.11.2005, 23:58
    Μάλλον είναι απαραίτητη μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό γιατρό (ορθοπεδικό).

    Το πιο πιθανό είναι να σου "γράψει" κάποια φάρμακα (αναλγητικά και αντιφλεγμονώδη) και να σου πει να αρχίσεις φυσιοθεραπεία.


    analogion
    16.11.2005, 09:08
    Φυσικά πρώτη προτεραιότητα είναι να πάμε σε γιατρό, αν μπορούμε, σε χειρούργο χεριού.

    Για να ανακουφισθεί το πρόβλημα, μερικοί ακολουθούν τα εξής:

    - Η πολυήμερη ξεκούραση βοηθάει.

    - Το απαλό πάτημα (είτε πληκτρολόγιο είναι, είτε πιάνο, κτλ. - μιλάω για πληκτρολόγιο γιατί από αυτό συνήθως συμβαίνει τενοντίτιδα) βοηθάει.

    - Επίσης βοηθάει η σωστή τοποθέτηση των χεριών, δηλαδή η παλάμη με τον βραχίονα πρέπει να είναι σχεδόν ευθεία (μειώνονται οι τριβές - από τις οποίες προκαλούνται οι φλεγμονές, αν έχω καταλάβει σωστά). Σχεδόν ευθεία, είτε το κοιτάς το χέρι από πάνω, είτε από τα πλάγια.

    - Υπάρχουν ειδικοί "επίδεσμοι" που επιτυγχάνουν το ανωτέρω (πιάνουν από την παλάμη, καλύπτουν τον καρπό και λίγο από τον βραχίονα), έχοντας συνήθως κάποια κεκαλλυμένη μεταλλική ράβδο στο κάτω μέρος.

    Παναγιώτης



    "μη έλεγχε κακούς, ίνα μη μισήσωσί σε· έλεγχε σοφόν, και αγαπήσει σε", Παρ. θ' 8


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : analogion στις 17-11-2005 07:08 ]
    anisie
    17.11.2005, 00:08
    ΟΚ, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...!

    Αν υπάρχει και κάποιος ομοιοπαθής αν θέλει ας μοιραστεί τον πόνο του να κλάψουμε παρέα....(με την καλή έννοια.....)

    Και πάλι ευχαριστώ....
    analogion
    17.11.2005, 02:14
    Επίσης επειδή όλα συνεισφέρουν στην τενοντίτιδα, ειδικά ο Η/Υ, εγώ έχω δει καλό με τις εξής οδηγίες:

    - όχι "τσατ" με το πληκτρολόγιο (οι εξαιρέσεις είναι επιλογή σας). Καλύτερα με το τηλέφωνο :)
    - για το διπλό κλικ και το απλό κλίκ το ποντικιού χρησιμοποιήστε το αριθμητικό υπο-πληκτρολόγιο στα δεξιά του πληκτρολογίου (control panel -> accesibility options ...) ως εναλλακτική μέθοδο όταν κουράζεστε με την κοινή χρήση.
    - να μην ξεκουράζεται το χέρι στο ποντίκι (το ποντίκι να'ναι κοντά μας και να μην τεντώνουμε το χέρι για να το φτάσουμε).
    - να μην σπάει ο καρπός όταν πληκτρολογείτε, και να μην ξεκουράζεται στην βάση του πληκτρολογίου
    - το πληκτρολόγιο να είναι εργονομικού τύπου (ώστε όταν πληκτρολογούμε τα χέρια μας βλέποντάς τα από πάνω να σχηματίζουν ευθεία - παλάμη-βραχίονας)
    - η καρέκλα να είναι εργονομική και το ύψος να είναι ρυθμισμένο ώστε το χέρι μας να σχηματίζει ορθή γωνία όταν πληκτρολογεί.
    - οι "επίδεσμοι" στα αγγλικά λέγονται "splint wrist", δείτε εδώ:

    http://www.docortho.com/Orthopedic_Supports/Catalog/Wrist_B16.html?ovchn=GGL&ovcpn=WRIST+BRACE&ovcrn=wrist+splint&ovtac=PPC

    αλλά ρωτήστε πρώτα τον γιατρό σας, για την χρησιμοποίησή τους.

    Να το τονίσω και πάλι, όσοι έχουν έστω και κάποιο μικρό πόνο στον καρπό ή στα δάχτυλα ή γενικά στο χέρι (υπερκόπωση), καλό είναι να πάνε να δουν έναν χειρούργο χεριού.

    Παναγιώτης.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : analogion στις 29-11-2005 06:53 ]
    buddy
    17.11.2005, 08:58
    Quote:

    Το μέλος anisie στις 17-11-2005 στις 00:08 έγραψε:

    ΟΚ, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...!

    Αν υπάρχει και κάποιος ομοιοπαθής αν θέλει ας μοιραστεί τον πόνο του να κλάψουμε παρέα....(με την καλή έννοια.....)

    Και πάλι ευχαριστώ....





    Καλημέρα anisie,

    Ομοιοπαθής εδω..... !!! Κάνω βέβαια ακριβώς τα αντίθετα σε όλα σχεδόν τα παραπάνω που αναφέρει ο/η analogion. Θα προσπαθήσω να αρχίσω να τα εφαρμόζω φυσικα γιατι η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και τις τελευταίες μέρες φοράω το ειδικό γαντάκι στο δεξί χέρι. Είμαι σίγουρη ότι αν πρόσεχα από την αρχή δεν θα έφτανα στο σημείο να μην μπορώ χωρίς το γαντάκι και να μην μπορώ να στρίψω το τιμόνι, να παίξω πιάνο κτλ κτλ!! Αυτά!
    Περαστικά μας!!!


    iris-the-black
    17.11.2005, 11:21
    Πολύ άσχημο και επίπονο...και απογοητευτικό...Δεν μπορώ να πω ότι σας ζηλεύω..Κουράγιο και περαστηκά σας...Αλλά ως γνωστόν η τέχνη θέλει θυσίες
    analogion
    18.11.2005, 08:55
    Ούτε άσχημο είναι, ούτε απογοητευτικό. Τον πόνο του βέβαια τον έχει. Αλλά ο πόνος σε κάνει συμπονετικό!

    Παναγιώτης.
    jazzer79
    18.11.2005, 09:43
    Αγαπητη anisie συμπασχω και γω με το παραπανω διοτι εγω δεν εχω μονο τενοντιτιδα αλλα και προλημα με τον αυχενα και ενα γαγγλιο στο αριστερο μου χερι!!!(Καλα εχω σπασει ρεκορ μιλαμε!!!! ) Μη στεναχωριεσαι ολα περαστικα ειναι, απλα πρεπει να'σαι λιγο πιο προσεκτικη με τις κινησεις του χεριου σου και οτιδηποτε αλλο βεβαια που σου πει ο γιατρος να κανεις.Εγω παντως δεν το βαζω κατω με τιποτα!!!!
    anisie
    18.11.2005, 16:28
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο και την αλληλεγγύη....!

    Πλέον δε θα κλαίω μόνη τα βράδια, τα πρωινά και τα μεσημέρια καμιά φορά όταν δε με παίρνει ο ύπνος.....

    Buddy, δεν ξέρω τι θα αποφασίσεις να κάνεις με το πιάνο αλλά αυτό με το τιμόνι πρέπει να το κοιτάξεις.....

    jazzer79, όταν λέω τενοντίτιδα εννοώ ότι πιάνει από τον αυχένα και φτάνει ίσα με τα δάχτυλα....Όχι για να μη νομίζεις....

    Πάντως ήδη νιώθω καλύτερα....Και ψυχολογικά και σωματικά.....

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους....! Περαστικά μας!
    analogion
    18.11.2005, 18:58
    Να πω και εγώ, ότι σηκωνόμουν τα βράδια από τον ύπνο εξαιτίας του πόνου. Από τότε που επισκέφθηκα (και συνεχίζω αραιά π.χ. κάθε 3-4 μήνες τις επισκέψεις) τον ειδικό γιατρό (χειρούργο χεριού), είμαι πολύ καλύτερα. Βασικά ξεκούραση θέλει το ζήτημα και προ πάντων γιατρό :)

    Αλλά να ξέραμε τι όμορφα μάτια που κάνουν τα δάκρυα!

    Περαστικά μας!

    Παναγιώτης.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : analogion στις 18-11-2005 19:00 ]
    ntadis
    25.11.2005, 04:10
    ειχα παθει κι εγω στα πρωτα χρονια ..αλλα εκτοτε δε με ξαναενοχλησε.ακομα και τωρα που δινω για διπλωμα σε 2 μηνες και μελεταω αρκετα..

    κατα την αποψη μου [ αν δεν υπαρχει καποιο αλλο οργανικο προβλημ] μελετας χρησιμοποιωντας λαθος τα χερια σου..ενεργοποιωντας υπερβολικα μυς που δε χρειαζετε...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ[κι εκει ειναι το ζορι]..εφαγα πολυ πικρα μεχρι να το ξεπερασω αυτο[κι οχι εντελως] ..και θυμαμε καθε φορα με πονουσε και διαφορετικο σημειο [μεχρι ωμοπλατη,σβερκο...]..
    παντως εγω τα χαπια που μου ειχε δωσει ο γιατρος δε τα πηρα..

    Υ.Γ: αυτο με την ακουσια [-περιττη] χρηση μυων συμβαινει σε παρα πολλα πραγματα ειτε στην καθημερινη μασ ζωη ..αλλα και στα αλλα τα μουσικ οργαν ,
    στο τραγουδι [με τους μυς του λαιμου] κλπ...

    κουραγιο...
    piterpiano
    26.11.2005, 04:18
    7 stous 10 pianistes exoume mia morfh tenotitidas sta xeria afto ta leei ola.

    kai egw kammenos.MAGKES KAI MAGKISSES KANTE ZESTAMA PRIN KSEKINISETE,MHN PLAKWNETE KATEFTHEIAN.

    egw thn epatha prin 5 xronia,sthn arxh kourazomoun grigora alla to sinithisa kai epaniltha stis pro tenotitidas epoxes.

    oso afora thn iatrikh proseggish,kalo ine na pas se kapoion orthopediko(oxi sto ika) kai na eksetaseis thn periptwsh egxeirish.me liga logia den epikrotw thn m@%#^#@%@ia pou ekana egw,mporei na girisei mpoumerang se 5-10 xronia!!!

    PROSEXTE REEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!TA XERIA MAS INE H ZWH MAS!!
    analogion
    26.11.2005, 04:26
    Η εγχείρηση καλό είναι να αποφευχθεί ει δυνατόν. Πάντως όταν έχεις τενοντίτιδα δεν γίνεται λόγος από τον γιατρό για εγχείρηση (από την πείρα μου).

    Η συμβουλή του "ntadis": όχι ακουσια [-περιττη] χρηση μυων, είναι πολύ ωφέλιμη.

    Παναγιώτης.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : analogion στις 27-11-2005 06:38 ]
    fairies_wear_boots
    03.12.2005, 15:14
    Εγώ είχα χρόνια τενοντίτιδα κυρίως λόγω μικρών δαχτύλων και χεριών και της υπερπροσπάθειας μου να καταφέρω να παίξω. Στην αρχή ήταν απλώς πόνος στο χέρι όσο ανέβαινε όμως το επίπεδο και αυξάνονταν οι απαιτήσεις ο πόνος γινότανε χειρότερος. Σε κάποια περίοδο μάλιστα έκανα πιάνο και παράλληλα δούλευα σε μία εταιρεία που απαιτούσε να πληκτρολογώ όλη μέρα. Επί δυόμιση χρόνια κόντεψα να καταστρέψω τα χέρια μου. Ο γιατρός μου είχε μιλήσει για εγχείρηση και μου έδωσε 2 μήνες αναρρωτική άδεια και ακινησία!!!!!Τελικά τα πάντα είναι θέμα τεχνικής. Με την κατάλληλη τεχνική και την βοήθεια της δασκάλας μου κατάφερα να δώσω δίπλωμα το καλοκαίρι χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!!!! Και ειλικρινα αμα δεις τα χέρια μου και δεις και το πρόγραμμα που έπαιξα θα αναρωτιέσαι πώς και δεν μου τα κόψανε απο τη ρίζα Στηρίξου λοιπόν αρκετά και στην σωστή τεχνική. ίσως και η μέθοδος Αλεξάντερ να βοηθήσει δεν έχω όμως πολλές πληροφορίες....Εγώ σκέφτομια να πάω μόλις γυρίσω Ελλάδα καθότι υποφέρω από την πλάτη-μέση μου και δεν μπορώ πλέον να κάτσω χωρίς να καμπουριάσω
    anisie
    14.02.2006, 17:19
    Γεια σας και πάλι....

    Επέστρεψα για να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις της υγείας μου που απότι φαντάζομαι όλοι αναμένετε με τρομερή αγωνία.....

    Για να σας φύγει λοιπόν το άγχος έχω να σας πω τα εξής....

    Αφού έλαβα σοβαρά υπόψη όλες τις συμβουλές σας που με περισσή ευγένια και προθυμία μου προσφέρατε και σας ευχαριστώ ξανά πολύ για αυτό, πήγα και έκανα βελονισμό...(δε νομίζω να το ανέφερε κανείς αλλά ντάξει....).

    Λοιπόν τα αποτελέσματα στο θέμα του πόνου ήταν εκπληκτικά....Παρ'όλα αυτά πάλι όταν καθόμουν στο πιάνο με ενοχλούσε και επειδή στο τέλος της χρονιάς θα έχω σημαντικές εξετάσεις γραπτές δε θέλησα να ρισκάρω και αποφάσισα να αρχίσω κιθάρα....
    ΄
    Το καλύτερο είναι ότι στην κιθάρα όχι μόνο δε με ενοχλεί αλλά αισθάνομαι ότι γιατρεύεται κιόλας....

    Και το νέο πόβλημα που προκύπτει είναι....πιάνο ή κιθάρα.....?

    Τέλος πάντων μη σας ζαλίσω άλλο.....Σας ευχαριστώ πολύ ξανά για τις συμβουλές και τις μαρτυρίες....

    C Yaround!
    Missa
    15.02.2006, 17:21
    Νομίζω πως πολύ συμαντικό ρόλο για την συγκεκριμένη φλεγμονή παίζει η κακή τοποθέτηση και στάση των χεριών σου.Αυτό που θα πρέπει να πάρεις σοβαρά υπόψη σου είναι ο καλός και καταρτισμένος δάσκαλός σε όποιο όργανο και αν καταλήξεις(κιθάρα ή πιάνο).
    challenger_4
    02.03.2006, 21:01
    Αυτό που ξέρω είναι ότι: Tενοντίτιδα=λάθος τεχνική.

    Ακόμη, κατά το διάβασμα, σε οποιοδήποτε μουσικό όργανο, χρειάζονται 5λεπτα διαλειμματάκια κάθε μια ώρα. Με σωστή τεχνική πάντως το χειρότερο που μπορεί να πάθει το χέρι είναι να κουραστεί. Δεν είναι δυνατόν να πονέει το χέρι όταν πρέπει να παίξει ακόμη και κάτι δύσκολο. Αυτό σημαίνει ότι δεν στηρίζεται σωστά. Προσέξτε την τεχνική σας. και μην ξεχνάτε: Ποτέ δεν είναι αργά για να αλλάξετε δάσκαλο-α αν νομίζεται ότι δεν σας κάνει αυτός που έχετε. Εγώ το έκανα αυτό μέχρι να βρώ τον κατάλληλο δάσκαλο, και δεν το μετάνοιωσα.
    Dhmhtrula
    22.10.2007, 20:49
    hello!!
    Θα επαναφέρω το θέμα γιατί νομίζω οτι είναι πολυ κλασσικό πρόβλημα των μουσικών και θέλω τις απόψεις σας!
    Εχω τρελό πάθος με το πιάνο,παίζω απο τα 8 μου,με ένα διάλειμμα 2 χρόνων για πανελλήνιες.Και πάνω που έχω φτάσει να βγάλω πάνω απο το μισό πρόγραμμα πτυχίου παθαίνω τενοντίτιδα πριν από 2 ακριβώς χρόνια στο δεξί.Πηγα σε ένα γιατρό ο οποίος με πήρε στο λαιμό του...μου είπε ο ***** οτι έχω αυχενικό και πηγα και έκανα φυσιοθεραπείες στον αυχένα.Μέχρι τότε δεν ήξερα καν οτι το πρόβλημα είναι στο΄χέρι και χρειάζεται ξεκούραση και φυσιοθεραπείες εκει..Συνέχισα λοιπόν να παίζω για ακόμα ένα χρόνο όταν με έπιασε για τα καλά!!Τότε δεν έπαιζα ούτε 1 πεντάγραμμο!Το πρόβλημα δυστυχώς έγινε χρόνιο και μαζί με το δεξί ακολούθησε και το αριστερό το οποίο το πίεσα για να βοηθήσω το δεξί.Έχω σταματήσει εδώ και 1 χρόνο κάθε επαφή με το πιάνο και απο τότε δεν θέλω ούτε να ακούσω νότα γιατί κάθε φορά νομίζω οτι θα αρχίσω να κλαίω... Συνεχίζω τις φυσιοθεραπείες γιατί με πονάει συχνά πυκνά..Μια ερώτηση θέλω μόνο να κάνω σε εσάς που είστε ομοιοπαθέις: Υπάρχει καμία ελπιδα να θεραπευτώ εντελώς και να καταφέρω να ξαναπαίξω έστω για μένα??Θέλω και το πτυχίο γιατι έχω δουλέψει χρόνια γι αυτό..Αλλά θα ήθελα να ξέρω απο τις προσωπικές σας εμπειρίες αν έχει νόημα να ελπίζω...
    lewis
    23.10.2007, 09:34
    Αγαπητή Dhmhtrula είναι πολύ δύσκολο να θεραπευτείς εντελώς.Απλά ξεκίνα πάλι με λίγη ώρα μελέτης και σιγά σιγά αυξανε την.Ομώς κάθε φορά που θα νιώθεις το παραμικρό θα σταματάς.Μια προσωπική εμπειρία έχουν υπάρξει πολλά βράδια που παίζω και δακρύζω απ τον πόνο αλλά η δουλεία είναι δουλεία.Είναι ΜΕΓΑΑΑΛΟ λάθος όμως.Σταματάμε με τον πρώτο πόνο.Καλά παιξίματα!!!