ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Μιχάλης Χατζηγιάννης

    vilma
    16.08.2003, 22:37
    thimaste pou sas elega oti ithela na pao sti synavlia tou sto nayplio (n.kios)?
    Telika piga! Molis gyrisa apo tis diakopes mou. To perasmeno savvato itan i synavlia.
    Den xreiazetai na po oti o anthropos itan T-E-L-E-I-O-S. An kai mou fanike oti oi treis ores pou kratise kilisan ipervolika grigora.

    Poly kali skiniki parousia, foveri foni kai epikoinonia me ton kosmo.
    Leo na ksanapao stin athina...(Mipos eimai ligo ipervoliki??)
    jorge
    18.08.2003, 11:49
    Πήγαν και κάποιοι γνωστοί μου και μου είπαν ακριβώς τα ίδια. Σκέφτομαι να πάω να τον ακούσω και εγώ στις 29 Αυγούστου στο Θέατρο Βράχων. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω εισιτήρια; Στο Metropolis ενδεχομένως;
    vilma
    23.08.2003, 20:53
    stin plateia syntagmatos akousa sto radiofono oti mporeis na vreis. Exei stithei ena periptero i kati tetoio pou poulaei eisitiria
    jorge
    23.08.2003, 22:37
    Ευχαριστώ Vilma
    aphroditez
    25.08.2003, 15:39
    oxi vilma den eisa iperboliki.o mixalis einai telios sinfono. i foni tou einai telia, einai kai sexoulis kai o xaraxtiras tou san anthropos einai poli omorfos.
    ton gnorisa prin 2 xronia stin kupro kai einai enas tropalos alla poli glukoulis tragoudistis.distixos den ton exo dei stin ellada akoma alla akousa oti tha tragoudaei me ton antoni remo auto to xeimono.elpizo tha tous do fetos.
    vilma
    25.08.2003, 22:51
    Fetos san na ksetharepse pantos. Se sxesi me paleioteres synavlies pou exo dei stin tileorasi exei kaliteri skiniki parousia ki epikoinonia me ton kosmo.

    P.S. Eisitiria polountai kai sta diskopoleia metropolis
    ZOI
    26.08.2003, 11:20
    ειδα το μιχαλη χατζηγιαννη στο λυκαβηττο στις 24 ιουλιου και ομολογω οτι ηταν καταπληκτικος.ο,τι αναφερατε ισχυει απολυτα.τρομερη σκηνικη παρουσια,επικοινωνια,πολυ καλη φωνη.μαλιστα και η κοπελα που τον συνοδευε ειχε αξιολογη παρουσια.δεσποινα ολυμπιου το ονομα της.στις 29 θα ειμαι στο θεατρο βραχων.ο φιλος μου γνωρισε το μιχαλη χατζηγιαννη προσωπικα εκει που δουλευει και ο ιδιος του εδωσε 4 προσκλησεις για τη συναυλια.τυχη βουνο?ναι,ναι....θα σας πω εντυπωσεις και απο εκει!

    αξιζει παντως να τον δειτε.ακομα κι αν δεν ειστε fan.μπορει να γινετε!
    Mariagoros
    27.08.2003, 11:21
    I'm back again!!!! Είδα τον Μ χατζηγιάννη Ιούλιο στο Θέατρο Πέτρας (Παναγία μου τι πέρασα για να βρω εισιτήρια!) Και καπάκι τον είδα στην Κέρκυρα (πάλι Ιούλιο) που είχα πάει για 3 μέρες... Και έγραψα τα σχετικά σχόλια σε προηγούμενα μηνύματά μου στο topic που είμαστε!

    Vilma, δεν είσαι υπερβολική και θα σου πω γιατί... Γιατί ο Μιχάλης (ας μου επιτραπεί να αναφέρομαι στο άτομό του έτσι απλά) είναι ένα μείγμα ταλέντου, εξυπνάδας, αυθορμιτισμού και εφευρετηκότητας πάνω στην σκηνή... Όντως δεν είναι μόνος του. Πλαισιώνεται από φοβερούς μουσικούς αλλά αυτός είναι η πηγή. Αυτός έχει το άστρο που λέμε! Και δεν είναι ότι έχω πάθει πλάκα μαζί του και τον ακολουθάω παντού. Απλά, δεν έχω σηναντήσει ποτέ ξανά από νέο καλλιτέχνη τόση ενέργεια και μεταδοτικότητα πάνω στη σκηνή!!!

    Και άλλωστε, το πιο σημαντικό για μένα είναι το ότι ο ίδιος γράφει και τραγουδάει τη μουσική του. Οπότε είναι ένας ολοκληρομένος καλλιτέχνης!

    Όσοι δεν τον έχετε δει, να προσπαθήσετε! ΑΞΙΖΕΙ!
    Όσοι τον έχετε δει, ελπίζω να συμφωνείτε....
    alexisef
    27.08.2003, 20:19
    Συμφωνώ κι εγώ στο ότι ο Χατζηγιάννης είναι από τους πιο αξιόλογους ανερχόμενους καλλιτέχνες. Ακούγοντας τους δύο τελευταίους του δίσκους, αλλά ακόμη και παλαιότερους του πριν γίνει γνωστός στην ευρύτερη Ελλάδα μου έκανε τρομερή εντύπωση ο αξιοθαύμαστος τρόπος ερμηνείας του. Ήταν από τότε ένας πολλά υποσχόμενος τραγουδιστής αλλά και ένα λαμπρό αστέρι. Μάλιστα μπορώ να πω ότι έχει εισαγάγει ένα νέο είδος μουσικής που αμφιταλαντεύεται μεταξύ ροκ και καλοφτιαγμένο ποπ. Δυστυχώς, πρόσφατα δεν μπόρεσα να παρευρεθώ σε καμμία συναυλία του, αλλά ελπίζω να μπορέσω να το κάνω το χειμώνα όταν έρθω Αθήνα.
    ZOI
    30.08.2003, 12:55
    πηγα χθες στον θεατρο βραχων.οι εντυπωσεις τρομερες.ο καλλιτεχνης πολυ καλος.μαλιστα μουσικα μου φανηκε καλυτερος απο οτι στο λυκαβηττο.επαφη απιστευτη με το κοινο.φωνητικα αψογος.το μελανο σημειο ηταν η διοργανωση.εγινε φανερο οτι κοπηκαν πολλα περισσοτερα εισιτηρια απο τα ατομα που μπορει να φιλοξενησει ο χωρος με αποτελεσμα να γινει το αδιαχωρητο και να υπαρχει αρχικα ενας διαχυτος εκνευρισμος.το σκαλακι που τελικως εκατσα(ημουν απο τους τυχερους!εκατσα!)με φιλοξενησε μια χαρα!τα μισα ατομα ηταν ορθια.επισης η εναρξη καθυστερησε περιπου μια ωρα απο το προγραμματισμενο.στις 8:15 η προβα των μουσικων συνεχιζοταν ,αρα η καθυστερηση ηταν φυσικη.θα ηταν αδυνατο να ξεκινησουν κανονικα ενα τεταρτο αργοτερα.παντως το κοινο αποζημιωθηκε απο την εμφανιση του μιχαλη.τα λογια περιττα.σιγουρα πολλα υποσχομενος ακομα...
    eva
    31.08.2003, 00:08
    Diabazontas tis empeiries pou kata8etete sti sizitisi auti niw8w poli meionektika. Kai o logos einai o e3is: O Mixalis Xtzigiannis einai ws gnwston Kyprios kai oloi oi simpatriwtes tou (meta3i twn opoiwn ki egw) ton parakolou8oume edw kai 7 peripou xronia na badizei olo kai pio psila odeuontas se mia korifi apokleistika diki tou afou opws anafer8ike antiproswpeuei ena 3exwristo eidos mousikis. Edw katw ton latrepsame oloi apo tin prwti stigmi, otan ton gnwrisame ws ena 18xrono profanws xarismatiko kai apofasistiko paidi pou katafere na kerdisei tis entipwseis arxika tou nearokosmou alla kai twn megaliterwn argotera enw wrimaze ws an8rwpos kai kallitexnis. To a3io8aumasto einai oti to prwto tragoudi pou ton ekane gnwsto edw (ena poli omorfo kommati pou den poliakoustike stin Ellada) alla kai osa tragoudia agapise argotera to koino ermineumena apo ti fwni tou einai dikes tou sin8eseis! Kai to a3iepaino einai pou i olofaneri (kai anelpisti gia ton idio epitixia afou akoma mexri ta 18 i8ele apla na spoudasei oikonomika) den tou exoun afairesei to xaraktira tou semnou kai metrimenou an8rwpou. Auton loipon ton kallitexni, auti tin toso 3exwristi parousia sto xwro tou ellinikou tragoudiou den katafera (paroti simpatriwtissa) na apolausw live oute misi fora!!! Malista fetos exasa mia poli kali eukairia afou eixe er8ei stin poli mas gia tous eortasmous tou Agiou Pneumatos otan dld egw skwtonomoun na bgalw ili e3etasewn!!!
    Einai na xtipiesai i den einai?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: eva στις 31-08-2003 00:10 ]
    dEUS
    31.08.2003, 03:09
    Siga den exases k tous pink floyd...k se 20 xronia o idios tha einai k ta idia tha pezei dont worry...
    christ25
    01.09.2003, 10:23
    Ego pantos piga sti x8esini sinaulia tou sto koridalo kai boro na po me to xeri sti kardia oti itan katapliktika.itan mia poli oraia vradia giati den ermineuse mono dika tou kommatia alla kai allon kallitexnon. episis simeteixe kai i Despoina Olympiou me tin opoia exei kanei ena doueto kai itan kai i idia poli kali. Se sxesi pantos me auta pou eipe o Deus sigoura den exase kaneis opos 8a borouse na xasei mia vradia me tous Pink Floyd alla pisteuo pos o xatzigiannis einai enas polla iposxomena kallitexnis kai de boroume na gnorizoume meta apo 20 xronia pos 8a 'nai. outos i allos o an8ropos orimazei me to kairo ara kai to ifos tou (auto gia osous ton 8eoroun elafri)
    alla 8a dosei polles akoma sinaulies se oli tin ellada kai ti kipro gia auto de xreiazete na stenaxorietai kaneis.olo kai kapou 8a ton ksanapetixoume. pantos exo akousei pos kati paizetai gia na nai me ton Remo to xeimona. MAKARIIII
    ZOI
    02.09.2003, 11:01
    το φθινοπωρο ,συντομα δλδ θα ειναι στο vox μονος του.μετα τα χριστουγεννα θα ειναι με τον αντωνη ρεμο(δεν ξερω που),κατι που προσωπικα το θεωρω λαθος κινηση.ενταξει λεφτα θα βγαλουν αλλα μου φαινεται εντελως ασχετη αυτη η συνεργασια.
    yiannisyiannis
    02.09.2003, 16:44
    Ειλικρινά χαίρομαι που ένας νέος και αξιόλογος τροβαδούρος χαίρει τόσης εκτίμησης από τα μέλη του musicheaven. Ο Χατζηγιάννης είναι ένας νέος τραγουδοποιός, που σίγουρα ξεφεύγει από το μέσο όρο. Σχετικά πρόσφατα εμφανίστηκε στη Θεσ/νίκη και όλα τα κανάλια έσπευσαν αδηφάγα να περιγράψουν το γεγονός, συγκρίνοντας μάλιστα την προσέλευση του κόσμου μ’ αυτή της Βανδή.

    -Ερώτηση πρώτη, θεωρείτε ότι αυτό το μέτρο σύγκρισης ήταν τυχαίο;

    Επίσης όλα τα ΜΜΕ αναλώθηκαν σε ενδυματολογικές περιγραφές του καλλιτέχνη και γενικότερα στη σκηνική του παρουσία, την άνεση της επικοινωνίας του με τον κόσμο κλπ. Καμιά νύξη δεν έγινε για τους στίχους του ή για τη μουσική επένδυση των τραγουδιών του.

    -Ερώτηση δεύτερη, θεωρείτε ότι ο συγκεκριμένος τρόπος προβολής του καλλιτέχνη ήταν τυχαίος;

    Χθες το βράδυ παρευρέθηκα σε μια συναυλία που έγινε επίσης στη Θεσ/νίκη, για την οποία κανένα κανάλι δεν ενδιαφέρθηκε και ούτε πρόκειται να αναφερθεί. Ήταν η συναυλία του Μανώλη Μητσιά, που διοργανώθηκε από το Δήμο Χορτιάτη. Η συναυλία η οποία μάλιστα ήταν με δωρεάν είσοδο κι όχι....αρπαχτή όπως έλεγε ο αείμνηστος Γ. Ζαμπέτας, δόθηκε εις μνήμην του ολοκαυτώματος, το οποίο έγινε σαν σήμερα πριν από 60 χρόνια. Όταν δηλαδή οι νυν φίλοι μας Γερμανοί, έκαψαν ζωντανούς 149 Έλληνες πατριώτες. Εν πάση περιπτώσει, για να μην ξεφεύγω από το θέμα, ο σεμνός καλλιτέχνης ερμήνευσε τραγούδια σε μουσική Χατζηδάκη, Θεοδωράκη, Λεοντή, Σπανού κ.άλ. και ποίηση Ρίτσου, Γκάτσου, Λόρκα κ.άλ.

    -Ερώτηση τρίτη, θεωρείτε ότι ο Χατζηγιάννης διαθέτει πιο ώριμη και μεγαλύτερης έκτασης φωνή από αυτή του Μητσιά και γι αυτό το λόγο όλα το ΜΜΕ έτρεξαν να προβάλουν τον μεν και αδιαφόρησαν για τον δε; Ή μήπως επειδή τα τραγούδια του Χατζηγιάννη είναι αξιολογότερα από πλευράς μουσικής και στίχων από αυτά των Χατζηδάκη, Θεοδωράκη κλπ;

    -Ερώτηση τέταρτη, θεωρείτε ότι ο Χατζηγιάννης θα έχαιρε της ίδιας επιτυχίας αν διέθετε το παρουσιαστικό του Παπακωνσταντίνου, ή του Λάκη με τα ψηλά ρεβέρ, ή του Μητσιά και δεν ήταν τόσο ...εμφανίσιμος όσο είναι;

    Προσωπικά, συμπαθώ ιδιαίτερα τον Χατζηγιάννη και κανένα σκοπό δεν έχω να τον μειώσω ή να τον θίξω, το αντίθετο μάλιστα. Άλλωστε, δεν μπορεί κάποιος να ακούει μόνο Χατζηδάκη ή παλιά τραγούδια, όσο αξιόλογα κι αν είναι αυτά! Η μουσική προχωρά κι εξελίσσεται για να εκφράζει τις σύγχρονες ανάγκες μας.

    Απλά αυτό που θέλω είναι να καταδείξω έναν συγκεκριμένο τρόπο προβολής από τα ΜΜΕ, τον οποίο όμως κι ο ίδιος ο καλλιτέχνης ανέχεται, αλλά δεν νομίζω ότι του ταιριάζει. Γιατί αυτός ο τρόπος προβολής κάθε άλλο παρά αναδεικνύει τη μουσική και την ποίηση, αλλά αντιθέτως προκαλεί με το να επικεντρώνεται σε στοιχεία ανούσια και ρηχά, με απώτερο σκοπό να παράγει είδωλα μιας χρήσης. Γεγονός που βολεύει τις δισκογραφικές εταιρείες, οι οποίες αντιμετωπίζουν τη μουσική όχι απλά σαν καταναλωτικό αγαθό, αλλά ακόμη περισσότερο σαν είδος μιας χρήσης.

    Πιστεύω ότι ο Χατζηγιάννης θα άξιζε μιας πιο ποιοτικής παρουσίασης.
    ZOI
    02.09.2003, 21:35
    κατι λιγο ασχετο...δε θεωρω το μιχαλη χατζηγιαννη εμφανισιμο.ετσι απλα για να το ξερετε.γιαννη εθιξες καποια σημαντικα θεματα γυρω απο την προβολη του.
    Giorgos
    02.09.2003, 23:39
    Είμαι ο μόνος στο forum που πιστεύει ότι ο Χατζηγιάννης απλά, απλούστατα ΔΕΝ τραγουδά -κατά βάση- έντεχνο; Διότι, αν εξαιρέσει κανείς ορισμένα πολύ όμορφα τραγούδια (Άγγιγμα ψυχής, Παράξενη γιορτή, Τίτλοι του τέλους, Το πάρτυ -που παρεμπιπτόντως, ο Μητσιάς το πρωτοείπε και μάλιστα πολύ καλύτερα, και λίγα ακόμα), το υπόλοιπο σύνολο είναι Pop. Και φυσικά η Pop δεν είναι ελληνική. Εμένα λοιπόν μου μοιάζει περισσότερο σαν μια απομίμηση ξένης ποπ, η οποία έτσι κι αλλιώς ως μουσικό είδος δεν έχει να μου πει πολλά (για να ακριβολογώ, τα περισσότερα σκουπίδια που κυκλοφορούν σήμερα στην παγκόσμια μουσική σκηνή είναι ποπ). Και να τονίσω κάτι: η φωνή του μου αρέσει.

    Και κάτι άλλο, σχετικό με όσα συζητάτε: πιστεύετε ότι ο Χατζηγιάννης δεν φέρει καμία ευθύνη για το προφίλ που του λανσάρουν τα Μ.Μ.Ε.; Οι φωτογραφήσεις του και το γενικότερο στυλ του θυμίζουν έντεχνο τραγουδιστή...; Μήπως (λέω, μήπως) φέρνουν περισσότερο σε "αστέρι" της ποπ; Πώς δικαιολογείται αυτή η παράνοια που προκαλεί στα κοριτσάκια;

    Zωή, προσωπικά δεν εκπλήσσομαι διόλου που θα συνεργαστεί με τον Ρέμο. Γιατί μας προξενεί έκπληξη το γεγονός αυτό, όταν προηγουμένως η Πρωτοψάλτη ήταν αυτή που συνεργάστηκε μαζί του; Εγώ το θεωρώ ως κάτι φυσιολογικό, μιας και ενώνονται τα 2 κοντινότερα άκρα 2 εντελώς διαφορετικών ειδών: το μασκαρεμένο έντεχνο που ουσιαστικά είναι ποπ στην βασική του μορφή με το πιο "ποιοτικό" (τηρουμένων των αναλογιών πάντα) εμπορικό τραγούδι.

    Ακούω την εισαγωγή του "Αν μου τηλεφωνούσες" και δεν μπορώ να μην προσέξω την απίστευτη ομοιότητα των φωνητικών του Χατζηγιάννη με εκείνα που έχουν πλασάρει εδώ και πολλά χρόνια Αμερικανίδες ποπ τραγουδίστριες, όταν εκτελούν ερωτικά κομμάτια. Και πριν αντιδράσετε αρνητικά, ακούστε το "Ηero" της Μariah Carey και συγκρίνετέ το με τα φωνητικά της εισαγωγής του δικού μας "Αν μου τηλεφωνούσες". Ελληνικό έντεχνο κι αυτό; Ούτε ελληνικό, ούτε έντεχνο. Τότε τι; Μήπως ερωτικό slow κομμάτι με καθαρά ξενόφερτες τεχνικές;

    Κάθε τραγούδι έχει ένα ειδικό βάρος. Αυτό είναι εκείνο που καθορίζει την αξία και την διαχρονικότητά του. Και κάθε τραγουδιστής κρίνεται (και) από την επιλογή του ρεπερτορίου του. Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω ως έντεχνο το "Και αντίστροφα ο χρόνος μετρά", και ως εκ τούτου, και τον ίδιο τον ερμηνευτή του.
    jorge
    03.09.2003, 00:46
    Το οτι τα Βραβεία Αρίων του δώσαν τον τίτλο του "έντεχνου" δεν σημαίνει οτι και εμείς το αποδεχόμαστε. Μόνο αυτοί το πιστευουν αυτό...
    ZOI
    03.09.2003, 12:44
    γιωργο,δε θεωρησα καλη κινηση για την πρωτοψαλτη την συνεργασια της με το ρεμο.αλλα εχεις δικιο.αν και εχουμε μιλησει πολλες φορες εδω μεσα για το τι ειναι εντεχνο.δεν νομιζω οτι ο χατζηγιαννης ειναι αυτο που αποκαλουν τα μμε εντεχνο.εχει καθαρα ποπ στοιχειο.αλλα παρολαυτα αυτος ο συνδυασμος εμενα μου ακουγεται αρκετα ομορφος.μου αρεσει το ηχητικο του αποτελεσμα.δεν πιστευω οτι ειναι μεμπτο που μου αρεσει.αλλωστε ποτε δεν ειχα την ανησυχια να πω οτι εγω ακουω ποιοτικο και εντεχνο για να μην κακοχαρακτηριστω.δεν γνωριζω αλλωστε μουσικη.απλα κρινω αυτο που ακουω με το δικο μου γουστο.τεσπα εγω δεν τον θεωρω εντεχνο αλλα το γεγονος αυτο δε με αποτρεπει απο το να μου αρεσει η δουλεια του καλλιτεχνη(οχι ο ιδιος ο ανθρωπος,ουτε τα ρουχα του,ουτε η προβολη που δεχεται).
    yiannisyiannis
    03.09.2003, 12:57
    Αγαπητέ Giorgos,
    συμφωνώ, σαφώς και δεν είναι έντεχνο το είδος που υπηρετεί ο Χατζηγιάννης (Άλλωστε και τι είναι έντεχνο, άλλο πάλι θέμα που σηκώνει αναλύσεις επί αναλύσεων). Όπως είπε και ο Jorge, μάλλον αυτοί που χορηγούν τα βραβεία Αρίων πρέπει να ακούν διαφορετικές νότες απ' αυτές που ακούμε εμείς. Δεν θα μπω όμως στον πειρασμό να κατηγοριοποιήσω τη μουσική του Χατζηγιάννη, διότι έτσι θα οδηγηθούμε αλλού, άλλωστε περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα. Ούτε επίσης αν είναι ελληνική μουσική ή ξένη ή απομίμηση ξένης, γιατί αυτό χωράει πολύ συζήτηση κι αν θέλουμε να είμαστε αυστηροί και ακριβοδίκαιοι, θα 'πρεπε να απορρίψουμε την πλειονότητα των νέων δημιουργών.

    Αυτό όμως που πρέπει να παραδεχθούμε, είναι ότι έχει γράψει μερικά όμορφα αισθαντικά κομμάτια και γενικότερα τα τραγούδια του χαρακτηρίζονται από μια μελωδική χροιά, χωρίς να αναλώνονται σε ένα μονότονο και κουραστικό beat από την αρχή μέχρι το τέλος. Βέβαια, αυτό το λέω με μια μικρή επιφύλαξη, διότι δεν ανήκω στο fun club του Χατζηγιάννη κι έτσι δεν έχω ακούσει όλα τα τραγούδια του, ώστε να έχω πλήρη εικόνα.

    Τώρα αν φέρει ευθύνη για το συγκεκριμένο τρόπο προβολής ή απλά τον ανέχεται όπως το έθεσα εγώ, σ' αυτό δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Είναι βέβαιο ότι οι δισκογραφικές εταιρείες επιβάλουν στους νέους δημιουργούς να κάνουν κάποιες συγκεκριμένες εμφανίσεις, φωτογραφήσεις κλπ. Ακόμη και οι συνεργασίες τους είναι πολλές φορές κατευθυνόμενες, προϊόντα σχεδιασμού των opinion-makers της κάθε εταιρείας.
    Τώρα, κατά πόσο αλώβητος μπορεί να βγει κανείς από αυτόν τον κυκεώνα ή τι περιθώρια αντίδρασης έχει χωρίς να θιγεί η προσωπικότητά του, αυτό είναι λίγο θολό.