ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.851 μέλη
    GEORGE-Z
    19.11.2005, 21:55
    θελω να αγοράσω ενα πιανο. Μεταξυ των A-GRAND, SAMIC, BEHNER, SUZUKI, YANG CHANG καινουρια και PETROF, KAWAI, YAMAHA μεταχειρισμένα ποιό να πάρω?
    antonLOrd
    20.11.2005, 01:17
    Καλώς ήλθες...
    Λοιπόν δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος για να σου δώσω συγκεκριμένη απάντηση..
    Όμως... Από τα πιάνα που έχω παίξει προτιμώ τα ΥΑΜΑΗΑ... Έχουν τρομερό ήχο..

    ΥΓ: Παίζει και το άλλο... Γιατί δεν παίρνεις βρε αδερφέ ένα δίσκαλο όργανο.. Ένα HAMMONDάκι...

    rozaki
    20.11.2005, 11:27
    George καλημέρα...
    Αν θέλεις και την δική μου άποψη η petrof είναι απο τις καλύτερες κατασκευαστικές, είναι τσέχικη (ξέρουν μουσική οι άνθρωποι)...μετά έρχονται τα young chang..που φημίζονται για την ποιότητά τους.
    Εγώ βέβαια έχω ρώσικο πιάνο και νομίζω οτι είναι απο τα top...το έχω απ'το 1987 που ξεκίνησα να παίζω και αντέχει...ειναι σαν καινούργιο βασικά...Αυτά!!!
    Frida
    20.11.2005, 23:13
    Εγώ έχω Young chang και είμαι αρκετά ευχαριστημένη, αλλά θα συμφωνήσω ότι τα Yamaha έχουν καλό ήχο και καλό touch που λέμε. Είναι, όμως πιο ακριβά τα τελευταία, αν δεν κάνω λάθος.
    Ρώτα και στα μαγαζιά που πουλάνε πιάνα για μάρκες. καλές αγορές.
    vouliakis
    21.11.2005, 00:39
    Αν αυτό που ζητάς, GEORGE-Z, είναι κάποιο "φθηνό και καλό" πιάνο, ψάξε και για κάποιο μεταχειρισμένο γερμανικό.

    (Παλιότερα είχαμε κάνει μια καλή συζήτηση εδώ... )




    ntadis
    25.11.2005, 03:48
    hello..
    oτι και να παρεις δεν ξερεις τι θα σου βγει...

    εγω εχω ενα samick 9 χρονια... εχει χρονια προβληματακια με το δεξι πενταλ,κολλαν και καποια πληκτρα,,αλλα εχει φαει και γερα χτυπηματα [οσοι ξεσπαν στο πιανο καταλαβαινουν]

    αμα εχεiς τα λεφτα παρε ενα yamaha να σαι μεσα
    Vasx
    25.11.2005, 04:13

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 01-04-2012 08:25 ]


    mago
    06.08.2007, 09:57
    Θελω να αγορασω ενα πιανο μεταχειρισμενο ,μηπως ξερετε που μπορω να βρω?
    Παράθεση:

    Το μέλος GEORGE-Z στις 19-11-2005 στις 21:55 έγραψε...

    θελω να αγοράσω ενα πιανο. Μεταξυ των A-GRAND, SAMIC, BEHNER, SUZUKI, YANG CHANG καινουρια και PETROF, KAWAI, YAMAHA μεταχειρισμένα ποιό να πάρω?


    dj_vip
    11.08.2007, 16:25
    Ψάχνομαι κι εγώ τώρα για να αγοράσω πιάνο. Κλασικό πάντα. Αυτή τη στιγμή μπορώ να δώσω 2000 - 2500 ευρώ.

    Πήγα στο Διαμαντόπουλο, ο οποίος πουλάει μόνο καινούρια. Είχε Sejung και Kawai. Δε μπορώ να πω πως κάποιο απ' αυτά με ενθουσίασε ιδιαίτερα.

    Μου είπε πως αν το πιάνο είναι καινούριο μπορείς να το στρώσεις με τα δικά σου μέτρα, ειδικά το κλαβιέ. Επειδή τα περισσότερα είναι παιγμένα στις μεσαίες οκτάβες (από πιτσιρίκια που το παράτησαν) ενώ οι ακριανές οκτάβες είναι ανέγγιχτες. Δηλαδή, άλλη αίσθηση στα μεσαία κι άλλη στα (πολύ) μπάσα και πρίμα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

    Μετά πήγα και στο Νικοτιάν, όπου είδα κάποια παλιά (μεταπολεμικά πάντα) Young Chang γύρω στα 2200 - 2400 και κάτι άλλα (δε συγκράτησα τη μάρκα τους γιατί δεν μου άρεσαν).

    Τέλος, πήγα και στο Σπύρο Νάκα (τον ξάδερφο του Φίλιππου) και ξεχώρισα ένα ενδιαφέρον Yamaha U1, αρκετά πιο ακριβό βέβαια απ' το budget.

    Κι αυτά μόνο σαν αρχή... Η αγορά πιάνου είναι πάρα πολύ δύσκολη

    Έχει κανείς κάποια μαγαζιά υπόψην του που μπορώ να βρω κάτι ενδιαφέρον;
    timandrian
    28.10.2008, 11:29

    EGO THA SOY PROTEINA NA PAREIS TO SAMICK KAINOYRIO GIATI ?? THA SOY PO AMESOS. EINAI KOREATIKO .DILADI KATASKEYAZETE EKEI APO FTHINA ERGATIKA HERIA MIAS KAI EINAI PIANO PARAGOGIS KAI OHI HIROPOIITO.(DEN KSERO AN TA KSEHORIZIS AYTA TA DIO TI DIAFORA EHOYN SE TIMI.)  !!!!!!!       EHO AKOYSEI ISTERA OTI I SAMICK EINAI THIGATRIKI TIS YAMAHA. (AYTO DEN MAS ENDIAFEREI KAI TOSO .) !!! OI HORDES APO TA  PIANO SAMICK  KATAGONTE APO TON FIMISMENO GERMANIKO IKO  . EHOYN EPISIS MIHANISMO< GERMAN SCALE>.AYTO SIMENI OTI THA EHEIS GERMANIKO IHO  GERMANIKO TOYSE , KSILO KAI KATASKEYI SE KOREA  KTL ME LIGA HRIMATA SHETIKA  TO KALITERO ORTHIO POY VGAZEI EHEI 3300 ETRO PERIPOY  ALLA TA APLA KSEKINOYN APO 2000.

    PROSOPIKI MOY APOPSI INE  ELPIZO NA SE VOITHISI STI DISKOLI EPILOGI PIANO


    liopesiotis
    30.10.2008, 16:53

    Για ριξε και μια ματια στον karydasmusic.com

    Εχει και καινουργια και μεταχειρισμενα πιανα.  Και ειναι χορδιστης του Μεγαρου Μουσικης.


    Thanos219
    14.12.2008, 12:04

    Παιδία πουλάω έγω πιάνο yamaha c-1137 με 12 χρόνια εγγυηση αγορασμένο απο το ΝΑΚΑ με 0 ώρες λειτουτουργείας.. ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.. Σαν έπιπλο αγοράστηκε απο τους γονείς μου..  Είναι πραγματικά τρομερή ευκαιρία και αξίζει.. Δεν έχει πατηθεί πλήκτρο ποτέ όσο καιρο βρίσκεται στο σαλόνι! {#emotions_dlg.walkman}





    επισυναπτόμενα: piano3.JPG 
    Thanos219
    14.12.2008, 12:06

    Αλλη μια φοτο να βοηθήσω αν και οποιος θελει ας μου στείλει ένα προσωπικό μηνυμα.. ευχαριστώ





    επισυναπτόμενα: piano1.JPG 
    oscarpeterson
    14.12.2008, 13:58

    Παράθεση:

    Το μέλος ntadis στις 25-11-2005 στις 03:48 έγραψε...

    hello..
    oτι και να παρεις δεν ξερεις τι θα σου βγει...

     

    Ασφαλώς και δεν είναι έτσι.  Έχω PETROF εδώ και 20 χρόνια, και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα.  Ούτε κολλάνε πλήκτρα ούτε τίποτα.

    Το πιάνο που πουλάει ο φίλος Thanos219, αφού δεν έχει παιχτεί ποτέ είναι πολύ καλή ευκαιρία.  Αν ενδιαφερόμουνα για πιάνο θα ήταν από τις πρώτες επιλογές. Είναι και YAMAHA οπότε είναι εγγύηση

    Το πιάνο όσο δεν παίζεται δεν παλιώνει.


    Thanos219
    14.12.2008, 15:30

    Παιδιά δεν θέλω να κοροιδέψω κανέναν σας πραγματικά ειναι ευκαιρία. Οποιος θέλει ας επικοινωνησει μαζί μου γιατι πραγματικά το έχω μέσα στο σαλόνι μου σκεπασμένο με βελούδινο κάλυμα το οποιο έχω και για αυτο απόδειξη πληρωμης 150 ευρω!!!! Οι φοτος δεν είναι καλοτραβηγμένες.. Μιλάμε για ένα πραγματικό κόσμημα ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ, ΑΠΑΤΗΤΟ, ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ.. Δέν έχει πατηθεί πλήκτρο ποτέ και ο "ΦΙΛΛΙΠΟΣ ΝΑΚΑΣ" εχει γραπτή εγγυηση 12 χρόνια την οποία θα πάρετε με το ΄πιάνο μαζι... Στην τιμή θα τα βρούμε γιατί θέλω να το δίωξω άμεσα να το αντικαταστήσω με home theater.. Πρέπει να πω οτι το έχω αγοράσει 3.600 (εχω αποδειξη πληρωμης) και το δίνω πολύ φτηνότερα..  


    SpyrusTheVirus
    13.01.2009, 20:08

    ποσα θες να διαθέσεις? με 6000-8000 βρισκεις πολυ ωραια καινουρια,ενω με 2000-4000 μπορεις να βρεις πολυ καλα μεταχειρησμενα (πολλες φορες αψογα).

    αν θελεις να παιξεις κλασσική μουσική,θα σου προτεινα να αποφύγεις τα yamaha. τα φθηνα τουλαχιστον μου φαινονται απαίσια,ειναι βεβαια και θεμα γουστου...

    εχω ενα γερμανικό W. Hoffman,εδω και 3 χρονια,και το βρισκω πολύ καλο.το πηρα 6.200 μετριτής απο το Διαμαντόπουλο. Τα petrof τα χα κοιταξει και γω,αλλα κατεληξα στο Hoffman μου. Προτίμησε γερμανικό,εχουν πιο ωραιο ήχο,των κινεζικων-κορεατικωνκλπ κλπ ειναι τσιγκινος,σα να βαρας τιγάνια. Μπορεις να ρίξεις και μια ματια στα γαλλικα,εχουν βεβαια πολυ απαλο ηχο, αλλα ισως σαρέσει (εγω δε τα μπορουσα). οσο για μεταχειρισμένο,ειναι μια πολυ καλή λύση,αλλα εξέτασε το καλα πτιν το παρεις.παιξε αν ειναι δυνατο κατι,δες πως ειναι η αισθηση του,ριξε μια ματια για γρατζουνιες,χαλασμενα πληκτρα πενταλ που τρίζουν,πληκτρα που κάτσανε και αλλα τετοια που θα πρεπει να επισκευασεις (οποτε μη το αγορασεις- βρες αλλο σε καλυτερη κατασταση).

    αν εχεις τα χρηματα στο χερι,οπωσδηποτε δωστα μετριτής αν σου κανουν καλυτερη τιμη (γλυτωσα γυρω στα 1000-1500).


    Addicted-To-Music
    14.01.2009, 20:13

    Λοιπόν.. Αν έχεις χρήματα να διαθέσεις, εγώ προτείνω δαγκωτό Yamaha. Αγόρασα ένα από τον Νάκα, καινούριο, μαύρο Yamaha ενάμισι εκατομμύριο τότε.. Αλλά αθάνατο.. Τέτοιον ήχο δεν έχω ακούσει σε κανένα πιάνο που έχω παίξει! Μετά είναι πολύ καλά και τα Kawai, σε καλύτερη τιμή.. Αλλά αν θέλεις ένα πιάνο να μην πάθει τίποτα, θα το ευχαριστηθείς το Yamaha..


    EleniZeppelin
    18.01.2009, 17:48

    Λοιπόν... Δεν ξέρω ποιο να πάρεις, αλλά ποιο δεν θα πάρεις. Προς θεού όχι σάμικ! πήρα το πιάνο πριν 5 χρόνια 3000 ευρώ... και τον τελευταίο καιρό που αρχίζω να παίζω πιο απαιτητικά κομμάτια... έχουν κολλήσει 3 βδομάδες 3 νότες...


    fibonazzi
    21.01.2009, 07:06

    Παράθεση:

    Το μέλος EleniZeppelin στις 18-01-2009 στις 17:48 έγραψε...

    Λοιπόν... Δεν ξέρω ποιο να πάρεις, αλλά ποιο δεν θα πάρεις. Προς θεού όχι σάμικ! πήρα το πιάνο πριν 5 χρόνια 3000 ευρώ... και τον τελευταίο καιρό που αρχίζω να παίζω πιο απαιτητικά κομμάτια... έχουν κολλήσει 3 βδομάδες 3 νότες...



     

    Το να κολλάνε νότες μπορεί να παρατηρηθεί και στα καλύτερα πιάνα. Πολλές φορές δεν οφείλεται στο πιάνο αλλά στον τρόπο που το προσέχουμε. Και δεν εννοώ τόσο το παίξιμο, αλλά κυρίως το που το έχουμε, αν ο χώρος είναι υγρός ή αν υπάρχουν απότομες μεταπτώσεις θερμοκρασίας και υγρασίας. Ο κυριότερος λόγος να κολλάνε οι νότες είναι να φουσκώνει το πλήκτρο ή η τσόχα του μαρτέλου από υπερβολική υγρασία.

     

    Προσέξτε λοιπόν, αν έχετε το πιάνο σε ένα σχετικά κρύο δωμάτιο με π.χ.70% υγρασία, τότε επόμενο είναι να μην λειτουργεί σωστά. Τοποθετήστε το πιάνο σε εσωτερικό τοίχο, μακρυά από σώματα θέρμανσης και μπαλκονόπορτες, και φρονίστε να κυμαίνεται η υγρασία του χώρου μεταξύ 40% και 60%. Αν θέλετε το πιάνο να λειτουργεί σωστά, ό,τι πιάνο κι αν είναι.

     

    Η καλύτερη "κούρα" για ένα πιάνο που κολλάνε πλήκτρα, είναι να φροντίσουμε για ένα διάστημα μερικών ημερών η υγρασία στο χώρο να μην ξεπερνά το 45% και η θερμοκρασία να είναι γύρω στους 21 βαθμούς.

     

    Αν έχουμε πρόβλημα με τις συνθήκες στο χώρο του πιάνου, υπάρχουν στο εμπόριο υγραντήρες (όχι αυτοί για τα μωρά γιατί δεν κάνουν για μεγάλους χώρους παρά μόνο για μικρά δωμάτια) αλλά και ΑΦυγρντήρες. Ίσως δεν είναι εύκολο να βρούμε στην Ελλάδα, αλλά εύκολα στο ιντερνετ, ή και παραγγελία σε κατάστημα ηλεκτρικών ειδών. Αξίζει η επένδυση.


    SpyrusTheVirus
    25.01.2009, 16:01

    γιατρε εχετε τιποτα και για pedal που τριζουν?μου ετριζε,οταν ηρθε ο χορδιστης το εφτιαξε (κατι του εβαλε-μη με ρωτησετε τι),αλλα σα να ακουω παλι κατι μικροθορυβους (καμια φορα οχι τριξιμο,ενα "τσακ τσακ",ανεπαισθητο μεν,αλλα ειμαι τοσο ιδιοτροπος με τους θορυβους που με εκνευριζει).υπαρχει περιπτωση να φταει κατι στο δωματιο ?το πιανο ειναι σε σαλονι,μακρια απο σωματα,απο παραθυρα,η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 20-25 (το πολυ 25).δεν εχω ιδεα για την υγρασια