ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.834 μέλη
    fibonazzi
    27.01.2009, 00:33

    Παράθεση:

    Το μέλος SpyrusTheVirus στις 25-01-2009 στις 16:01 έγραψε...

    γιατρε εχετε τιποτα και για pedal που τριζουν?μου ετριζε,οταν ηρθε ο χορδιστης το εφτιαξε (κατι του εβαλε-μη με ρωτησετε τι),αλλα σα να ακουω παλι κατι μικροθορυβους (καμια φορα οχι τριξιμο,ενα "τσακ τσακ",ανεπαισθητο μεν,αλλα ειμαι τοσο ιδιοτροπος με τους θορυβους που με εκνευριζει).υπαρχει περιπτωση να φταει κατι στο δωματιο ?το πιανο ειναι σε σαλονι,μακρια απο σωματα,απο παραθυρα,η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 20-25 (το πολυ 25).δεν εχω ιδεα για την υγρασια



     

    Χμμμ, κάτσε να κάνω διάγνωση τώρα:Cool

     

    Το τρίξημο στο πεντάλ λύνεται με λίγο λάδάκι, ό,τι λάδι νάναι, ακόμα και με λίγο σαπούνι. Οι άλλοι "μικροθόρυβοι" που λες, ωφείλονται στο μηχανισμό του. Ο τρόπος που λειτουργεί το πεντάλ είναι ο εξής: το πεντάλ αυτό καθαυτό είναι ένας μοχλός, ο οποίος είναι "κρεμασμένος" από ένα γαντζάκι (ώστε να μπορεί και να αποσυνδεθεί π.χ. για κάποια μεταφορά του πιάνου) σε ένα μεταλικό ραβδί. Όπως πατάμε το πεντάλ, αυτό στο πίσω μέρος του ως μοχλός που είναι σηκώνεται (κάτι σαν την τραμπάλα φαντάσου) και έτσι ανασηκώνει και το ραβδί, το οποίο και μεταδίδει την κίνηση στις σβηστήρες (σουρντίνες, πνιγεία) για να απομακρυνθούν από τις χορδές αφήνοντάς τες ελεύθερες να δονούνται.

    Πολλές φορές σε καποια πιάνα (κυρίως όρθια και φθηνότερα) η σύνδεση του πεντάλ με το ραβδί είναι αρκετά χαλαρή, ώστε να προκαλεί ελεύθερη ταλάντωση του ραβδιού και άρα κάποιο θόρυβο. Το πώς μπορείς να το διορθώσεις αυτό εξαρτάται από το μηχανισμό του πεντάλ, θα υπάρχει κάποια βίδα που ίσως μπορείς να σφήξεις, ή μπορείς να τοποθετήσεις κάποιο κομματι πανί ανάμεσα στον γάντζο και το πεντάλ ώστε να μην κάνει θόρυβο. Όμως, ο καλός πιανίστας ελέγχει το πόδι του ώστε να κινεί το πεντάλ απολύτως ελεγχόμενα, και να μην το αφήνει να επανέλθει με φόρα ή να μην το "σανιδώνει" πατώντας το, κάτι που καταπονεί γενικά το μηχανισμό και προκαλεί θόρυβο ακόμα και αν ο μηχανισμός είναι άριστος!Innocent

    Δεν είμαι τεχνικός, οπότε σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες λύσεις ή και παράγοντες που πρέπει να εξετάσει κανείς, αν αυτά που είπα δεν βοηθούν...ελπίζω πάντως να σε κατατόπισα κάπως!

     


    Bosey
    27.01.2009, 15:31

    Παράθεση:

    Το μέλος fibonazzi στις 21-01-2009 στις 07:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EleniZeppelin στις 18-01-2009 στις 17:48 έγραψε...

    Λοιπόν... Δεν ξέρω ποιο να πάρεις, αλλά ποιο δεν θα πάρεις. Προς θεού όχι σάμικ! πήρα το πιάνο πριν 5 χρόνια 3000 ευρώ... και τον τελευταίο καιρό που αρχίζω να παίζω πιο απαιτητικά κομμάτια... έχουν κολλήσει 3 βδομάδες 3 νότες...



     

    Το να κολλάνε νότες μπορεί να παρατηρηθεί και στα καλύτερα πιάνα. Πολλές φορές δεν οφείλεται στο πιάνο αλλά στον τρόπο που το προσέχουμε. Και δεν εννοώ τόσο το παίξιμο, αλλά κυρίως το που το έχουμε, αν ο χώρος είναι υγρός ή αν υπάρχουν απότομες μεταπτώσεις θερμοκρασίας και υγρασίας. Ο κυριότερος λόγος να κολλάνε οι νότες είναι να φουσκώνει το πλήκτρο ή η τσόχα του μαρτέλου από υπερβολική υγρασία.

     

    Προσέξτε λοιπόν, αν έχετε το πιάνο σε ένα σχετικά κρύο δωμάτιο με π.χ.70% υγρασία, τότε επόμενο είναι να μην λειτουργεί σωστά. Τοποθετήστε το πιάνο σε εσωτερικό τοίχο, μακρυά από σώματα θέρμανσης και μπαλκονόπορτες, και φρονίστε να κυμαίνεται η υγρασία του χώρου μεταξύ 40% και 60%. Αν θέλετε το πιάνο να λειτουργεί σωστά, ό,τι πιάνο κι αν είναι.

     

    Η καλύτερη "κούρα" για ένα πιάνο που κολλάνε πλήκτρα, είναι να φροντίσουμε για ένα διάστημα μερικών ημερών η υγρασία στο χώρο να μην ξεπερνά το 45% και η θερμοκρασία να είναι γύρω στους 21 βαθμούς.

     

    Αν έχουμε πρόβλημα με τις συνθήκες στο χώρο του πιάνου, υπάρχουν στο εμπόριο υγραντήρες (όχι αυτοί για τα μωρά γιατί δεν κάνουν για μεγάλους χώρους παρά μόνο για μικρά δωμάτια) αλλά και ΑΦυγρντήρες. Ίσως δεν είναι εύκολο να βρούμε στην Ελλάδα, αλλά εύκολα στο ιντερνετ, ή και παραγγελία σε κατάστημα ηλεκτρικών ειδών. Αξίζει η επένδυση.



    Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και προσθέτω μόνο, ότι ηλεκτρικοί αφυγραντήρες είναι διαθέσιμοι σε αρκετά καταστήματα ηλεκτρικών ειδών. Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει αυτό εδώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τη λειτουργία του, αν και είναι αρκετά ογκώδης η κατασκευή του.

    Σκέφτομαι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον, να εγκαταστήσω αυτό το σύστημα που είναι οικονομικότερο, αθόρυβο και αόρατο!


    EleniZeppelin
    02.02.2009, 17:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Bosey στις 27-01-2009 στις 15:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fibonazzi στις 21-01-2009 στις 07:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EleniZeppelin στις 18-01-2009 στις 17:48 έγραψε...

    Λοιπόν... Δεν ξέρω ποιο να πάρεις, αλλά ποιο δεν θα πάρεις. Προς θεού όχι σάμικ! πήρα το πιάνο πριν 5 χρόνια 3000 ευρώ... και τον τελευταίο καιρό που αρχίζω να παίζω πιο απαιτητικά κομμάτια... έχουν κολλήσει 3 βδομάδες 3 νότες...



     

    Το να κολλάνε νότες μπορεί να παρατηρηθεί και στα καλύτερα πιάνα. Πολλές φορές δεν οφείλεται στο πιάνο αλλά στον τρόπο που το προσέχουμε. Και δεν εννοώ τόσο το παίξιμο, αλλά κυρίως το που το έχουμε, αν ο χώρος είναι υγρός ή αν υπάρχουν απότομες μεταπτώσεις θερμοκρασίας και υγρασίας. Ο κυριότερος λόγος να κολλάνε οι νότες είναι να φουσκώνει το πλήκτρο ή η τσόχα του μαρτέλου από υπερβολική υγρασία.

     

    Προσέξτε λοιπόν, αν έχετε το πιάνο σε ένα σχετικά κρύο δωμάτιο με π.χ.70% υγρασία, τότε επόμενο είναι να μην λειτουργεί σωστά. Τοποθετήστε το πιάνο σε εσωτερικό τοίχο, μακρυά από σώματα θέρμανσης και μπαλκονόπορτες, και φρονίστε να κυμαίνεται η υγρασία του χώρου μεταξύ 40% και 60%. Αν θέλετε το πιάνο να λειτουργεί σωστά, ό,τι πιάνο κι αν είναι.

     

    Η καλύτερη "κούρα" για ένα πιάνο που κολλάνε πλήκτρα, είναι να φροντίσουμε για ένα διάστημα μερικών ημερών η υγρασία στο χώρο να μην ξεπερνά το 45% και η θερμοκρασία να είναι γύρω στους 21 βαθμούς.

     

    Αν έχουμε πρόβλημα με τις συνθήκες στο χώρο του πιάνου, υπάρχουν στο εμπόριο υγραντήρες (όχι αυτοί για τα μωρά γιατί δεν κάνουν για μεγάλους χώρους παρά μόνο για μικρά δωμάτια) αλλά και ΑΦυγρντήρες. Ίσως δεν είναι εύκολο να βρούμε στην Ελλάδα, αλλά εύκολα στο ιντερνετ, ή και παραγγελία σε κατάστημα ηλεκτρικών ειδών. Αξίζει η επένδυση.



    Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και προσθέτω μόνο, ότι ηλεκτρικοί αφυγραντήρες είναι διαθέσιμοι σε αρκετά καταστήματα ηλεκτρικών ειδών. Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει αυτό εδώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τη λειτουργία του, αν και είναι αρκετά ογκώδης η κατασκευή του.

    Σκέφτομαι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον, να εγκαταστήσω αυτό το σύστημα που είναι οικονομικότερο, αθόρυβο και αόρατο!



                                                                                                                                                                                                                                                             Ρε σεις αυτό δεν το σκέφτηκα {#emotions_dlg.blink} η αλήθεια είναι ότι ο χώρος δεν βοηθάει αλλά λόγω όγκου δεν μπορεί να μεταφερθεί πουθενά αλλού... Αν ήταν όμως μόνο από την υγρασία δεν θα είχε πρόβλημα και σε πολύ χαμηλές πχ νότες που δεν παίζω πολύ?


    jangok
    06.02.2009, 16:44

     

     

    Γειά σας,

    Είμαι καινούργιο μέλος και θέλω να αγοράσω πιάνο.

    Η ιδιαιτερότητα είναι ότι ζω με την οικογένειά μου στην Αίγυπτο, Αλεξάνδρεια.

    Η γυνάικα μου θέλει να αρχίσει  μαθήματα, οπότε μας ενδιαφέρει η μουσική ποιότητα αλλά σημαντικό κομμάτι έιναι και η εμφάνιση.

    Βρήκαμε ένα παλιό πιάνο, Peter Jungbluth-M.Gladbach, serial no 32339???, χωρίς άλλα στοιχεία, όρθιο με δύο πεντάλ και μοιάζει να είναι τουλάχιστον 50-60 ετών.

    Πρέπει να έχει εισαχθεί από Γερμανία και εδώ τώρα γίνεται η συντήρησή του (Αιγυπτιακών προδιαγραφών ...????). Τα ξύλα είναι σε καλή κατάσταση χωρίς σημάδια υγρασίας και εντόμων. Το κλαβιέ είναι κάπως μαλακό αλλά ο ήχος ικανοποιητικός. Η τιμή του έιναι 1100 ευρώ.

    Παίζω έγχορδα ημι-επαγγελματικά αλλά από πιάνο δεν έχουμε εμπειρία.

    Περιμένουμε να δούμε και να ακούσουμε το όργανο μετά τη συντήρησή του, σε περίπου μία εβδομάδα. Έχουμε προβληματιστεί γιατί βλεπουμε σε αγγελίες από Ελλάδα για επώνυμα όρθια σε χαμηλότερες τιμές και σύντομα θα επανεγκατασταθούμε Κρήτη.

    Τι μας συμβουλεύετε???


    Bosey
    09.02.2009, 01:10

    Παράθεση:

    Το μέλος jangok στις 06-02-2009 στις 16:44 έγραψε...

     

     

    Γειά σας,

    Είμαι καινούργιο μέλος και θέλω να αγοράσω πιάνο.

    Η ιδιαιτερότητα είναι ότι ζω με την οικογένειά μου στην Αίγυπτο, Αλεξάνδρεια.

    Η γυνάικα μου θέλει να αρχίσει  μαθήματα, οπότε μας ενδιαφέρει η μουσική ποιότητα αλλά σημαντικό κομμάτι έιναι και η εμφάνιση.

    Βρήκαμε ένα παλιό πιάνο, Peter Jungbluth-M.Gladbach, serial no 32339???, χωρίς άλλα στοιχεία, όρθιο με δύο πεντάλ και μοιάζει να είναι τουλάχιστον 50-60 ετών.

    Πρέπει να έχει εισαχθεί από Γερμανία και εδώ τώρα γίνεται η συντήρησή του (Αιγυπτιακών προδιαγραφών ...????). Τα ξύλα είναι σε καλή κατάσταση χωρίς σημάδια υγρασίας και εντόμων. Το κλαβιέ είναι κάπως μαλακό αλλά ο ήχος ικανοποιητικός. Η τιμή του έιναι 1100 ευρώ.

    Παίζω έγχορδα ημι-επαγγελματικά αλλά από πιάνο δεν έχουμε εμπειρία.

    Περιμένουμε να δούμε και να ακούσουμε το όργανο μετά τη συντήρησή του, σε περίπου μία εβδομάδα. Έχουμε προβληματιστεί γιατί βλεπουμε σε αγγελίες από Ελλάδα για επώνυμα όρθια σε χαμηλότερες τιμές και σύντομα θα επανεγκατασταθούμε Κρήτη.

    Τι μας συμβουλεύετε???



    Γειά σας και καλωσήρθατε στο ΜΗ.

    Προσωπικά είμαι κατά της όποιας βεβιασμένης κίνησης, αφού επίκειται και η μετακίνηση σας στην Ελλάδα, εκτός και εαν θεωρείτε "ευκαιρία" το συγκεκριμμένο πιάνο σε αυτή τη τιμή...

    Καλή τύχη στην επιλογή σας! 


    SpyrusTheVirus
    11.02.2009, 07:55

    οχι καλε δε το σανιδώνω (το αγαπαω εγώ το πιανο μου :P) ουτε το αφηνο μονο του να επανελθει (χτυπαει και παλι κανει θορυβο xD) ...τωρα κοντα θα φωναξω το μαστορα να το κουεδίσει,θα του πω να ριξει μια ματια στο πενταλ...θα το κοιταξω και μονος μου ομως,μιας και μου το πες


    Bosey
    20.02.2009, 11:09

    Ιδού ακόμη μιά σοβαρή ανάλυση γύρω από το μεγάλο ζήτημα της αγοράς πιάνου από τον Γεράσιμο-Ανδρέα Χοϊδά, η οποία δημοσιεύτηκε στο classicalmusic.gr

    http://features.classicalmusic.gr/article.php?id=1671 


    GTSELIS
    23.09.2009, 21:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanos219 στις 14-12-2008 στις 15:30 έγραψε...

    Παιδιά δεν θέλω να κοροιδέψω κανέναν σας πραγματικά ειναι ευκαιρία. Οποιος θέλει ας επικοινωνησει μαζί μου γιατι πραγματικά το έχω μέσα στο σαλόνι μου σκεπασμένο με βελούδινο κάλυμα το οποιο έχω και για αυτο απόδειξη πληρωμης 150 ευρω!!!! Οι φοτος δεν είναι καλοτραβηγμένες.. Μιλάμε για ένα πραγματικό κόσμημα ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ, ΑΠΑΤΗΤΟ, ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ.. Δέν έχει πατηθεί πλήκτρο ποτέ και ο "ΦΙΛΛΙΠΟΣ ΝΑΚΑΣ" εχει γραπτή εγγυηση 12 χρόνια την οποία θα πάρετε με το ΄πιάνο μαζι... Στην τιμή θα τα βρούμε γιατί θέλω να το δίωξω άμεσα να το αντικαταστήσω με home theater.. Πρέπει να πω οτι το έχω αγοράσει 3.600 (εχω αποδειξη πληρωμης) και το δίνω πολύ φτηνότερα..

     

    Παράθεση:

    Θάνο στείλε μου το κινητό σου στο mail μου tselisfun@yahoo.gr για να σου τηλεφώνησω να μιλήσομε για το πιάνο σου.

    Με ενδιαφέρει να το αγοράσω

     

     


    GOTHIC82
    02.07.2010, 16:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanos219 στις 14-12-2008 στις 12:06 έγραψε...

    Αλλη μια φοτο να βοηθήσω αν και οποιος θελει ας μου στείλει ένα προσωπικό μηνυμα.. ευχαριστώ





    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

    ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΙΑΝΟΥ...ΠΟΣΟ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ?ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ  E-MAIL ΜΟΥ chrozenberg@yahoo.gr

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    GOTHIC82
    07.07.2010, 13:07

    Παιδιά προς θεού ΟΧΙ Samick....είναι ελαττωματικά και το κακό είναι οτί δεν συντηρουνται,είναι για πέταμα μετά.Τα Yamaha είναι ανθεκτικά...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GOTHIC82 στις 07-07-2010 13:27 ]


    JoannaSelena
    11.06.2012, 21:00

    Thanos219 ξερω πως αργησα μερικα χρονια αλλα θα η θελα να μαθω την τιμη που πουλας το πιανο σου...αν το πουλασ ακομα...Επισης αν ξερεις καποιον που να ειναι φτηνος σε παρακαλω ενημερωσε με!!!


    Maria000087
    11.06.2013, 15:24

    Πωλείται πιάνο Yamaha M108cp

    ασπρη λακα, με καμπυλωτα πόδια σε αριστη κατάσταση.

    Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε προσωπικό μήνυμα.