ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη
    sillia
    09.06.2010, 16:29

    Χάθηκε να αφήσετε την παρεν8εσούλα στον χασάπικο{#emotions_dlg.tt2}

    έχασα{#emotions_dlg.crying}


    jorge
    09.06.2010, 17:26

    Την είχαμε αφήσει για test IQ!

    :)


    AlfaWolf
    09.06.2010, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-06-2010 στις 17:26 έγραψε...

    Την είχαμε αφήσει για test IQ!

    :)



     

    χαχαχ Καλή Απάντηση {#emotions_dlg.biggrin}


    sillia
    09.06.2010, 23:39

    ΙQ {#emotions_dlg.rolleyes}έτσι ε?

    ποιό κουιζάκι έχει παρενθεσούλα για ακόμα μια ευκαιρία{#emotions_dlg.rolleyes}

    μήπως και πάρω 10΄{#emotions_dlg.crying}

    να μην έχει χασάπικο{#emotions_dlg.blink}

    {#emotions_dlg.tt2}

     

     


    jorge
    22.06.2010, 01:12

    Νέα ευκαιρία να ανεβείτε κι άλλο στα highscores!

    Μόλις προστέθηκε νέο κουίζ που μας στέλνει η linkin-fan :)

    Παιξτε εδω


    CHE
    22.06.2010, 07:24

    Έπαιξα στο κουίζ της linkin-fun αλλά έχει αρκετά λάθη και ασάφειες. Π.χ. στην τελευταία ερώτηση (ποιο είναι ελληνικό ροκ συγκρότημα), μήπως θα έπρεπε να ρωτάει "ποιο δεν είναι"; Σε άλλη ερώτηση για τον ηλεκτρικό ήχο του Bob Dylan, αναφέρει σε ξεχωριστές απαντήσεις ''Beatles'', ''Rolling Stones'', ''από τους Βρετανούς'' (λες και οι Beatles και Rolling Stones ήταν από την... Κίνα). Έχω ενστάσεις και για το riff revolution αλλά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για να μην μαρτυρήσω την -κατά linkinfun- σωστή απάντηση.

    {#emotions_dlg.rockon}


    rollinngstone
    22.06.2010, 10:50

    Συμφωνώ και εγώ με τον CHE. Έπαιξα πριν από λίγο το κουίζ και διαπίστωσα ότι ορισμένες ερωτήσεις είναι ασαφείς, ή ακόμα μερικές φορές και λανθασμένες. Για παράδειγμα η ερώτηση που αφορά τους Nirvana έχει ως μία από τις απαντήσεις της το μουσικό είδος grunge και μια άλλη το μουσικό είδος alternative rock. Οι Nirvana θεωρούνται πρωτοπόροι και των δύο ειδών. Συνεπώς κάτι τέτοιο μπορεί να προκαλέσει προβλήματα επιλογής της σωστής απάντησης, καθώς υπάρχουν περισσότερες από μία σωστές απαντήσεις. Έχω εντωπίσει και μερικά άλλα λαθάκια τα οποια τα έχει επισημάνει και ο προηγούμενος συμφορουμίτης, αλλά δε θα μπω στον κόπο να επεκταθώ για ευνόητους λόγους.


    kwstasagas
    22.06.2010, 11:41

    Βρε παιδιά ... μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ??? Τόσο καιρό εδώ στο ΜΗ και ακόμη δεν έχω βρει ΄με ποιον τρόπο στέλνεις κουίζ  {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}.... Πώς γίνεται ????


    jorge
    22.06.2010, 12:24

    Εχετε δίκιο Che & Rollingstone. Ευχαριστουμε για τις επισημανσεις, έχουν ήδη αλλάξει οι ερωτήσεις που αναφέρατε.

    Κώστα, για να στείλεις μουσικό κουίζ, διάβασε στις Συχνές Ερωτήσεις, στο κάτω μέρος των σελίδων. Υπάρχει σχετική ενότητα με τίτλο "Πως μπορώ να βοηθήσω το MusicHeaven"

    :)


    jorge
    03.10.2010, 22:26

    Παίξτε στο νέο μουσικό κουίζ

    To κουίζ έστειλε ο kwstasagas


    kwstasagas
    05.10.2010, 00:13

    Ωωωω ... δημοσιεύθηκε το μουσικό κουίζ που έστειλα πριν αρκετό καιρό στο ΜΗ [να σας πω την αλήθεια .... είχα ξεχάσει ότι το έστειλα !!!! ] !!!!

    Όμως ... δεν βλέπω να έχει αναρτηθεί η πρώτη ερώτηση, παρόλο που έχουν αναρτηθεί οι απαντήσεις της !!! Το περιεχόμενό της είναι :

    - Πότε βγήκε το δισκογραφικό ντεμπούτο της Αμερικανίδας τραγουδίστριας Laura Branigan ???

    Ελπίζω ότι θα διορθωθεί αυτό το λαθάκι .....

     

    Πάντως, μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά χαρούμενος που δημοσιεύεται το πρώτο μουσικό κουίζ μου εδώ στο ΜΗ .... Και σημειωτέον .... Το έστειλα όχι τόσο με το σκεπτικό "να στείλω μουσικό κουίζ γνώσεων", αλλά με το σκεπτικό "να στείλω μουσικό κουίζ αναμνήσεων" .... Γι' αυτό θα είναι μεγάλη μου χαρά αν δω όσο το δυνατόν περισσότερους να απαντούν 10 στα 10 .... αυτό θα σημαίνει ότι με πολλύς έχουμε τις ίδιες αναμνήσεις από τα εφηβικά μας χρόνια ......

    Αλλά κι αν απαντήσουν 10 / 10 όσοι είναι μικρότερης ηλικίας από εμένα .... ακόμη καλύτερα !!! Αυτό θα σημαίνει ότι η δεκαετία στην οποία εμείς οι 40ρηδες ζήσαμε την εφηβεία μας - δηλαδή τα πιο όμορφα χρόνια μας - όλο και κάτι έχει αφήσει για να το βρουν και οι επόμενες γενιές ....

     

     


    jorge
    05.10.2010, 02:58
    Σωστός, προστέθηκε :)
    CHE
    05.10.2010, 07:35

    Χε, χε. Έπαιξα στο κουίζ του Κώστα αλλά πέτυχα τα 9 στα 10, παρόλο που η απάντησή μου που μέτρησε για λάθος δεν ήταν λάθος. Στην ερώτηση για τα συγκροτήματα που έπαιξαν στην Αθήνα το 1985 απάντησα ένα συγκρότημα το οποίο ήταν προγραμματισμένο να παίξει αλλά ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ!
    Νόμιζα ότι η ερώτηση ήταν παγίδα κι έτσι το απάντησα, αλλά τελικά ο φίλος μου ο Κώστας φαίνεται ότι δεν το ήξερε ή δεν το θυμότανε. Από τα 4 λοιπόν συγκροτήματα που αναφέρονται στις απαντήσεις τα δύο ΔΕΝ έπαιξαν. Μόνο που το ένα το δίνει ως σωστή απάντηση και το άλλο τη δίνει ως λάθος (εμένα μου την έδωσε ως λάθος αλλά δεν πειράζει, απλά το αναφέρω προς αποκατάσταση της αλήθειας). Ίσως είναι καλύτερα να αντικατασταθεί από άλλο συγκρότημα που όντως έπαιξε.


    kwstasagas
    05.10.2010, 13:09

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 05-10-2010 στις 07:35 έγραψε...

    Νόμιζα ότι η ερώτηση ήταν παγίδα κι έτσι το απάντησα, αλλά τελικά ο φίλος μου ο Κώστας φαίνεται ότι δεν το ήξερε ή δεν το θυμότανε. Από τα 4 λοιπόν συγκροτήματα που αναφέρονται στις απαντήσεις τα δύο ΔΕΝ έπαιξαν.

     

    Πάντως, φίλε μου, κάθε ερώτηση, πριν την υποβάλω, έλεγξα ξανά και ξανά την ορθότητα της σωστής απάντησής της !!! Έτσι και στη συγκεκριμένη, που αφορά την εκδήλωση "Αθήνα - Πολιτιστική Πρωτεύουσα 1985" !!! Δεν βασίσθηκα μόνο στις εφηβικές αναμνήσεις μου, αλλά ανέτρεξα και στη Wikipedia και στο Youtube για να τις διασταυρώσω !!! Και, με χαρά και συγκίνηση συνάμα, ανακάλυψα στο YouTube βιντεάκια - ντοκουμέντα [με το τόοοτε σήμα του Κρατικού Καναλιού βεβαίως βεβαίως {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}] με την εμφάνιση των 3 από τα 4 συγκροτήματα της ερώτησής μου το 1985 στο Καλλιμάρμαρο [για το ένα από τα 4 συγκροτήματα της ερώτησης δεν υπάρχουν ντοκουμέντα διότι, φυσικά, δεν έπαιξε σε εκείνη την εκδήλωση .... ] .....  

    Ωστόσο, αν πράγματι έχω κάνει λάθος και πράγματι είναι 2 τα συγκροτήματα από αυτά που αναφέρω τα οποία ΔΕΝ έπαιξαν σε εκείνες τις - μυθικές πλέον - συναυλίες στο Καλλιμάρμαρο το 1985, στείλε μου σε ΠΜ την απαραίτητη διευκρίνιση !!!! Αν, πράγματι, η ερώτηση "σφάλλει", θα είμαι πρόθυμος να προβώ στην απαραίτητη διόρθωσή της ....  

     
    -----------------
    See, see, see, he said, Seagulls screamin' down in the morning sky, Gee, gee, gee, he said Come on girl, let's leave this world behind [Barry Hay - from Golden Earring (1970)]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 05-10-2010 14:53 ]


    CHE
    06.10.2010, 06:59

    Κώστα έχεις δίκιο, το λάθος είναι δικό μου (το συγκρότημα που δεν έπαιξε τελικά δεν ήταν στις απαντήσεις κι εγώ θυμόμουνα λάθος). Τότε είχα πάει στο καλλιμάρμαρο και μπήκα μέσα με το ''ντου''. Εννοείται πως ήμουνα παρών στο σκηνικό με τον Boy George (αλλά δεν πέταξα κανένα μπουκάλι) και φυσικά απόλαυσα τους Depeche Mode! Τι εποχές...


    kwstasagas
    06.10.2010, 17:29

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 06-10-2010 στις 06:59 έγραψε...

    Κώστα έχεις δίκιο, το λάθος είναι δικό μου (το συγκρότημα που δεν έπαιξε τελικά δεν ήταν στις απαντήσεις κι εγώ θυμόμουνα λάθος). 



     

    Ααααχ, τώρα είμαι κι εγώ ήσυχος ότι το κουίζ μου .... δεν "μπάζει" !!!! Έτσι, οι συμφορουμίτες μας μπορούνε να παίξουν άφοβα, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο "ταξιδάκι" στα 80ς .... Καλή επιτυχία σε όσους παίξουν {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}

     

     

     

     


    kwstasagas
    15.10.2010, 18:31

    Με χαρά βλέπω ότι στο κουίζ που έστειλα σημειώθηκε το πρώτο 10 στα 10 !!! Μπράβο Alfawolf !!! {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}..... Όχι τίποτε άλλο, αλλά ... είχα αρχίσει να έχω "ψιλο - τύψεις" ότι έστειλα δύσκολο κουίζ {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops} ..... Θα είναι χαρά μου να δω να σημειώνονται κι άλλα 10 στα 10 ....

     

    Όσο για τον φίλο μου τον CHE .... ας μού επιτρέψεις να "μαντέψω" ότι στην ερώτηση "ποιο συγκρότημα δεν έπαιξε το 1985 στην Αθήνα" σε μπέρδεψε λιγάκι το .... "εκ Γαλλίας ορμώμενο"  ?????????? .... ίσως, πράγματι, να απαιτείται κάπως "δυνατή" μνήμη για να θυμηθεί κάποιος αν η εν λόγω μπάντα συμμετείχε ή όχι σε εκείνες τις συναυλίες στο Καλλιμάρμαρο [περισσότερα δεν θα πω επειδή ... σχεδόν θα μαρτυρήσω τη σωστή απάντηση, χε χε χε .... ] ...... Πάντως ... δεν μπορείς να φαντασθείς πόσο μα πόσο σε ζηλεύω που ... "ήσουνα εκεί", σε αυτό το μοναδικό, ανεπανάληπτο συναυλιακό γεγονός της Αθήνας των 80ς !!!! Όσο για μένα ... αρκέσθηκα στα μαγνητοσκοπημένα στιγμιότυπα που έδειξε κάποια Κυριακή απόγευμα το Κρατικό Κανάλι μερικές βδομάδες μετά τις συναυλίες ....  έβλεπα από την ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας όλα αυτά τα ονόματα [τα οποία τότε βρίσκονταν στην ακμή τους και στα ντουζένια τους] να παίζουν .... σχεδόν έξω "από την πόρτα μας" και μονολογούσα "όχι ρε συυυυ .... γιατί να μην είμαι λίγο μεγαλύτερος για να είμαι κι εγώ μέσα, να δω από κοντά αυτές τις συναυλίες ???" ......

     

     


    jorge
    04.02.2011, 13:18

    Νέο μουσικό κουίζ από τον Alfawolf.

    Γνώσεις ελληνικής μουσικής ΙΙ


    sillia
    06.02.2011, 12:39

    Εύκολο Νικόλα έχουμε{#emotions_dlg.rolleyes}Αυτό μου πήρε 1 ολόκληρα λεπτό από τον χρόνο μου{#emotions_dlg.tt2}

    {#emotions_dlg.blink}


    AlfaWolf
    08.02.2011, 04:17

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 06-02-2011 στις 12:39 έγραψε...

    Εύκολο Νικόλα έχουμε{#emotions_dlg.rolleyes}Αυτό μου πήρε 1 ολόκληρα λεπτό από τον χρόνο μου{#emotions_dlg.tt2}

    {#emotions_dlg.blink}



    Nαι ευκολο ηταν ... σε συγκριση το Δευτερος διαγωνισμός τραγουδιου τοιυ ΜΗ  που ηταν δυσκολο

    Μπραβο Αναστασια !!!


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 08-02-2011 06:45 ]