ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Νέα στήλη στο e-Περιοδικό, θέλω τη γνώμη σας

    jorge
    13.12.2005, 10:23
    Τι λέτε να πρωτοτυπήσουμε λιγάκι, χωρίς να ξεφεύγουμε από τα χωράφια μας;

    Σκέφτηκα πως θα ήταν ενδιαφέρουσα μια νέα στήλη που θα αφορά νέα ή παλαιότερα τραγούδια και τον σχολιασμό τους. Είναι νομίζω κάτι που λείπει. Κάποια μέλη μπορούν να στέλνουν στίχους από παλιά και νέα (γνωστά) τραγούδια και οι υπόλοιποι μπορούμε να σχολιάζουμε το στίχο, τη μουσική, τα συναισθήματα που μας προκαλεί, τον ερμηνευτή και τα μηνύματα που περνάει. Μπορούμε μάλιστα να συνοδεύουμε τη δημοσίευση με ηχητικό απόσπασμα από το τραγούδι, αλλά και "εσωτερική" δημοσκόπηση (μέσα στην ίδια τη δημοσίευση) σχετικά με το τραγούδι (δε μιλάω για "βαθμολογία" του τραγουδιού, αλλά για συγκεκριμένες ερωτήσεις πχ "Το συγκεκριμένο τραγούδι το ακούτε πιο ευχάριστα από την live ή από την "στουντιακή" ηχογράφηση;

    Στην ενότητα με τις παρτιτούρες υπάρχει βέβαια κάτι παρόμοιο, όμως εκεί δε μπορεί να γίνει εύκολα κουβέντα, να υπάρχει συμμετοχή, αλλά και δε γίνεται να ενσωματώσουμε όλα τα παραπάνω.

    Προσωπικά δεν το έχω δει κάπου αλλού αυτό και νομίζω πως θα γίνουν όμορφες συζητήσεις.

    Τι λέτε;
    GL
    13.12.2005, 10:31
    Eυγε Χορχε................
    Orfeus
    13.12.2005, 10:54
    Πολύ ομορφη ιδέα!!!!


    ageras
    13.12.2005, 11:00
    Μπράβο Χόρχε μας.Πολύ καλή η ιδέα σου!!!Κι αν θες συνεργάτη γι'αυτην την στήλη εδώ είμαι.
    dimitrapan
    13.12.2005, 11:03
    Θεατρικό εργαστήρι μου θυμίζει αυτή η πρόταση... και μου αρέσει πάρα πολύ!


    doritsa78
    13.12.2005, 12:59
    Γιατι οχι?Τα παντα για την μουσικη.
    Desmar
    13.12.2005, 13:28
    ...χμμμ ... χρήσιμο και ενδιαφέρον φαίνεται ... ας το δοκιμάσουμε!


    jorge
    13.12.2005, 15:00
    Χαίρομαι που σας άρεσε η ιδέα

    Να το κάνουμε λοιπόν. Πρέπει όμως να βρούμε έναν τίτλο για τη στήλη.
    Καλό θα είναι ο τίτλος να έχει σαν συνθετικό τη λέξη τραγούδι...
    Έχετε καμιά ιδέα;;


    Όποια μέλη στέλνουν δημοσίευση σε αυτή την κατηγορία, θα πρέπει να αναφέρουν - εκτός από τους στίχους - τον ερμηνευτή, τον συνθέτη και τον στιχουργό οκ; Και αν μπορούν να στέλνουν και το MP3 (απόσπασμα ή ολόκληρο) στο info@musicheaven.gr, ώστε να είναι πιο πλήρης και πιο όμορφη η παρουσίαση του τραγουδιού. Και εννοείται πως στέλνουμε μόνο τραγουδάρες ε;
    ageras
    13.12.2005, 15:12
    -Φταίνε τα τραγούδια
    -τραγούδια και σκέψεις
    -τραγούδια στον χρόνο
    -Μ'ενα τραγούδι αγκαλια
    ageras
    13.12.2005, 15:14
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 13-12-2005 στις 15:00 έγραψε:

    Χαίρομαι που σας άρεσε η ιδέα

    Να το κάνουμε λοιπόν. Πρέπει όμως να βρούμε έναν τίτλο για τη στήλη.
    Καλό θα είναι ο τίτλος να έχει σαν συνθετικό τη λέξη τραγούδι...
    Έχετε καμιά ιδέα;;


    Όποια μέλη στέλνουν δημοσίευση σε αυτή την κατηγορία, θα πρέπει να αναφέρουν - εκτός από τους στίχους - τον ερμηνευτή, τον συνθέτη και τον στιχουργό οκ; Και αν μπορούν να στέλνουν και το MP3 (απόσπασμα ή ολόκληρο) στο info@musicheaven.gr, ώστε να είναι πιο πλήρης και πιο όμορφη η παρουσίαση του τραγουδιού. Και εννοείται πως στέλνουμε μόνο τραγουδάρες ε;




    Πότε υπολογίζεις την έναρξη της στήλης??

    jorge
    13.12.2005, 15:23
    Όποιος θέλει να στείλει δημοσίευση μπορεί και τώρα. Σαν κατηγορία ας μην επιλέξει τίποτα. Πρέπει να γράψει όμως στην αρχή οτι "πρόκειται για τη νέα στήλη με τα τραγούδια". Μέχρι να βρούμε τίτλο.

    Οι τίτλοι που προτείνεις Μανώλη είναι ότι πρέπει
    ageras
    13.12.2005, 15:24
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 13-12-2005 στις 15:23 έγραψε:

    Όποιος θέλει να στείλει δημοσίευση μπορεί και τώρα. Σαν κατηγορία ας μην επιλέξει τίποτα. Πρέπει να γράψει όμως στην αρχή οτι "πρόκειται για τη νέα στήλη με τα τραγούδια". Μέχρι να βρούμε τίτλο.

    Οι τίτλοι που προτείνεις Μανώλη είναι ότι πρέπει





    vouliakis
    13.12.2005, 20:49
    Ωραία ιδέα, jorge

    (Στον τίτλο, θα συμφωνήσω με τον ageras: Φταίνε τα τραγούδια .
    Ακόμα μια πρόταση: Τραγούδι "επ' αυτοφώρω" )



    doritsa78
    14.12.2005, 12:14
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 13-12-2005 στις 15:12 έγραψε:

    -Φταίνε τα τραγούδια
    -τραγούδια και σκέψεις
    -τραγούδια στον χρόνο
    -Μ'ενα τραγούδι αγκαλια



    Πολυ ωραιοι τιτλοι.