ελληνική μουσική
    820 online   ·  210.851 μέλη

    Βιβλια για ηλεκτρικη κιθαρα για αυτοδιδακτους;

    Bruce_Dicki13
    15.12.2005, 22:33

    που μπορω να βρω βιβλια για ηλεκτρικη κιθαρα για αυτοδιδακτους;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 06-12-2012 19:33 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 10-12-2012 16:07 ]


    Anestisrx8
    05.12.2012, 16:58
    Καλησπέρα!! Πρόκειται να αγοράσω έναν μείκτη arctic professional mixer mx2006 και έναν ενισχυτή professional power amplifier koda KD 266B, δύο ηχεία DIBEISI 500 watts max. Τα βρήκα 500 ευρώ,αλλά ρώτησα κάποιους που γνωρίζουν και μου είπαν ότι είναι παλιά και ακριβά για 500 ευρώ. Εγώ θέλω να αγοράσω μηχανήματα για να διοργανώνω μουσικές βραδιές και να κάνω ηχογραφήσεις στο σπίτι μου. Ποιά είναι η γνώμη σας και τι μου προτείνετε! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    noizreduction
    05.12.2012, 17:09

    Με αυτα τα μηχανηματα που σου προτειναν, δεν νομιζω να μπορεις να κανεις ηχογραφησεις και πολυ φοβαμαι πως και για live οντως ειναι παλια μηχανηματα. Εαν μαλιστα εχουν βασανιστει απο τον προηγουμενο, τα 500€ οχι μονο ειναι πολλα, αλλα ΠΑΡΑ πολλα για το τελικο αποτελεσμα που θελεις.

    Επισης, υπαρχει ασυμβατοτητα μεταξυ ενισχυτη και ηχειων. Ο ενισχυτης "δινει" 200W στα 8Ohm ανα καναλι και το καθε ηχειο ειναι 500W στα 8Ohm, που σημαινει στην ουσια πως ο ενισχυτης, δεν μπορει να οδηγησει το ηχειο και πολυ πιθανον οταν "πιεστει" να δωσει ισχυ, να ανεβασει θερμοκρασια και να καει!

    Με 500€ μπορω να σου προτεινω εξοπλισμο για ηχογραφηση, αλλα οχι για PA, μιας και τα 500€ ειναι παρα παρα παρα πολυ λιγα! Ποσο μαλλον οταν δεν αναφερεις λεπτομερειες, ουτε για την ηχογραφηση, ουτε για το PA.


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 05-12-2012 17:38 ]


    Anestisrx8
    06.12.2012, 17:55

    Καλησπερα και παλι.  Καταρχην σε ευχαριστω που μου ανοιξες τα ματια γιατι θα τα αγοραζα τα μηχανηματα και δεν θα εκανα και τιποτα. Λεπτομεριακα εχω ενα χωρο που ειναι μονωμενος και δεν εχω προβλημα με τον εξω κοσμο και θελω να κανω ενα μικρο studio για το ψωνιο μου ας το πουμε ετσι !!

    Αλλα ειμαι εντελως ασχετoς και  ξερω πολυ  λιγα πραγματα .Αυτο που θελω να κανω ειναι να φτιαχνω μουσικη και να τραγουδαω και να κανω cd  απ ότι ξερω σαν αρχη πρεπει να αγορασω το μουσικο προγραμμα cubase. Και μετα νομιζα οτι πρεπει να παρω ενα μικτη για να συνδεσω μικροφωνο και οργανα εναν ενισχυτη και ηχεια αλλα απ οτι καταλαβα άλλα ειναι τα μηχανηματα ηχογραφησης και αλλα για τα live .

    Ομως δεν χρειαζομαι και μικτη και ενισχυτη συν και τα μηχανηματα ηχογραφησης  ή  συνδεονται τα μικροφωνα και τα οργανα επανω στα μηχανηματα ηχογραφησης .... Υστερα διοργανώνω και καποια live και ενισχυτες και μικτες τα νοικιαζω και σκεφτηκα να τα αγορασω καλλιτερα και να τα εχω και αυτα στο studio.

    Οσo για το χρηματικο καταλαβαινω οτι τα 500 ειναι λιγα αλλα αν βρω κατι με 800 1000 και να ειμαι καλυμενος θα εκτιμουσα πολυ αν μου εκανες οικονομικο πακετο και αν ξεφυγουμε απο τον προυπολογισμο το παιρνω αργοτερα, δεν χαθηκε ο κοσμος....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 06-12-2012 19:39 ]


    noizreduction
    06.12.2012, 18:49

    Δεν καταλαβα και παρα πολλα για να ειμαι ειλικρινης...Νοικιαζεις εξοπλισμο, αλλα θα αγοραζες ενα νεο set και μαλιστα με λαθος "ζυγισμα" μεταξυ ενισχυτων και ηχειων;

    800-1000€ για ηχογραφηση ή για PA? Για ηχογραφηση ποσων καναλιων συγχρονων, τι πηγων, κλπ και για PA ποσων ατομων, τι χωρου, τι στησιματος, κλπ.

    Οι λεπτομερειες κρινουν την απαντηση.


    Anestisrx8
    10.12.2012, 15:33

    Οχι νοικιαζω με ενα φιλω μηχανηματα οταν κανουμε  live σε μαγαζια και  κανουμε τη δουλεια  μας εμεις δεν εχουμε δικα μας μηχανιματα. Τωρα τι νικιαζουμε μια κονσολα εναν ενησχητη και τα ηχεια.. τα οργανα ειναι ενα αρμονιο ενα μπουζουκη ενα βιολη καμια φορα ερχαιτε και κλαρινω εγω εχω ενα μικροφωνο sennheiser αυτα.. και σκεφτηκα να κανω ενα στουντιο στο σπιτη σε ενα χορω 10tm τετραγωνο. τη μηχανηματα χρειαζομαι? και μπωρο αυτα τα μηχανηματα που θα μου προτινης να τα χρεισιμοποιο και σε live?  αυτα οσων αφορα τα live ααα και απο χρηματα διαθετω 500 ευρο μονο γεια μηχανηματα live....Tωρα διαθετο και αλλα 500 γεια μηχανιματα ηχωγραφισης εχω τον υπολογηστη που εχει διαχειρηση ηχου HD της realtek... οσο για καναλιων συγχρονων πεντε ειναι καλα? και τη χρειαζομαι αλλο θελω να μου ποις. οπως σου ειπα δεν ξερω και πολα . ευχαρηστω