ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    μ'αυτο το τραγουδι παντα δακρυζω

    nansulini
    16.12.2005, 17:15
    Δε ξερω για σας αλλα ειναι καποια τραγουδια που δεν υπαρχει περιπτωση να μη δακπυσω αν τα ακουσω.Και πρωτο και καλυτερο το Κορσικα.Απο τη μερα που το πηρα δηλ 5 μερεσ πριν πρεπει να το εχω ακουσει καμια 70ρια φορες!
    ageloudaki
    16.12.2005, 17:59
    Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο είναι αναλόγως πότε θα το ακούσω. Είναι διάφορα τραγούδια ελληνικά και ξένα όπως για παράδειγμα Το πάρτυ του Μητσιά, Για να σ' εκδικηθώ των Μητροπάνου - Παπαδόπουλου και Αυτή η νύχτα μένει της Παπίου. Που όσες φορές και να τα ακούσω δεν πρόκειται να τα βαρεθώ.
    nansulini
    16.12.2005, 18:07
    Οντως το αυτη η νυχτα μενει ειναι συγκλονιστικο! Ειδικα ο στιχος Πελαγο να ζησω δε θα βρω.......!Ανατριχιαζω και μονο που το σκεφτομαι!!!!
    ageloudaki
    16.12.2005, 18:15
    Εγώ ανατριχιάζω στο δεύτερο κουπλέ και εκεί που λέει ''Χάθηκα κι εγώ κάποια βραδιά, πέλαγο η φωνή του Καζαντζίδη''
    nansulini
    16.12.2005, 18:21
    Το θεμα παντως ειναι να σε κανει να δακρυσεις το τραγουδι!!!Και κατι τετοιο μονο για το Κορσικα μπορω να πω αυτη τη στιγμη!!!Αν το ξερει κανεις ας μου πει τη γνωμη του!
    nikostheater
    16.12.2005, 20:39
    Το "Με Τα Ματια Κλειστα" ειναι ενα απο τα τραγουδια που δακρυζω...οχι μονο αυτο βεβαια..αναλογα και την στιγμη.
    vasilis23
    16.12.2005, 22:05
    Οι παλιες αγαπες πανε στον παραδεισο...
    eneni
    16.12.2005, 22:13
    Θέλω τη μέρα που θα φύγεις
    απ το πρωί να μου γελάς
    κι όταν την πόρτα θα ανοίγεις...
    houlina
    16.12.2005, 23:45
    ena tragudi tu mwru mu...ti na pw...me ta3idevi konta tu...
    iris-the-black
    17.12.2005, 11:33
    Εγώ πεθαίνω με το "I don't want to miss a thing" των Aerosmith...Nομίζω μπορείτε να φανταστείτε....Και όχι μόνο μ αυτό
    Astron
    17.12.2005, 11:44
    Το Corsica πράγματι πολύ ωραίο. Σε ποια εκτέλεση το έχεις;

    Εμένα με συγκινούν πάρα πολύ τα τραγούδια που έχει πει ο Νταλάρας για την Κύπρο. Συγκεκριμένα οι δίσκοι:
    "Ες γην εναλίαν Κύπρον"
    "Των Αθανάτων"
    και "Φωνή Πατρίδας"

    Αν πρέπει να ξεχωρίσω ένα αυτό είναι το "Λογαριάσατε Λάθος" (από ες γην εναλίαν Κύπρον). Πάντα με έκανε να ανατριχιάζω.
    Απ' τον δίσκο Των Αθανάτων με συγκινεί πάρα πολύ το τραγούδι του Δημήτρη Λάγιου "Σε καρτερούσα" που ερμηνεύει ο ίδιος.

    Τα "κορίτσια της συγνώμης" του Χάρη και του Πάνου είναι επίσης ένα συγκλονιστικό κομμάτι.
    joepass
    17.12.2005, 14:44
    ενα τραγουδι που οταν το ακουσα πρωτη φορα με συγκινισε
    ειναι το
    -Μικρη πατριδα- ερμηνεια > χ.Θηβαιος/γ.Νταλαρας φοβερο!!

    Και το -Αναθεμα σε- ερμηνεια > π.Θαλασσινου ...................
    ageras
    17.12.2005, 14:47
    2 είναι τα τραγούδια που με συγκινούν πάρα πολύ
    Η Μικρή Πατρίδα από την καταπληκτική ερμηνεία του Παντελή Θεοχαρίδη..
    και το Παλιό μου παλτό από τον Χρήστο Δάντη........

    "έχω πέσει και κλαίω....."
    Red-Rose
    17.12.2005, 15:49
    to rekor mou itan me to 'just one last dance...' imoun se periergi fasi... kai eida to videoclip stis 8 to proi me to pou anoiksa ta matia mou... e... arxisa na kleo o stixos... i mousiki... to videoclip.... mou thimizan paaaara polla....

    itan mia fasi pou prospathousa me enan proin mou na kseperasoume mazi to xorismo mas giati de thelame na xorisoume alla eprepe na ginei... katevasa
    tin idia stigmi to tragoudi kai to akouga gia kana 2 vdomades.... tin proti vdomada den bgika katholou ap to spiti to pc monimos anoixto kai to tragoudi sto repeat...
    ki oses ores imoun ksipnia eklega... to eleos to idio dld... tin epomeni vdomada imoun pio cool... eftixos... pleon me pianei mia glikia melagxolia opote to akouo kai mou thimizei mono kales stigmes...

    eimai evaisthitouli kai me siginoun poli efkola ta tragoudia... oxi aparetita erotika... alla paizei rolo to ti tragoudi tha akouso kai se pia stigmi tha to akouso...
    [opos kai se olous mas fantazome]

    αυτο ειναι μεγαλο και βαριεμαι να το διορθωσω.... εεε... μη με κουραζετε αρρωστη γυναικα!!


    Ζήσε την κάθε στιγμή σαν να είναι η τελευταία σου! Ζήσε όπως θέλεις εσύ κι όχι όπως θέλουν οι άλλοι!΄;)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Red-Rose στις 17-12-2005 16:02 ]
    nightowl
    17.12.2005, 23:06
    Μαμά γερνάω...
    katerina29
    18.12.2005, 00:49
    το ένα είναι το γνωστό "ακόμα κι αν φύγεις για το γύρο του κόσμου θα σαι πάντα δικός μου θα μαστε πάντα μαζί..."
    το άλλο είναι το παλιό "έλα λίγο μόνο για λίγο ζω και ξαναζω..."
    και το τρίτο "και δικαίωμα δεν έχω πια να σ' αγαπώ..."


    και φαντάσου ότι κλαίω κι ας μην είμαι σε φάση χωρισμού κλπ και μόνο με τη μουσική τους!

    θα είχε ενδιαφέρον να ρωτούσαμε αν έχει κλάψει κανείς με ματζόρε τραγούδι!!
    Konnie
    18.12.2005, 13:03
    Quote:

    Το μέλος katerina29 στις 18-12-2005 στις 00:49 έγραψε:

    θα είχε ενδιαφέρον να ρωτούσαμε αν έχει κλάψει κανείς με ματζόρε τραγούδι!!





    "Η γαλαζια κιθαρα" της Πλατωνος απο τη μοναδικη Σαββίνα Γιαννατου

    Δεν ειναι ακριβως ματζορε,εχει συνεχεις αλλαγες,αλλα ειναι οπωσδηποτε διαφορετικο απο τα πιο κοινα ευαισθητα και μελαγχολικα-ερωτικα τραγουδια...

    ageras
    18.12.2005, 13:27
    Ματζόρε ε????χμ.......
    Φυσικά και υπάρχουν τραγούδια ματζόρε που με έχουν συγκινήσει απίστευτα.
    Ένα είναι το Yesterday των αξέχαστων Beatles....
    ένα άλλο είναι το With or without you των U2....
    και τέλος το My immortal των Evanessence......
    jorge
    18.12.2005, 13:38
    Όχι και πάντα, αλλά ε...

    Ποτέ - Μανώλης Μητσιάς
    Listen To Your Heart - Roxette (παλιότερα)
    Παραπομενεμένα Λόγια - Γιώργος Νταλάρας
    Πάγωσ' η τσιμινιέρα - Γιώργος Νταλάρας
    Κορίτσια της συγνώμης - Αφοί Κατσιμίχα
    Runaway Train - Soul Asylum
    κ.α.
    vivip
    18.12.2005, 13:48
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 18-12-2005 στις 13:38 έγραψε:

    Runaway Train - Soul Asylum




    Καλέ που το θυμήθηκες!!! Εξαιρετικό!!!

    Εγω τελευταία συγκινούμαι με τα "Χριστούγεννα" του Φοίβου, και ειδικά στο σημείο:. "....τον Αη Βασίλη τον λέγαν Μπαμπά" !!!!!!