ελληνική μουσική
    449 online   ·  210.826 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    Bettina
    20.12.2005, 14:11
    Συγνωμη απο ολους σας για την ΠΑΡΑΘΕΣΗ στην οποιαν απο καθαρή αφηρημάδα μπήκα δυο φορες.
    Astron
    20.12.2005, 14:51
    Κι εγώ είμαι υπέρ του πολιτικού γάμου των ομοφυλοφίλων. Θρησκευτικός γάμος ΔΕΝ τίθεται έτσι κι αλλιώς από κανέναν ομοφυλόφιλο.
    Το θέμα είναι να έχουν τα ίδια δικαιώματα που έχουν τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια.

    Όσον αφορά το παιδί αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα και ίσως να μην είμαστε αρμόδιοι να απαντήσουμε. Χρειάζονται ψυχολόγοι και άλλοι ειδικοί για να κρίνουν αν θα μπορούσαν δυο άτομα του ίδιου φύλου να μεγαλώσουν ένα παιδί. Προσωπικά είμαι λίγο επιφυλακτικός με αυτήν την ιδέα. Αλλά βέβαια πιστεύω ότι και πολλά ετεροφυλόφιλα ζευγάρια είναι ανίκανα να μεγαλώσουν ένα παιδί σωστά κι όμως τούς επιτρέπεται.

    pmichalis
    20.12.2005, 15:05
    Σαν πολύ προχωρημένους σας βρίσκω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Δεν σοβαρευόμαστε λιγάκι??? Δικαίωμα τους να είναι ομοφυλόφιλοι , δικαιωμά τους οι σεξουαλικές τους επιλογές , δικαίωμα τους η αλλαγή φυλου αλλά........

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΙΑ !!!!!!!

    Ας ζήσουν μαζί αν το γουστάρουν . Προβλημά τους . Τον γάμο όμως τι τον θέλουν????
    Για να προκαλούν τα ήθη ??? Για να καταπατούν κάθε θεσμό ??? Για να υποβαθμίζουν τον ρόλο της οικογένειας στην κοινωνία ???????

    ΝΤΡΟΠΗ !!! Και ας με πείτε οπισθοδρομικό αν νομίζετε οτι μόδα και εκσυγρχονισμός είναι η καταπάτηση όλων τών θεσμών




    Aiolos_m
    20.12.2005, 20:09
    Τέθηκε αν δεν απατόμαι και θέμα υιοθεσίας παιδιών από ομοφιλοφίλους...
    το παιδί το σκέφτηκε κανένας..
    παιδιά η κοινωνία δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο στο φως όσο και αν το προσπαθούν οι άμοιροι οι ομοφιλόφυλοι...
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    20.12.2005, 22:26
    Quote:

    Το μέλος pmichalis στις 20-12-2005 στις 15:05 έγραψε:

    Σαν πολύ προχωρημένους σας βρίσκω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Δεν σοβαρευόμαστε λιγάκι??? Δικαίωμα τους να είναι ομοφυλόφιλοι , δικαιωμά τους οι σεξουαλικές τους επιλογές , δικαίωμα τους η αλλαγή φυλου αλλά........

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΙΑ !!!!!!!

    Ας ζήσουν μαζί αν το γουστάρουν . Προβλημά τους . Τον γάμο όμως τι τον θέλουν????
    Για να προκαλούν τα ήθη ??? Για να καταπατούν κάθε θεσμό ??? Για να υποβαθμίζουν τον ρόλο της οικογένειας στην κοινωνία ???????

    ΝΤΡΟΠΗ !!! Και ας με πείτε οπισθοδρομικό αν νομίζετε οτι μόδα και εκσυγρχονισμός είναι η καταπάτηση όλων τών θεσμών

    συμφωνω με τον Μιχαλη σε καμια περιπτωσει δεν γεινετε γαμος μεταξυ ατομων του ιδιου φυλου σε καμια περιπτωση δεν θα το επιτρεψει η εκκλησεια τουλαχιστον η ορθοδοξη γιατι ατιμαζουν το ειναι τους κ.κ.κ.κ






    thank
    20.12.2005, 23:50
    Aiolos .. πολλοι έθεσαν το θέμα του παιδιού σε ενα τέτοιο ενδεχόμενο... Αν και δεν ειναι η μόνη περίπτωση που θα έπρεπε να το επισημάνουμε.

    Βρέ Μιχάλη, Νεκτάριε .. νομίζω πως κανείς απ' όσους το ειδαν με "θετική" οπτική (επισημαίνοντας τα προβλήματα οι περισσότεροι), δεν το έκανε στα πλαίσια ενός γενικότερου "προοδευτισμού" ντε και καλά... . Ουτε θα πει αναχρονιστή, αντιδραστικό κλπ οποιον διαφωνεί. Τουλάχιστον απο το στύλ γραφής των ανθρώπων αυτών (και σε αυτό και σε άλλα τόπικς) δεν φαίνεται κάτι τέτοιο.

    Για το θέμα της εκκλησίας, όλοι συμφώνησαν (απότι θυμάμαι) πως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει. Ουτε προβλήθηκε τέτοια απαίτηση.
    pmichalis
    21.12.2005, 00:21
    Απάντησα έτσι όχι με σκοπό την επίθεση αλλά με σκοπό να αφυπνήσω μερικές αρχές στην συνείδηση όλων μας πού τείνουν να ξεχαστούν.

    Ακουσα σήμερα μάλιστα στην τηλεόραση σε συνέντευξη γνωστού Πλαστικού χειρούργου οτι έφτασαν πλέον στο σημείο να εμφυτεύουν έμβρυα σε μήτρα ανδρών !!!!!!! φιαγμένη απο κομμάτι εντέρου !!!!!!!!!

    ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΟΤΗΤΑ ΤΟΤΕ .... ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΤΡΕΛΛΟΣ

    Για σκεφτείτε λιγάκι ..... Να έχετε γεννηθεί απο Transexual ή ο μπαμπας σας να είναι Transexual η να μην γνωρίζετε αύριο αν το αγοράκι σας (ο γιός σας) τον φωνάζετε αυριο ...... Λουλα
    ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Και θέλουν και επισιμοποίηση του δεσμού τους με γάμο ...... ρε δεν με .....χέζ..τε λέω εγώ ..........


    analogion
    21.12.2005, 00:41
    Quote:

    Το μέλος pmichalis στις 21-12-2005 στις 00:21 έγραψε:

    Απάντησα έτσι όχι με σκοπό την επίθεση αλλά με σκοπό να αφυπνήσω μερικές αρχές στην συνείδηση όλων μας πού τείνουν να ξεχαστούν.

    Ακουσα σήμερα μάλιστα στην τηλεόραση σε συνέντευξη γνωστού Πλαστικού χειρούργου οτι έφτασαν πλέον στο σημείο να εμφυτεύουν έμβρυα σε μήτρα ανδρών !!!!!!! φιαγμένη απο κομμάτι εντέρου !!!!!!!!!

    ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΟΤΗΤΑ ΤΟΤΕ .... ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΤΡΕΛΛΟΣ

    Για σκεφτείτε λιγάκι ..... Να έχετε γεννηθεί απο Transexual ή ο μπαμπας σας να είναι Transexual η να μην γνωρίζετε αύριο αν το αγοράκι σας (ο γιός σας) τον φωνάζετε αυριο ...... Λουλα
    ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Και θέλουν και επισιμοποίηση του δεσμού τους με γάμο ...... ρε δεν με .....χέζ..τε λέω εγώ ..........








    Και που' σαι ακόμη! Τι θα δουν τα μάτια μας!

    Νέα Εποχή γαρ... Ηθική; Τι είναι αυτό, θα λένε σε λίγο.

    Παναγιώτης.





    thank
    21.12.2005, 00:47
    Μιχάλη οκ οκ οκ ... εχεις εκνευριστεί :):):) ... Τωρα, ειναι και αργά, αλλα ... αυτό που ανέφερες ειναι και επέμβαση στη βιολογία του ανθρώπου. (δεν ξέρω αν πετύχει η οχι ... ) Ειναι ακραίο λοιπόν έτσι κι αλλοιώς απο άποψη βιολογίας. Αλλά το ερώτημα ηταν κάπως διαφορετικό. Από εκει και πέρα, μπορεί να σου τη σπάει η ολη ιστορία, να σε βρίσκει εντελώς αντίθετο .. αλλα δες το και λιγάκι ψύχραιμα.

    Α ναι ... μη νομίζεις πως ολοι όσοι γράφουν με "θετικό" πνεύμα για κάποια πράγματα, δεν έχουν και αυτοί συναισθηματικές, ιδεολογικές ή ακόμα και αισθητικές αποστάσεις απο το πρόβλημα .. Δεν μας πανε καποια πράγματα βρε παιδι μου. .. Σύμφωνοι. Αλλα αν δεν τα δουμε και με μια ψυχραιμία, τότε ισως χάσουμε την μπάλλα και σε αυτά και σε άλλα, ίσως πιο σημαντικά.

    Οσο για τον τρόπο σου .. επειδή μάλλον έτσι θα αντιδρούσες και σε μια παρέα ... αυθόρμητα, εγω δεν τον βλέπω ουτε σαν επιθεση, ουτε σαν κάτι αλλο :):):). Αλλα κι εσυ βρε παιδί μου .. μη τα βάζεις ολα σε ενα τσουβάλι ... Αντε καλή σου νύχτα για σήμερα .. :):):)
    ZOI
    21.12.2005, 01:13
    ποπο ακουει ο κοσμος γαμο και νομιζει οτι θα φαει και κουφετα!
    φυσικα μιλαμε για ενα συμφωνο συμβιωσης που θα εξασφαλιζει νομικα το ζευγαρι,πραγμα που ειναι απολυτως λογικο και συντομα θα γινει πιστευω.τωρα για υιοθεσια,επειδη πειραματα δεν μπορουμε να κανουμε,μονο η επιστημη μπορει να αποφανθει...
    elzaatar
    21.12.2005, 01:32
    Από τη στιγμή που θα έχουν δικαίωμα υιοθεσίας παιδιού διαφωνώ πλήρως με το να επιτραπεί ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων. Εφ' όσον επελεξαν να ζήσουν με αυτόν τον τρόπο να τους δωθούν δικαιώματα ασφαλιστικά,συνταξιοδοτικά και ότι άλλο χρειάζεται για να γίνει καλύτερη η ζωή τους αλλά όχι και παιδί. Ώ καιροί , Ώ ήθη ή στα λατινικά κάπως έτσι:O tempora o mores

    aktarika
    21.12.2005, 02:31
    Εφόσον γεννήθηκαν έτσι δεν μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό αλλά ε όχι να φτασουν και σε σημείο να έχουν και παιδί..Γάμο αν θέλουν στην Ολλανδία ή σε Δημαρχείο όχι και στην Εκκλησία.:)
    analogion
    21.12.2005, 02:57
    Quote:

    Το μέλος aktarika στις 21-12-2005 στις 02:31 έγραψε:

    Εφόσον γεννήθηκαν έτσι δεν μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό αλλά ε όχι να φτασουν και σε σημείο να έχουν και παιδί..Γάμο αν θέλουν στην Ολλανδία ή σε Δημαρχείο όχι και στην Εκκλησία.:)





    Δεν γεννήθηκαν έτσι... έγιναν έτσι. Τώρα το γιατί και πως έγιναν έτσι χωράει πολύ συζήτηση, αλλά θα ζητήσω συγγνώμη γιατί δεν έχω χρόνο να μπω σε λεπτομέρειες.

    Παναγιώτης.
    yiannisyiannis
    21.12.2005, 12:12
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 20-12-2005 στις 14:51 έγραψε:

    Κι εγώ είμαι υπέρ του πολιτικού γάμου των ομοφυλοφίλων. Θρησκευτικός γάμος ΔΕΝ τίθεται έτσι κι αλλιώς από κανέναν ομοφυλόφιλο.
    Το θέμα είναι να έχουν τα ίδια δικαιώματα που έχουν τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια.






    Δεν ισχύει αυτό. Πολύ ομοφυλόφιλοι επιζητούν το θρησκευτικό γάμο κι αυτό είναι το κουφό της υπόθεσης. Έχουν φτάσει μάλιστα σε σημείο να εφευρίσκουν δικούς τους αγίους, τους οποίους μάλιστα έχουν κι αγιογραφήσει, σύμφωνα με τις τεχνικές της βυζαντινής αγιογραφίας. Ζευγάρια αγίων με ηδυπαθές βλέμμα πιασμένοι χέρι-χέρι σε αυγοτέμπερα!!! Να τα βλέπεις και να τραβάς τα μαλλιά σου.

    Πρόσφατα μάλιστα, πριν μερικούς μήνες δηλαδή, στην ενθρόνιση ενός νέου αρχιεπισκόπου κάποιας αμερικανικής πόλης (γνωστού για τις προοδευτικές του ιδέες, επιτρέψτε μου να μην πω ποιος και που), παρευρέθησαν μέλη ομοφυλοφιλικών οργανώσεων της πόλης, με απώτερο σκοπό να επηρεάσουν το νέο αρχιεπίσκοπο, προς αυτή την κατεύθυνση.

    Θέλουν και παραθέλουν λοιπόν το θρησκευτικό γάμο. Όχι επειδή κόπτονται περί θρησκείας, αλλά για την αναγνώριση.

    Όσον αφορά τη νομιμοποίηση των ομοφυλόφιλων ζευγαριών, με σκοπό την εξασφάλισή της σύνταξής τους, κάλυψη υγειονομικής περίθαλψης κλπ ακούστε κάτι. Ρε παιδιά, αυτές οι καλύψεις δόθηκαν αρχικά σε οικογενειακό επίπεδο, με σκοπό τη στήριξη της οικογένειας κι όχι για τη νομιμοποίηση της οποιασδήποτε συμβίωσης. Δεν νομίζω ότι οι ομοφυλόφιλοι ενδιαφέρονται για καλύψεις, αναγνώριση επιζητούν είτε μέσο πολιτικού είτε θρησκευτικού γάμου είτε οτιδήποτε άλλου.
    Για τη συνταξιοδότηση, την υγειονομική περίθαλψη, ισονομία κλπ. αυτά τα αγαθά είναι υποχρέωση μιας ευνομούμενης πολιτείας να τα παρέχει προς όλους, όχι μόνο προς τους ομοφυλόφιλους. Δεν κατάλαβα δηλαδή γιατί να ασκείται πίεση μόνο υπέρ των ομοφυλόφιλων;

    Για το θέμα υιοθεσίας μην τρελαθούμε τώρα. Αυτή είναι εντελώς παρά φύση κατάσταση. Το γένος δίδεται από αυτόν που γεννά. Ο ομοφυλόφιλος ποιο γένος θα δώσει; Το παιδί χρειάζεται πρωτίστως τη φυσική του μητέρα και έπειτα τον φυσικό του πατέρα. Ποια επιστήμη θα αποφανθεί αν μπορούν να μεγαλώσουν φυσιολογικά τα παιδιά από ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων; Τι είναι αυτά που λέτε; Η επιστήμη είναι πολύ μικρή για να αποφανθεί για κάτι τέτοιο.

    Kerato
    21.12.2005, 15:41
    Αγαπητά μέλη του Music Heaven,
    κάποια από τα σχόλιά σας με στενοχώρησαν πολύ...
    Δεν ξέρω τις ηλικίες σας αλλά πολλές φορές δεν έχει σημασία. Απλά μου κάνει εντύπωση το ότι δε δέχεστε τη διαφορετικότητα των ανθρώπων και συχνά φαίνεται να μην ακούτε και να μη βλέπετε το πώς έχει φτάσει να είναι η "οικογένεια" σήμερα στην κοινωνία..
    Χάρηκα βέβαια με πολλά από τα γραφόμενά σας και σας συγχαίρω για τις απόψεις και την πολύπλευρη θέαση του θέματος.
    Αν θέλετε τη γνώμη μου, οι ομοφυλόφιλοι έχουν κάθε δικαίωμα να απολαμβάνουν τα προνόμια των ετεροφυλόφιλων (τόσο απέναντι στο Νόμο όσο και απέναντι στην κοινωνία εν γένει) και έχουν τις ίδιες δυνατότητες να προσφέρουν σ'ένα παιδί ό,τι κι ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι. Αν σκεφτείτε πόσα παιδιά μεγαλώνουν με τις δύο γιαγιάδες ή με έναν μόνο από τους 2 γονείς ή με άτομα που δεν είναι φυσικοί γονείς τους ή ακόμα χειρότερα σε ιδρύματα, τότε ίσως θα πείτε ότι είναι το ίδιο ή και καλύτερο να βρίσκονται σε μια ιδιόρρυθμη οικογένεια εφόσον αυτή τους προσφέρει άνετη ζωή, αγάπη και φροντίδα.
    EffieKakaflika
    21.12.2005, 17:05
    Καλά, δεν σε ξέρω, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ωρύεσαι τόσο... και γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια λύσσα με αυτά τα θέματα. Συζητάμε. Είναι θέματα των καιρών μας, εν πάση περιπτώσει.

    Κανείς δεν μίλησε για γέννα μωρού από τεχνητή μήτρα.Ούτε για δημιουργία τεράτων. Αναφερόμαστε στην θεσμοθέτηση μιας κατάστασης που ήδη υπάρχει και θα υπάρχει είτε φωνάζουμε, είτε υστεριάζουμε, είτε όχι. Η κοινωνία μεταλάσσεται (δεν θα πώ αν είναι προς το καλό ή προς το κακό), αλλά μεταλλάσσεται... Είναι σχεδόν γελοίο να κανουμε ότι δεν το βλέπουμε και να επιμένουμε να θέλουμε να κρατήσουμε τα πράγματα όπως ήταν πριν πέρα από κάθε ρεαλιστικότητα αγνωώντας (βρίζοντας μάλιστα) τόσους ανθρώπους που υπάρχουν είτε το θέλουμε είτε όχι...

    Quote:

    Το μέλος pmichalis στις 21-12-2005 στις 00:21 έγραψε:

    Απάντησα έτσι όχι με σκοπό την επίθεση αλλά με σκοπό να αφυπνήσω μερικές αρχές στην συνείδηση όλων μας πού τείνουν να ξεχαστούν.

    Ακουσα σήμερα μάλιστα στην τηλεόραση σε συνέντευξη γνωστού Πλαστικού χειρούργου οτι έφτασαν πλέον στο σημείο να εμφυτεύουν έμβρυα σε μήτρα ανδρών !!!!!!! φιαγμένη απο κομμάτι εντέρου !!!!!!!!!

    ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΟΤΗΤΑ ΤΟΤΕ .... ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΤΡΕΛΛΟΣ

    Για σκεφτείτε λιγάκι ..... Να έχετε γεννηθεί απο Transexual ή ο μπαμπας σας να είναι Transexual η να μην γνωρίζετε αύριο αν το αγοράκι σας (ο γιός σας) τον φωνάζετε αυριο ...... Λουλα
    ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Και θέλουν και επισιμοποίηση του δεσμού τους με γάμο ...... ρε δεν με .....χέζ..τε λέω εγώ ..........






    Bettina
    22.12.2005, 13:59
    Quote:


    elzaatar γραψε
    Αν τους δωθουν διακιωματα ασφαλιστικα συνταξιοδοτικα κλπ.
    Και εγω αφελώς ερωτώ"nullΤι θα γινει με τα συνταγματικα δικαιώματα,οταν πχ.πρόκειται να φτασουν στην καλπη,για να δώσουν την ψήφο τους???εκει ο Κωνσταντινος που μεχρι χθες ψήφιζε σαν ανδρας,σήμερα θα ψηφισει σαν Κωνσταντινα???
    Bettina
    22.12.2005, 14:05
    Quote:


    Elzaatar έγραψε
    Αρκει να τους δωθουν ασφαλιστικα συνταξιοδοτικα δικαιωματα και εγω αφελώς ρωταω"Τι γίνεται με τα Συνταγματικα δικαιώματα??οταν πχ.θα φτασει η στιγμη να καταθεσουν την ψηφο τους στις εκλογες ο Κωνσταντινος που γεννηθηκε αγόρι θα ψηφίσει σαν...Κωνσταντίνα??"
    Απλα μια απορια εκφραζω!!!!!!!!
    Bettina
    22.12.2005, 14:24
    analogion (κοινώς Παναγιώτη) συμφωνώ απολυτα μαζι σου γιατι ΝΑΙ οι άνθρωποι αυτοι δεν γεννήθηκαν ετσι...εγιναν στην πορεια,τωρα πως και γιατι είναι μια ολόκληρη ιστορία..αγριων και θέλει πολύ συζήτηση.
    yiannisyiannis,λες πως
    το γενος διδεται απο αυτον που γεννα και εγω ερωτω,τι γίνεται με το γνωστό
    "ο ανδρας γεννα η γυναίκα τήκτει?"
    Bettina
    22.12.2005, 14:32
    Kerato,δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου οταν ισχυρίζεσαι πως οι "ομοφυλοφιλοι εχουν καθε δικαιωμα να απολαμβανουν τα προνομια των ετεροφυλων"και θελω να μου απαντήσεις σε κατι,ενα πχ.προνομιο των ετεροφυλων είναι η διαιωνιση του ειδους με την φυσιολογικη-φυσικη αποκτηση παιδιων.Στην περιπτωση των ομοφυλοφυλων,πως μπορει αυτο να επιτευχθεί??
    Εκτος ομως αυτου,πιστευεις οτι η Ελληνικη κοινωνια είναι ετοιμη να αποδεχτει κατι τέτοιο??τουλάχιστον για την ώρα??