ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.840 μέλη

    Η δύναμη των Blogs σύντομα και στο MusicHeaven

    jorge
    03.01.2006, 16:15
    Οι περισσότεροι φαντάζομαι έχουμε ακούσει λίγο-πολύ για τα blogs. Η χρησιμότητα και η εξάπλωσή τους είναι πλέον τεράστια και σκέφτηκα πως θα μας ήταν χρήσιμα και εδώ στο MusicHeaven.

    Τι είναι όμως ένα blog; Διαβάστε... (πηγή: Pathfinder)

    Quote:

    Πρόκειται για ένα διαδικτυακό σημειωματάριο, που χρησιμοποιείται για την καταγραφή και ταξινόμηση των σκέψεων του συντάκτη, με βάση την ημερομηνία και την ώρα που καταχωρούνται. Η θεματολογία τους εξαρτάται βέβαια αποκλειστικά από τα ενδιαφέροντα του συντάκτη τους.

    Τα blogs υπάρχουν σε διάφορες παραλλαγές, και σημαίνουν κάτι διαφορετικό για τον καθένα:

    Για έναν απλό χρήστη, το blog μπορεί να είναι ένας τρόπος για να εκφράσει τις πιο προσωπικές του σκέψεις, να οργανώσει τα ζητήματα της ημέρας του ή απλά να ξεθυμάνει γράφοντας. Μπορεί ακόμα να χρησιμεύσει για να κρατηθούν παραπομπές από το σερφάρισμα στο διαδίκτυο.

    Για μια εταιρεία μπορεί να είναι ένα μέσο συλλογικής καταγραφής σκέψεων, υποδείξεων και επισημάνσεων, χωρίς να χρειάζεται αποστολή e-mails.

    'Oπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, η θεματολογία των blogs είναι ανεξάντλητη, από τη στιγμή που κάθε ένας από μας έχει όχι μόνο ξεχωριστά ενδιαφέροντα, αλλά και το δικό του, προσωπικό τρόπο να γράφει και να σκέφτεται.

    Πόσο διαδεδομένα είναι τα blogs;

    Tα τελευταία δύο χρόνια το φαινόμενο των blogs εξαπλώνεται με αυξανόμενους ρυθμούς.

    'Eνα σημαντικό boost αποτέλεσε η 11η Σεπτεμβρίου 2001, όταν πολλοί απλοί χρήστες ένιωσαν την ανάγκη να μπουν στο web και μοιραστούν τις σκέψεις τους, τις ειδήσεις που ανακάλυπταν, τις εντυπώσεις και τα συναισθήματα τους.

    Σήμερα τα blogs υπάρχουν πλέον παντού, αναγκάζοντας τον ειδικό τύπο και όσους γενικά ασχολούνται με το internet να ασχοληθούν μαζί τους.




    Αφού λοιπόν είδαμε τι είναι ένα blog ας δούμε και τη σημασία τους στο σημερινό κόσμο. Μήπως είναι ένας τρόπος ν' αλλάξουν αρκετά από τα κακώς κείμενα της κοινωνίας μας; Διαβάστε τι γράφει η Ελευθεροτυπία σε σημερινό της άρθρο για την πτώση των παραδοσιακών ΜΜΕ στις ΗΠΑ:

    Quote:

    Ωστόσο η πιο πρόσφατη και πιο επικίνδυνη απειλή για τα ΜΜΕ είναι τα blogs. Οι δημοσιογράφοι στις ΗΠΑ κατηγορούν τους blogers ότι έχουν ρίξει την ποιότητα. Ωστόσο, η πραγματική τους σκέψη είναι λιγότερο ευγενική: είναι η απειλή που δημιουργείται από τους blogers, οι περισσότεροι των οποίων είναι ερασιτέχνες, για τους επαγγελματίες δημοσιογράφους και τους εργοδότες τους, τα παραδοσιακά ΜΜΕ. Ο κόσμος των blogers είναι μια συλλογική επιχείρηση που διαθέτει 12 εκατομμύρια συντάκτες , ερευνητές και αρθρογράφους και όλα αυτά με μηδενικό κόστος. Πώς μπορούν τα παραδοσιακά ΜΜΕ να αντιμετωπίσουν αυτόν τον ανταγωνισμό;




    Τι λέτε; Θα σας ενδιέφερε να έχετε το προσωπικό σας blog εδώ στο MusicHeaven, που θα γράφετε για τη ζωή σας, τις σκέψεις σας, τα στιχάκια ή τα τραγούδια που γράψατε, το πως πήγε η σημερινή πρόβα κλπ;

    Μην ρωτήσετε πόσο θα σας κοστίζει. Όπως όλες οι ενότητες-υπηρεσίες του MusicHeaven, έτσι και τα blogs (μήπως να τα ονομάσουμε mlogs;) θα είναι εντελώς δωρεάν, εφόσον βέβαια υπάρξει ενδιαφέρον από αρκετά μέλη.

    So?
    GL
    03.01.2006, 16:24
    So????

    Mεσα!!
    Ειναι μια πολυ καλη ιδεα και πιστευω θα ειναι η νεα μοδα και στο site μας!!
    Προσωπικα μου αρεσει πολυ αυτη η ιδεα και θελω να συμμετασχω.
    Περιμενω και αλλα μελη να συνδραμουν της προσπαθειας!


    paramithi
    03.01.2006, 16:27
    μια ερωτηση..ως ασχετη..αυτα τα blogs διαβάζονται απο κανένα άλλο εκτός τον άμεσα ενδαφερόμενο?εννοώ είναι προσβάσιμα κ σε άλλους εκτός απο το άτομο που γράφει?
    KIT_KAT
    03.01.2006, 16:29
    Ναι είναι προσβάσιμα σε όλους...
    ageras
    03.01.2006, 16:36
    Πολύ καλή ιδέα Χόρχε μας.Συμφωνώ κι επικροτώ!!!!!!


    KIT_KAT
    03.01.2006, 16:50
    Κι εγώ συμφωνώ πέρα από το κλασικό κολλημά μου με την απατηλή διαδικτυακή έκθεση κομματιού του είναι... Όχι γιατί με ενοχλεί η έκθεση αλλά γιατί με ξενερώνει η δυνατότητα της δημιουργίας ενός πολύ όμορφου "φαίνεσθαι"... Λόγω του ελέγχου του κομματιού του εαυτού μας που εκτίθεται... σε αντίθεση με την προσωπική επαφή... Τι λέω μεσημεριάτικα ε... πάντως NAI, έχω blog παρά τα παραπάνω. Απλά το διαβάζουν μόνο πολύ κοντινοί
    jorge
    03.01.2006, 16:50
    Paramithi, στο MusicHeaven τα blogs θα είναι ορατά τόσο μέσα από το Προφίλ κάθε μέλους, όσο και από άλλα σημεία του site. Πχ στην κεντρική σελίδα μπορεί να υπάρχουν links προς τα πιο "δημοφιλή" blogs του MusicHeaven.

    Εννοείται βέβαια πως τη διεύθυνση του blog την στέλνουμε σε γνωστούς και φίλους, ενώ μπαίνουμε και στον κόπο να την καταχωρήσουμε σε portals και καταλόγους web sites, αν θέλουμε να μας διαβάζει ακόμα περισσότερος κόσμος.


    Επίσης, κάτι πολυ σημαντικό:

    Για να ενημερώνουμε το blog μας, δεν απαιτείται ΚΑΜΙΑ γνώση εξειδικευμένης τεχνολογίας. Θα περνάμε κείμενα, όπως γράφουμε και στο Forum. Με σαφή κουμπάκια και πλαίσια κειμένου.


    Δείτε και μερικά blogs, στα οποία γράφουν επώνυμοι και μη:

    - Moby (γράφει ο ίδιος ο τραγουδιστής)
    - Αποδράσεις
    - Γιάννης Καρακατσάνης
    paramithi
    03.01.2006, 16:55
    τελευταια ερωτηση...πρεπει να γραφουμε συχνα στα Blog μας?π.χ.εγω δεν θα εχω απο την ερχομενη εβδομαδα χρονο να μπαινω και να το ενημερωνω..
    jorge
    03.01.2006, 17:47
    Paramithi αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Γνώμη μου όμως είναι, πως ένα blog πρέπει να ενημερώνεται ανά σταθερά χρονικά διαστήματα. Πχ κάθε 2 μέρες ή κάθε 1 εβδομάδα ή κάθε 15 ημέρες.

    Ένα blog που ενημερώνεται κάθε μέρα όλο τον Γενάρη, μετά κάθε 15 μέρες ως τον Ιούνιο και μετά 1 φορά το μήνα ως τον Δεκέμβρη, ε εμένα θα με κουράσει, γιατί δεν θα ξέρω κάθε πότε να μπαίνω να διαβάζω νέα πράγματα.


    ΥΓ. Βέβαια για το τελευταίο θα υπάρχει η δυνατότητα "εγγραφής" των επισκεπτών σε "λίστα ενημέρωσης", ώστε να λαμβάνουν email κάθε φορά που υπάρχει κάτι καινούριο.
    Sofia
    03.01.2006, 17:49
    Ωραία ιδέα χορχίτο!
    thank
    03.01.2006, 22:48
    εξαιρετική ιδέα διαχειριστή !!!! ¨:):) .. Και για να μη ξεχνιόμαστε, αυτό σίγουρα θα δημιουργήσει έναν μπελά πρόσθετο σε σένα, που οσο ναναι, θα πρέπει, στην αρχή τουλάχιστον, να βάλεις κάποια τάξη. Και σε θέματα τεχνικά φαντάζομαι αλλά και σε ουσιαστικά. Και στη συνέχεια θα θέλει τη διαχείρισή του. Νάσαι καλα.

    Θα δώσει την ευκαιρεία σε πολλούς, μα πολλούς εδώ μέσα που έχουν τόσες δυνατότητες έκφρασης και πλούτο ψυχής, αλλα για πολλούς λόγους δεν γράφουν σε άρθρα, φόρουμς κλπ, να το μοιραστούν μαζί μας. (εγώ έχω εντοπίσει κάποιους ήδη :):):) Με το blog συνδυάζεται το προσωπικό στοιχείο ..("αγαπημένο μου ημερολόγιο ....) με το δημόσιο. Το μοίρασμα, γίνεται πιο εύκολο. Και μπορεί να περιλάβει τα πάντα .. μα τα παντα. Από βαθυστόχαστες σκέψεις μέχρι ξεσπάσματα και "χωσίματα" σε όσους μας ενοχλούν :):):).

    Τέλος, - δεν είμαι σίγουρος -, αλλα ισως αποσυμφορηθεί λίγο το φόρουμ. Καλή επιτυχία. Πότε με το καλο ????
    jorge
    03.01.2006, 23:06
    Quote:

    Το μέλος thank στις 03-01-2006 στις 22:48 έγραψε:

    Τέλος, - δεν είμαι σίγουρος -, αλλα ισως αποσυμφορηθεί λίγο το φόρουμ. Καλή επιτυχία. Πότε με το καλο ????





    Πρέπει να τελειώσω τη διπλωματική μου πρώτα, όποτε ελπίζω σε 2 μήνες.

    pastella
    04.01.2006, 01:47
    Αχου....Τι ωραία!!!

    Υ.Γ. Αν και πολλοι θα την ψωνίσουν... Λέμε τώρα!
    mitaou
    24.01.2006, 11:28
    Εμένα μ' αρεσει πολυ η ιδεα κι εχω ηδη ενα μπλογκ. Δεν ξερω αν οσοι εχουν ηδη υπαρχει η δυνατοτητα να το προσαρμοσουν εδω με καποιο τρο ή να το δηλωσουν απλα..
    Πως μπορει να γινει;;
    XeniaRodo
    24.01.2006, 11:44
    λοιπόν εγώ τώρα αρχίζω και ξεχωρίζω κάποια πράματα...

    δεν μπορούσα να καταλάβω την διαφορά των blogs από τις προσωπικές σελίδες... Στα blogs δημοσιεύονται άρθρα που ενημερώνονται συχνά και εύκολα, έτσι?
    και ποιά είναι η χωρητικότητα του κάθε blog?

    αυτό εδώ


    blog

    έχει προσωπική διεύθυνση, ο τύπος αυτός δεν έχει πληρώσει γι' αυτήν?
    Άρα υπαρχουν και δωρεάν blogs και όχι δωρεάν...

    καλά τα λέω?
    jorge
    24.01.2006, 11:58
    Quote:

    Το μέλος mitaou στις 24-01-2006 στις 11:28 έγραψε:

    Εμένα μ' αρεσει πολυ η ιδεα κι εχω ηδη ενα μπλογκ. Δεν ξερω αν οσοι εχουν ηδη υπαρχει η δυνατοτητα να το προσαρμοσουν εδω με καποιο τρο ή να το δηλωσουν απλα..
    Πως μπορει να γινει;;





    mitaou μπορείς να το δηλώσεις στο Προφίλ σου, στο πεδίο "Ιστοσελίδα".
    vasilis23
    24.01.2006, 12:03
    Kαι μενα μου αρεσει η ιδεα απλα το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι θα πρεπει να το ανανεωνουμε συχνα...πες δηλαδη πως καποιος φευγει για ταξιδι στο εξωτερικο η τελοσπαντων δεν μπορει να εχει προσβαση για πολυ καιρο...τι κανει τοτε?την καλημερα μου!
    jorge
    24.01.2006, 12:08
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 24-01-2006 στις 11:44 έγραψε:

    και ποιά είναι η χωρητικότητα του κάθε blog?




    Εξαρτάται από τον "παροχέα". Μπορεί να σου δίνει 1 ΜΒ, 10 ΜΒ, 100 ΜΒ όσο το καθορίσει αυτός.


    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 24-01-2006 στις 11:44 έγραψε:

    έχει προσωπική διεύθυνση, ο τύπος αυτός δεν έχει πληρώσει γι' αυτήν?
    Άρα υπαρχουν και δωρεάν blogs και όχι δωρεάν...
    καλά τα λέω?




    Αν έχεις χώρο για φιλοξενία ιστοσελίδας και εκεί έχεις "ανεβάσει" κάποιο σύστημα blog, τότε πληρώνεις τη φιλοξενία (hosting) στον παροχέα. Αυτό βέβαια απαιτεί να έχεις τεχνικές γνώσεις.

    Αν θέλεις να αποκτήσεις ένα blog, τότε απευθύνεσαι σε σελίδες που παρέχουν έτοιμα blogs, τα οποία βέβαια ο κάθε χρήστης μπορεί να τα παραμετροποιήσει εύκολα με χρώματα και fonts της επιλογής του. Κάποιες από αυτές τις σελίδες σου χρεώνουν συνδρομή, κάποιες όχι.

    Πάντως ο τύπος που έχει το blog που ανέφερες, λογικά πληρώνει φιλοξενία σε εταιρία, πληρώνει για το domain name και έχει εγκαταστήσει μόνος του το blog.
    jorge
    24.01.2006, 12:11
    Quote:

    Το μέλος vasilis23 στις 24-01-2006 στις 12:03 έγραψε:

    Kαι μενα μου αρεσει η ιδεα απλα το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι θα πρεπει να το ανανεωνουμε συχνα...




    Δεν "πρέπει". Απλά θα είναι καλό να το κάνεις, για να έχεις σταθερούς αναγνώστες.
    Brokenchord
    24.01.2006, 12:29
    Φοβερό μέσα !!!