ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.840 μέλη

    Η δύναμη των Blogs σύντομα και στο MusicHeaven

    jorge
    13.03.2006, 15:37
    Μέχρι να ολοκληρωθούν τα Blogs του MusicHeaven (ήδη έχω ξεκινήσει την ανάπτυξή τους), διαβάστε ένα σχετικό άρθρο της Καθημερινής:



    Κάθε λεπτό γεννιέται ένα νέο blog

    Ραγδαία είναι η εξάπλωση των διαδικτυακών ημερολογίων, που ξεπέρασαν τα 27 εκατομμύρια παγκοσμίως τον Ιανουάριο

    Oρισμένοι κάνουν λόγο για κοινωνικό ρεύμα που διαμορφώνει μια νέα μορφή επικοινωνίας μέσω της προσωπικής έκφρασης, άλλοι προβλέπουν τη μετεξέλιξή τους σε ανεξάρτητες μονάδες δημοσιογραφικής ενημέρωσης και κάποιοι μιλούν απλώς για κοινά «σκουπίδια» δίχως δυναμική και χωρίς κανένα μέλλον στο Iντερνετ.

    Ο,τι, τέλος πάντων, κι αν είναι τα blog -ηλεκτρονικά ημερολόγια, θερμοκήπια ιδεών, ελεύθερη ενημέρωση, εστίες κοινωνικής αντίστασης, μετεξέλιξη των chat, επικοινωνία, παρηγοριά άτολμων μοναχικών, ή σκουπίδια- και ανεξάρτητα με την εξέλιξη που θα έχουν, ένα είναι σίγουρο: εξαπλώνονται με πραγματικά ασύλληπτους ρυθμούς. H «Technorati» (εξειδικευμένη μηχανή αναζήτησης) ανακοίνωσε προ ημερών ότι τον περασμένο Iανουάριο ο αριθμός τους ξεπέρασε τα 27,2 εκατ. (στη χώρα μας διατίθεται πλέον, μέσω του www.blogme.gr, ο πρώτος κατάλογος, ανά θεματικές κατηγορίες, με περίπου 100 ελληνικά blog). Παράλληλα, μεγάλες εταιρείες παροχής υπηρεσιών Iντερνετ, όπως η Microsoft, στρέφουν την προσοχή τους στα blog, προσφέροντας χώρο και υποδομές για τη φιλοξενία νέων. Eπιπλέον, η αύξηση των λεγόμενων moblogs, όπου χρήστες κινητών τηλεφώνων με κάμερα μπορούν αυτόματα να στέλνουν τις φωτογραφίες τους καθώς και σειρά δυνατοτήτων από το Google και το site Flickr, δίνουν νέα κίνητρα σε υποψήφιους χρήστες. Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία της «Technorati», η blogosphere είναι σήμερα κατά εξήντα φορές μεγαλύτερη συγκριτικά με το 2003, διπλασιάζεται κάθε 5½ μήνες, ένα blog προστίθεται κάθε λεπτό που περνάει και 75.000 κάθε μέρα.

    Μέσο επικοινωνίας και ενημέρωσης

    Στην προ-Ιντερνετ εποχή, όταν και μόνο η υποψία ότι κάποιος διαβάζει το ημερολόγιό του σε τρίτους αποτελούσε αφορμή για «καζούρα», ίσως κανείς δεν φανταζόταν τη σημερινή έκρηξη των ηλεκτρονικών προσωπικών εξομολογήσεων. Διότι, τα blog σε γενικές γραμμές σπανίως ξεφεύγουν από τη διάθεση του χρήστη να μοιραστεί σκέψεις, συναισθήματα και καθημερινότητα. Κατεβατά ολόκληρα, που χαρακτηρίζονται συχνά, όπως επισημαίνουν οι ειδικοί, από «μελαγχολική εσωστρέφεια», περιέχουν τις υπαρξιακές αγωνίες, τα άγχη, τα διλήμματα των συγγραφέων τους. Ακόμη κι όταν βρίθουν καλλολογικών στοιχείων, στυλιστικών αναζητήσεων, επιτηδευμένων εκφράσεων, διακρίνει κανείς έντονα την ανάγκη για επικοινωνία.

    Tι ωθεί, όμως, τους «μπλογκίστες» να δημοσιοποιήσουν τα εσώψυχά τους; Ερευνα, που διεξήχθη στο Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ, σχετικά με τη χρήση των weblogs σε χρήστες ηλικίας από 19 έως 60 ετών, μεσαίας οικονομικής τάξης και καλού μορφωτικού επιπέδου, έδειξε ότι κατ' αρχήν είναι ένας καλός τρόπος να επικοινωνούν με φίλους και συγγενείς, να λένε τα νέα τους και να στέλνουν φωτογραφίες και ακολούθως να σχολιάζουν την πολιτική επικαιρότητα, να αποτελούν χώρο έκφρασης και ανταλλαγής απόψεων ή γνωριμιών. Ορισμένα περιέχουν εξαιρετικά κείμενα, καλογραμμένα, με πλήθος εμπεριστατωμένων απόψεων για σειρά θεμάτων.

    Τα πράγματα όσον αφορά τα ενημερωτικά blog είναι περισσότερο περίπλοκα. Οταν ξεκίνησαν στις Hνωμένες Πολιτείες στα τέλη του '90, σαν απλές σελίδες με υπερσυνδέσμους, από ανθρώπους που γνώριζαν να χρησιμοποιούν την HTML (HyperText Markup Language), κανείς δεν φανταζόταν ότι όχι μόνον θα γίνονταν τόσο δημοφιλή αλλά η εξάπλωσή τους θα έφτανε να αποτελεί -τουλάχιστον στις HΠΑ- απειλή για τα παραδοσιακά MME. Kι αυτό διότι από πολλούς θεωρούνται αξιόπιστα μέσα ενημέρωσης, τα οποία δεν αποκρύβουν ειδήσεις, δεν παράγουν συναίνεση και δεν πουλάνε προϊόντα, αλλά στηρίζονται στην εμπιστοσύνη των αναγνωστών, στην άμεση και αφιλτράριστη πληροφορία και στη μη στατική μορφή σε σχέση με τις απλές ιστοσελίδες. Ακόμη θεωρούνται ότι αποτελούν μέσο πίεσης για την επίλυση κοινωνικών προβλημάτων.

    Δίκτυο μεταφοράς ειδήσεων

    Σε αυτήν την κατεύθυνση, οι «Δημοσιογράφοι Χωρίς Σύνορα» προχώρησαν παραπέρα και εξέδωσαν εγχειρίδιο με συμβουλές που αφορούν τόσο τη δεοντολογία όσο και την προστασία από τις διώξεις και τη λογοκρισία. Το «Εγχειρίδιο των Blogger και των κυβερνοαντιφρονούντων», όπως ονομάζεται, προσφέρει οδηγίες για τη δημιουργία διαδικτυακών ημερολογίων και συμβουλές για το πώς μπορεί κανείς να αποφύγει τη λογοκρισία και τη σύλληψη. «Οι blogger είναι συχνά οι μόνοι πραγματικοί δημοσιογράφοι σε χώρες όπου τα συμβατικά MME λογοκρίνονται ή δέχονται πιέσεις», αναφέρει η οργάνωση στην ιστοσελίδα της. O ενημερωτικός τους χαρακτήρας αναμένεται να ενισχυθεί περαιτέρω όσο οι μεγάλες εταιρείες θα αγοράζουν χώρο, οπότε θα κάνουν την εμφάνισή τους τα «mega-blog», τα οποία θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερα των σημερινών και θα αποτελούν τμήμα ενός διασυνδεδεμένου δικτύου μεταφοράς ειδήσεων που θα μεταφέρει την είδηση από τον συντάκτη της κατ' ευθείαν στον υπολογιστή του αναγνώστη.

    (Του Σπυρου Καραλη)


    Other_side
    13.03.2006, 19:37
    Άκουσα Μπλογκ; Το λοιπόν. Πριν κάποιες μέρες ένας γνωστός μου είπε πως είχε δικό του μπλόγκ. Δεν ασχολήθηκα, είχα κάτι δικά μου, είχα και το Μιούσικ Χέβεν, λέω εντάξει μωρέ μπλόγκ και ξε-μπλόγκ. Λοιπόν, τελικά τη περασμένη Τετάρτη ήταν πήγα να το διαβάσω, και βασικά έφαγα τρελό κόλλημα. Ομολογώ πως είναι και ο λόγος που δεν μπαίνω πια εδώ.

    Από τότε έφτιαξα κι εγώ το δικό μου μπλόγκ (εννοείται) αν και δεν έχω τις γνώσεις και τον χρόνο να το "στολίσω" κα είναι πολύ "φτωχό" σε σχέση με κάτι άλλα. Τώρα διαβάζω πως θέλετε να κάνετε και εδώ, βασικά δεν ξέρω βρε παιδιά, πιστεύω αλλάζη όλη τη δομή του σάιτ, δηλαδή, εδώ το κόβω κάτι σαν ένα "interactive AVOPOLIS", όπου ενημερώνεσαι μεν για μουσικά θέματα, αλλά μπορείς και να βάλεις το κοματάκι σου κι εσύ ας πούμε. Υπάρχει κι ένα προφίλ για να ξέρουμε τι κουμάς είσαι, και έδεσε. Τώρα πιστεύω πως μόλις μπει μπλόγκ, τόσο είναι το ενδιαφέρον, (τα έχω παίξει άστα), που γίνεται το Α και το Ω και καταπίνει όλα τ'αλλα. Κάτι σαν τα Carrefour.

    Βασικά σας δίνω λινκ http://www.blogs.gr εκεί έφτιαξα και το δικό μου (το φτωχικό μου είπαμε) και εκεί διάβασα πολλά σοβαρά, άλλα ευαίσθητα, άλλα ταξιδιάρικα, τί να σας λέω μια 'βοδμάδα τώρα δεν ξεκόλλησα. Είναι άλλοι που χώρισαν και γράφουν για τα βιώματα τους, άλλοι ταξίδεψαν στην Ινδία και γράφουν για το ταξίδι τους (http://ellada-india.blogspot.com) - το αγαπημένο μου, άλλοι γράφουν για θέματα που απασχολούν την επικαιρότητα, άλλοι κρατάνε κάτι σαν ημερολόγιο. Τί να σας λέω τώρα;

    Δεν πρόσεξα να γράφει κανείς για μουσική και πιστεύω πως αυτό είναι το στίγμα του εδώ χώρου. Αν το αλλάξετε σε μπλογκ, δεν ξέρω σε τί θα βοηθίσει όσους ασχολούνται με τη μουσική και ψάχνουν πληροφορίες εδώ. Από τι στιγμή που υπάρχουν τόσα μπλόγκ γιατί να γίνει άλλο ένα εδώ; Δεν ξέρω και πως μπορεί να γίνει κιόλας. Πρακτικά, τεχνικά.

    Αν το θέλετε όμως, τί να πω, κάθε επιτυχία! Φιλάκια (έχασα δέκα λεπτά από το μπλόγκ μου και ανησύχισα πρέπει να κλείσω).

    Υ.Γ. Ότι και να λέει όμως, τη θέση της μουσικής δεν την κερδίζει και το πιο κρυφό ημερολόγιο.
    nefos
    13.03.2006, 20:02


    @ Mπλο(γ)κάρω, Ξεμπλο(γ)κάρω.

    Είμαι μέσα στη μόδα για πρώτη φορά και it feels good.
    jorge
    13.03.2006, 20:27
    Quote:

    Το μέλος Other_side στις 13-03-2006 στις 19:37 έγραψε:

    Αν το αλλάξετε σε μπλογκ, δεν ξέρω σε τί θα βοηθίσει όσους ασχολούνται με τη μουσική και ψάχνουν πληροφορίες εδώ.




    Δεν θα αλλάξουμε το MusicHeaven σε blog, απλά θα προστεθεί μια ακόμη ενότητα.


    Quote:

    Το μέλος Other_side στις 13-03-2006 στις 19:37 έγραψε:

    Από τι στιγμή που υπάρχουν τόσα μπλόγκ γιατί να γίνει άλλο ένα εδώ;



    Διότι από την πρώτη στιγμή τα συγκεκριμένα blogs θα έχουν επισκέψεις, μια και θα είναι "ορατά" στο κοινό του MusicHeaven, ενώ τα πιο δημοφιλή θα παρουσιάζονται σε περίοπτη θέση. Επίσης λόγω των στενών σχέσεων που έχουμε εδώ οι πιο παλιοί, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να διαβάζουμε νέα από γνωστούς και φίλους...


    Quote:

    Το μέλος Other_side στις 13-03-2006 στις 19:37 έγραψε:

    Δεν ξέρω και πως μπορεί να γίνει κιόλας. Πρακτικά, τεχνικά.




    Αυτό είναι αλλουνού admin Ευαγγέλιο :)
    jorge
    15.05.2006, 10:08
    Επειδή δε μπορώ να απαντάω σε όλα τα ΠΜ που μου στέλνετε για το θέμα, απαντάω εδώ.

    Υπάρχει προς το παρόν ένα πρόβλημα που μας έχει πάει λίγο πίσω στο θέμα των blogs στο MusicHeaven: Το πρόβλημα είναι οτι είναι δύσκολο να δημιουργούνται αυτόματα από το σύστημα οι διευθύνσεις (subdomains) της μορφής nickname.musicheaven.gr. Όταν ξεπεραστει και αυτή η τεχνική δυσκολία, ο καθένας θα έχει πλέον το δικό του blog. Και για να μην ξεφεύγουμε από την φιλοσοφία του MusicHeaven, τα blogs ίσως ονομαστούν music blogs.
    jorge
    12.07.2006, 00:06
    Το θέμα που ανέφερα στο προηγούμενο post σχεδόν λύθηκε. Πάρτε και μια πρώτη γεύση από τα αναμενόμενα MusicHeaven Blogs:





    επισυναπτόμενα: blog2.gif 
    thank
    12.07.2006, 00:38
    Εχω δει πολύ λίγα (εννοείται με προσοχή και όχι απλά σερφάροντας). Ειναι όλα από ανθρώπους που τους θεωρω φίλους. Μου άρεσαν πολύ. Για κάποιους ... το περίμενα πως θα ήταν κάπως έτσι. Με κάποιους άλλους, έπαθα πλάκα απο τη γραφή τους τις, σκέψεις τους, που δεν τις είχαν εκφράσει έτσι μέχρι τώρα. Επίσης, μου έκανε εντύπωση πως όλα τα "σχόλια" στα γραφόμενα του bloger (καπως έτσι λέγεται) διέπονταν από έναν σεβασμό και μια καλοπροαίρετη διάθεση.

    Σίγουρα ειναι κάτι διαφορετικό από ένα φόρουμ, και σίγουρα θα βοηθήσει πολύ κάποιους στο να εκφραστούν. Ισως ειναι και η αίσθηση του "προσωπικού" χώρου που νοιώθει κάποιος ότι έχει. Ειναι κάτι το "δικό του", έστω και δικτυακό. Θα έλεγα σε κάνει να νοιώθεις και πιο "εστιασμένος" σε αυτό που γράφεις και παρουσιάζεις ...

    Δεν ξέρω αν και πώς και με ποιον τρόπο, τα blogs του MH θα λειτουργήσουν ανταγωνιστικά ή συμπληρωματικά σε σχέση με άλλα, αλλά είναι μια εξαιρετική προσφορά σε όσους μπαίνουν εδω ... Και επειδή ειναι βέβαιο πως οι ανθρωποι που επισκέπτονται το ΜΗ έχουν ευαισθησίες, αναζητήσεις και τους κεντρίζει η έκφραση, μάλλον θα το αξιοποιήσουν ....

    Καλή επιτυχία Γιώργο και συγχαρητήρια για τη πρωτοβουλία και την προσπάθεια.

    Orfeus
    12.07.2006, 01:24
    Το μέλος jorge στις 12-07-2006 στις 00:06 έγραψε...
    Παράθεση:









    alagi_katestimenou
    12.07.2006, 04:48
    καλή ιδέα μου φένεται!!!
    να δούμε αν θα έχει ανταπόκριση απο τον κόσμο του musicheaven!!!

    danny_torrance
    27.07.2006, 18:40
    Εμένα μ' αρέσει η ιδέα!!!

    Και η μορφή του επίσης!!!

    (Απ' ό,τι βλέπω μπορεί κάποιος να βάζει και σχόλια στο blog κάποιου άλλου)


    Feggarenia261
    27.07.2006, 21:54
    Αχ ναι ειλικρινά είναι φοβερή ιδέα! Είμαι μέλος στο blogspot δυο χρόνια τώρα αλλα ειλικρινά εκτός του οτι είναι ειλικρινά κουραστικό να γράφω συνέχεια στα αγγλικά, επιπλέον είναι τόσο χαώδες εκει μέσα που δεν ξέρεις τι γίνετε! Συγχαρητηρια λοιπόν, υπέροχη ιδέα!!!!
    meltica
    22.08.2006, 02:09
    Ε, καλέ μας admin Jorge (σλουρπ, σλουρπ) θα μας πεις πότε θα είναι έτοιμα τα blogs;;;
    jorge
    07.09.2006, 12:00
    Τα νεότερα όσον αφορά τα Blogs: Επειδή φτιάχνονται από την αρχή (δε χρησιμοποιείται έτοιμο λογισμικό) υπάρχει αυτή η καθυστέρηση. Είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να γίνουν, τόσο στην εμφάνιση των blogs, όσο και σε αυτή της διαχείρισης.

    Όμως έχουν προχωρήσει και τα 2 και αν όλα πάνε καλά σε 10 μέρες το πολύ τα πρώτα blogs θα ξεκινήσουν. ΠΡΟΣΟΧΗ: Στην αρχή θα πρέπει να δούμε τη σωστή λειτουργία του συστήματος, άρα ΜΟΝΟ οι 10 πρώτοι που θα κάνουν αίτηση θα αποκτήσουν blog. Μετά τις δοκιμές, θα μπορεί να ανοίξει ο καθένας το δικό του, χωρίς περιορισμό.

    Όσον αφορά τη διεύθυνση που θα έχουν τα blogs, αυτή θα είναι του τύπου:
    http://blogs.musicheaven.gr/nickname

    πχ το δικό μου θα είναι
    http://blogs.musicheaven.gr/jorge

    Αν τώρα κάποιος θέλει μια καλύτερη διεύθυνση σαν τις παρακάτω:
    - www.nickname.gr
    - www.nickname.eu
    - www.nickname.com

    , θα μπορούμε να του την κλείσουμε ΕΜΕΙΣ με κόστος περίπου 14-18 ευρώ το χρόνο. Αρκεί βεβαίως να είναι διαθέσιμη και να μην την έχει πάρει κάποιος άλλος.
    rigas
    07.09.2006, 12:27
    Δεν νομίζω πως τα blogs θα αφαιρέσουν κάτι από τη ''μαγεία" της συνεύρεσης στο ΜΗ.
    uNick
    07.09.2006, 12:31
    Το μέλος jorge στις 07-09-2006 στις 12:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Στην αρχή θα πρέπει να δούμε τη σωστή λειτουργία του συστήματος, άρα ΜΟΝΟ οι 10 πρώτοι που θα κάνουν αίτηση θα αποκτήσουν blog. Μετά τις δοκιμές, θα μπορεί να ανοίξει ο καθένας το δικό του, χωρίς περιορισμό.

    Εγώ, αγαπητέ admin, δεν θα γίνω "πειραματόζωο" για τα blogs! Φτιάξε τά, τελειοποίησέ τά, και μετά..... βλέπουμε!

    jorge
    07.09.2006, 12:36
    Μα και να κάνεις blog νομίζεις πως θα σε διαβάζει κανείς;
    meltica
    07.09.2006, 12:51
    Eγώ πάντως αν είναι να συμβάλλω στην καλή λειτουργία του site και να προσφέρω στην m.h κοινότητα (βεβαίως, βεβαίως) δέχομαι να γίνω πειραματόζωο!
    alexia-vicky
    07.09.2006, 12:58
    Και εγώ δέχομαι να γίνω πειραματόζωο (αρκεί να μην πεθάνω κατά το πείραμα )...για το καλό της mh-κοινοτητο-ανθρωπότητας!
    XeniaRodo
    07.09.2006, 14:29
    Kι άλλη TAΠA στον uNick από τον Jorge
    jorge
    07.09.2006, 15:18
    Του έχω ρίξει κι άλλη και δεν το πήρα χαμπάρι;;