ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.832 μέλη

    Βιβλίο με θεωρία για αρμόνιο;

    athinaida82
    20.01.2006, 03:10
    ΧαίρετεΕίμαι φοιτήτρια και είναι 2 μήνες που ασχολούμαι με το τραγούδι. θα ήθελα να ξεκινήσω κάποιο μουσικό όργανο για να συνοδεύω τη φωνή μου στις πρόβες και σκέφτηκα το αρμόνιο. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο με θεωρία; Θέλω αρχικά να σχοληθώ μόνη μου και να κάνω αργότερα μαθήματα. Ευχαριστώ πολύ!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-01-2006 09:51 ]
    airflow
    21.01.2006, 20:04
    Εχω ξεκινησει μαθηματα αρμονιου εδω και 2,5 μηνες και εχω το Αutorgan 1.Για σενα ομως που θελεις για αρχη να ξεκινησεις μονη σου,ενα καλο βιβλιο θα ηταν το "Πως να παιξετε αρμονιο" του Γ.Κωνσταντινιδη.Φανταζομαι αλλοι χρηστες που ασχολουνται χρονια με το αρμονιο θα μπορουν να σου συστησουν κατι καλυτερο.
    athinaida82
    22.01.2006, 21:29
    thanks!!!
    katerina
    23.01.2006, 01:23
    Παίζω δέκα χρόνια και κάτι αρμόνιο, έχω πάρει πτυχίο, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες θεωρία για αρμόνιο! Πάντως γενικά τα πιο καλογραμμένα βιβλία που έχω δει είναι τα Αutorgan και γω σε δυο παιδάκια που έκανα μάθημα αυτά χρησιμοποίησα αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να τα καταλάβεις όλα μόνη σου από εκεί γιατί την θεωρία της μουσικής τουλάχιστον την έχουν αρκετά περιληπτικά. Πάντως αν χρειαστείς κάτι στείλε μου και πμ.
    airflow
    23.01.2006, 04:25
    Πραγματι athinaida82 οπως εγραψε και η katerina το autorgan εχει τη θεωρια περιληπτικα.Ειναι πιο πολυ βιβλιο εκμαθησης με δασκαλο ο οποιος θα εξηγησει πιο λεπτομεριακα τη θεωρια και θα βοηθησει στην σωστη τοποθετηση των χεριων δειχνοντας και ο ιδιος.Το αλλο βιβλιο που σου προτεινα το εχει αγορασει μια φιλη μου η οποια μαθαινει μονη της αυτον τον καιρο και θα ξεκινησει απο τον αλλο χειμωνα με δασκαλο.Της το συστησαν απο καταστημα με μουρικα οργανα και βιβλια.
    athinaida82
    24.01.2006, 01:16
    Οκ,παιδιά Σας ευχαριστώ πααααάρα πολύ!!! Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη μου